Saç Bakımı

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Ve Bitkisel Çözümler

Saç güzelliği, hem erkekler hem de bayanlar için oldukça önemli detaylar arasındadır. Tüm kadınların hayalleri arasında uzun, hacimli ve canlı saçlar yer alır. Saçlarını isteyerek ya da istemeyerek kestiren bayanlar saçlarının hızlı bir şekilde uzamasını ister. Saç uzaması çoğu zaman sabır gerektiren durumlar arasında yer alır. Özellikle bazı kadınların saçları çok geç uzar bu dönemde saçları uzatacak bazı yararlı maskelere ve saç bakım kürelerine ihtiyaç duyulur.

Saç uzatmak için bitkisel yöntemler ve bazı mineralli bakım ürünleri saçları kısa zamanda uzatırken, daha bakımlı ve sağlıklı olmasına da fayda sağlar. Bu yazımızda sizler için Hızlı saç uzatma yöntemleri ve bitkisel maskeler hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Eğer siz de saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilir, saçlarınıza en uygun maskeleri evde yapabilirsiniz.

Saçların Hızlı Uzaması İçin Ne Yapmalıyız?

Bazı kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, kirli havalar, fön makineleri, saç şekillendiriciler ve daha pek çok dış etmen saçların kırılmasına ve çok yavaş uzamasına neden olur. Evde yapılabilecek birkaç uygulama ile saçlarınızın hem bakımlarını yapabilir hem de daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz. İşte o yöntemler…

 • Saçlarınızı her gün yıkmak yerine bir gün aralıklarla yıkamanız daha doğru olacaktır. Yağlanan saç daha sağlıklı ve daha hızlı uzayacaktır.
 • Saç bakımları için bir takım bitkisel yağlardan ve bitkisel çaylardan bakım yaparsanız, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Her banyo sırasında saç diplerinize parmak uçlarınız ile masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem saç derisindeki kılcal damarları harekete geçirir ve saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Saçları banyoda çok soğuk olmayacak fakat ılık sudan biraz daha soğuk olacak su ile yıkamanız saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Saç uçlarındaki saç kırıklarının rutin olarak alınması her zaman saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Her gün düzleştirici ya da saç maşası yapmak yerine doğal yöntemlerle saç şekillendirmek daha avantajlı olacaktır.
 • Saçların kesinlikle altı aydan önce ikinci kez boyanması tavsiye edilmez. Böylece saçlar daha hızlı ve daha gür uzayacaktır.
 • Saçların bakımları ve temizlikleri her zaman doğal temizlik ürünleri ve doğal şampuanlarla yapılmalıdır.

 

Hızlı Saç Uzatma Maskeleri

Saç uzatma maskeleri ile saçlarınızı daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde uzatabilirsiniz. Saçların geç uzamasına dış etmenler kadar vücuda alınamayan bazı vitamin eksiklikleri de neden olabilir. Özellikle A, B  ve C vitaminlerin eksiklikleri saç dökülmelerine ve saç kırılmalarına neden olurken saçların uzamamasındaki en büyük etmenler arasında yer alır. Saç uzatma maskeleri seçerken A, B ve C vitaminlerinin maske içinde yer almasına ekstra özen göstermenizde fayda vardır.

Hızlı Saç Uzatan Maske Tarifi

Hızlı saç uzatan maskelerden biri de yumurtalı maskedir. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz.

 • Bir adet yumurta,
 • Bir su bardağı süt,
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Yarım limon,

Tüm malzemeleri karıştırıp saç diplerinize iyice uygulamanız gerekmektedir. Saç diplerine uyguladıktan sonra saç uçlarına da uygulayarak saçlar taranmalıdır. Yarım saat bu şekilde bekledikten sonra saçları ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Bu saç maskesi ile saçlarınız kısa sürede uzayacak ve hacim kazanacaktır.

Saç Uzatan Patates Suyu

Patates maskesi sadece cilt güzelliğinde değil saç uzamasında ve saçların yeniden yapılanmasında da oldukça etkilidir. Saça düzenli bir şekilde uygulanan patates maskesi aynı zamanda da saç beyazlamasının önüne geçer. Bir adet patatesi rendeleyerek iyice suyunu çıkarın, temiz bir tülbent yardımı ile patatesin suyunu posasından ayırın.

Daha sonra bir pamuk yardımı ile tüm saç diplerinize bu suyu uygulayın.  Eğer saç uçlarında kırıklar ve boya yanıkları varsa kalan suyu saç uçlarınıza da uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika patates suyu saçta kaldıktan sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada iki kez bu uygulamayı yapmanız yeterli olacaktır.

Kırık Saçları Uzatan Aleo Vera Maskesi

Gerek saç boyaları nedeni ile gerekse yanlış tarama gibi nedenlerle saç uçları kırılabilir. Bu saç kırıkları çoğu zaman saç uzamasına engel olur. Aleo vera maskesi ile saçlarınızı tekrar canlandırıp hızlı uzamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bir miktar aleo vera jeli ile birkaç damla limonu karıştırıp saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bir diğer aleo vera maskesi ise; bir yemek kaşığı aleo vera jeli, Hindistan cevizi yağı ve bir miktar çekilmiş buğdayı karıştırıp saç diplerinize uyguladıktan sonra iyice masaj yaparak saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

 

Saç Uzatan Avokado Maskesi

Avokado bilindiği üzere cilt bakımında çok büyük rol oynayan bitkisel ürünlerden biridir. Cilde parlaklık verdiği gibi saçlara da parlaklık vererek hızlı uzamalarını sağlayacaktır.

Öncelikle bir avokadoyu yıkayıp akabinde içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı ekleyip saçlarınıza uygulayın.

Saçlarınıza bone takarak yarım saat bu şekilde beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Düzenli olarak her hafta bu maskeyi yaptığınızda etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Saç Uzatan Bitki Çayı Kürleri

Bitliler en az bitki yağları kadar etkilidir. Eğer saçlarınız yıpranmış ve geç uzuyorsa burada bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Saç uzatma yöntemleri evde yapılabilecek uygulamalar arasında yer alan bitki çayları hem saç bakımını yapar hem de saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Papatya Çayı Kürü

Bir avuç papatyayı kaynatıp, posası ile beraber saçlarınıza uygulayın, bu kür sonunda saçların rengi açılırken, saçlarınız da daha hızlı uzayacaktır.

Lavanta Çayı

Lavanta yağı ve lavanta çayı saç bakımında mutlaka kullanılması gereken bitkilerden biridir. Bir tutam lavantayı kaynatıp saçlarınıza uygulayın. Haftada bir kez yapacağınız bu kür ile saçlarınız daha kısa sürede uzayacaktır. Ayrıca bir fısfıs içine koyup ara ara saçlarınıza uygulayacağınız lavanta çayı, saçların yumuşacık olmasına da yardımcı olur. Sert saç tellerine sahip olan kişiler günde birkaç kez saçlarına bu uygulamayı yapabilirler.

 Isırgan Otu Kürü

Bilindiği üzere pek çok şampuanın içinde ısırgan otu yer alır. Bunun nedeni ısırgan otunun saçları hızlı uzatması gelir. Yine saçları ipeksi bir görünüme de kavuşturacaktır. Bir miktar ısırgan otunu kaynatıp ılıyınca içerisine bir kapsül e vitamini ekleyip saçlarınıza her iki günde bir uyguladığınızda saçlarınızın ne kadar çabuk uzadığını göreceksiniz.

Hızlı Saç Uzatan Bitkisel Ürünler

Hızlı saç uzatan ürünler arasında elbette esansiyel yağlar yer alır. Evde saç bakımınızı yaparken hızlı uzamasına da yardımcı olabilirsiniz.

Zeytinyağı; zeytinyağı saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri içerir. Saç uzatan zeytinyağı maskesi ile saçlar hem parlak hem de daha sağlıklı olarak uzar. Haftada üç gün saçlarınıza zeytinyağı maskesi uygulayabilirsiniz.

Badem yağı; badem yağı kıl köklerini besleyerek daha güçlü ve hızlı uzamalarına yardımcı olur. Bu nedenle cilde badem yağı uygularken özenli olmakta fayda vardır. İçerisinde bulunan A, B ve K vitaminleri sayesinde saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağar. Bunun yanında kirpiklere de uygulanabilir. Kirpiklerinde saçları gibi hacimli uzamasını sağlar.

 

Lavanta yağı; saç bakımında kullanılan lavanta yağı kokusu nedeni ile oldukça ağır bir yağdır. Bu nedenle diğer bitkisel yağlarla birebir oranında seyreltebilirsiniz. Haftada bir kez yapacağınız lavanta maskesi ile saç dipleri güçlenerek hızlıca uzar.

Argan yağı; argan yağı kozmetik ürünlerinde kullanılan en güzel bitkisel yağlardandır. Saçı yapılandırdığı gibi ihtiyacı olan E vitamini desteğini de sağlar. Tüm bunların yanında antiseptik özelliği ile saç diplerinde meydana gelen mantar, sedef, egzama gibi hastalıkları da tedavi eder. Argan yağını banyodan sonra saç diplerinize uygulayıp, sabaha kadar bu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Durulamanıza gerek yoktur fakat durulamak isterseniz soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı; insan hücrelerini yenileyen ve cilde sağlık veren bir diğer bitkisel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Her banyo öncesi saçlarınıza ve hatta cildinize Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Saçların hızlı uzamasını sağlarken boya, açıcı ve diğer etmenlerden dolayı yanan saça da son derece iyi gelecektir.

Biberiye yağı; saç diplerinde kan akışını hızlandırarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Biberiye yağını tek başına değil, nane yağı ya da susam yağı ile karıştırıp kullanmanız tavsiye edilir.

Saç uzatmak için bitkisel yağlardan faydalanmak istiyorsanız mutlaka bu yağların soğuk pres yöntemi ile sıkılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Tohumları kavrularak yapılan bitkisel yağlarda vitamin ve mineraller kaybolacaktır.

Bir Yorum

 1. Saçlarımın uzun olması benim için oldukça önemli bu yüzden çok fazla deneme yaptım ve saçlarım mahvoldu ama sonunda çözümü buldum evde keratin bakım yapıyorum saçlarımın tüm ihtiyacını karşılıyor hem yıpranma falan olmuyor hemde hızlı uzuyor evde keratin bakımı denemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu