Faydaları

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt güzelliği denince kullanılan ürünlerin faydaları ve zararları iki kez düşünülmelidir. Bu nedenle eski dönemlerden beri cilt sağlığında ve güzelliğinde kullanılan ürünlerden biri de zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisinde A, E ve K vitaminleri gibi pek çok vitamini ve minerali bünyesinde barındır. Hal böyle olunca cildiniz üzerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt üzerinde sayısız faydaya sahip olan zeytinyağı, başta kırışıklıkları gidermeye, cilt lekelerini gidemeye ve cildi nemli tutmaya fayda sağlayan ürünlerden biridir. Zeytinyağını direkt cildinize uygulayabileceğiniz gibi zeytinyağlı düş jeli, sabun, krem ve şampuan kullanımı yaparak da cildinize bakım yapabilirsiniz.

Elbette zeytinyağının cilde faydaları tüm bunlarla sınırlı değildir. Eğer daha parlak ve daha genç bir cilt yapısına sahip olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyarak zeytinyağının faydaları ve kullanım alanları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. İşte, tüm detayları ile zeytinyağının vücutta kullanımı ve faydaları…

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının faydaları tüm vücutta oldukça fazladır. Sadece deri üzerinde değil, tırnaklarda, göz çevresinde ve saçlarda sıkça kullanımı yapılmalıdır.

Zeytinyağı Kırışıklıklara İyi Gelir

Yaşlılık ve cilt sarkmaları daha çok derinin nem kaybetmesinden ve elastikiyet yeteneğini kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar. Bu bağlamda tam bir mucizevi özeliklere sahip olan zeytinyağı kullanımı yapılabilir. Gün içinde nemlendirici olarak zeytinyağı kullanımı yapabilirsiniz.

Cilde E vitamini desteği de verdiği için daha parlak ve daha genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. Günlük cilt bakımında da kullanıldığında başta göz çevresi kırışıklıklarını ve diğer cilt sarkmalarını önler. Cildinizin daha sağlıklı ve daha genç görünmesini istiyorsanız boyun bölgenize, yüzünüze ve ellerinize her gece yatmadan önce zeytinyağı sürebilirsiniz.

Zeytinyağı Göz Çevresi Halkalarını Önler

Göz altı morlukları, göz torbaları ve göz çizgileri hemen herkesin muzdarip olduğu cilt sorunlarından biridir. Bu nedenle göz çevrenize güvenle zeytinyağı uygulayabilirsiniz. İçerisinde polifenoller ve E vitamini olduğu için göz çevresi ince derinin bakımını sağlayarak daha diri ve daha genç görünmesini sağlar. Göz çevresi bakımı için makyajınızı zeytinyağı ile çıkarabilirsiniz. Ve yine her gece yatmadan önce göz çevrenize zeytinyağı sürebilirsiniz. Gece vücut dinlenirken, gözlerin sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.

Zeytinyağı Dudak Bakımında Vazgeçilmezdir

Yenileme özelliği sayesinde sürekli soyulan ve derisi dökülen dudaklarınıza zeytinyağı ile bakım yapabilirsiniz. Yine soğuk havalarda dudak kuruluğu ve dudak çatlakları kaçınılmaz olabilir. Burada bir miktar bal mumu ile zeytin yağını karıştırıp doğal  dudak balsamı elde edebilir, gün içerisinde dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Sadece dudaklarınıza zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Yine pul pul dökülen dudaklarınıza zeytinyağı ve toz şeker ile peeling yapabilirsiniz. Dudaklar üzerinde düzenli kullanılan zeytinyağı, dudakların ipeksi bir görünüme kavuşmasına zemin hazırlar.

Zeytinyağı Cildi Nemlendirir

Adeta nemi cilde hapseden zeytinyağı, cildinizin gün boyu nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Özellikle sık kuruyan ciltlerde mutlaka gün içinde kullanılması gereken doğal bakım ürünlerinden biridir. Eğer cildiniz çok kuru ise burada bir miktar bal ve zeytinyağını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Bu sadeye cildinizin alt katmanları bile nemlenecek ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

 

Zeytinyağının Cilt Lekelerine Faydası

İlerleyen yaşların en büyük sorunlarından biri güneş lekeleri ve cilt lekeleridir. Öte yandan bakımı yapılmayan cilt lekeleri daha fazla büyüyerek cilt görünümünü bozar. Bu nedenle cilt lekelerinde doğal zeytinyağını kullanabilirsiniz. Burada sadece cildinize bir pamuk yardımı ile zeytinyağı uygulamanız yeterli olacaktır. Her gün düzenli olarak uygulayacağınız zeytinyağı, sizi daha dinç ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşturacaktır. Zeytinyağı cilt lekelerine faydası elbette bununla da sınırlı değildir.

Zeytinyağı Güneş Lekelerini Ve Güneş Yanıklarını Giderir

Eğer cildinizde baş edemediğiniz güneş lekeleri ve güneş yanıkları varsa zeytinyağı ile bakım yapabilirsiniz. Eğer lekeler ve yanıklar koyu ise burada zeytinyağının içerisine 3 – 4 damla gliserin damlatarak zeytin yağı ile cilt bakımı yapabilirsiniz.

Cilt Döküntülerini Önler

Cilt üzerinde ne sebeple olursa olsun dönem dönem dökülmeler ve kaşıntılar meydana gelebilir. Saf zeytinyağı ile tüm bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Zeytinyağı Cilde Peeling Yapar

Kimyasal içerikli peeling kullanmak istemiyorsanız zeytinyağı ile peeling yapabilirsiniz. Bunun için bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp  cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağı Harika Bir Selilüt Gidericidir

Zeytinyağı ile portakal veya limon yağını karıştırıp selülitli bölgelerinize iyice yedirmeniz gerekir. Bu sayede sizi rahatsız eden selülit görünümünden de uzaklaşmış olursunuz.

Zeytinyağı Pişik Tedavisinde Kullanılır

Gerek yetişkinlerde gerekse bebeklerde zaman zaman pişik gibi cilt sorunları meydana gelebilir. Burada saf zeytinyağı kullanabilirsiniz. Saf zeytin yağı pişiğin acısını anında alırken, düzenli kullanımda da pişiği kolayca tedavi eder.

Zeytinyağı Tırnak Kırılmalarını Ve Tırnak Hastalıklarını Önler

Tırnaklarınız geç uzuyor, hemen kırılıyor ve sarı lekeler mevcutsa zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımı ile zeytinyağını tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Her gün düzenli kullanım sonunda tırnaklarınız daha sağlıklı bir şekilde uzayacaktır. Eğer tırnak hastalıklarınız ya da tırnak sararması gibi durumlar söz konusu ise burada yarım limonu kesip bir miktar şeker ve bir miktar zeytinyağını karıştırıp tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Zeytinyağının Saça Faydaları

Saç bakımında kullanılabilecek en iyi yağlardan biri zeytinyağıdır. Saç mantarı, egzama ve saç kıran gibi hastalıkların önüne geçer ve tedavi eder. Yine saç dökülmelerini önler, saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Yine saçların daha hacimli ve daha ipeksi görünmesine yardımcı olur. Eğer saç diplerinizde herhangi bir sorun varsa banyodan 30 dakika önce saç diplerinize zeytinyağı sürüp bir miktar masaj yaptıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Eğer saç uçlarından bir sorun varsa gün içinde saç uçlarınıza bir miktar zeytinyağı uygulamanız yeterli olacaktır. Yıkamanıza gerek yoktur.

Zeytinyağı Ciltte Ne Kadar Bekletilmeli?

Zeytinyağının bu kadar geniş kullanım alanının olması akıllarda bazı soruları da beraberinde getirmiştir. Bu sorulardan biri de zeytinyağı ciltte ne kadar bekletilmeli? Sorusudur. Zeytinyağı eğer tek başına kullanılacaksa cildi yıkamaya gerek yoktur. Zaten cilt kendi kendine zeytinyağını emerek diğer alt tabakalara taşıyacaktır. Fakat zeytinyağlı bir maske ya da cilt bakım kürü yapılacaksa 10 – 15 dakika bekletilip yıkanmalıdır. Bu tamamen zeytinyağı ile kullanılacak diğer ürünlerin içeriği ile alakalıdır.

Yüze Zeytinyağı Sürüp Uymak Doğru Mu?

Zeytinyağı ile alakalı sorulardan biri de yüze zeytinyağı sürüp uymak doğru mu? Sorusudur. Elbette rutin cilt bakımında yüze zeytinyağı sürüp uyumak son derece yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Gece boyu cilt zeytinyağını emip, daha dinç bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Zeytinyağı Cildi Beyazlatır Mı?

Zeytinyağı cildi beyazlatır mı? Sorusu da son dönemlerde sıkça sorulan soruların başında gelir. Zeytinyağı cildi fark edilir derecede beyazlatmaz. Ama cilt üzerindeki koyu lekeleri açar, dolayısı ile cildi beyazlatama etkisini burada görebiliriz.

 

Zeytinyağını Yüze Sürmek Kıllanma Yapar Mı?

Zeytinyağı kullanmak isteyen bayanların akıllarına takılan sorulardan biri de zeytinyağını yüze sürmek kıllanma yapar mı? Sorusudur. Hormonları normal yapıda olan kimseler için zeytinyağı kullanmak ciltte kıllanma ya da tüylenme yapmaz. Ama hormon seviyesi yüksek olan kimseler ciltlerinde zeytin yağı kullanmak isterse mutlaka doktoruna danışıp kullanmaları tavsiye edilir.

Zeytinyağı Sivilce Yapar Mı?

Zeytinyağı sivilce yapar mı? Denildiğinde ise cevap kesinlikle hayır olacaktır. Cildi nemlendirerek sivilce ve akne gibi sorunların önüne geçer. Yine zeytinyağlı peeling yaparak sivilcelerinizden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu