Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Ne İşe Yarar?

16.12.2020
97
Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Ne İşe Yarar?

En eski çağlardan bu yana insan sağlığında kullanılan vitaminlerden biri de balık yağıdır. Balık yağı fosfor, magnezyum, omega3 vitaminlerini içerdiği için, hem çocukların daha sağlıklı büyümesine hem de yetişkinlerde daha sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Düzenli bir şekilde kullanılacak olan balık yağı, ile kendinizi başta bulaşıcı hastalıklara karışı koruyabilir ve beyin sağlığına da büyük katkılarda bulunabilirsiniz.

Pek çok kişi kokusu nedeni ile balık yağı kullanımından kaçınmaktadır. Oysa vücut sağlığı hatta beyin sağlığı için balık yağı harika bir alternatif olacaktır. Eğer düşük bir bağışıklık sisteminiz varsa kendinizi hastalıklara karşı daha güçlü hissetmek isterseniz, mutlaka balık yağının faydalarını bilmeniz ve balık yağı kullanımına dikkat etmeniz gerekir.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, alternatif tıpta çok uzun yıllardır kullanılan bir üründür. Balığın yağından elde edilen bu ürün ile hem kemik gelişimine, hem de çeşitli vücut hastalıklarına karşı daha güçlü bir hale gelebilirsiniz. Omega3 yağ asitleri bakımından çok zengin olan balık yağı sadece omega3 yağ asitlerini içermez. Aynı zamanda fosfor ve D vitamini, açısından da son derece zengindir.

Ton balığı, uskumru ve ringa balıklarının yağlı kısımlarından elde edilen balık yağı, tüm dünyada hastalıklara karşı vücudu  korumak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Balık yağı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve çeşitli hastalıkların önüne geçtiği gibi farklı cilt hastalıklarında da kullanılması tavsiye edilir. Çünkü balık yağı, cildin daha güzel ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı daha çok çocuklar için kullanılması gereken bir takviye edici gıda olarak düşünülse de, yetişkinler için de mutlaka kullanılması gereken besinlerin başında gelir. Balık yağı, insan sağlığında adeta baştan aşağıya bir şifa deposudur. Balık yağının faydaları ise;

 • Balık yağı kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

İçerdiği fosfor ve D vitaminleri sayesinde kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda görülebilecek kemik erimesi ve kemik tahribatlarına karşı koruma sağlarken, büyüme döneminde çocukların kullanması, çocuklarda daha güçlü kemik yapısına ve boy uzamasına yardımcı olacaktır. Özellikle hassas ve kırılgan kemik yapısına sahip olan kişiler için düzenli bir şekilde balık yağı tüketilmesi önerilir.

 • Göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Gözler için gerekli olan vitamin ve mineral desteği sağlayan balık yağı, az görme, bulanık görme, göz yorgunlukları ve katarakt gibi çeşitli göz sağlığı sorunlarında kullanılmalıdır. Eğer gün boyu ekran karşısında iseniz gözlerinizi ekranın yaydığı ışınlara karşı balık yağı ile koruyabilirsiniz.

 • Balık yağı beyin sağlığına fayda sağlar.

Çağımızın en büyük sorunlarının başında unutkanlık gelir. Bunun nedeni ise, insanların arttık durağan bir yaşam tarzından hareketli bir yaşam tarzına geçmiş olmalarıdır. Unutkan bir yapıya sahipseniz mutlaka düzenli bir şekilde balık yağı kullanmanız gerekmektedir. Beyin sağlığını çok yakından ilgilendiren fosfor ve omega3 yağ asitleri balık yağında bolca mevcuttur. Dolayısı ile okul çağındaki çocukların derslerine daha iyi odaklanması için balık yağı kullanılabilir. Bunun dışında Alzheimer hastalığına yatkın olan kişilerin ya da aile öyküsünde Alzheimer hastalığı olan kişilerin balık yağı tüketimine iki kat daha özen göstermesi gerekir. Balık yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde beyin sinir hücrelerinin daha aktif ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 • Balık yağı cilt sağlığı üzerinde oldukça etkilidir.

Özellikle sivilce ve akne problemi yaşayan kişilerin düzenli olarak balık yağı tüketmesi önerilmektedir. Çünkü balık yağı cilt yüzeyindeki sorunlarla mücadele eder, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklık oluşumunu engeller. Balık yağı aynı zamanda cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korumaktadır.

 • Balık yağı iştah açıcı bir özelliğe sahiptir.

İştahı olmayan kişiler için balık yağı tüketimi önerilmektedir. Bu sayede özellikle iştahı olmayan çocuklar daha sağlıklı bir şekilde beslenebilecektir.

 • Balık yağı kanın pıhtılaşmasını engeller.

Bilindiği üzere ilerleyen yaşlarda en sık görülen rahatsızlıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelir. Balık yağı içerdiği yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korurken, kalp ritimlerinin de daha düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca damar hastalıklarında ve damar tıkanıklığı gibi durumlarda da mutlaka balık yağından faydalanılması önerilir.

 • Balık yağı kolesterolü dengeler.

Modern çağın hastalıklarından bir tanesi de kötü kolesteroldür. Balık yağı düzenli kullanıldığı takdirde kötü kolesterolün önüne geçer. Kolesterolü olması gereken seviyede tutar. Ayrıca damar içinde plak oluşması ve damar içinde yağ birikmesi gibi durumlarla da savaşarak, kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar.

 • Balık yağı saç dökülmelerini engeller.

Vücutta eksik olan bir takım  mineral eksiklikleri saç dökülmesine neden olabiliyor. Eğer sık sık saç dökülmesi sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız o halde balık yağı tüketmeniz gerekmektedir.

 • Balık yağı vücutta iltihap oluşmasını engeller.

Balık yağı tüketimi yaptığınızda vücut iltihaplanmalarının önüne geçebilirsiniz. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlarda mutlaka balık yağı tüketilmesi gerekir. Bunun dışında boğaz enfeksiyonu ve kan içinde biriken enfeksiyon gibi durumlarda balık yağı tüketimi yapılması tavsiye edilir.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı kullanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorunların başında balık yağı nasıl kullanılır? Sorusu gelmektedir. Balık yağı, üç farklı şekilde kullanıcısına sunulur.

Birinci tablet şeklinde olanlarıdır. Tablet şekilde olan balık yağları daha çok yetişkinlerin kullanımına uygundur.  Belli bir yaştan sonra kişiler tablet şeklinde olan balık yağlarını rahatlıkla kullanabilirler.

Balık yağı jel formunda da kullanılmaktadır. Bu da daha çok çocukların kullanımına sunulur. Jel formunda olan balık yağı kullanım bakımından daha kolay olduğu için çocuklarda daha sık kullanılmaktadır.

Çiğnenebilir olarak da balık yağı görmekteyiz. Eğer balık yağının kokusundan hoşlanmıyorsanız o halde çiğnenebilir formunu kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem yetişkinler için hem de çocuklar için üretilmektedir. Ayrıca içine eklenen bir takım hoş aromalar sayesinde balık yağı kullanmak eskiye göre daha kolay bir hale gelmiştir.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Halk arasında balık yağının kilo aldırma gücü olduğu ile ilgili yanlış bir bilgi mevcuttur. Balık yağı kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye yardımcı olur. Ancak burada ince bir çizgiyi asla göz ardı etmemeniz gerekir. Balık yağı iştah açan bir özelliğe sahiptir. Yani iştahınızın açılmasına bağlı olarak kilo alabilirsiniz. Dolayısı ile balık yağı kullanırken bu konuya dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bunun dışında düzenli bir şekilde yeme alışkanlığı olmayan ve çok aşırı iştahsız olan çocuklar için balık yağı tüketimi yapılabilir.

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Elbette her bilinçsiz ürün kullanımı gibi balık yağı da bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında vücuda bir takım zararlar verebilir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kronik hastalığı olan kişilerin kesinlikle bilinçsiz bir şekilde balık yağı kullanmaması gerekir. Balık yağının zararları ise;

 • Ağızda hoş olmayan tat ve koku bırakması,
 • Kaburgalarda ağrılara neden olabilir,
 • Çeşitli göğüs hastalıklarının otaya çıkmasında etkilidir.
 • Gaz oluşmasına yol açar.
 • İshal ve mide ağrılarına neden olabilir.
 • Vücudun gereğinden fazla sıvı kaybetmesine yol açabilir.
 • Sırt ağrıları gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. Ayrıca balık yağı kullanımı yapacak olan kişiler mutlaka omega3 vitaminini ölçtürmesi önerilmektedir.

Balık Yağı Kullananlar

Balık yağı kullananlar daha çok iştah açmasında bahsetmişlerdir. Bu durum bazı kişiler için kilo sorunu teşkil edebildiği gibi bazı kişilerde iştahsızlık ve sürekli kilo kaybının önüne geçtiği için olumlu bir durum olmuştur. Ayrıca balık yağı kullanan pek çok kişi unutkanlık gibi sorunlarının da ortadan kalktığını belirmiştir. Bunun yanı sıra çocuğuna balık yağı kullanan anneler, çocuklarının beslenme düzenine büyük katkı sağladığını ve balık yağının çocuklarda gelişim sürecini olumlu yönde etkilediğini belirtmişlerdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.