Çatlak ve Selülit TedavisiCilt BakımıSağlık

Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Karın çatlakları; daha çok bayanların yaşadığı cilt problemlerinden biridir. Hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak derinin içten yırtılmasıdır. Karın çatlakları ilk zamanlar mor ve kırmızı bir görünüm alırken ilerleyen dönemlerde beyaz renge dönüşür. Hamilelik döneminde karın büyüdükçe deri esneyebileceği kadar esniyor fakat nemlendirici kremler kullanılmayınca cilt epidermisin de yırtılmalara neden oluyor. Aynı olay kilo alma döneminde de geçerlidir.

Karın bölgesi en çok yağlanan bölge olduğu için en çok gerilmelerde bu bölgelerde gerçekleşiyor. Doğum ve kilo kaybı gerçekleştikten sonra çatlaklıklar bir bir ortaya çıkıyor ve kötü görüntüler meydana getiriyor. Bu konuda çok muzdarip olan kişiler internet üzerinden veya doktora giderek karın çatlakları nasıl geçer? sorusuna cevap aramaya çalışıyorlar.

Aslında bu sorulara sonradan cevap aramak yerine en baştan bazı önlem alınmış olsa bu tip arayışlar içerisine girmemiş olacaklar. Tabi bu durum için artık çok geçse yapacak bir şey olmayan kişiler için bazı çözümler günümüzde mevcuttur. Teknoloji gün geçtikçe sağlık sektörüne de el atarak çeşitli cilt yenileyici lazerler ve tedaviler bulmaya devam ediyor. Bunlar sayesinde çatlaklara çözüm bulabilmek mümkündür.

Bu yazımızda sizlere karın çatlakları nasıl önlenir? karın çatlakları için bitkisel tedavi yöntemleri, karın çatlaklarına kesin çözüm nedir? ve karın çatlakları için krem önerilerinde bulunacağız.

Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm
Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Karın Çatlakları Nasıl Önlenir? 

İnsanlar kilo alıp vücuttaki derileri gerildikçe deride incelme ve derinin yapısında hasara neden olabiliyor. Bu durum eğer erkenden önlem alınmazsa kolay kolay geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş oluyorlar. Ayrıca estetik uzmanlarının görüşlerine göre vücuttaki çatlakların oluşma sebebi iç karın bölgesindeki kasların gevşemesinden dolayı oluşabileceğini söylüyorlar.

Bu gibi durumlarda çatlak oluştuktan sonra istedikleri kadar kremler bakım yağları kullanılsın hiç birinin fayda etmeyeceğini belirtmeyi ihmal etmiyorlar. Bu konuda endişe yaşayan hem bayan hem erkekler karın çatlakları nasıl önlenir? diye akıllarına soru takılmadan geçemiyorlar. Kasların ve iç deri yapısının zarar görmesinin önüne geçmek için piyasada satılan oldukça iyi bilinen bazı kremler ve bitkisel besleyici yağlar bulunmaktadır.

Bunlardan bazılarını gerilen bölgelerine sürmeleri deriyi hem esnetir hem de besler. Günlük bakımlarının yanı sıra haftada bir bu tip uygulamalar daima ileride oluşacak çatlakların önüne tamamen geçmese de, çatlak olasılığını azaltmış olurlar. Örneğin bakım kremleri kullanılmadan kilo kaybı yaşandığında çatlaklar büyük ölçüde gözle görülür şekilde oluşması kaçınılmazdır. Ama düzenli olarak krem ve bakım kürleri kullanılırsa gözle görülemeyecek derece de ince bir şekilde meydana gelebilir ya da hiç gelmeyebilir.

Karın Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

Karın çatlakları tüm kilo alıp veren insanların kabusu haline dönüşmeyi başaran bir cilt deformesinden artık çıkarak bazı bitkilerle bunu daha az görünür hale getirmeniz mümkündür. Çatlakları yok etmek için pahalı lazerler ve gerdirici ameliyatlara gerek kalmadan çareyi doğada aramak, bitkisel ürünler kullanmak alternatif bir çözüm sunacaktır. Doğada bulunabilecek yediğimiz içtiğimiz her şeyin muhakkak vücudumuza ve cildimize faydası vardır. Karın çatlakları için bitkisel çözüm olarak ilk önce tüm bitki özlerini içinde barındıran balı öneriyoruz.

Bal; doğanın bize verdiği en değerli iksirdir. İçeriğindeki bin bir çeşit bitki özleri sayesinde cilt hastalıklarını hem iyileştirirken hem de cildi tamamen yeniliyor. Tek yapmanız gereken balı ve ona yardımcı olacak badem yağı karıştırıp cildinize sürmektir. Balın cildi temizleyip arındırması ve cildi tazelemesi ile birlikte badem yağı yumuşaklık vererek cildin toparlanmasını kolaylaştırır.

Limon; cildin üzerinde ölmüş hücrelerin temizlenmesi için sıkça kürlerin içinde kullanılır. İçindeki asidik özelliği sayesinde ölü hücreleri atıp yeni hücrelerin oluşmasına katkı sağlıyor. Çatlak tedavisi için halkın geneli limon suyu ile şeker karışımını yapıp haftada birkaç kez uyguladığı ve çatlakları azalttığı görüşündedir.

Hint yağı; çok eski dönemlere dayanan eskiden insanların cilt hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinen doğal bir bitki özüdür. Güneş lekeleri, cilt yanıkları ve tahrişi son zamanlarda ise cilt çatlaklarında sıkça kullanılıyor. Hint yağının uygulama şekli biraz değişik gelse de mutlaka ihmal edilmemelidir. Hint yağını çatlak bölgelere uygulayın. Ardından yumuşak bir bezle etrafını sarın ve sıcak su torbasını üstünde 1 saat boyunca bekletin. Bunu 4 hafta boyunca tekrar etmelisiniz.

Aloe vera; son dönemlerde kozmetik bakım ürünlerinin içine girmesiyle kendisini tanıma imkanı bulduk. Aloe vera cilt bakımı için en önemli vitamin ve mineralleri içeriğinde barındırıyor. Bütün cilt problemlerine iyi gelen bu bitki çatlak görünümlerin azalması için de oldukça etkili bir çözümdür. Kullanımı oldukça basit olan Aloe vera jelini çatlak olan noktalara sürerek 10-15 dakika boyunca emilmesini sağlayalım. Daha sonra ılık su ile durulama işlemi yapabiliriz. Bu uygulamayı 1 ay boyunca tekrarlanırsa en kısa sürede etkisini görmeleri mümkün olacaktır.

 

Göbekteki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?

Göbekteki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?
Göbekteki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer?

Vücudun bazı yerlerinde meydana gelebildiği gibi normalde en çok göbek bölgesinde oluşumları vardır. Kırmızı çatlaklar aslında normal çatlaklardan farklı gibi dursa da çatlakların ilk oluşumu olarak adlandırabiliriz. Kırmızı çatlaklar oluştuğu bölgede kaşıntı yanma gibi bir his oluşturduğu için çoğu insan korkarak hemen doktora gider.

Doktorun muayene etmesi sonucu korkulacak bir şeyin olmadığı hatta erken vakitte gelmeleri ile çatlak tedavisinin kolayca yapılabileceğini öğrenmiş olurlar. Evet, çatlak tedavisi kırmızılığından çıktıktan sonra kolay kolay tedavi olmayacağını söylemiştik. Fakat henüz kırmızı iken tedavi ile geri dönüşü mümkün hale gelebiliyor. Peki, ne gibi tedaviler uygulanabilir? sorusunu sormak en doğru zamanıdır.

Kırmızı çatlaklar meydana geldiği anda hiç geciktirmeden bir dermatoloğa gidilirse, o size en uygun tedavileri başlatıp bir krem tavsiye edecektir. Kremi veya kürleri düzenli bir şekilde yapılırsa çatlakların kötü görünüme ulaşmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında estetik müdahaleler bir çözüm olarak da düşünülebilir. Hem daha çabuk hem de acısız şekilde cilt yenileyebilen lazerle daha kolay çatlakların büyümeden iyileşmesi sağlanabilir.

Karın Çatlakları İçin Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi tüm cilt sorunları için kullanılan en iyi teknolojik yöntemlerden biridir. Bilhassa, hamilelik döneminde meydana gelen karın çatlakları, basen çatlakları ve çatlakların oluşturduğu kırmızı lekeler için kullanılmalıdır. Pek çok kadının sorduğu sorulardan bir tanesi karın çatlakları lazerle nasıl giderilir? sorusudur.  Çatlakların ve çatlaklarda meydana gelen renklerin yoğunluğuna göre lazer seansları düzenlenir. Bu sayede çatlak ve çatlak lekeleri tamamen yok edilir.

Hamilelikte Karın Çatlakları İçin Ne Kullanılmalı?

Hamilelikte Karın Çatlakları İçin Ne Kullanılmalı?
Hamilelikte Karın Çatlakları İçin Ne Kullanılmalı?

Doğrum çatlakları için krem kullanmak estetik açıdan önemlidir. Hamileliğin 6 ve 7 ayında krem kullanımına başlanmalı ve doğruma kadar rutin olarak kremlerle karın bölgesi nemlendirilmelidir. Böylece karın çatlakları en aza indirgenmiş olur.

Hamilelikte karın çatlaklarını önlemek için aynı sefa kremi başta olmak üzere, yağlı arko krem, salyangoz kremi ve zeytinyağlı kremlerin kullanılması önerilir. Bayanlar bu kremlerin yanında evde kendileri de krem hazırlayabilirler. İşte el yapımı karın çatlakları için krem tarifi;

  • İki yemek kaşığı aloe vera jeli,
  • 2 fincan doğal zeytinyağı, eğer zeytinyağı yoksa badem yağı da kullanılabilir.
  • 4 adet e vitamini kapsülü,

Tüm malzemeyi karıştırıp, günde iki kez karın bölgesine sürmeniz yeterli olacaktır. Burada en önemli nokta karın bölgesinin aşağısına kremi sürmektir. Karın çatlakları daha çok karnın sağ ve sol yanında meydana gelirken, göbeğin en aşağı kısmı da fazlaca etkilenir.

Karın Çatlakları İçin Krem

Karın Çatlakları Nasıl Geçer? Karın Çatlaklarına Bitkisel Çözüm yazımızı Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer? Bacaktaki Çatlaklara Evde Çözüm beğendiyseniz yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu