Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

12.12.2019
603
Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Kadınlarda görülen adet sancısı çoğu zaman dayanılmaz bir hal alabilir. Vücut direnci düşük olan ve gün boyu ayakta kalmak zorunda kalan bayanlarda ağrılar ve kramplar daha fazla görülür. Adet ağrılarına ilaç kullanmak çoğu zaman adet kanamalarını azaltır ya da daha fazla olmasına neden olur. Kadınlar regl dönemlerinde ağrı kesicilere başvurmak yerine doğal yöntemlerden destek almalıdır.

Bitkisel kürler ve bitkisel çaylar adet sancılarını gideren en iyi yöntemler arasında yer alır. Bu nedenle dayanılmaz ağrı ve sancılar için evde bitkisel tedavi görebilirsiniz. Eğer her ay adet sancıları ile baş başa kalıyorsanız adet sancısına ne iyi gelir? adet ağrısı evde nasıl geçer? gibi sorulara cevap bulmanız daha faydalı olacaktır. Tüm bu sorularınızın yanıtını ise yazımızda bulabilirsiniz.

 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Daha çok genç yaştaki kişilerde adet sancıları daha fazla görülebiliyor. Fakat kişilerin vücut yapıları ve beslenme tarzı da adet ağrılarını etkileyen diğer durumlar arasındadır. Eğer adet döneminde bel ağrıları, karın kramplar ve bacak ağrıları ile karşı karşıya kalıyorsanız, ilk olarak kendinize bir adet takvimi düzenlemeniz gerekir. Adet takvimi ile regl döngünüzü takip ederek adet günü gelmeden birkaç gün önce ağrılar için önlem alabilirsiniz. Regl sancılarına iyi gelen uygulamalar ise;

Sıcak su; eğer aniden karın krampları, bel ve bacak ağrıları ile karşı karşıya kalıyorsanız, hemen sıcak su uygulamanız tavsiye edilir. Özellikle karın bölgesinin biraz daha alt kısmına sıcak su uygulaması yaparsanız kramplar ani bir şekilde azalacaktır. Yine sert bir yere uzanıp, bacaklarınızı karnınıza doğru çekin. Daha sonra ayaklarınızın altına bir sıcak su torbası yerleştirin. 15 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra ağrılar azalacaktır.

Egzersizler; adet dönemini takvim etikten sonra, regl gününüze bir iki gün kala ağrı azaltan egzersizleri yapmanız tavsiye edilir. Burada yapılacak en temel egzersizler ise;

  • Önce sert bir yere uzanın,
  • İki bacağınızı karnınıza çekip bırakın,
  • 5 kez bu hareketi yaptıktan sonra,
  • Tek bacağınızı karnınıza çekip bırakın, her iki bacağınızı da aynı şekilde hareket yaptıktan sonra,
  • Oturun daha sonra iki eliniz ile parmak uçlarınıza dokunun 15 kere aynı hareketi yapın,
  • Tekrar uzanın ve karnınıza oval hareketlerle masaj uygulaması yapın,
  • Tüm bu egzersizleri yaptığınızda adet döneminiz daha az ağrılı geçecektir.

Bitkisel çaylar; adet döneminin ağrılarını geçirecek çaylardan faydalanabilirsiniz. Özellikle çiçek çayları sizin için mucize niteliğinde olacaktır. Üstelik adet düzeninde ve kanamasında hiçbir şekilde değişiklik olmaz.

Doğru beslenme düzeni; adet ağrılarının bir nedeni de düzensiz beslenmedir. İlk olarak beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı gıdalardan uzak durmanız gerekir, kızartma,  hazır gıdalar ve aşırı acı ve baharatlı gıdalar ağrıların artmasına neden olur. Adet döneminde doğal şekerli ve tatlı gıdalarla, sebze ağırlıklı ve hafif yiyeceklerle beslenmeniz tavsiye edilir.

Bol su tüketimi; gün içinde 2 litre su tüketmek hem iç temizliği sağlar hem de yumurtalıklarda biriken iltihapların adet kanaması ile atılmasını dağlar. Tüm bunların yanında adet ağrılarını da geçirir. Bu nedenle regl dönemlerinde mutlaka 2 litre su içmeniz tavsiye edilir. Hatta adet takviminize bakıp, bir hafta öncesinden 2 litre su içmeye başlamanız daha faydalı olacaktır.

 

Adet Sancısına İyi Gelen Yağlar

Adet sancısına ne iyi gelir? Evde çözüm önerileri nelerdir? gibi sorular kış mevsimlerinde daha çok sorulan sorular arasında yer alır. Havaların soğumasıyla beraber regl ağrıları da artar. Her şeyden önce bacakları, ayakları ve karın bölgesini sıcak tutmanız gerekir. Evde diğer çözüm önerileri ise bitkisel çaylar, bitkisel yağlar ve sıcak çorbalardır. Adet sancısına iyi gelen bitkisel yağlara bakacak olursak;

Lavanta yağı; lavanta hoş kokulu bir bitkidir. Lavanta yağı ile bacaklarınıza, karın bölgenize ve sırt bölgenize masaj yapabilirsiniz. Hem oldukça rahatlatıcı hem de ağrı kesici özelliğe sahiptir. Eğer adet döneminde ruhsal bunalıma da giriyorsanız, mutlaka lavanta yağını kullanmanız tavsiye edilir.

Portakal ve limon yağı; hoş kokusu ile ağrıları hafifletir ve kasların yumuşamasına yardımcı olur. Tıpkı lavanta yağında yaptığınız gibi karın bölgesine ve bel çevresine limon ve portakal yağı uygulayabilirsiniz.

Çörek otu yağı; çörek otu yağı ile karın bölgenize oval hareketlerle masaj yaparak yumurtalıkların yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede ağrılar ve kramplar büyük ölçüde azalacaktır. Yine bir bardak ılık su içine 5 – 6 damla çörekotu yağı ekleyip içebilirsiniz.

Sardunya kökü yağı; soğuk algınlığı tedavisinde daha çok kullanılan sardunya kökü yağı ile ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Günde iki kez bir su bardağı suyun içine 5 – 6 damla sardunya kökü yağı ekleyip içmeniz yeterli olacaktır.

Adet Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet ağrılarında ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Bu nedenle adet ağrılarına ne iyi gelir? Bitkisel çaylar nelerdir? gibi sorular çok sorulur. İşte adet ağrılarını hızlı geçiren bitkisel çaylar;

 

Papatya çayı; harika kokusu ve aroması ile adet döneminde sizi sakinleştirecek ve rahatlatacaktır. Bunun yanında ağrılarınızı da kısa sürede kesecektir. Özellikle ayakta çalışmak zorunda kalan bayanlar mutlaka gün içinde birkaç fincan papatya çayı tüketmelidir.

Maydanoz çayı; regl ağrılarına en iyi gelecek çaylardan biri maydanoz çayıdır. 5 -6 dal maydanozu sıcak suda kaynatıp, ılık ılık ve yudum yudum içmeniz tavsiye edilir. Bu yöntem ile varsa iltihaplarınız da sökülecektir. Eğer adet kanamalarınız normalden az geliyorsa, regl takviminize bakıp adet gününe 15 gün kala her gün uygulamanız tavsiye edilir.

Civanperçemi; eğer adet kasılmaları, ağrılar ve kramplar sizi aşırı rahatsız ediyorsa mutlaka civanperçemi çayını içmeniz önerilir. Tadı biraz acı olduğu için içine bir kaşık doğal bal ilave edebilirsiniz.

Soğan kürü; tadı ve kokusu kötü olsa da adet ağrıları için harika bir yöntemdir. Adet gününe 3 gün kala bir orta boy soğanı dış kabukları ile beraber iyice yıkayıp dörde bölün. Daha sonra suyun içinde kabuklu bir şekilde kaynatın kaynardan hafif soğuk olacak şekilde yudum yudum için. Kesinlikle hem ağrıları giderecek hem de adet kanamasını düzene koyacaktır.

Sarı kantaron; sarı kantaron bitkisi daha çok kantaron yağı ile bilinir. Ama adet sancısı ve karın ağrıları için harika bir bitkidir. Eğer regl dönemin daha rahat geçirmek istiyorsanız sarı kantaron bitkisinin çayını içmenizi tavsiye edilir. Yine civanperçemi bitkisi ile karıştırarak ta tüketebilirsiniz.

Kiraz sapı çayı; ödem attırıcı olarak bilinen kiraz sapı çayı ile karın kramplarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bir fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

Adet ancısına iyi gelen çaylar gibi adet sancısına iyi gelen yiyecekler de mevcuttur. Burada ilk olarak bol bol yoğurt tüketmeniz tavsiye edilir. Bununla beraber, çilek, kiraz ve muz gibi meyveler de adet sancısına iyi gelmektedir. Sıcak tarhana çorbası ve yoğurt çorbası da adet dönemi ağrılarına iyi gelir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.