Kalıcı Makyaj Nedir? Kalıcı Makyaj Nerelere Yapılır?

09.12.2019
1.180
Kalıcı Makyaj Nedir? Kalıcı Makyaj Nerelere Yapılır?

Kalıcı makyaj derinin en üst katmanına uygulanan bir yöntemdir. Yapılan kalıcı makyaj sayesinde kişiler günlük hayatında makyaj yapmak için ekstra zaman ayırmaz. Kalıcı makyaj yaparken bölgesel anestezik kremler uygulandığı için kişilerde acı hissi uyanmaz. Kalıcı makyaj, bir çeşit dövme gibi de düşünülebilir. Fakat dövmeler derinin alt katmanlarına kadar ilerler, kalıcı makyaj ise derinin en üst katmanına uygulanır. bu işlem sonrasında ise birkaç yıl sonra kalıcı makyajlar ciltten çıkar.

Kalıcı makyaj yapımında minik mikro fiber iğnelerden yararlanılır. Bir defa kullanılan bu iğneler bir daha kullanılmaz. Bu yöntemin en çok kullanıldığı alanlar ise kaş makyajı, göz makyajı ve dudak makyajıdır. Kalıcı makyaj için uygulanan süre kişiden kişiye ve yapılacak olan bölgenin büyüklüğüne göre değişir. Eğer kalıcı makyaj yaptırmak istiyorsanız, mutlaka kalıcı makyaj nedir? nasıl yapılır? gibi soruların yanıtını bilmeniz ve bu alanda derinlemesine araştırmalar yapmanız gerekir.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, kişilere özel olarak hazırlanan steril iğneler ile mikro pigment uygulamasıdır. Yine kalıcı makyajda kullanılan renkler doğal ürünlerden yapıldığı için kesinlikle deriye ve cilde zarar vermez. Kalıcı makyaj uygulamasında cilt yüzeyi hasar görmez ve boya nedeni ile ciltte alerjik reaksiyon yaşanmaz. Dolayısı ile kalıcı makyajda bitkisel ürünler kullanıldığı için makyaj uygulaması iki ila beş yıl arasında yavaş yavaş silinerek kaybolur.

Fakat kişilerin deri yapıları ve renk pigmentleri farklı olduğu için kalıcı makyaj uygulaması herkeste farklı olarak solar. Bu nedenle de ara ara yenilemeler ve renk üzerinde belirginleştirme yapılmalıdır. Eğer açık tenli iseniz, kalıcı makyaj uygulamalarınız daha kısa sürede kaybolur. Fakat koyu ten rengine sahipseniz, burada kalıcı makyaj uygulaması daha uzun süre dayanabilir. Yine kalıcı makyajın dayanıklılığı artıran bir diğer etmen yaş faktörüdür. Genç kişilerin derileri daha hızlı yenilendiği için kalıcı makyaj daha kısa sürede silinir, yaş ilerledikçe kalıcı makyaj daha uzun süre ciltte kalacaktır.

 

Kalıcı Makyaj Nerelere Yapılır?

Kalıcı makyaj uygulaması nerelere yapılır? diye sorulacak olursa, kaşlara, dudak çevresine ve gözlere yapılan bir uygulamadır. İsterseniz tek bir bölgenize isterseniz de tüm bu alanlara kalıcı makyaj uygulaması yaptırabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Uygulamalarında Kaş Konturu

Daha çok seyrek kaşların doldurulmasında ve daha hacimli kaş görüntüsünün verilmesinde kullanılır. Yine kaşlarda yarık ve kaş dökülmeleri varsa, kaş kalıcı makyajı en doğru seçim olacaktır. Yüz görüntüsünü etkileyen durumlardan biri kaşların düşük veya kalkık görünmesidir. Düşük kaşlar bayanları oldukça yaşlı ve yorgun gösterebilir.

Bu gibi durumlarda estetik yollara başvurmak yerine kalıcı kaş makyajı yaptırabilirsiniz. Bu sayede daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşabilirsiniz.  Kalıcı kaş makyajında ten renginize ve doğal kaş renginize uyumlu renkler kullanılır. bu sayede makyajda doğal bir görünüm yakalanmış olur. Kaşlara uygulanan kalıcı makyaj ilk günlerde kaşları olduğundan daha kalın ve koyu gösterebilir, fakat 15 gün içinde istenilen renk tonu ve kaş kalınlığı yakalanır.

Kaş konturu uygulamak isteyen kimseler daha çok;

 • Tıbbı nedenlerden dolayı kaş bölgesinde dökülme yaşayan kimseler,
 • Aşırı aralıklı kaşlara sahip olan kimseler,
 • Yarım kaşlı veya kaşları tamamen olmayan kimseler,
 • Düşük kaşlı kimseler,
 • Kaşları ile ön plana çıkmak isteyen kimseler,
 • Kaş şeklinde bozukluk yaşayan kimseler kaş kalıcı makyajı uygulayabilir.

Kalıcı Makyajda Eyeliner Uygulamaları

Eyeliner, bütün kadınların severek kullandığı makyaj çeşitlerinden biridir. Doğru yöntemlerle yapılan eyeliner uygulamaları ile gözler daha güzel ve net bir şekilde ortaya çıkabilir. Kirpikleri seyrek ve cansız olan kimseler eyeliner kalıcı makyajı yaptırarak daha güzel gözlere sahip olabilirler. Göz makyajı ile kendine güven vermek isteyen herkes eyeliner kalıcı makyajı yaptırabilir. Uygulama sonrası göz kapaklarında şişlikler ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Uzmanların önerdiği krem ve bakım ürünleri ile bu durum kısa süre sonra geçecektir.

Kalıcı Dudak Makyajı

Kalıcı makyaj çeşitleri arasında dudak makyajı da yer alır. bilhassa dudak yapısı bozuk olan, dudaklarının rengi soluk olan ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kimseler dudaklarının çevresine kalıcı dudak makyajı yaptırabilir. Bu sayede daha canlı ve daha dinamik bir görünüme kavuşabilirsiniz. Dudak makyajında kullanılan renk çeşitliliği diğer kalıcı makyaj renklerine göre daha fazladır. İstediğiniz rengi tercih edebilirsiniz.

 

Kalıcı Makyajın Avantajları

Kalıcı makyajın avantajları oldukça fazladır. Bunlardan bir kaçı ise;

 • Yüzünüzü ne kadar yıkarsanız yıkayın asla silinmez.
 • Havuz ve tatil yerlerinde sıkça makyaj yenilemenize gerek kalmaz.
 • Yüze daha doğal bir makyaj görüntüsü verir.
 • Diğer kozmetik ürünleri gibi ciltte hasara yol açmaz.
 • Ciltte meydana gelen kusurları kapatır, örneğin kaşınızda çizik ve yara gibi etmenler varsa kalıcı makyaj ile cildiniz sorunsuz bir görünüme kavuşur.
 • Özellikle çalışan bayanlar her sabah saatlerce makyaj yapmak zorunda kalmaz.
 • Yüz hatlarını belirginleştirir.
 • Her zaman bakımlı bir görünüme kavuşursunuz.

Kalıcı Makyaj Öncesi Yapılması Gerekenler

Kalıcı makyaj öncesi ilk olarak makyajın yapılacağı bölge ile alakalı bir karara varmalısınız. Daha sonra uzman görüşü ile beraber, makyajın uygulanacağı alan hakkında ve makyaj sonrası yaşanacak durumlar hakkında bilgi alınmalıdır. Böylece istediğiniz makyaj seçeneğine daha rahat ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak;

 • İşlem öncesi kafein içerikli gıdaların alınmaması gerekir.
 • Ciltte güneş yanığı ve diğer yanık gibi cilde zarar veren hiç bir şey olmamalıdır.
 • Aspirin gibi kan sulandıran ilaçların kullanılmaması gerekir.
 • 3 gün öncesinden kaş alma işlemlerinin yapılmaması gerekir.
 • Eğer dudak makyajı yapacaksanız, burada dudak üstü tüylerin alınmaması gerekir.
 • İşlem öncesi deniz ürünleri ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Kalıcı Makyaj Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalıcı makyaj sonunda birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir. Elbette kalıcı makyaj uzmanları gerekli uyarıları ve açıklamaları yapacaktır. Kalıcı makyaj sonrasında ise;

 • Kalıcı makyaj uzmanlarının vereceği kremler bölgede aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Bu kremler ciltte gerginlik hissi yaşandıkça sürülmelidir.
 • Kalıcı makyaj yapılan bölgelerde kabuklanmalar ve soyulmalar meydana gelebilir. Kesinlikle kabukların soyulmaması gereklidir.
 • Eyeliner uygulaması sonrası kirpikte dökülmeler meydana gelebilir. Bu durumda panik yapmamak gerekir.
 • 3 gün boyunca bölgeye kesinlikle su teması yaptırılmamalıdır.
 • 7 gün boyunca hamam, havuz ve denizden uzak durulmalıdır.
 • Dudaklarda yaşanan çatlamalar için uçuk kremi sürülmelidir.

Kalıcı Makyajın Zararları

Kalıcı makyajın bilinen bir zararı yoktur. Çünkü burada kullanılan tüm ürünler doğaldır, bu nedenle de ciltte hiç bir soruna yol açmaz. Fakat doğru ve uzman kişilerce yapılmazsa ciltte önüne geçilmeyen sorunlara yol açabilir. Bununla beraber, yanlış kalıcı makyaj uygulamaları geri dönülmez bir hata olabilir. Bu nedenle kalıcı makyaj yaptırmadan önce mutlaka en iyi şekilde plan yapılmalı ve bu yönde uygulamaya karar verilmelidir. Burada yanlış renk seçimleri de, kişilerin yüzlerinde geri dönülmez hatalara neden olur. Örneğin esmer tenliler ve açık tenlilerin kullanacağı renk tonları farklıdır. Bunun bilincinde hareket edildiği sürece kalıcı makyaj hiçbir şekilde zarar vermeyecektir.

Kalıcı Makyaj Fiyatları

Kalıcı makyaj fiyatları elbette uzmandan uzmana ve işlem fazlalığına göre değişim gösterir. Bu nedenle fiyatlar için uzmandan bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.

Kalıcı makyaj yaptırmak istiyorsanız mutlaka işin uzmanı kimselerden destek almalısınız. Aksi halde cildinizde geri dönüşü zor olan hasarlar kalabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.