Faydaları

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yutmak Neye İyi Gelir?

Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yutmak Neye İyi Gelir?

Dünya üzerinde çok eski yıllardan bu yana düzenli olarak tüketilen besinlerin başında sarımsak gelmektedir. Bunun en önemli sebebi, sarımsağın insan vücuduna olan faydasıdır. Bu nedenle insan sağlığına sayısız faydası olan sarımsağı her gün düzenli olarak tüketmek gerekir. Ama gerek kokusu gerekse hafif acımsı tadı olması nedeniyle,  pek çok kişi sarımsak tüketmekten kaçınmaktadır. Sarımsak sadece vücut sağlığı için değil, cilt ve saç sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle yemeklerde tüketilmesi, uzmanların tavsiyeleri arasında yer alır.

Eğer sarımsağı çiğneyerek tüketemiyorsanız, ilaç gibi suyla yutabilirsiniz. Her gün bir diş sarımsak yutarak da, sarımsağın çeşitli şifalarından yararlanırsınız. Bu sayede bazı hastalıklarınızın veya cilt sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz. Sarımsak doğanın insana verdiği en güçlü antibiyotiklerden ve antioksidan kaynaklarından biridir. Dolayısı ile vücutta oluşan iltihaplanma yada diğer çeşitli hastalıklarda,  sarımsağın iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.

Her Gün Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağı yemeklerin içine ekleyip, tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Üstelik çiğ olarak tükettiğiniz sarımsakta vitamin ve mineral yoğunluğu daha fazla olduğu için sağlıktaki etkisini daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Her gün düzenli olarak bir diş sarımsak yutmak pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. İşte; her gün düzenli olarak sarımsak yutmanın faydaları;

 • Her gün bir diş sarımsak yutarak vücudunuzda oluşan iltihap ve enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

Vücutta oluşan iltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumların önüne geçebilmek için doğal antibiyotik özellikte olan sarımsaktan faydalanabilirsiniz. Özellikle ameliyat sonrası vücutta bir takım enfeksiyon gibi durumlar ortaya çıkabilir. Eğer sarımsak tüketimine devam ederseniz, kısa süre içinde vücuttan enfeksiyonları atabilirsiniz. Ayrıca soğuk kış günlerinde boğaz tahrişi ve boğaz iltihaplanması meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik özellikte olan sarımsaktan faydalanmanız uzman kişiler tarafından önerilmektedir.

 • Sarımsak yutmak hemoroid, diğer bir adıyla basur tedavisinde oldukça etkilidir.

Ağrılı ve sancılı bir rahatsızlık olan basur tedavisinde sarımsak kullanımı, halk arasında oldukça yaygın olan bir yöntemdir. Sarımsak anti-enflamatuar özelliğiyle hemoroid kaynaklı iltihabı azaltır. Kan damarlarının gevşemesini sağlar ve kan basıncını düşürür.

 • Her gün bir diş sarımsak yutmak vücut direncini artırır.

Bilindiği üzere vücut direnci ve bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa hastalıklara yakalanma ihtimali de o kadar az olacaktır. Dolayısı ile her gün bir diş sarımsak yuttuğunuz da, vücudunuzu her türlü hastalıklara karşı koruyabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ile beraber, vücudunuzu hem salgın hastalıklara karşı koruyabilir hem de diğer çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

 • Her gün bir diş sarımsak yutmak nezle ve grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Gerek mevsim geçişlerinde gerekse soğuk kış günlerinde vücut direnci düşebilir. Vücut direncinin düşmesi ile beraber, grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski artar. Bu gibi hastalıklardan korunmak adına özelikle mevsim geçişlerinde günlük bir diş sarımsak tüketilmelidir.

 • Damar tıkanıklığını önler.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de hazır gıda tüketimine bağlı olarak ve hareketsiz yaşam nedeni ile damar tıkanıklıkları meydana  gelir. Eğer her gün bir diş sarımsak yutarsanız, damar tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz.

 • Her gün bir diş sarımsak yutmak gün içinde enerjik kalmanıza yardımcı olur.

Her sabah bir diş sarımsak yuttuğunuz takdirde gün içinde kendinizi daha dinç ve daha dinamik hissedersiniz. Özellikle gün içinde yoğun çalışan kişilerin mutlaka güne başlamadan önce bir diş sarımsak tüketmeleri tavsiye edilir. Ayrıca kendini sürekli yorgun ve sürekli halsiz hisseden kişiler için günlük bir diş sarımsak yutmak çok faydalı olacaktır.

 • Günlük bir diş sarımsak yutmak yüksel tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon hastalarının felç, kalp krizi veya inme gibi durumlara maruz kalma olasılığı çok yüksektir. Sarımsak yutmak, kan basıncını ve tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

 • Gece yatarken sarımsak yutmak, hazımsızlık ve kronik kabızlık sorunlarınızın önüne geçer.

Kronik kabızlık ve hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız, her gece bir diş sarımsak yutarak, sindirim sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Özellikle kabızlık sorunları olan kişiler için harika bir çözüm olacaktır.

 • Her gün bir diş sarımsak yutarak ipeksi ve pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

Sarımsak antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu nedenle günlük bir diş sarımsak yutarak ölü hücrelerinizden arınabilirsiniz. Ayrıca cilt sağlığınızı da harika bir şekilde koruyabilirsiniz. Sarımsak cildin daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

 • Her gün bir diş sarımsak yumak, astım ve bronşit hastalığının tedavisini destekler. 

Sarımsak akciğer hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle astım hastalarının 1 bardak süte 1 diş sarımsak ekleyerek tüketmesi alternatif tıp uzmanları tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir yöntemdir. Ayrıca günlük bir diş sarımsak yutmak, akciğerlerdeki bronşların temizlenmesine yardımcı olur. Dolayısı ile nefes almada zorluk çeken veya astım gibi hastalıkları olan kişilerin sarımsak tüketimine dikkat etmeleri gerekir.

 • Günlük bir diş sarımsak tüketerek, yaralarınızın daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak, hücrelerin yenilenmesine, hasarlı hücrelerin daha hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle açık yarası olan kişiler veya cildinde ezilme, burkulma gibi çeşitli hasarlar olan kişiler sarımsak tüketimine yoğunluk göstermelidir.

Aç Karnına Sarımsak Yutmanın Faydaları Nelerdir?

Eğer bitkilerin şifalarından faydalanıp, daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmak isterseniz, o halde bitkileri en doğru şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Dolayısı ile aç karnına sarımsak yutmanın faydaları nelerdir? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

 • Damar tıkanıklıklarını önler ve bu yönde tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Sarımsak yutmak özellikle prostat, mide ve göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Yüksek tansiyon hastaları, her gün aç karına bir diş sarımsak yutmaya devam etmelidir. Birkaç gün sonra ise tansiyon olması gereken düzeye gelecektir.
 • Akne ve sivilce gibi sorunları olan kişiler günlük bir diş sarımsak yutabilir. Kısa sürede ciltte bulunan iltihaplı sivilceler ve akneler ortadan kalkacaktır.
 • Eklem ağrıları olan kişiler her gün aç karnına bir diş sarımsak yutmalıdır. Bu sayede eklem ağrıları ortadan kalkacaktır.
 • Saçları uzamayan veya çok fazla kırılıp yıpranan kişilerin saç sağlığını korumak adına her gün aç karnına bir diş sarımsak yutmaları tavsiye edilir. Sarımsağın saça faydaları nelerdir? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Sarımsak Yumanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yutmak cildi güzelleştirir ve bir çok cilt sorununun tedavisinde etkilidir. Cildi ölü hücrelerden arındırarak cildin rahat nefes almasını kolaylaştırır. Özellikle siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt problemlerine karşı iyi bir savaşçıdır. Bunun yanı sıra, saç dökülmelerini önler. Ölü hücreleri ve uyuyan saç hücrelerini uyandırdığı bilinmektedir. Hatta saç dökülmelerini önlemenin en iyi yolu sarımsak tüketiminden geçtiği pek çok uzman tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Hal böyle olunca saç bakımı ve cilt bakımı için düzenli bir şekilde sarımsak tüketmeniz faydalı olacaktır. Bunun dışında  cilde gençlik ve güzellik katığı için her gün sarımsak tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Sarımsak Yutmak Kilo Verdirir mi?

Esasen kilo sorunu olan kişiler için en çok merak edilen konuların başında sarımsak yemek kilo verdirir mi? Sorusu gelir. Sarımsak doğrudan kilo vermeye yardımcı olmaz. Ama hazmı kolaylaştırdığı için ve sindirim sistemini daha hızlı çalıştırdığı için kilo vermeye destek olur. Ama sadece sarımsak tüketerek zayıflamanız mümkün olmayacaktır.

Sarımsak Kaç Günde Bir Yutulmalı?

Sarımsak kaç günde bir yutulmalı? Gibi çeşitli sorular sorulabilir. Böyle bir uygulama yoktur. Ama her gün düzenli bir diş sarımsak yuttuğunuz takdirde tüm vücut sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Bu nedenle günlük bir diş sarımsak yutmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Sarımsak acı ve yoğun bir tat yapısına sahip olduğu için mide yaralarının artmasına neden olabilir. Eğer mide hastalıklarınız ya da mide yaralarınız varsa, sarımsak tüketiminden uzak durmanız tavsiye edilir. Sarımsak bazı durumlarda mide bulantısı gibi çeşitli sorunlara neden olur. Bazı kişilerde alerjik  reaksiyonların oraya çıkmasına neden olacağı için dikkatli tüketilmesi şarttır. Kronik bir hastalığı olup, her gün ilaç kullanan kişiler, sarımsak tüketmeden önce doktoruna danışmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu