Karanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfil Nasıl Kullanılır?

18.12.2020
96
Karanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfil Nasıl Kullanılır?

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfil Nasıl Kullanılır?

Karanfil, hoş kokusu ve muhteşem aroması ile mutlaka her evde olması gereken bitkilerin başında gelir. Sadece kokusu ve aroması ile değil, vücuda ve cilde sağladığı faydaları ile de uzmanlar tarafından kullanılması önerilmektedir. Karanfil başta anti septik özelliği ile vücuttaki enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı yüz yıllardır kullanılan bitkilerden biridir.

Günümüzde hala kullanılmakta olan bu bitkinin daha pek çok faydası da mevcuttur. Syzygium aromaticm ağacının tomurcukları olan karanfil, bütün olarak veya toz halinde de kullanımı yapılabilir.  Tatlılarda ve işlenmiş gıdalarda sıklıkla kullanımı yapılan karanfilin faydaları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra daha fazla kullanmaya başlayacaksınız.  İşte bu doğa mucizesi bitkinin faydaları…

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Hem anti septik özelliği ile vücuttaki bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayan karanfil aynı zamanda da harika bir antioksidan kaynağıdır.  Bu içerikleri ile başta kalıtsal hastalıkların vücutta ilerlemesini önler hem de dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı vücudun direncini artırır.  İşte; gün içinde karanfil kullanmanın ve karanfil çiğnemenin faydaları;

 • Karanfil hasarlı hücrelerin vücutta çoğalıp, büyümesini engeller.

Tümör gibi etmenler kanserin ilerlemesine neden olur. Eğer kanser tedavisi görüyor veya kanser riski taşıyorsanız, düzenli olarak karanfil tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Karanfil mide hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Mide hastalıkları pek çok kişinin şikayetçi olduğu sağlık sorunlarının başında gelir. Eğer yemeklerden sonra bir miktar karanfil tüketirseniz, mide yanması ve mide ağrısı gibi olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca karanfil yağı mide mukozasının kalınlığını artırarak, mide duvarının daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Yani ülser veya mide yarası olan kişilerin karanfil yağı tüketmesi önerilmektedir.

 • Karanfil kış hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Başta nefes darlığı yaşayan kişiler, grip ve nezle olan kişiler bitki çaylarının içine birkaç adet karanfil ekleyebilir. Akciğerleri temizlerken gribal enfeksiyonların daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olur. Solunum problemi yaşayan kişiler için karanfil harika bir tedavi edici kaynak olacaktır.

 • Karanfil öksürüğe iyi gelir.

Geçmeyen öksürük durumlarında karanfil tüketimi yapabilirsiniz. Gerek kuru öksürük olsun gerekse balgamlı öksürük olsun her durumda tedavi edici özeliğe sahiptir. Solunumu rahatlatarak, kişilere daha  rahat nefes alma imkanı tanır.

 • Karanfil boğaz ağrısına ve boğaz iltihaplanmasına iyi gelir.

Boğaz enfeksiyonları kış mevsimlerinde daha sık yaşanan durumlardan biridir. Eğer boğaz ağrısı şikayetiniz varsa bir adet karanfili çiğneyerek tüketmeniz önerilir. Anti septik özelliği ile bademciklerde biriken enfeksiyonun daha kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Ayrıca sadece boğaz iltihaplanmasına değil akciğerlerde bronşların açılmasına da katkı sağlar. Bu nedenle nefes almada güçlük çeken ve tütün kullanan kişilere karanfil tüketmeleri önerilir.

 • Karanfil ağız içinde hijyen sağlar.

Ağzı içi bakterileri yok etmek için ve daha ferah bir ağız yapısına ulaşmak için yemeklerden sonra bir adet karanfil çiğneyebilirsiniz. Bu sayede hem ağız içi hijyeni oluştururken, hem de diş çürümelerinin de önüne geçebilirsiniz.

 • Karanfil mental sorunların üstesinden gelir.

Karanfil hoş kokusu sayesinde ruhsal sorunların önüne geçmektedir. Özellikle gün boyu büyük stres altında çalışan kişiler ve sürekli olarak kendini mutsuz hisseden kişiler karanfil tüketebilir. Karanfil tüketimi yaparak beyne mutluluk sinyalleri verebilirsiniz.

 • Karanfil düzenli bir uyku deneyimi sunar.

Uyku sorunu olan kişiler için karanfil harika bir seçenek olacaktır. Özellikle yastığınıza birkaç damla karanfil yağı damlatabilirsiniz. Buna ek olarak uyuduğunuz odada karanfil bulundurduğunuzda odadaki negatif enerjiyi yok edebilirsiniz.

 • Karanfil diş ağrısına iyi gelir.

Karanfil, ağız hijyeni sağlarken, uyuşturucu ve yatıştırıcı etkisi ile diş ağrılarının da ortandan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ağrıyan dişin üzerine bir tane karanfili alıp bekletebilirsiniz.

 • Karanfil baş ağrısına iyi gelir.

Günümüzde pek çok kişi kronik baş ağrısı yaşamaktadır. Bu durumda da içtiğiniz bitki çayının içine birkaç adet karanfil ekleyebilirsiniz. Ayrıca karanfil yağı ile başınıza masaj yaptığınızda baş ağrısının çok kısa bir sürede ortadan kalktığına şahit olabilirsiniz.

 • Karanfil karaciğer sağlığına faydalıdır.

Karaciğer hastalıklarında karanfil kullanılması önerilir. Yapılan bir takım klinik çalışmalar karanfilin karaciğer hastalıklarını büyük orandan ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur.

 • Karanfil sindirim sisteminin daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Karanfil ile kilo verebilirsiniz. Çünkü karanfil sindirimi hızlandırırken, hazmı da kolaylaştırmaktadır. Özellikle hazımsızlık ve şişkinlik sorunu yaşayan herkese karanfil tüketmesi önerilir. Bunun dışında bağırsaklarda biriken toksinlerin ve kötü bakterilerin atılmasına katkı sağlar.

Karanfil Suyu İçmek Neye İyi Gelir?

Karanfilin faydaları azımsanamayacak kadar fazladır. Karanfil suyu içerek başta sindirim sorunlarınızın üstesinden gelebilir ve daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunun dışında karanfil suyu cilt sağlığı üzerinde de oldukça faydalıdır. Karanfil suyunu yüzünüze tonik olarak sürebilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha canlı ve daha parlak bir cilt görünüme kavuşur. Eğer sürekli bir şekilde kendinizi mutsuz hissediyorsanız karanfil suyu içebilirsiniz. Bunun dışında yüksek oranda D vitamini barındırdığı için kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Karanfilin Saça Faydaları Nelerdir?

Karanfilin kullanım alanlarından biri de, saç güzelliği ve saç derisi hastalıklarının tedavisini hızlandırmak amaçlı kullanımıdır. Karanfilin saçlara faydası;

Saça parlaklık verir; eğer saçlarınız yıpranmış ve solgun bir görünüme sahipse her banyo öncesi saçlarınızı karanfil suyu ile yıkayabilirsiniz. Daha ışıl ışıl bir saç yapısına kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Saça hacim verir; hacmini yitirmiş saçlar için karanfil kullanılması önerilir. Toz karanfili saç şampuanınıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Saç dökülmelerini engeller; karanfil yağı ile saç diplerinize masaj yaptığınız takdirde saç dökülmesi ortadan kalkacaktır. Ayrıca saç kökleri  beslenip, yeniden çıkacaktır.

Biti ortadan kaldırır; saç bitleri için saçınıza bir miktar karanfil yağı sürüp, 20 dakika kadar bekleyip yıkayabilirsiniz. Bunun dışında kalabalık ortamlara girmeden önce yine saçınıza bir miktar karanfil yağı sürmeniz tavsiye edilir. Çünkü karanfil kokusundan bit gibi zararlı böcekler saça gelmeyecektir.

Karanfil Nasıl Kullanılır?

Pek çok derde şifa olan karanfilin kullanımı bir kaç farklı şekilde olabilir.

Çay olarak kullanımı; karanfili çay formunda kullanabilirsiniz. Ama yoğun  kokusu ve acı tadı ile çay şeklinde tüketmesi biraz zor olabilir. Bu nedenle siyah çayın içine veya diğer bitki çaylarının içine bir miktar karanfil ilave edebilirsiniz. Çaya karanfil atmak, gün içindeki tüm yorgunluğunuzu giderir ve vücut direncini arttırır.

Karanfili toz şeklinde kullanımı; tatlılarınız için veya diğer yemekleriniz için toz karanfil kullanımı yapabilirsiniz.

Karanfil yağı kullanımı; karanfil yağını mide ve bağırsak hastalıklarında kullanabilirsiniz. Ayrıca cilt hastalıklarında ve saç bakımında da karanfil yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Karanfilin Besin Değeri Nedir?

 • 100 gram karanfilde yaklaşık olarak 273 kcal kalori mevcuttur,
 • Potasyum,
 • Sodyum,
 • Karbonhidrat,
 • Lif,
 • A vitamini,
 • D vitamini,
 • Kobalamin,
 • K vitamini, gibi içeriklere sahiptir.

Karanfil Cinsel Gücü Artırır mı?

Karanfil pek çok sağlık sorunlarında kullanılabilecek bir bitki olduğu gibi cinsel sorunlarda da kullanıma uygundur. Gerek içerdiği mineraller sayesinde gerekse uyuşturucu etkiye sahip olması nedeni ile cinsel sorunlarda kullanılabilir. Çünkü afrodizyak etkisi ile cinsel gücü artırmaktadır. Yine erkeklerde görülen sertleşme sorunu için karanfil yağı kullanılması önerilir.

Toz Karanfil Ne İşe Yarar?

Pek çok ünlü aşçı öğütülmüş toz karanfili mutfaklarından eksik etmemektedir. Toz karanfili hazırladığınız bitki çaylarının içine ilave edebilirsiniz. Yine çeşitli cilt bakım maskelerinde ve tatlılarınız da kullanabilirsiniz. Eğer evinizde haşere ve karınca gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız, haşerelerin çıktığı noktalara toz karanfil yerleştirebilirsiniz. Karanfil ağır kokulu bir bitki olduğu için haşere ve böcekleri evinizden uzak tutacaktır.

Karanfilin Zararları Nelerdir?

Karanfilin zararları çok fazla yoktur. Ama tüketiminde aşırıya kaçıldığı takdirde bir takım yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle az miktarda ve dozunda tüketmek önemlidir. Bunun dışında alerjik bünyeye sahip olan kişilerin daha dikkatli bir şekilde karanfil tüketmeleri tavsiye edilir. Cilde doğrudan karanfil yağı sürülmesi önerilmez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.