21 Kuru Üzümü Suda Bekletip Yemenin Faydaları Nelerdir?

13.12.2020
110
21 Kuru Üzümü Suda Bekletip Yemenin Faydaları Nelerdir?

21 Kuru Üzümü Suda Bekletip Yemenin Faydaları Nelerdir? Kuru üzüm, hemen herkesin sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Hem lezzetli hem de besleyici olma özelliği ile mutlaka herkesin tüketmesi gereken besinlerdendir. Üstelik bir takım hastalıklara şifa olan kuru üzüme, hadisi şeriflerde de yer verilmiştir. Yani İslam dininin övgü ile bahsettiği kuru üzüm adeta bir vitamin deposudur. Hal böyle olunca başta kanser ve demir eksikliği gibi sorunlarda mutlaka tüketimine özen gösterilmesi gerekir.

Hastalık çeşitlerine göre kuru üzümün tüketim şekli de farklı olabiliyor. Ancak hadisi şeriflerde yer alan 21 kuru üzümün şifası bambaşkadır. Bu nedenle hasta olan veya olmayan herkesin 21 kuru üzüm tüketmesi tavsiye edilir. Eğer siz de 21 kuru üzümün sırrını merak ediyorsanız o halde 21 Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir?  21 kuru üzümü suda bekletip yemek neye iyi gelir? konuya dair tüm detaylar yazımızın devamında…

21 Kuru Üzümü Suda Bekletip Yemenin Faydaları

Öncelikle her nimetin tüketim şekli farklıdır. Yani her doğal ürün, daha önce denenmiş şekilde tüketilmelidir. Bunlardan biri de güçlü antioksidan kaynağı üzümdür. Günlük bir avuç kadar kuru üzüm tüketmek, demir eksikliği başta olmak üzere vücudu çeşitli toksinlerden arındırmaya yarar. Ancak 21 kuru üzüm tükettiğinizde farklı hastalıklara şifa kaynağı olacağını da bilmeniz gerekir. Bu kuru üzüm kürünü her gün düzenli bir şekilde uygulamanızda fayda vardır. Kür için ilk etapta 21 adet kuru üzümü bir bardak suya almanız gerekiyor. Suyun içinde bir gece kaldıktan sonra sabah suyunu içip, tanelerini de yemeniz gerekmektedir. İşte 21 kuru üzüm mucizesi…

  • Kuru üzüm sindirimi kolaylaştırır.

Aslında pek çok kişinin gün içinde en fazla muzdarip olduğu konuların başında sindirim problemleri gelir. Kuru üzüm hazmı kolaylaştırdığı için ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırdığı için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Özellikle sabahları aç karnına tüketeceğiniz 21 kuru üzüm ve suyu sayesinde gün boyu daha rahat bir şekilde günlük işlerinize odaklanabilirsiniz. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde mide ve bağırsak temizliğine de yardımcı olmaktadır. Hal böyle olunca kolon kanseri, mide kanseri ve yemek borusu kanseri gibi riskleri büyük oranda ortadan kaldırır.

  • Kuru üzüm karaciğer temizliğinde önemli yere sahiptir.

Karaciğerde pek çok sorunlar ortaya çıkabilir. İnsan hayatını derinden etkileyen bu sorunlarla başa çıkmak için her gün kuru üzüm tüketmeniz tavsiye edilir. Özelikle karaciğerde biriken toksinlerin atılması için 21 kuru üzüm şahane bir doğal tedavi yöntemidir. Bunun dışında karaciğer yağlanması gibi durumlar için de mutlaka kuru üzüm tüketilmesi önerilir.

  • Kuru üzüm mide asidini yatıştırır.

Bilindiği üzere gerek stres kaynaklı gerekse dışarıdan mideye alınan çeşitli gıdalardan kaynaklı midede yanma, kasılma, kramp ve çeşitli hastalıklar meydana gelebiliyor. Eğer güne başlamadan önce bir bardak  kuru üzüm suyu tüketirseniz, mideniz gün boyu daha rahat edecektir. Özellikle midede ülser ve kramp gibi durumların önüne bu sayede geçebilirsiniz. Ayrıca midede çeşitli nedenlerde dolayı biriken bir takım toksinlerin atılması için de mutlaka kuru üzüm tüketilmesi tavsiye edilir.

  • Kuru üzüm damar hastalıklarının ve kolesterolün önüne geçer.

Kötü kolesterol, insanların hayatını kabusa çeviren hastalıklardan biridir. Bu nedenle mutlaka kontrol altında tutulması gerekir. Kuru üzüm tüketerek, kolesterolünüzü olması gereken seviyede tutabilirsiniz. Ayrıca kuru üzümün faydaları sadece kolesterol ile de sınırlı değildir. Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi durumlarda da mutlaka kuru üzüm tüketilmesi önerilir.

  • Kuru üzüm ani kalp krizi gibi olumsuz durumların önüne geçer.

Eskiden sadece yaşlılarda görülen kalp krizleri günümüzde artık gençlerde hatta çocuklarda bile görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni stresli yaşam biçimi ve hazır gıdaların çok fazla tüketilmesidir. Eğer 21 kuru üzümü her gün tüketmeye devam ederseniz, ani kalp krizi gibi durumların da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kalbi koruyan en güzel yiyeceklerden biridir.

  • Kuru üzüm bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Tam anlamı ile antioksidan deposu olan kuru üzüm ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Kuru üzümün içinde yer alan antioksidanlar, hasarlı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olurken, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. Dolayısı ile herkesin dışarıdan gelebilecek virüs ve mikroplara karşı her gün kuru üzüm tüketmesi önerilir.

  • Kuru üzüm cildin yenilenmesine yarımcı olur.

Doğal güzelliğine önem veren kişiler ciltlerini sadece dışarıdan değil, içeriden de beslemelidir. Özellikle yorgun ve mat bir cilt görünümüne sahipseniz mutlaka her gün kuru üzüm tüketimi yapmanız gerekir. Vücuttaki kolajen miktarını artıran kuru üzüm, gençleşmeye yardımcı olurken, cildin daha canlı ve daha dinamik görünmesine de yardımcı olur.

21 Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Öncelikle 21 kuru üzümü güzelce yıkayın, kaynamakta olan 2 bardak suya üzümleri ilave edin ve ocaktan alıp dinlenmeye bırakın. Sabah aç karnına üzüm suyunu içip, 21 kuru üzümü yiyin. Bu işlemi 4 gün boyunca aralıksız olarak tekrarlayın. Her ay 4 gün boyunca düzenli olarak 21 kuru üzüm kürü tüketmek bir çok hastalığa şifadır.

Kuru Üzüm Yemek Sünnet mi?

Kuru üzüm ve daha pek çok doğal ürün İslam dini tarafından övülmüştür. Özellikle 21 kuru üzüm ve 21 kuru üzümün şifasından peygamber efendimizin döneminde de gündeme gelmiştir. Bunun üzerine peygamber efendimiz herkese bu kürü tavsiye etmiştir. O zamanda vücuda verdiği şifaları ile övgüye laik görülen kuru üzüm şimdilerde uzmanlar tarafından araştırma konusu oluş ve yine herkese kullanılması tavsiye edilmiştir.

Kuru Üzüm Ne Kadar Tüketilmeli?

Özelikle demir eksikliğine şifa olan kuru üzüm, günlük olarak bir avuç tüketilmelidir. Eğer tükettiğiniz kuru üzüm çekirdekli ise, mutlaka çekirdeklerinin de ezilerek tüketilmesi tavsiye edilir. 21 kuru üzümün tüketim süresi ise 4 gündür. Yani her ay 4 gün boyunca düzenli bir şekilde 21 adet kuru üzüm tükettiğinizde vücudunuzdaki tüm hastalıklardan kurtulabilirsiniz.

Kuru Üzüm Cinsel Gücü Artırır mı?

Hem erkekler hem de bayanlar için en sık sorulan sorulardan biri de kuru üzüm cinsel gücü artırır mı? Sorusu olmaktadır. Kuru üzüm düzenli kullanıldığında hem bayanlarda hem de erkeklerde cinsel gücü artırmaktadır. Ayrıca erkeklerde sperm kalitesini de artırmaktadır. Kadınlarda ise yumurtalık fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olarak, hamile kalma şansını yükseltir.

Hamilelikte Kuru Üzüm Yenir mi?

Hamilelikte beslenme son derece önemlidir. Özellikle pek çok anne adayının esas merak ettiği konu hamilikte kuru üzüm yenir mi? sorusu olmuştur. Hamilelik döneminde kuru üzüm tüketmek hem anne adayı için hem de bebek sağlığı için önemlidir. İçerdiği fosfor sayesinde bebeğin beyin ve kaburga gelişimine destek olacaktır. Ayrıca gebelik döneminde karşılaşılan demir eksikliğini de ortadan kaldırır. Dolayısı ile hamilelikte yeteri miktarda ve aşırıya kaçmadan kuru üzüm tüketmek faydalı olacaktır.

 Kuru Üzümün Zararları Nelerdir?

Tam bir şifa kaynağı olan kuru üzüm, dikkatli kullanılmadığında bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Kuru üzümün zararları nelerdir? diye sorulacak olursa;

  • Kuru üzüm şeker oranı yüksek olduğu için, kan şeker seviyesini yükseltir ve şeker hastalığını tetikler. Bu nedenle yeteri kadar tüketmekte fayda vardır.
  • Fazla kuru üzüm tüketilmesi kilo alımını ortaya çıkarır. Bu nedenle diyet yapan kişilerin az miktarda kuru üzüm tüketmesi gerekir.
  • Bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Hassas bünyeye sahip kişiler kuru üzüm tüketirken dikkatli olmalıdır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.