Sararan Tırnaklar Nasıl Beyazlatılır? Tırnak Sararmasına Doğal Çözüm

26.09.2019
1.255
Sararan Tırnaklar Nasıl Beyazlatılır? Tırnak Sararmasına Doğal Çözüm

Sararmış ve kötü görünen tırnaklar bir çok kişi için oldukça can sıkıcı. Özellikle kadınlar, asla kötü görünümlü, bakımsız el ve tırnaklara sahip olmak istemezler. Cildimiz, saçımız ve tırnaklarımızın estetik açıdan güzel ve bakımlı olması bizlere öz güven kazandırmakta. Bu sebeple cildimize ve saçlarımıza gösterdiğimiz önemi mutlaka tırnaklarımız içinde göstermeliyiz.

Eğer tırnaklarınızda sararmalar varsa, bu sorunu gidermek ve tırnakların doğal rengini muhafaza etmek oldukça basit. Sararan, ince yapılı, nazik ve çabuk kırılan tırnaklarınıza bakım yaparak tırnakları güçlendirebilirsiniz.  Bu yazımızda sizler için, ojeden sararan tırnakları beyazlatma yöntemleri nelerdir? sararan tırnaklar nasıl beyazlar? tırnak sararmasına evde çözüm bulabilir miyiz? araştırdık. Tüm detaylar yazımızın devamında…

Tırnak Sararması Neden Olur?

  • Sigara alışkanlığı tırnak sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir. Eğer sigara içiyorsanız, sigara tırnaklarda sararmalara neden olur.
  • Sık sık oje ve tırnak bakım ürünleri kullanmak da, tırnakları sarartmaktadır.
  • Kullanılan temizlik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar, tırnakların üst tabakasında tahribata yol açar ve tırnak üstü sararması kaçınılmaz olur.
  • Tırnak mantarı da tedavi edilmediği sürece tırnakların sararması ve soyulmasına neden olmaktadır.
  • Karaciğer, akciğer yada böbreklerde yaşanan sağlık sorunları tırnakları olumsuz etkiler.
  • Yaşın ilerlemesiyle cildin kırışması, saçların beyazlaması gibi durumlar tırnaklarda da kendini gösterir ve zamanla tırnak renginde değişmeler olabilir.
  • Vitamin ve mineral eksikliği, özellikle C ve D vitamini eksikliği, tırnakların sararması ve kırılmasına yol açar.
  • Diyabet yani şeker hastalığı, sedef hastalığı gibi sağlık sorunları da, tırnakların sararmasında rolü olan hastalıklardandır.
  • Nadiren de olsa tırnak uçlarının sararması cilt kanseri şüphesi uyandırabilmekte ve tiroid hastalığının belirtisi olabilmektedir.

 

Tırnak Sararmasına Ne İyi Gelir?

Eğer tırnaklarda sararmalar oluyorsa, öncelikle bu durumun nedeninin araştırılması gerekir. Sararan tırnaklar, yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilmekte ve bu durumun aydınlatılması için mutlaka bir dermatologla görüşmek gerekmektedir. Fakat tırnak sararması fazla oje kullanmaktan kaynaklanıyorsa, bu durumu tarifini vereceğimiz, tırnak sararmasına evde çözüm olabilecek  yöntemlerle gidermeniz mümkün.

Tırnak sararmasını gidermek için bakım önerilerine geçmeden önce dilerseniz tırnak sararması nasıl önlenir? bu sorunun cevabına bakalım. El ve ayak tırnaklarında renk değişimi olmaması için, tırnaklara  mutlaka nefes aldırmak gerekir. Yani özellikle kış aylarında giyilen çizme, kalın çorap ve eldivenler tırnakları havasız bırakır ve tırnakların sararması kaçınılmaz olur. Böyle durumlarda mutlaka el, ayak bakımlarının düzenli yapılması gerekir. Bir de tırnaklarda mantar sorunu varsa düzenli olarak chito fix tırnak mantarı kremi kullanabilirsiniz.

Tırnak Sararmasına Doğal Çözüm

Limon; Limon içerisinde bulunan asidik madde sayesinde tırnak sararmasını gidermede oldukça etkilidir. Tırnakları güçlendirir, parlatır ve kırılmaları önler. Yarım limon suyunu sıkıp, tırnaklarınızı limon suyu ile ovun. 15 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın ve ardından tırnak etlerini nemlendirmek için iyi bir nemlendirici sürün. Sararan tırnakları beyazlatan limon suyunu haftada 2 kez düzenli olarak uygulamalısınız.

Karbonat; Tırnak sararmasına karbonat kullanarak da çözüm bulmanız mümkün. Bir yemek kaşığı karbonat, bir yemek kaşığı zeytin yağı, 2 damla limon suyunu karıştırın. Daha sonra el ve ayak tırnaklarınıza tek tek oje sürer gibi bu karışımı sürün. 10 dakika bekleyin, ardından bol ılık su ile yıkayın ve nemlendirin. Eğer tırnaklarınızda mantar varsa, karbonat mantar mikrobunun üreyip yayılmasını da engelleyecektir.

Oksijenli Su; Tırnak sararmasına bakım yaparken oksijenli sudan da faydalanabilirsiniz. Beyazlatma etkisi bulunan oksijenli su ile karbonatı karıştırıp tırnaklarınızı fırçalayabilirsiniz. Yada sadece su ve oksijenli suyu karıştırıp bu karışımda ayak ve el tırnaklarınızı 15 dakika bekletin. Ardından bol su ile durulayın. Bu karışımı tırnaklarınız beyaz renge dönüşene kadar haftada 1 kez tekrarlamalısınız.

 

Diş Macunu; Ojeden sararan tırnaklar için, dişlerimizi bembeyaz yapan diş macunu da oldukça etkilidir. Diş macunu ile sararmış tırnakları beyazlatmak için yapılması gereken şey çok basit. Bir miktar diş macununu tırnaklarınızın üzerine sürüp diş fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın. Kısa sürede sonuç almak istiyorsanız, bu işlemi haftada 2 kez yapmalısınız.

Sirke; Elma sirkesi ile yapacağınız tırnak bakımı, tırnakları beyazlattığı gibi, aynı zamanda tırnaklar üzerindeki bakteri ve mikropları da yok eder. Tırnak mantarına bitkisel çözüm olarak önerilen elma sirkesi, asidik yapısı sayesinde iyi bir dezenfektandır. Yarım çay bardağı su ile yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımda 20 dakika kadar beklettikten sonra kurumaya bırakın ve ardından durulayıp, nemlendirin. Bu işlemi haftada 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Tırnak Sararmasını Önleyen Oje

Sık oje sürenler için, gerek oje altına gerekse sadece parlatıcı niyetine sürülebilen sararmayı önleyici tırnak cilaları mevcuttur. Ojeden sararan tırnakları beyazlatma etkisi bulunan tırnak cilası, tırnak sararmasını giderdiği gibi aynı zamanda yeniden oluşmasını da engellemektedir. Tırnak sağlığını koruyarak, tırnaklarda oluşabilecek renk değişikliğini önler.

Ayrıca çabuk kırılan ve soyulan tırnakları güçlendirir. Renksiz ve şeffaftır. Dilerseniz sadece parlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Piyasada çeşitli markalara ait bir çok tırnak bakım cilası vardır. Pürüzsüz ve güçlü tırnaklara kavuşmak için bu ürünleri, internetten yada kozmetik ürün satan mağazalardan satın alabilirsiniz.

Sararan Ayak Tırnakları Nasıl Beyazlatılır?

Eğer tırnaklarınızda renk değişikliği ve sararma varsa, el tırnaklarınız için uyguladığınız tüm yöntemleri ayak tırnaklarınız içinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca evinizde diş beyazlatıcı tablet yada tırnak beyazlatıcı tablet bulunuyorsa, bu tableti suya bırakıp ayak tırnaklarınızı suda bekletmelisiniz. Bu yöntem beyazlatıcı etkisinin yanı sıra tırnakların doğal rengini muhafaza etmenize yardımcı olacaktır.

Tırnak Sararması Hangi Hastalığın Belirtisi?

Tırnak sararması genellikle kişiye sağlığı ile ilgili mesaj verir. Tırnaklarda renk değişikliği varsa, bu durum enfeksiyon yada tırnak mantar belirtisi olabilir. Bazı durumlarda ise, tiroid koşullarının, şeker hastalığının veya sedefin bir işareti olabilir. Sarı tırnak sendromu adı verilen durum yani sarı tırnaklar, akciğer hastalıklarının yada solunum ile ilgili bir problemin olduğunu göstermektedir. Karaciğer ve böbreklerde yaşanan sağlık sorunları da, tırnaklarda sararmaya neden olmaktadır.

 

Tırnak Sararması Hangi Vitamin Eksikliğinin Belirtisidir?

Tırnak sararması B grubu vitaminlerin ( B1, B2, B3, B5, B6) vücuda düzenli alınmamasından kaynaklanabilir. Ayrıca demir, iyot, silisyum, magnezyum ve çinko ise tırnak sağlığı için önemli minerallerdendir. Bu vitamin ve mineral eksikliği tırnaklarda sararma, kırılma, soyulma gibi sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Tırnak Sararması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnak sararması hastalıkları için Deri ve Dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.