DiyetZayıflama

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Fiyatları

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Fiyatları

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?
Mide Botoksu Nedir?

Ameliyatsız kilo verdirme işlemlerinden biri olan mide botoksu; mideye endoskopi işlemi sırasında botoks (botilinum toksin) uygulanmasıdır. Bu işlem ile amaçlanan hastanın kendi vücut kütlesinin %15-20 si kadar kilo kaybetmesini sağlamaktır. Mide hareketlerini sağlayan kas tabakasına botoks enjekte edilmesi sonucu mide kas tabakası geçici olarak felç olur. Bu sayede mide hareketleri yavaşladığı için midede sindirim süresi uzar ve kişi daha geç acıkır. Mide botoksu yaptıran bir kişinin ortalama sindirim süresi,  mide botoksu yaptırmayan bir kişinin ortalama sindirim süresinin yaklaşık 3 katıdır. Yani bu oran mide botoksu  yaptıran kişilerin daha uzun süre tokluk hissettiklerini ve daha geç acıktıklarını ifade etmektedir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?
Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Sedasyon yöntemi ile  uyutulan hastanın ağzından  endoskop yardımıyla girilerek midesine botoks enjeksiyonu yapılması şeklinde gerçekleşir. Bu işlem cerrahi bir operasyon olmadığından genel anestezi yapılmaz. Hasta sedasyon yöntemiyle uyutulmuş olduğundan işlem sırasında acı ve ağrı hissetmez. Yapılan işlemi hatırlamaz.

Mide Botoksu İşlemi Öncesi

Hastaya endoskopi işlemi uygulanacağından bir önceki akşamdan  katı ve sıvı gıda kısıtlaması yapılması gerekir. Bununla ilgili  işlemi gerçekleştirecek olan doktorunuz katı ve sıvı gıdaları randevu saatinize göre saat kaçtan itibaren tüketmemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Kısa süren bir işlem olduğundan ve hasta 2 saat kadar sonra taburcu edildiğinden geceyi hastanede geçirmeniz için bir neden yoktur. Dolayısı ile yanınıza pijama gibi eşyalar almanıza gerek yok. Ancak bu işlem sırasında uyutulacağınız için yanınızda size refakat edecek bir kişinin olması yararlı olacaktır.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?
Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu işlemi yaklaşık olarak 15-20 dk kadar sürer. İşlemden bir kaç saat sonra hasta taburcu edilir. Bu süre zarfında araba kullanmak vb. gibi dikkat gerektiren işlerden uzak durması gerekir. 4 saat kadar sonra hasta artık normal hayatına dönebilir.

Mide Botoksu İşlemi Sonrası

Yine mide botoksu işlemi sonrasında sedasyon etkisinden dolayı  2 saat kadar bir süre ile hiçbir şey yenilip içilmemelidir.

İşlem sonrası ilk 4 saat dikkat gerektiren işlerden uzak durulmalıdır.

İşlem sonrasında uzman doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar alınarak doktorunuzun önerilerine uygun şekilde kullanılmalıdır.

Mide botoksu işlemi sonrasındaki ilk 5 gün diyetisyen tarafından hazırlanarak verilen sıvı beslenme diyeti uygulanmalıdır.

Mide Botoksunu Hangi Branş Doktoru Yapar?

Obezite cerrahisinde deneyimli genel cerrahlar veya obezite tedavileriyle ilgilenen gastroenteroloji uzmanları  mide botoksu işlemini yapabilirler.

Mide Botoksunu Kimler Yaptırabilir?

  • Mide botoksu işlemi ile kilo fazlası olan fakat diyet ve egzersizle kilo vermekte başarılı olamayan kişiler için 15-20 kg verdirilmesi amaçlanmaktadır.
  • Mide botoksu işlemi vücut kitle endeksi 27-35 arasında olan kişiler için uygundur. Kişinin vücut kitle indeksi 40 üzeri ise mide botoksu işleminden fayda sağlayamayacaktır.
  • Mide botoksu işlemi 18-65 yaş aralığındaki kişilere yapılmaktadır.

Mide Botoksunu Kimler Yaptıramaz ?

  • Mide botoksu işlemi hamile ve  emziren kişilere uygulanmaz.
  • Mide botoksu işlemi botilinum toksinine alerjisi olan kişiler ile ileri derece atopik ve alerjik durumu olan kişilere uygulanmaz.
  • Mide botoksu işlemi vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilere faydası olmayacağından uygulanmaz.
  • Mide botoksu işlemi midesinde kanser gibi ciddi rahatsızlığı olan kişilere uygulanmaz.
  • Mide botoksu işlemi mide kanseri hastalığına sahip kişilere uygulanmaz.
  • Midesinde ülser gibi rahatsızlıkları olan kişiler, bu rahatsızlıklarının tedavisinden sonra mide botoksu işlemi yaptırabilirler.
  • Mide botoksu işlemi 18-65 yaş aralığı dışındaki kişilere uygulanmaz.

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?
Mide Botoksu ile Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksu işlemi ile kilo fazlası olan fakat diyet ve egzersizle kilo vermekte başarılı olamayan kişiler için 15-20 kg verdirilmesi amaçlanmaktadır. Mide botoksu sizin çabanız olmadan  tek başına bir mucize değildir. İşlem sonrasında diyetisyen tarafından hazırlanan diyeti uygulayarak ve düzenli egzersiz ile destekleyerek 4-6 aylık sürede 15-20 kg vermeniz mümkündür. Mide botoksu işlemi sayesinde tokluk hissi artacağından diyetinizi daha rahat uygulayabilirsiniz. 6 ay süresince diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listenizi uygularken hem mideniz küçülecek hem de sağlıklı beslenme alışkanlık haline gelecektir. Bu sebeple süreç sonunda kurtulduğunuz fazla kiloları geri alma ihtimaliniz de düşecektir. Ancak unutmamak gerekir ki bu işlemde başarının sırrı sizsiniz. Mide botoksu ile kilo vermenin anahtarı size önerilen diyet ve egzersiz programını harfiyen uygulamaktır.

Mide Botoksunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksunun etkisi 1 hafta içinde görülmeye başlar. 4-6 ay süre ile  etkilidir.

Mide Botoksu Fiyatları 2022

2022 yılında sizler için yaptığımız araştırmaya göre mide botoksu işlem ücreti 8.000-15.000 TL arasında değişmektedir. Ancak mide botoksu işlemi fiyatları tercih ettiğiniz hastaneye ve uzman hekime göre fiyat değişikliliği göstermektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi işlem yaptırmak istediğiniz hastaneden alabilirsiniz. Mide botoksu işlemi yaptırmak isteyenlerin hastane ve uzman hekim seçerken öncelikle seçimlerini fiyata göre değil, alanında deneyimli ve tavsiye edilmiş hekimlerin uzmanlık ve becerilerini  dikkate alarak yapması faydalı olacaktır.

 

Mide Botoksu Nedir? Nasıl Yapılır? 2022 Fiyatları yazımızı beğendiyseniz Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir? yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu