Evde Manikür Nasıl Yapılır?

04.08.2019
835
Evde Manikür Nasıl Yapılır?

El çabuk kirlenen organ olduğu için burada bulunan tırnakların bakımı da oldukça önemlidir. Çünkü tırnak araları birçok mikrop ve bakterileri barındırır. Ellerde barınan bu mikroplar yiyeceklerinizi yerken elinizden ağzınıza geçerek sizi hasta ederler. Bu yüzden ellerin ve tırnakların bakımına özen gösterilmesi çok önemlidir.

Sağlık dışında tırnak bakımı ellerin güzel görünmesi içinde yapılır. El bakımına en fazla bayanlar özen gösterse de, erkeklerinde dikkat ettiği konulardan birisidir. Hem sağlık hem de görünüm açısında yapılan tırnak bakımının adı manikür olarak geçer ve evde kendiniz de yapabileceğiniz bir işlemdir. Manikür nedir? Evde manikür nasıl yapılır? diye düşünüyorsanız detaylar yazımızın devamında…

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

  • Maniküre tırnak etlerini ve tırnakları yumuşatmakla başlanılır.
  • Tırnak etlerini özel krem ve sıvı bakım ürünleriyle yumuşatabilir yada ılık suda biraz bekleyerek de tırnak etlerinizi yumuşatabilirsiniz. Ya da tırnaklarınızı badem yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yumuşatıcı özelliği olan yağları da kullanarak tırnak etlerini yumuşatabilirsiniz.
  • Yumuşayan tırnak etlerinizi tırnak ittirici ile kaldırabilir, özel tırnak eti makası ile yavaşça tırnak etlerinizi kesebilirsiniz. Buradaki etler canlı olmayan ölü derilerdir. Tırnak sağlığınız için düzenli olarak manikür yapmanız gerekir. Eğer tırnak etiniz az ise, kesmeye gerek kalmadan sadece tırnak itici ile tırnak etlerinizi ileri itebilirsiniz. Sürekli kesmek tırnak etinizin yeniden oluşmasına sebep olabileceği için geriye itmek tekrar çıkmasını geciktirir. Hatta tekrar çıkmasına bile engel olur.
  • Tırnak uçlarını kağıt törpü ile şekil verin ya da kısaltın. Metal törpüler bazı uzmanlara göre sağlıklı olmadığı için bunun yerine kağıt törpüleri kullanabilirsiniz. Kare tırnakları düz oval tırnakları dairesel olarak şekil verebilirsiniz.
  • Son olarak da tırnaklarınıza parlatıcı ya da mat oje sürerek tırnaklarınızı daha güzel gösterebilirsiniz. Tırnak etleriniz tahriş olamaması için bitkisel yağdan yapılmış nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Evde Manikür Suyu Hazırlama

Kuaför salonlarında manikür yapmak hem maddi hem de zaman açısından zarar demektir. Kuaföre gitmek yerine manikürünüzü kendi evinizde de yapabilirsiniz. Böylede paranız cebinizde olacağı gibi kuaföre gideceğiniz zamanı da sevdiklerinize ya da işinize ayırabilirsiniz. Manikür suyu tırnak etlerini yumuşattığı gibi el ve tırnaklara bakım yaptığı için de önemlidir.

Evde manikür suyu hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle manikür suyunun elleri yakmayacak kadar yani 36, 40 derecede olması gerekir. Çünkü sıcak su elleri yumuşatırken tenin kendisini salmasına da yardımcı olur. Sıcak manikür suyunda kullanılan bitkisel yağlar, bitkisel otlar ya da ürünler tene daha çabuk nüfus eder ve bu sıcak suda açılan gözenekler sayesinde doğal ürünlerin tende daha hızlı nüfus etmesini sağlar.

 

Manikür suyunda ısırgan otu, limon, sarımsak, papatya, avokado, salatalık, gül suyu ve bergamot gibi sebze ve bitkiler kullanıldığı gibi, bu bazı bitkilerin yağlarını da kullanılabilir. Badem yağı, balık yağı, bebe yağı, lavanta yağı, nane yağı, kekik yağı, Argan yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı bu yağlardan en popüler olanıdır.

Bunların dışında Aspirin, E vitamini kapsülü, karbonat, gliserin ve vazelinden de faydalanılabilir. Bu yağları tırnak tipinize göre manikür suyuna ekleyebilirsiniz. Tırnaklarınız kırılmaya karşı dirençsizse sürekli kırılıyorsa argan yağı, badem yağı, zeytinyağı, avokado suyu ile manikür suyu yapabiliriz. Lavanta yağı, bebe yağı, gül suyu, badem yağı tırnaklardaki renk değişikliğine iyi gelir.

Tırnak etlerinin zayıf ve soyulması durumunda badem yağı, papatya, ısırgan otu, E vitamini, zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Avokado, zeytinyağı, balık yağı ve E vitamini soluk tırnaklarınız var ise, manikür suyuna ilave ederek yıpranmış tırnaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Tırnak mantarında ise limon, karbonat ve kekik yağını deneyebilirsiniz.

Evde Manikür Pedikür Nasıl Yapılır?

 

Ayaklar bedeni taşıyan organ olduğu gibi bedenin rahatlamasını sağlayan kılcal damarlara sahiptir. Ayaklara masaj yaparak ya da sıcak ve soğuk suyla bekleyerek günün yorgunluğunu üstünüzden atabilirsiniz. Evde manikür pedikür nasıl yapılır? diyorsanız işe ayaklarınızı yumuşatmakla başlayabilirsiniz.

Eğer el ve ayak tırnaklarınızda oje varsa yumuşatma işleminden önce bunları çıkartmanız gerekiyor. Ilık suya Aspirin atarak kullanabileceğiniz gibi ılık suyun içinde ayağınızı vazelin ile ovalayarak da kullanabilirsiniz. Ayaklardaki başparmakların tırnakları çok sert ve kalın olduğu için keserken dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu tırnakları özel ayak tırnak makası ile kesebilirsiniz. Aksi taktirde çatlayan ayak tırnaklarınıza pedikür yapmayı zorlaştırabilir. Ayak tırnaklarınıza törpü yapıp tırnak etlerini de temizlemelisiniz. Ayak topuklarında da ölü deriler çok olduğu için yumuşayan ayaklarınızın topuklarını da temizleyebilirsiniz. Son olarak ayak parmaklarınıza bakım kremleri ile bakım yaptıktan sonra oje veya parlatıcı sürebilirsiniz.

French Manikür Nasıl Yapılır?

French manikür, Fransız manikürü demektir ve hoş görüntüsü ile bayanları büyüleyen bir manikür şeklidir. Uç kısmının beyaz olması, geri kalan kısmının doğal görünümlü yani açık pembe ya da parlak olması en dikkat çekici özelliğidir. Hem doğal hem de gösterişli görünen bu manikürü evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

  • Tırnak etlerinizi temizleyip tırnaklarınızı törpü ile şekillendirdikten sonra manikür setlerin içinden çıkan tırnak bantlarını alın.
  • Tırnak bantları tırnak uçlarınızın görünen beyaz alanın altına yapıştırın.
  • Beyaz renk oje ile tırnak uçlarını boyayın ve kuruyunca bandı kaldırın. Tırnak bandı beyaz ojeyi daha düzgün ve keskin hat çizmeye yarar. Düzgün çekilmeyen beyaz oje görüntüyü bozacağı için bu bantlar çok işinize yarayacaktır. Tırnak bandı yok ise, evinizde bulunan normal bandı da kullanabilirsiniz.
  • Üzerine şeffaf pembe oje ya da parlatıcı sürerek tırnaklarınızı daha göz alıcı yapabilirsiniz.
  • Son olarak tırnak etlerinize bitkisel yağ ya da nemlendirici kremler sürerek bakım yapabilirsiniz.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.