Faydaları

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Her doğal üründe olduğu gibi hurmada da binerce şifa gizlidir. Üstelik İslam dininde ayrı bir yeri olan hurma bilhassa ramazan aylarında daha sık tüketilir. Bunun nedeni ise bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olması ve daha fazla tok tutucu özellikte olmasıdır. Ancak sadece ramazan ayında değil diğer günlerde de rutin bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Hurma çeşitli vücut hastalıkları için tam bir şifa deposu olmasının yanında cilt bakımında ve kilo sorunlarında da kullanımı yapılması gereken besinler arasında yer alır. Dolayısı ile her mevsim ve her dönem hurmadan mutlaka faydalanılması gerekmektedir. Özellikle günde üç hurma yiyerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olarak, dışarıdan gelebilecek bir takım hastalıkların önüne geçebilirsiniz. İşte hurmanın faydaları

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları Nelerdir?
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma içerisinde yoğun  bir şekilde lif kaynağı barındırır. Buna ek olarak protein, A vitamini, B gurubu vitaminler ve C vitamini barındıran bir meyvedir. Bu özellikleri sayesinde vücudu dış etmenlerden meydana gelebilecek her türlü hastalığa karşı da koruma özelliğine sahiptir. Ayrıca harika bir antioksidan kaynağı olması nedeni ile bağırsak ve mide sağlığına fayda sağlamaktadır. Hurmayı günde üç adet olmak üzere düzenli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Bunun dışında hurmanın  vücuda sağladığı faydalar;

 • Hurma gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.

Günlük enerjinizi hurmadan alabilirsiniz. Sabah kahvaltıda üç adet hurma tüketimi yaparak, hem zihinsel fonksiyonlarınızı güçlendirebilir hem de vücut enerjinizi toplayabilirsiniz. Özelikle odaklanma ve halsizlik gibi sorunları olan kişiler için en ideal besin kaynaklarından biri hurmadır.

 • Hurma tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin çoğunu alabilirsiniz.

Vücut için gerekli olan pek çok vitamin ve mineral hurmanın içinde bolca mevcuttur. Özellikle kronik yorgunluk yaşayan kişiler, saç dökülmesi ve tırnak kırılması yaşayan kişilerde bir takım mineral eksiklikleri gözlemlenmektedir. Bu gibi durumlar karşısında mutlaka süzenli bir şekilde hurma tüketimi yapmanız önerilmektedir. Özellikle kırmızı et tüketimi yapmayan kişiler için hurma, kırmızı ete karşı iyi bir alternatif olacaktır.

 • Hurma kanser riskini düşürür.

Çağımızın en çok yaşanan hastalıklarından biri de kanserdir. Dolayısı ile kendinizi kansere karşı korumak adına mutlaka antioksidan yönü güçlü olan gıdaları tüketmeniz gerekir. Vücuda alınan antioksidanlar sayesinde hasar görmüş kanser hücreleri daha fazla vücut içinde ilerlemez. Bu da daha sağlıklı bir vücut anlamına gelir. Özelikle yoğun bir lif kaynağı olan hurma sayesinde kolon ve mide kanseri gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

 • Hurma tüketerek kadın hastalıklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Çok eski dönemlerden bu yana hurma kadın hastalıklarında ve rahim hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılan bir besin kaynağıdır. Dolayısı ile kadın hastalıkları ve rahimde bir takım hastalıklarınız varsa mutlaka hurma tüketimine özen göstermeniz tavsiye edilir. Ayrıca sık düşük yapan kadınlar içinde hurma tüketimi önerilmektedir.

 • Hurma ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kalp hastalıklarının ilerlememesi için eve daha sağlıklı bir kalp yapısına kavuşmak için hurmadan faydalanabilirsiniz. Özellikle kalp ritim bozuklukları olan kişiler için mutlaka modern tıbba ek olarak hurma tüketimi önerilmektedir.

 • Hurmayı diyet listelerinize ekleyebilirsiniz.

Bilindiği üzere sahurda hurma tüketimi sıklıkla uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise tok tutma özelliğinin olmasıdır. Güne hurma yiyerek başladığınız zaman hem sindirim sisteminiz daha aktif bir şekilde çalışacaktır hem de gün boyu kendinizi daha tok hissedeceksiniz. Özellikle tatlı krizlerini bastıramayan ve tatlı tüketmeyi çok seven kişiler yanında birkaç hurma taşıyarak, tatlı istedikleri zaman hemen hurmadan faydalanabilirler.

 • Hurma lohusalar için en çok önerilen besinlerin başında gelir.

Yeni doğum yapmış kadınların düzenli bir şekilde hurma tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü hurma, anne sütünü artırırken anne sütünün kalitesini de artırmaya fayda sağlar. Bu sayede hem bebek hem de anneler sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Ayrıca hurmada rahim toparlama özelliği de mevcuttur. Yani doğum ile deforme olan rahim hurma ile daha kısa sürede toparlanır.

 • Hurma gebe kalmayı kolaylaştırır.

Hamilelik planlayan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında hurma gelir. Hem cinsel isteği artırırken hem de hamile kalmayı kolaylaştırır. Özellikle düşük yapan kişiler için hurma tüketilmesi önerilir. Bunun nedeni ise hurmanın rahim duvarını kalınlaştırmasıdır.

 • Hurma demir eksikliğine iyi gelir.

Hurmanın içinde demir vitamini mevcuttur. Yani vücudunuzun demir ihtiyacınız hurma ile karşılayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde hurma tüketerek kansızlık tedavisini kolaylaştırmanız mümkün olacaktır.

 • Hurma unutkanlığa iyi gelir.

Başta alzheimer hastalığında unutkanlık ve konsantre olamama gibi durumlarda hurma tüketimi yapabilirsiniz. Beyin hücrelerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olan hurma, sayesinde daha duru ve daha berrak bir düşünce yapısına kavuşmanız mümkün olacaktır.

Hurmayı Suda Bekletip İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hurmayı Suda Bekletip İçmenin Faydaları Nelerdir?

Hurmayı günlük olarak üç adet tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak hurmayı suda bekletip içmenin faydaları da oldukça fazladır. Bunlar ise;

 • Vücudunda şişlik veya ödem gibi sorunları olan kişiler hurmayı suda bekletip, suyunu tüketebilirler. Vücutta biriken ödemi hurma suyu sayesinde daha kolay bir şekilde atabilirsiniz.
 • Diyet yapan veya bölgesel kilolarından kurtulmak isteyen kişiler hurmayı suda bekletip suyunu sabah aç karnına içmelidir. Çünkü hurma suyu gün boyunca tokluk hissi verecektir.
 • Şişkinlik, hazımsızlık veya sindirim sorunu yaşayan kişiler için hurma suyu harika bir alternatiftir. Çünkü içerdiği yüksek miktardaki lifler sayesinde bağırsakların daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bağırsaklarda oluşan toksin ve diğer zararlı maddelerin atılmasına da katkı sağlar. Yani daha temiz ve daha aktif çalışan bir bağırsak sunar.
 • Düzenli hurma suyu tükettiğiniz de beyin fonksiyonlarınızın daha iyi çalıştığına şahit olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar hurmanın beyin sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmıştır. Özelikle ders çalışan kişilerin sınavlardan önce mutlaka hurma suyu tüketmesi önerilir.
 • Hurma suyu tüketerek, daha enerjik ve daha pozitif olabilirsiniz. Hurma hem mutluluk veren bir besin kaynağıdır hem de vücuda enerji veren bir besin kaynağıdır. Yani günlük düzenli bir şekilde hurma suyu içerek hem vücudunuzu hem de beyin sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.
 • Düzenli hurma suyu tüketerek, doğumunuzu kolaylaştırabilirsiniz.

Hurma Diyeti Nedir?

Hurma Diyeti Nedir?
Hurma Diyeti Nedir?

Hurma diyeti, aslında vücudu toksinlerden ve ödem gibi şişliklerden arındıran bir diyet türüdür. Yani bir nevi detoks da denebilir. Günlük üç adet hurma tüketerek hurma diyeti yapabilirsiniz. Ayrıca her sorun için hurma diyeti yapılabilir. Örneğin, demir eksikliği için, hamile kalma olasılığını yükseltmek için, vücudu temizlemek için ve daha kolay bir şekilde kilo vermek için hurma diyeti yapabilirsiniz. Burada yapmanız gereken iki farklı yöntem mevcuttur. Birincisi bir adet hurmayı bir bardak suyun içinde bekletip, sabah aç karnına tüketmektir. Bir diğeri ise günlük üç adet hurma tüketmektir.

Hurma Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Hurmanın iyi geldiği hastalıklar aslında saymakla bitmez. Hurma içerdiği magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa iyi gelir. Cildi güzelleştirir, cilt elastikiyetini arttırır.

Hurma vücudun sinir sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hurma, kemikleri güçlendirir, göz sağlığını ve kalp sağlığını korur.

Doğum İçin Hurma Kaynatıp İçmek Doğru mu?

Hurmanın mucizevi etkilerinden biri doğumu kolaylaştırması ve doğum anında kadınlara güç vermesidir. Hamile bayanlar hamiliklerinin ilk aylarından son aylarına kadar düzenli bir şekilde hurma tüketimine özen göstermelidir. Doğum için hurma kaynatıp içmek oldukça faydalı bir yöntem olabileceği gibi direkt olarak da tüketebilirsiniz.

Hurma Suyunun Zararları

Hurma suyu zararları yok denebilir. Ancak bir bardaktan daha fazla tükettiğinizde ishal, deride kaşıntı veya çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunun dışında kronik hastalığı olan kişiler mutlaka doktoruna danışarak tüketmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu