Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

07.12.2020
118
Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir? Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Her meyvenin kendine has lezzeti ve insan vücudu için çeşitli faydaları mevcuttur. Üstelik doğadaki her meyve gibi meyvelerin sapları ve hatta yaprakları da çeşitli sağlık sorunlarında kullanılması gerekir. Özellikle dut yaprağının kullanımı ile vücudunuzdaki belli bir takım hastalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz. Eski zamanlardan  bu yana dut yaprağı vücut ateşini kontrol altına almak için kullanılmakta idi.

Bu özelliği ile dut yaprağının mutlaka her evde bulunması gerekir. Doğal ateş düşürücü özelliğinin yanında daha pek çok hastalık için de mutlaka dut yaprağından faydalanılması önerilir. Dut yapağı üzerinde yapılan çeşitli klinik araştırmalar sayesinde, dut yaprağının faydaları gün yüzüne çıkartılmıştır. Ülkemizde de bazı uzman isimler dut yaprağının faydalarından sıkça bahsetmektedir. Dut yaprağı neye iyi gelir? tüm detayları ile yazımızın devamında…

Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Dut yaprağı mutlaka her evde bulunması gereken bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Özellikle çocuklu ailelerin mutfaklarından eksik etmemeleri gereken bitkilerden biridir. Dut yaprağının faydaları ise;

 • Dut yaprağı tansiyonu dengeler.

Düzenli bir şekilde tüketilecek olan dut yaprağı sayesinde kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için harika bir tansiyon dengeleme özelliğine sahiptir.

 • Kolesterol hastaları için dut yaprağı önerilir.

Yapılan çeşitli araştırmalar dut yaprağının, kolesterol seviyesini düşürdüğünü ispatlamıştır. Damar içi yağlanma ve damar içinde oluşan plak gibi sorunları ortadan kaldırır. Kolesterolü dengeleyerek daha kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

 • Dut yaprağı harika bir antioksidan kaynağıdır.

Vücudun çeşitli bölgelerinde toksinler birikebiliyor. Özellikle hazır gıdaların sık tüketilmesi, sürekli olarak ilaç kullanımı ve yanlış beslenme gibi durumlarda  bağırsak ve böbreklerde toksinler birikir. Böyle bir durumda vücutta halsizlik, çeşitli ağrılar ve vücut şişliği gibi rahatsızlıklar yaşanır. Bu şikayetlerden tamamen kurtulmak için düzenli olarak dut yaprağı tüketebilirsiniz. Kısa sürede vücudunuzdan tüm toksinleri atabilirsiniz.

 • Dut yaprağı içerdiği vitaminler sayesinde göz hastalıklarına iyi gelir.

Göz yorgunluğu ve diğer çeşitli göz hastalıkları için dut yaprağı çayı tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle gözlerde çapaklanma gibi durumlar karşısında dut yaprağı çayı ile gözlere bakım yapabilirsiniz. Bu sayede dut yaprağında bulunan anti septikler gözlerde bulunan enfeksiyonların önüne geçecektir.

 • Dut yaprağı kalp ritim bozukluklarına iyi gelir.

Pek çok kişide sık görülen durumlardan biri de kalp ritim bozukluklarıdır. Kalp hastalıklarının tedavisinde ve kalp ritim bozukluklarında dut yaprağı çayı tüketebilirsiniz.

 • Dut yaprağı karaciğerdeki toksin ve yağlanmaları temizler.

Karaciğer sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri de dut yaprağıdır. Düzenli bir şekilde tüketimi yapılan dut yaprağı sayesinde karaciğer fonksiyonlarınızın düzelmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği saptanmıştır.

 • Dut yaprağı bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar.

Bilindiği üzere hastalıkların vücutta yoğunlaşıp ilerlemesinin esas nedenlerinden biri vücudun kendini koruyamamasıdır. Daha güçlü bir bağışıklık için mutlaka dut yaprağından faydalanılması önerilir. Dut yaprağından hazırlanan çayı tüketmek, soğuk algınlığı, bronşit ve öksürüğün tedavisini hızlandırır. Özellikle grip ve diğer bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için dut yaprağı tüketimine özen göstermeniz önerilmektedir.

 • Dut yaprağı spor yapan kişilere önerilir.

Çok yüksek miktarda protein kaynağı olan dut yaprağı kas gelişimine katkı sağlamaktadır. Ayrıca vücudun protein ihtiyacını yüksek oranda karşılamaktadır. Bu nedenle başta spor  yapan kişilere ve vücudunda protein eksikliği yaşayan kişilere tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Dut yaprağı kemik ve diş sağlığında oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

İçerdiği yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için ideal bir besindir. Bunun dışında ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi ve kemik ağrıları için tavsiye edilir. Yine içerdiği kalsiyum sayesinde daha beyaz dişlere ve daha güçlü dişlere kavuşmanıza yardımcı olur.

 • Dut yaprağı kabızlık sorununa iyi gelir.

Bol lif içeriği sayesinde, bağırsaklarda yaşanan sindirim sorunlarının ortadan kalkmasını sağlarken, aynı zamanda da kabızlık gibi sorunların da üstesinden gelir. Özellikle kronik kabızlık sorunu olan kişiler için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Dut yaprağı şeker hastalığına iyi gelir.

Dut yaprağı şeker hastalarının kullanması gereken bitkilerden biridir.  Şeker hastalarının şekeri dengelemek amacı ile tüketmesi gereken besinlerden biri de dut yaprağıdır. Dut yaprağı sayesinde, kan şekeri olması gereken seviyeye gelir. Yüksek kan şekerini düşürdüğü gibi düşük kan şekerine de şifa olacaktır. Şeker hastaları düzenli bir şekilde dut yaprağı tüketmelidir.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Dut yaprağı çayı hazırlamak için öncelikle 1 litre suyu ocakta kaynatın. Ardından kaynamış suya 4-5 adet kurutulmuş dut yapraklarını ilave edin. Bu şekilde iki saat boyunca demlenmeye bırakın. Dut yaprağı çayını sabah ve akşam olmak şartıyla günde 2 defa yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Bu şifa dolu çay vücudunuzu toksinlerden arındırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede bir çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

Taze Dut Yaprağı Çayı Faydaları

Dut yaprağını kuru olarak tüketebileceğiniz gibi taze bir şekilde de tüketebilirsiniz. Taze dut yaprağı çayı faydaları ise; daha çok sinirim sistemi ile alakalıdır. Hazımsızlık ve sindirim sorunları için taze dut yaprağı çayı tüketmeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak, taze dut yaprağı sarması da tüketebilirsiniz. Özellikle ramazan ayı içinde iftar sofralarında mutlaka bulunması gereken besinlerden biridir. Mide tarafından daha rahat sindirilebildiği gibi midede yaşanan fazla asidi ve toksinleri atması ile bilinmektedir.

Dut Yaprağı Sarması Nasıl Yapılır?

Dut yaprağı sarması, tıpkı asma yaprağı sarması gibi yapılabilir. Özellikle taze bir şekilde toplanan dut yaprağı, pirinç veya bulgur ile beraber sarılabilir. Ancak asma yaprağından biraz daha sert olduğu için pişirme süresi daha uzun olabilir.

Dut Yaprağı Nasıl Saklanır?

Dut yaprağının şifalarından faydalanmak isteyen kişiler, dut yaprağı nasıl saklanır? Gibi soruları sıkça sorabiliyor. Dut yaprağını salamura şeklinde ya da kurutma yöntemi ile saklayabilirsiniz. Salamura yöntemi için tıpkı asma yaprağında kullanılan yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca salamurada kullanacağız, tuzun kaya tuzu olmasına özen göstermeniz tavsiye edilir. Çünkü kaya tuzu rafine tuzlara göre daha sağlıklıdır. Yine rafine tuzlar dut yaprağını delebiliyor.  Eğer dut yaprağını kurutarak saklamak isterseniz, yarı güneşli bir bölgede kurutabilirsiniz. Direkt güneş ışınlarına maruz bırakmaktan kaçınmaz tavsiye edilir.

Dut Yaprağı Ne Zaman Toplanır?

Dut yaprağını ilk bahar mevsiminde toplayabilirsiniz. İlk bahar mevsiminde taze olan dut yaprağının içerdiği vitamin ve mineraller daha yoğundur. Dolayısı ile dut yaprağını ilk bahar mevsiminde toplamanız tavsiye edilir.

Dut Yaprağı Lapası Nasıl Yapılır?

Dut yaprağını çay ve yemek şeklinde kullanabileceğiniz gibi lapa olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle vücut enfeksiyonları için ve iltihap gibi durumlar için dut yaprağı lapası kullanılması önerilir. Dut yaprağı lapası hazırlamak için;

 • Bir litre su,
 • 5 – 6 adet taze dut yaprağı,

Bir litre su içinde dut yapraklarını haşlayabilirsiniz. Daha sonra blenderden geçirip, kullanabilirsiniz. Özellikle sivilceler ve çeşitli cilt sorunları için dut yaprağını kullanmanız önerilir. Siyah dut yaprağını kullanmanız daha çok faydalı olacaktır.

Dut Yaprağının Zararları

Dut yaprağı bazı bünyelerde mide bulantısına, kusmaya ve çeşitli mide kramplarına neden olabilir. Buna ek olarak hamile ve emziren annelerin kullanmaması tavsiye edilir. Kronik hastalığı olan kişiler, doktor tavsiyesi olmadan düzenli kullanım yapmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.