Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Topuk Dikenine Bitkisel Çözüm

15.09.2019
1.744
Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? Topuk Dikenine Bitkisel Çözüm

Topuk dikeni; topuklarda meydana gelen kalsiyum birikmesidir. Kişilerin yürümesinden günlük aktivitesine kadar pek çok alanda gün içerisinde ağrılı ve acılı rahatsız edici bir tür rahatsızlıktır. Topuklarda diken hissi uyandıran ayakların diğer bölgelerinde de ağrı ve acılara neden olur. Pek çok kişide görülen topuk dikeni daha çok 0,5 cm boyundadır ve çıplak gözle görülmeyebilir. Osteofit diye bilinen topuk dikeni tanısı oldukça zor olabilir.

Sert yüzeyde fazla yürümek, düztaban ayakkabı seçimi, gün içinde fazla ayakta durmak ve koşmak topuk dikeninin asıl tetikleyicileri arasında yer alır. Topuk dikeni belirtilerinde daha çok iltihap, şişlik, topuk bölgesinde acılı hassasiyet ve sıcaklık görülür. Daha çok küçük boyutlarda meydana gelen topuk dikenleri çoğu zaman ağrıya neden olmayabilir. Fakat evde doğal yöntemlerle bir an önce tedavi edilmelidir. Aksi halde daha da büyüyerek ağrılara ve acılara neden olur.

Sizler için bu yazımızda topuk dikeni hakkında en çok merak edilen konuları araştırdık. Yazımızda topuk dikeni nedir? Topuk dikeni neden meydana gelir? Topuk dikeni egzersizleri nasıl yapılmalı? ve topuk dikeni bitkisel tedavisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni daha çok bayanlarda ve tüm gün ayakta çalışan kimselerde görülen bir tür kemik büyümesidir. Daha çok 0,5 cm boyunda olan topuk dikeni sivri uçlu olduğu için yürürken kişilerin ayaklarına batarak acıma hissi uyandırır.

Topuk dikeni çıplak gözle çok zor görünür, bu nedenle röntgen filmlerinde çıkma olasılığı daha fazladır. Röntgen filminde de tespit edilemeyen bu durum topuk dikeni sendromu olarak adlandırılır. Topukta yaşanan bu durum, daha çok aşil tendiniti olarak adlandırılan iltihabın ayağa basınç uygulamasıdır.

Topuk Dikeni Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni, topukta kalsiyum birikmesinden dolayı olur. Acı verici olan bu durum yine sporcularda, yanlış ayakkabı seçiminde ve sert zeminde fazla yürümekten dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Bu gibi sorunların meydana gelmemesi için ayakların gün içinde dinlendirilmesi ve uzun sert yürüyüşlerden uzak durulması gerekir. Bunlara ek olarak; aşırı kilo durumlarında, şeker hastalığı olan kişilerde ve kadınlarda topuk dikenine daha çok rastlanır.

Topuk dikeni belirtileri ise;

 • Topuk ve ayak bölgesinde meydana gelen ağrı verici ve acı verici durumlar topuk dikeni belirtisi olabilir,
 • Sorun yaşanan bölgede iltihaplanmalar meydana gelir.
 • Topuk dikeni olan bölgede aşırı derecede ısı görülebilir,
 • Topukta küçük çıkıntı,
 • Yürürken acı ve aşırı hassasiyet yaşanır.
 • Yumuşak doku zedelenmeleri de topuk dikeni belirtileri arasında yer alır.

 

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisi için ilk yapılması gereken uygulama topuğa binen ağırlığı en aza indirmek olmalıdır. Yine bölgede meydana gelen iltihabı ve şişliği sonlandırmak gerekir bunun yanında topuk dikeni tedavisi için yapılması gerekenler ise;

 • Topuk dikeni yaşayan kimseler gün içinde belli bir saatlerde dinlenmelidir. En iyi tedavi yöntemlerinden biri istirahat etmek olacaktır. İstirahat etmek topukta meydana gelen iltihabı ve şişkinliği alacaktır.
 • Bölgede yaşanan şişlik ve ısı fazlalığı için mutlaka buz uygulanmalıdır. Buz uygulaması acının ve yanmanın önüne geçecek, iltihaplanmayı kurutacaktır.
 • Gece ateri uygulaması,
 • Ayak egzersizleri,
 • Fizik tedavisi,
 • Ayakkabı seçimini doğru yapmak, yani tabanı sert ve düz taban ayakkabılardan uzak durmak tedavinin bir parçasıdır.
 • Ağır sporlardan ve uzun süreli yürüyüşlerden uzak durmak gerekir
 • Bazı topuk dikeni kremleri,
 • Yüksek sesle tedavi yöntemi,
 • Topuk dikeni kırdırmak,
 • Akupunktur tedavisi,
 • Doğal yağlarla tedavi yöntemleri,
 • Topuk dikeni çoğalmış ve büyümüşse burada ameliyat yapılabilir.

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeni tedavisi bitkisel yöntemlerle yapılabilir. Evde yapacağınız  birkaç basit yöntemle henüz başlamakta olan topuk dikeni sorunlarınızı kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Topuk Dikenine Elma Sirkesi

Topuk dikenine en basit ve en etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri; elma sirkesidir. Akşamları ayaklarınızı elma sirkesinde bir süre bekletmeniz hem ağrılarınızın hafiflemesine hem de topuk dikeni tedavisini yapmanıza yardımcı olacaktır.

Topuk Dikeni İçin Soğan Kürü

İltihaplı bölgeleri en iyi şekilde tedavi eden doğal ürünlerden biri de hiç kuşkusuz soğandır. Topuk dikeni yaşadığınız bölgeye haşladığınız soğanı sarmanız ve gece boyunca bu şekilde yatmanız topuk dikenini en kısa yoldan tedavi etmenize fayda sağlayacaktır. Üstelik soğan doğal bir antibiyotik olduğu için iltihapların da kısa sürede geçmesine fayda sağlayacaktır.

Topuk Dikenine Zencefil 

Zencefil çayı ile topuk dikeninden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yine ayaklarda topuk dikeni nedeni ile oluşan ağrı ve acıyı da alacaktır. Bunun için bir miktar zencefil çayı içinde ayaklarınızı bekletmeniz gerekir. Ağrı ve acı hafifleyene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

 

Topuk Dikenine Limon Uygulaması

Limon güçlü bir antioksidandır. Bağ dokusunu yenileyerek topuk dikenini ortadan kaldıracaktır. Bunun için topuk dikeni olan bölgeye yarım limon sarmanız yeterli olur. Bir kaç gün içinde ağrı ve acılar azalacak akabinde topuk dikeni tedavi edilmiş olacaktır. Topuk dikeni bitkisel tedavi limon, en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Eğer topuk dikeni çok büyük değilse mutlaka sonuç verecektir.

Topuk Dikeni Tedavisinde Epsom Tuzu

Epsom tuzu ayak bakımında olduğu kadar, topuk dikeni tedavisinde de oldukça etkili bir üründür. Ayaklarınızı su ile epsom tuzu karışımında 20 dakika kadar bekletmeniz topuk dikeninin yok olmasına yarayacaktır.

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

Topuk dikeni tedavisinde kullanılan bir diğer ürün de vicksdir. Topuk dikeni vicks ile tedavi için sorulu bölgeye vicks sürülmesi yeterli olacaktır. Kısa zamanda sorun tamamen ortadan kalkar. Eğer topuk dikeni gözle görülür derecede büyükse bir miktar vicks sürüp ayağınızı içe ve dışa doğru hareket ettirmeniz önerilir. Bu hareket sayesinde topuk dikeni kırılmış olur.

Topuk Dikeni Nasıl Kırılır?

Topuk dikeni sorunu yaşayanların en çok sorduğu sorulardan biri de topuk dikeni nasıl kırılır? Sorusudur. Topuk dikeni kırdırmak için mutlaka doktor yardımı olmalıdır. Bunun için ufak cerrahi operasyonlar yapılarak topuk dikeni kırdırılır. Fakat kırılan topuk dikeninin tekrar büyüyüp, gelişmemesi için topuk dikeni ilacı ihmal edilmeden kullanılmalıdır.

Topuk Dikeni Egzersizi

Topuk dikeni egzersizi için; ayağınızın altına bir şişe (maden suyu şişesi ideal olacaktır) yada top alıp, bir ileri bir geri şeklinde yuvarlamanız topuk dikeninin geçmesine yardımcı olacak en iyi egzersizler arasındadır.

Topuk Dikeni İçin Kullanılacak İlaçlar

Topuk dikenlerinde bazı krem ve ilaçlar tedavi için gerekli olabilir. Burada kullanılabilecek ilaçlar ise;

Antibiyotik ilaçlar; ibuprofen, naproxen ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Topuk dikeninde kullanılan merhemler; eğer topuk dikeni olan bölgede iltihap mevcutsa antibiyotikli kremler kullanılmalıdır.

Topuk Dikeni Kendiliğinden Geçer Mi?

Topuk dikeni pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Burada topuk dikeni kendiliğinden geçer mi? Sorusu da sıkça sorulur. Aslında topuk dikeni çok büyük değilse kendiliğinden geçecektir. Fakat büyüyen topuk dikenleri kendiliğinden geçmez. Belli tedavilerin mutlaka yapılması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.