Badem Yağının Faydaları

24.07.2019
1.068
Badem Yağının Faydaları

Badem yemesi zevkli tadı muhteşem ve besin değeri yüksek bir kuru yemiştir. Birçok yerde yetişebilmesine rağmen ağaç miktarı az olduğu için fiyat bakımından biraz pahalıdır. Badem yağı, içeriğinde çeşitli yağları bulunduran özellikle cilde iyi gelen bir yağdır. Güzellik ürünlerinden ayakkabıya kadar birçok alanda kullanılabilme özelliği bulunur.

Badem ağacının kalın kabuklu ve birazda uzun tohumlarının toplanıp, kabuğu kırılarak soğuk sıkma işleminden geçirilip badem yağı üretilir. Herkesin uzun yıllardır kullandığı badem yağı ne işe yarar? badem yağı ne için kullanılır? badem yağı nasıl uygulanır? gibi tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Badem Yağının Faydaları

Bedene ve cilde faydası olan badem yağının içinde bazı yağ asitleri bulunur. Oleik asit %68, linoneik asit %25, palmitik asit %4, stearik asit %1, palmitoleik %1, linonelik asit %1 gibi yağ asitlerine sahiptir.

 • Badem yağının faydası başta kuru ve çatlamış cilde iyi gelmesidir.
 • Mineral, vitamin ve yağ asitleri bakımından zengin olduğu için vücuda pek çok faydası bulunur.
 • Kan dolaşımını artırdığı için kalp ve damarlara iyi gelir.
 • Kötü kolesterolü düşürdüğü için kolesterol hastalığına da iyi gelir.
 • Cilde canlılık vererek yaşlanmaya karşı oldukça etkilidir.
 • Sinir sistemine iyi gelir.
 • Badem yağı saç dökülmelerini önler, saçları besler ve onarır.
 • Kirpik ve kaşları besleyerek güçlendirir.
 • Gebelikte ve hızlı bir şekilde kilo alıp vermede oluşan çatlakları önler.
 • Cildi nemlendirip beslediği için genç bir görünüm sağlar.
 • Kabızlık sorunu olanların da kurtarıcısıdır.
 • Göz çevresi ile kapağının kurumasını engelleyerek nemlendirir ve göz kapağındaki alerjik durumları giderir.
 • A, B1, B2, B6, E vitamini bakımından zengin olduğu için, tüm cilt tiplerine uyum sağlar.
 • Güneş yanığı ve diğer yanık yara izlerine de iyi geldiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Kış aylarında cilt nemini kaybederek kuruluk meydana gelir. Özellikle kış aylarda kullanılabilecek özel bir yağdır.
 • Tatlı badem yağında omega-6 ve E vitamini olduğu için göz çevresindeki siyah halkalara iyi gelir.
 • Gençlerin en büyük problemi olan sivilcelere karşı da kurutma ve tedavi etme özelliği bulunur.
 • İçeriğinde bulunan çinko ve psoriyaz sayesinde, cilt oluşan döküntü kaşıntı gibi durumların tedavisinde etkilidir.

 

Badem Yağının Kaşa Faydaları

Kaşların görevi gözleri dış etkenlere karşı korumaktır. Bunun dışında kaşlar insanların duygularını ifade etmeye, yüz hatlarını daha belirgin yapmaya ve yüzü daha güzel göstermeye yarar. Bazı insanlar doğuştan gür kalın kaşlar sahipken, bazıları ise, zayıf ve ince telli kaşlara sahip olurlar.

Bunlar bazen doğuştan olabilirken bazen de kemoterapi ilaçları, kuru cilt, sağlıksız beslenme, kimyasal içerikli güzellik ürünleri kullanmak kaşların incelip seyrekleşmesine hatta dökülmesine sebep olur.

Badem yağı kullanarak kaybettiğiniz kaşlarınızı geri kazanabilir, seyrek ve cansız olan kaşlarınızı güçlenip gürleşmesini sağlayabilirsiniz. Badem yağı hafif ve akışkan bir yağ olduğu için kaşlarınız da ve kirpikleriniz de ağırlık hissi bırakmaz.

Parmağınıza bir miktar badem yağını damlatarak kaşlarınıza uygulayabilirsiniz. Yatmadan önce kaşlarınıza sürerek sabaha kadar bekletin. Sabah kaşlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz. Her gün gece yatmadan önce kullanabileceğiniz gibi günde 2 veya 3 kez de bu yağı rahatlıkla kullanabilirsiz.

Badem Yağı Kirpikte Kullanımı

Kirpikler gözleri güzel gösterdiği kadar zararlı dış etkenlere karşı da gözleri koruma özelliği bulunur. Kirpikler hastalık, vitamin eksikliği, stres, kemoterapi ve kullanılan sağlıksız kozmetik ürünlerin kirpiklerin incelemesine, seyrekleşmesine hatta zayıflayarak dökülmesine neden olur.

Badem yağı kirpik bakımı için bulunmaz bir nimettir. Badem yağı kirpikleri besleyerek güçlenmesini sağlar. Dökülmesini önleyerek yeniden dolgun ve canlı kirpiklerin çıkmasını kolaylaştırır.

Badem yağını kirpiklere uygulamak için parmağınıza bir miktar badem yağından damlatarak göz kapaklarına ve kirpiklerin diplerine masaj yaparak uygulayın. Bitmiş bir rimel fırçasını iyice temizleyerek de badem yağını kirpiklerinize sürebilirsiniz.

Badem yağı ile Hint yağını karıştırarak da kirpiklerinizin gürleşip canlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için 2 tatlı kaşığı badem yağını 2 tatlı kaşığı Hint yağını karıştırarak rimel fırçası ile kirpiklerinize sürün. 1 gece bekletildiğinde etkili bir sonuç alacaksınız. Badem yağını 6-7 hafta düzenli bir şekilde uyguladığınızda farkı sizde göreceksiniz.

Badem Yağı Sakalda Nasıl Kullanılır?

 

Erkekler için önem arz eden etkenlerden birisi de sakal ve bıyıklardır. Sakal ve bıyıklar erkekleri güzel gösterdiği kadar onlara özgüveni kazandıran bir unsurdur. Bazı erkeklerin sakal ve bıyıkları genetik faktörler, kullanılan ilaçlar, hormonal dengesizlikler, stres, sağlıksız beslenme gibi birçok etken erkeklerde sakal ve bıyıkların seyrek ve cansız görünmesini sağlar.

Erkekler için güç anlamına da gelen sakal ve bıyıklar seyrek olduğu zaman diğer insanlar tarafından alay konusu da olabilir. Badem yağı sakal ve bıyıkları güçlendirerek gürleşmesini, canlanmasını ve daha gösterişli görünmesini sağlar. Cildin kuru olması da sakalların seyrek çıkmasına neden olur.

Badem yağı cildi nemlendirir ve kıl köklerine bakım yaptığı için sakal ve bıyıkların beslenerek daha canlı çıkmasını sağlar. Hemen sonuç almaya çalışmanız doğru olmaz. Badem yağı oldukça etkilidir, ancak düzenli bir şekilde uzun bir süre sabırla kullanmanız gerekir. Badem yağı ile diğer yağları karıştırıp sakal çıkarıcı kürde vardır.

 • Yarım tatlı kaşığı jojoba yağı
 • 1 tatlı kaşığı argan yağı
 • Yarım tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 4-5 damla birlerine yağı
 • 3 damla sedir ağacı yağı
 • 6-7 damla lavanta yağı

Tüm malzemeleri karıştırın. İyice karışması için küçük bir şişenin içine koyarak çalkalayabilirsiniz. Avucunuza birkaç damla bu karışımından damlatarak nemli sakal ve bıyıklarınıza süzün. Yesim taşı ile masaj yaparak cildinizi rahatlatıp badem yağının etkisini artırabilirsiniz.

Karışımı yüzünüzde 1 saat beklettikten sonra şampuanla sakalınızı yıkayıp durulayın. Bu karışımı günde 1 sefer kullanabilirsiniz. Badem yağı saçların dökülmesinde ve zayıf telli saçlara kullanılabilecek en güzel yağdır.

Badem Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Bademin içinde bulunan E vitamini cildi besleyip nemlenmesine ve yaşlanmayı geciktirip genç göstermesine yardımcı olur. Bunun dışında kalsiyum, magnezyum, fosfor, selenyum, çinko, demir, bakır, niasin gibi besinlerin bulunması hem cilde hem de vücuda pek çok faydası bulunan doğal bir üründür.

Badem yağı hem cildinizde kullanabilir hem de salatanıza ve yemeklerinize katarak da yiyebileceğiniz bir yağdır.  Badem yağı yüze nasıl uygulanır? gibi soruları düşünüp kendinizi yormayın. Oldukça basit yöntemlerle ve birkaç yağ ve malzeme ekleyerek de yüze bakım yapabilir.

 

 • Badem yağını tek uygulayacaksanız yüzünüzü yıkayın ve havlu ile kurulayın.
 • Avucunuza 3-5 damla badem yağını damlatarak cildinize masajla yedirin. Jade roller ile masaj yaparak cildin badem yağını daha çabuk emmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç saat beklettikten sonra cildinizi yıkayıp durulayın.
 • Badem yağını günde 2-3 kez cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Makyaj temizlemek için de kullanabileceğiniz doğal ve cildi besleyici bir yağdır.
 • Badem yağı ile esmer şekeri karıştırıp peeling de yapabilirsiniz. Bu karışımla hem cildinizdeki ölü derilerinden kurtulursunuz hem de cildinizi nemlendirdiği için bakım yapmış olursunuz.
 • Cildinizin herhangi bölgesinde çatlaklar var ise, badem yağı, kakao yağı, gliserin ve kayısı yağından 20’şer gram; keten yağı, çörek otu yağı, kantaron ve zeytinyağından 10’ar gram ekleyerek cildinize uygulayın.
 • Bunların dışında badem yağı ile zeytinyağı, buğday özü yağı, at kestanesi yağı ve kapsül E vitamini karıştırarak gözaltı morluklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun gibi cilde bakım yapabileceğiniz badem yağıyla yapılan birçok maske ve kürler vardır.

Badem Yağı Kullananlar

Cilt bakımında uzun yıllar kullanılan doğal ürünlerden bir tanesi de badem yağıdır. Tatlı badem yağı kullananlar ise, ciltlerindeki olumlu gelişmelerden memnun kalmışlardır.

 • Badem yağını hamilelik dönemimde karın ve basen çatlaklarım için kullandım cildi esnetiyor ve çatlak oluşumunun önüne geçiyor.
 • Kaş ve kirpiklerim çok seyrekti, neler denedim neler ama hiç biri badem yağı kadar etkili olmadı.
 • Badem yağı gerçekten harika bir yağ özellikle saç diplerim için kullandım memnun kaldım. Ama yüze kullanacaklara tavsiyem vazelinle beraber kullanmasınlar acayip tüylenme yapıyor.
 • Erkek arkadaşımda saç kıran vardı ona iyi geldi hatta sakallarına da uyguladı sonuç iyi.

Badem Yağı Nerede  Satılır?

Badem yağı nerede satılır diye sorulduğunda aktarlarda ve web sitelerinde satıldığı cevabına ulaşabiliriz.

Badem Yağı Fiyatı

Badem yağı fiyatı 50 ml 9, 95 tl gibi bir fiyata satılır. Badem yağı bim fiyatı ise daha uygun olduğu için çok tercih edilir.

Çay Ağacı Yağı 

Kantaron Yağı Faydaları

Kekik Yağı Neye İyi Gelir?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.