Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir? Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

24.12.2020
99
Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir? Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir? Üzerlik Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Üzerlik bitkisi yüz yıllardır alternatif tıpta kullanılan bitkilerden biridir. Üzerlik tohumu her ne kadar kötü enerjinin ortamdan kaybolması için kullanımı yapılsa da aslında çeşitli vücut hastalıkları için de kullanıma uygudur. Üzerlik bitkisinin kullanımı çay şeklinde yapılabileceği gibi yakılarak da yapılmaktadır. Başta sinir sistemi hastalıklarında kullanılması gereken bir bitki olmasının yanında, çeşitli sindirim hastalıkları için de kullanılmalıdır. Ülkemizde eskiden bu yana kullanılmış olan  üzerlik tohumu adeta ülkemizin bir kültürü haline gelmiştir.

Daha çok Afrika gibi sıcak iklim bölgelerinde yetişen üzerlik bitkisi ülkemizin bazı sıcak iklime sahip olan bölgelerinde de yetiştirilmektedir. Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi tarla bitkisi olarak da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Beyaz çiçeklere sahip olan üzerlik bitkisi içerisinde kırmızı renk için kullanılan ham maddelere de sahiptir. Eğer üzerlik tohumunun faydaları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak isterseniz, sizler için rehber niteliğinde olan yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

üzerlik tohumu yakmak ne işe yarar üzerlik tohumu tütsüsü

Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir?

Üzerlik tohumu üst solunum yolu enfeksiyonlarından, mide hastalıklarına ve hatta ruhsal hastalıklara kadar pek çok sağlık alanında kullanılabilecek nadir bitkilerden biridir. Her evde olması gereken bu bitkinin faydaları ise;

 • Üzerlik tohumu solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Bronşları açması ile bilinen üzerlik tohumu ile akciğer hastalıklarına karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği ile bronşlarda biriken enfeksiyonların önüne geçer. Üzerlik tohumu bal ile birlikte kullanılmalıdır. Ancak alerjik bir bitki olduğu için daha dikkatli tüketilmesinde fayda vardır.

 • Üzerlik dumanı sinüslerin açılmasını sağlar.

Özellikle Türkmenistan gibi ülkelerde üzerlik tohumu tütsüsü çeşitli solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Tıkalı sinüslerin açılmasını sağlayan üzerlik tohumu dumanı sayesinde baş ağrısı ve geniz akıntısı gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

 • Üzerlik tohumu dışarında gelebilecek bulaşıcı hastalıkların önüne geçer.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde üzerlik tohumu ile virüs ve bakterilerin vücutta etkisiz hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Üzerlik tohumu çayı sayesinde vücudunuza zarar verebilecek her türlü bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 • Üzerlik tohumu boğaz ağrılarına iyi gelir.

Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen boğaz ağrıları ve boğaz enfeksiyonları için üzerlik tohumu çayı tüketimi yapabilirsiniz. Grip, nezle ve mevsim alerjisine karşı üzerlik tohumu çayı tüketmeniz önerilir. Buna ek olarak, balgam gibi durumların da önüne geçer. Yani iyi bir iltihap sökücü özelliğe sahiptir.

 • Üzerlik tohumu öksürüğe iyi gelir.

Bazı kişilerde geçmeyen kuru öksürükler veya balgamlı öksürükler görülebilir. Bu gibi durumlarda üzerlik tohumu çayı tüketebilirsiniz. Göğüs  bölgesinin yumuşamasına ve akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olarak, öksürüğün kısa sürede geçmesine katkı sağlar.

 • Üzerlik tohumu çayı bağırsak parazitlerinin dökülmesine yardımcı olur.

Özellikle yetişme dönemindeki çocuklarda bağırsak parazitleri ve çeşitli bağırsak kurtları çok fazla görülür. Bunun nedeni ise, yanlış beslenme ve besin atıklarının bağırsaklardan atılamamasıdır. Bağırsak parazitleri için en iyi yöntemlerden biri üzerlik tohumu çayıdır. Düzenli şekilde tüketilecek olan üzerlik tohumu çayı ile bağırsaklarınızın temizliğini en iyi şekilde yapabilirsiniz.

 • Üzerlik tohumu çayı bağırsaklarda bulunan toksinlerin atılmasını sağlar.

Bağırsaklarda biriken toksinler vücutta halsizlik gibi durumların meydana gelmesine neden olur. Ayrıca toksin birikmesi kişilerde hızlı kilo alımına ve vücutta ödem birikmesine yol açar. Bu gibi durumlardan kendinizi korumak için mutlaka antioksidan yönü zengin olan üzerlik tohumu tüketilmelidir.

 • Üzerlik tohumu hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.

Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde üzerlik tohumunun odaklanma sorununa ve unutkanlık sorununa iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle sinirsel hastalıklarda ve unutkanlık sorunlarında mutlaka üzerlik tohumu kullanılması önerilir.

 • Üzerlik tohumu çayı uyku problemlerini ortadan kaldırır.

Eğer gün içinde çok fazla yoruluyor ve yine yataktan uykuyu alamamış bir şekilde uyanıyorsanız, o halde yatmadan önce bir fincan üzerlik tohumu çayı içmeniz önerilir. Daha rahat ve daha huzurlu bir uyku süreci için üzerlik tohumu kullanabilirsiniz.

 • Üzerlik tohumu serotonin hormonu salgılar.

Bilindiği üzere serotonin hormonu beyne mutluluk vermektedir. Eğer depresyon veya ruhsal bunalım gibi durumların içindeyseniz, üzerlik tohumu antidepresan özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kişilere huzur ve sinirsel bir rahatlama sağlayarak, gün içinde daha sakin olmalarına ve mutlu olmalarına yardımcı olur.

 • Üzerlik tohumu göz iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

Gözlerde oluşan yanma, kızarıklık ve iltihaplanma gibi durumlarda üzerlik tohumu kullanılması önerilmektedir. Rezene tohumu ile eşit miktarda kaynatılacak olan üzerlik tohumu çayı bir pamuk yardımı ile gözlere uygulanmalıdır.

 • Üzerlik tohumu ağız kokusuna iyi gelir.

Gerek yiyecek atıkları nedeni ile gerekse ağızda oluşan bakteriler nedeni ile ağız içinde hoş olmayan kokular meydana gelebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına, ağzınıza birkaç adet üzerlik tohumu alıp çiğneyebilirsiniz. Üzerlik tohumunda bulunan bazı enzimler, tükürüğün içine yerleşerek ağız kokusunu ortadan kaldıracaktır. Detaylı bilgi için; Ağız kokusuna ne iyi gelir? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 • Üzerlik tohumu adet düzensizliklerine ve adet döneminde yaşanan ağrılara iyi gelir.

Üzerlik tohumu iyi bir adet söktürücü özelliğe sahiptir. Özellikle düzensiz adet gören bayanların üzerlik tohumu çayı tüketmesi önerilir. Yine regl dönemlerinde karşılaşılan, ağrı ve krampların da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Onca şifayı içinde barındıran üzerlik tohumu daha çok çay şeklinde kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu çayı yapmak için;

2 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu ekleyip yaklaşık olarak 2 dakika kadar kaynamaya alınır. Demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Üzerlik Tohumu Çayı Ne Kadar İçilmeli?

Her ürün gibi üzerlik tohumu çayını da  fazla içmek belli bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle ishal ve alerjik reaksiyon gibi yan etkileri gösterebilir. Günlük bir bardak üzerlik tohumu çayı içebilirsiniz. Ancak kronik hastalığı olan kişiler ve sürekli ilaç kullanan kişiler doktoruna danışmadan üzerlik tohumu çayını tüketmemelidir. Çünkü bitkilerde bulunan bazı bileşenler ilaçlara karşı tepkimeler oluşturabilir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır?

Üzerlik tohumunun sonsuz şifalarından faydalanmak istiyorsanız; üzerlik tohumunu dört farkı şekilde kullanabilirsiniz.

Üzerlik tohumu çayı; bazı sağlık sorunlarında üzerlik tohumunu çay şeklinde kullanabileceğiniz  gibi göz ve deri hastalıklarında da üzerlik tohumu çayını pansuman yaparak kullanabilirsiniz.

Çiğneyerek; ağız kokusu ve mide hastalıkları için üzerlik tohumunu çiğneyerek tüketmeniz önerilir.

Yakarak; kültürümüzün bir parçası olan üzerlik tohumu kötü enerji ve nefes yolu hastalıkları için yakılarak kullanılmaktadır.

Üzerlik tohumu yağı; bölgesel ağrılarda, rahatlamak için ve çeşitli cilt sorunları için üzerlik tohumu yağını kullanmanız tavsiye edilir.

Üzerlik Tohumu Çayı Zayıflatır mı?

Aslında hiçbir bitkisel ürün tek başına zayıflamada etkili değildir. Ancak diyet listelerinize ek olarak bazı bitkileri destek amaçlı kullanabilirsiniz. Özellikle üzerlik tohumu bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasına ve hazmı kolaylaştırmasına yardımcı olduğu için üzerlik tohumu kilo verdirir mi? sorusu sıkça sorulmaktadır. Üzerlik tohumu çayını günde bir bardak olacak şekilde tükettiğiniz  zaman, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Üzerlik Tohumu Yakmak Ne İşe Yarar?

Üzerlik tohumu tütsüsü ile ortamdaki negatif enerjinin dağıldığına inanılmaktadır. Üzerlik otu yakmak geçmişten bir gelenek halini almış ve evlere şans ve bereket getirdiğine inanılmıştır. Alternatif tıpta İbrahim Saraçoğlu’nun da açıklamalarıyla; üzerlik tohumu saman nezlesi, burun tıkanıklığı, alerji ve nefes darlığı gibi hastalıklara şifa olduğu belirtilmiştir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Yakılır? Üzerlik tohumunu yakarak kullanmak istediğinizde bir beyaz kağıdı kasenin altına yerleştirip, üzerine dalları ile birlikte üzerlik tohumunu ekleyip yakabilirsiniz. Yaprakları ve dalları ile birlikte yakılması daha kolay olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.