Saç Bakımı

Yanmış Saç Nasıl Onarılır? Yanık Saçlara Doğal Bakım

Yanmış saçta, saç diplerinden saç uçlarına kadar büyük miktarda kırıklar meydana gelir. Bunun yanında saçta kötü görüntü, keçeleşme ve tiftik bir görünüm vardır. Saç yanmaları genelde fazla boya, yanlış saç boyaması, sürekli olarak yüksek ısıda saçların şekillendirilmesi ve saça bilinçsiz perma yapmaktan kaynaklanır.

Yanmış saçı onarmak çok kolay değildir. İlk etapta yanan saça hiçbir şekilde kimyasal ve ısı verici müdahalelerde bulunmamak gerekir. Daha sonra evde doğal bakım ürünleri ve doğal yağlar ile saç beslenmelidir. Eğer saç tüm bunlara rağmen toparlanmıyor ise, yanan saçı kesmek doğru bir hamle olacaktır.

Peki, yanmış saç nasıl onarılır? ve nasıl eski haline getirilir. Tüm bu soruların cevabını yazımızda okuyabilir, doğru ve düzenli bir şekilde yanmış saç bakımlarınızı yapabilirsiniz.

Yanmış Saç Nasıl Olur?

Saçlarında cansız ve mat bir görünüm hisseden herkesin sorduğu soruların başında yanmış saç nasıl olur? sorusu gelir. Öncelikle her yıpranan saç yanmış olduğu anlamına gelmez. Yanmış saçın özellikleri ise;

 • Dipten uca çok sayıda kırıklar oluşur,
 • Saçların geneli dağınık görünüme sahiptir,
 • Yanmış saç tarandığında çok sayıda dökülmeler ve saç kırıkları meydana gelir,
 • Yanmış saç rengini yitirir,
 • Mat görünüme sahip olur,
 • Yanmış saç incelerek süner,

Yanmış Saçlar İçin Doğal Maskeler

Yanmış saça doğal bakım uygulamaları yaparak saçı düzeltebilirsiniz. Fakat saça ne kadar doğal bakım yapılırsa yapılsın eski parlaklığına ve eski sağlığına kavuşması kolay olmayacaktır. Yanık saç bakımı için doğal yöntemler bakacak olursak;

 Yanık Saça Zeytinyağı Bakımı

Doğal zeytinyağını hafif ısıtıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Akabinde saçlarınıza bir bone geçirip yaklaşık 1 ila 2 saat arasında bekletip yıkayabilirsiniz. Saçın yanık derecesine göre bir ay içerisinde bu işlemi 3 – 4 kez uygulayabilirsiniz.

 

Yanık Saçlara Muz Ve Bal Maskesi

Kuru, yıpranmış ve canlılığını yitirmiş saçlar için bu maske mucizevi etkiye sahiptir. Özellikle yanan saçlar için kullanıldığında saç kendini en kısa sürede toparlayacaktır.

 • Maske için malzemeler;
 • Yarım muz,
 • Yumurta,
 • 3 yemek kaşığı kadar süt,
 • 3 yemek kaşığı doğal bal,
 • 3 yemek kaşığı doğal zeytinyağı,

Tüm malzemeleri iyice karıştırıp saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayabilirsiniz. 20 – 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ve doğal şampuanlar ile yıkayıp havlu ile kurulamanız yeterli olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı İle Saç Maskesi

Hindistan cevizi yağı hem cilt bakımında kullanılan hem de saç bakımında kullanılan harika bir doğal üründür. Saçlarınızda yanma, keçe görünümü ve kırıklar mevcutsa 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile bir yumurtayı karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yanmış Saçlara Keratin Bakımı

Saçlarda mat ve soluk görünümler varsa ve sürekli dağınık gibi duruyorsa keratin bakımı yapılması gerekir. Özellikle boya, perma ve kimyasal işleme maruz kalan saçlara keratin bakımı uygulaması yapmak doğru bir yöntem olacaktır. Yanmış saça keratin uygulamasını uzman kişilerin yapması daha doğru olacaktır. Tüm bunların dışında yanmış saça kesinlikle doğal bakım ürünleri kullanmak gerekir. Kimyasal ürünlerden ve düzleştirici, maşa gibi uygulamalardan kaçınmanızda fayda vardır.

Açıcıyla Yanan Saç Nasıl Düzelir?

Yüksek miktarda açıcı uygulaması yapıldığında ya da arka arkaya açıcı yapıldığında saç yanabilir. Bu nedenle açıcı yaparken dikkatli olmanız ve açıcı öncesi / sonrası saç maskelerinin yapılmasına dikkat etmeniz gerekir. Açıcıyla yanan saç nasıl düzelir? diye soracak olursanız, bunun için doğal zeytin yağı, doğal sabunlar ve keratin bakımları ile saçlarınıza eski sağlığını verebilirsiniz. Açıcıyla yanan saçlarda  hasar daha çok saç uçlarında yaşanır, bu nedenle saç uçlarınızı kesmek daha doğru ve kalıcı bir çözüm olacaktır.

 

Boyadan Yanan Saç Nasıl Anlaşılır?

Pek çok kişi için boyadan yanan saçın anlaşılması zor gibi görünebilir. Boyadan yanan saçı anlamak için saçın düz durup durmadığına bakabilirsiniz. Saçlarda kıvrık görünüm, incelme ve aşırı derecede kırıklar mevcutsa saç boyadan yanmıştır. Bunun çözümü için saç bakım kürleri ve saç bakım maskeleri kullanılması gerekir.

Oryalle Yanan Saç Nasıl Düzelir?

Oryal saç rengini açmak için kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir. Genelde koyu renkli bayanların saçlarını açmak için kullandığı bu yöntem saçın kırılmasına ve saçlarda yanıkların meydana gelmesine neden olur. Oryalle yanan saç nasıl olur? diye sorulduğunda ise;

 • İlk olarak saçların doğal yapısı kaybolur,
 • Saç uçlarında ve saç diplerinde aşırı derecede kırılmalar ve görünüm bozuklukları meydana gelir,
 • Saçlar dipten dökülmeye başlar,
 • Saçların uzaması durur,
 • Saçlar parlak ve canlı halini yitirir,
 • Saçlarda kötü bir koku meydana gelir,
 • Mat ve kötü bir görünüm meydana gelir,
 • Saçlar hacmini yitirir ve sönük bir hal alır.

Eğer saçlarınızda bu tür şikayetler mevcutsa, Oryalle yanan saç nasıl düzelir? sorusunun yanıtını aramalısınız. Oryalle yanan saç için uzaman kişilerden ve uzaman ürünlerden keratin bakım desteği alınmalıdır. Bunun dışında saçlara saç bakım kürleri ve saç bakım maskeleri uygulanmalıdır. Bu tür bir saç yanığının tedavisi evde değil, uzman gözetiminde yapılmalıdır.

Yanmış Saçlar İçin Şampuan

Yanmış saçlar için şampuan kullanırken, şampuanın çok fazla kimyasal içermemiş olmasına özen göstermenizde fayda vardır. Bunun yanında sarımsaklı şampuan, ısırgan otlu şampuan, doğal şampuan ve keratin özlü şampuanların kullanılması gerekir. Aksi halde şampuanın içeriğindeki kimyasallar saçı daha fazla yıpratmaya neden olacaktır.

Yanan Saç Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Yanan saçın düzelmesi zaman alacaktır. Özellikle boya gibi kimyasallar yüzünden yanan saçların düzelmesi için belli periyotlarla bakımlarının yapılması gerekir. Eğer saç hafif derecede yanmışsa bu saçın düzelmesi bir ay kadar sürebilir. Aşırı yanık saçların düzelmesi 5 – 9 ayı bulabilir. Bazı yanık saçlarda düzelme meydana gelmez bu nedenle saçı kestirmek gerekebilir.

Yanık Saç Uzar Mı?

Saç yanıklarında en sık sorulan sorulardan bir tanesi yanık saç uzar mı? Sorusudur. Eğer saç çok fazla yanmışsa uzama çok yavaş olacaktır. Hatta bazı saçlarda uzama durabilir. Fakat hafif dereceli yanık saçlarda uzaman yavaş bir şekilde de olsa diplerden devam eder.

 

Lastik Gibi Saç Nasıl Düzelir?

Saç bakımı düzgün ve rutin bir şekilde yapılmazsa saçlarda lastik görünümü ortaya çıkabilir. Özellikle sık boyanan saçlarda meydana gelen bu sorun saçın uzamasını durdurur. Bu nedenle saçların 6 aydan önce boyanmaması tavsiye edilir. Yine bunun yanında saçları arka arkaya boyamak, her gün ısıl işlem uygulamakta saçların yanmasına ve lastik gibi görünmesine neden olur. Eğer saçlarınızı boyamak istiyorsanız doğal boyalar ve organik boyalar kullanılması gerekir. Saçın lastik gibi uzamaması için, saçların ıslak şekilde taranması, saçlara maske yapılması ve saçların doğal ürünlerle beslenmesi lastik gibi saçların düzeltilmesine yardımcı olur.

3 Yorum

 1. Saçlarım özellikle açıcıdan aşırı yıpranmıştı.Sünerek kopmalar oluyordu.Saçlarımın bu haline çözüm ararken internette Liquit Keratin markasına denk geldim.Düzenli şekilde kullandığınız zaman gerçekten faydasını görüyorsunuz kesinlikle tavsiye ediyorum.

 2. Saçlarıma sürekli boya yapıyorum önceden hep yanmış saçlarla gezerdim ve o kadar boyanmasına rağmen hep çirkin bir görüntüsü oluyordu evde keratin bakım yapmaya başladım şimdi hem güzel görünüyor hemde yaptığım boyalar bir işe yaramaya başladı boya yaparken liquid oilplex var onun sayesinde boyarken yıpranma da olmuyor.

 3. Yıllardır boyadığım saçlarımı ilk defa birkaç ton açık renk kullanmak istedim açarken saç köklerim bile acımıştı saçım yanmış diplerde kaşıntı ve kızarıklık oldu bin pişman oldum resmen saçlarımı düzeltmek için sürekli araştırdım ne yapabilirim diye en sonunda botoks plus keratin kullanmaya başladım saç diplerimde dahil tüm saçım düzeldi sonunda. Boyama esnasında kullanmam için liquid oilpelx önerdiler denedim çok memnun kaldım saçım boya sonrası bile sanki doğal yapısı gibi oluyor. Artık saçlarımı boyarken liquid oilpelx katıyorum içine yıpranma ihtimali olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu