Bahar Alerjisi Nedenleri Ve Bitkisel Tedavi

19.05.2019
626
Bahar Alerjisi Nedenleri Ve Bitkisel Tedavi

İlk baharın gelmesiyle polen adı verilen çiçek tozlarının havadaki dolaşımı fazlalaşır. Polene karşı hassasiyeti bulunan kişilerde, hapşırma, gözlerde kızarıklık, kaşıntı, burun akıntısı gibi durumlar baş gösterir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu belirtiler, oldukça can sıkıcıdır. Bu alerjik belirtiler tıp alanında ‘bahar alerjisi’ ya da ‘saman nezlesi’ olarak tanımlanmaktadır.

Bahar aylarında alerjik şikayetleri olan kişilerin, bu durumdan kurtulması ve daha hafif atlatması mümkün. Bahar alerjisi ne zaman başlar? Bahar alerjisi belirtileri nelerdir? Bahar alerjisine ne iyi gelir? Bahar alerjisi nasıl önlenir? tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında…

Bahar Alerjisi Nedenleri ve Bitkisel Tedavi

Ağaç, çiçek ve çayır polenleri, bahar alerjisine neden olan polenlerin başında gelmektedir. Polenler, normal şartlarda insanlara zararı dokunan bir madde değildir. Fakat polen hassasiyeti ve alerjisi olan kişilerin histamin adı verilen salgısının miktarını arttırır. Bu nedenle, nefes, göz ve burun borusu üzerindeki mukozada, mikrobik olmayan iltihaplar oluşur ve hapşırma, burun akıntısı, boğazda ve gözlerde kaşıntı, gözde bulanma ve kızarma, nefes alıp verme problemleri, öksürük gibi şikayetler yaşanmaya başlanır.

Bahar alerjisi bazen de bilindik şikâyetlerin dışında, bazı insanlarda tat alma ve koku duyusunda azalma yaşanmasına neden olmaktadır. Burundaki tıkanmaya bağlı olarak da uyku bozuklukları ve horlama şikâyetleri belirir.Bahar alerjisinin belirtileri ile mikropların yol açtığı hastalıkların belirtileri kimi zaman birbiri ile karıştırılmaktadır.

 

Bu sebeple, bahar alerjisi belirtileri olan kişiler, öncelikli olarak bir uzman hekim görüşüne başvurmalıdır. Yapılacak olan ayrıntılı muayene, alerjik deri testi ve kan testi sonrasında tanı konulmalı ve tedavi yöntemi belirlenmelidir. Eğer, kişiye bahar alerjisi teşhisi konuldu ise; tedavisinde antihistamin içerikli ilaçlar, alerji aşıları, göz ve burun spreyleri kullanılır.

Ayrıca, kişiler kendilerini polenlerden koruyarak alerjiye karşı önlemlerini alabilmektedirler. Bahar alerjisi nasıl önlenir merak ediyorsanız, yapılması gereken şey, bahar aylarında polenlerin çok yoğun olarak bulunduğu çayırlık ve ağaçlık alanlarda daha az vakit geçirilerek, sabahları camlar kapalı tutularak, dışarıdan eve gelindiğinde hemen bir duş alınarak bahar alerjisinin etkilerini en aza indirmek mümkündür.

Bahar Alerjisinin Bitkisel Tedavisi

Bahar alerjisi, yapılacak olan kan testlerinin ve alerjik deri testinden sonra teşhisi konulan bir rahatsızlıktır. Alerjik deri testi ile duyarlı olunan polen türlerinin ne olduğu hemen hemen belirlenebilmektedir.

Böylelikle de tedavisi mümkün olabilmektedir. Fakat çoğu insan, bahar alerjisini ilaç kullanmaya gereksinim duymadan, doğal yollarla korunarak atlatır. İlaç kullanmadan, evde uygulanabilecek doğal tedaviler de mümkündür. Bu tedavi çeşitlerinden aşağıda bahsedilmektedir.

Bahar Alerjisinde Papatya Çayı

Papatyanın özünde antibiyotik etkisi yaratan bir madde bulunmaktadır. Bu nedenle papatya, alerjik durumlarda kullanıldığında yarar sağlayabilmektedir. Vücut direncinin azaldığı, boğaz kaşıntılarının ve ağrılarının başladı, gözlerden yanma, kaşınma ve yaşarma şikayetlerinin şiddetlendiği bahar aylarında papatya çayı içmek; şikayetleri minimuma indirebilmektedir.

Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 •  3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya,
 • Yarım litre su,

Yapılışı; 3 yemek kaşığı papatya çiçeği, yarım litre kaynamış olan suyun içine eklenir ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Hazırlanan bu çay, kahvaltılardan ve akşam yemeklerinden sonra olmak üzere günde 2 kez, birer bardak içilir.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı kürü, bahar alerjisi problemi olan kişilerde mevsimsel hapşırma, burun ve genizdeki kaşıntılara iyi gelmektedir ve yatıştırıcı etkisi vardır. Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 •  1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta

Yapılışı: 1 tatlı kaşığı kurutulmuş lavanta, 1 su bardağı suyun içine atılır ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan lavanta, ılındıktan sonra süzülür ve yatmadan önce içilir. 2 hafta boyunca uygulanacak olan bu kür rahatlamayı sağlar. Ayrıca, lavanta kürünü içmek istemeyenler, yine aynı şekilde hazırladıkları çaya bir pamuk batırıp, bu pamuğu burun deliklerinde bekletebilirler. Yada bu çay ile yapılacak olan gargara ile geniz kaşıntısı şikayetlerini giderebilirler.

 

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu çayı, bahar alerjileri yaşayan kişilerin sıklıkla kullandığı kürlerden biridir. Fakat bu kürü uygulamadan önce bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken bir şey vardır ki, o da; kan şekeri düşük olan kişiler ve trombosit düşüklüğü yaşayan kişiler ısırgan otu çayı kürünü, uzman bir doktora danışmadan yapmamalıdır.

Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu

Yapılışı; 1 bardak kaynamış su içine, 1 tatlı kaşığı ısırgan otu atılır ve 3 dakika boyunca kaynatılır. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakılan ısırgan otu çayı, süzülür. Akşamları ve sabahları aç karna 1 çay bardağı içilir. Bunun ardından yarım saat boyunca yemek yenmesi önerilmez. Bu kür, 15 gün süre ile uygulanır ve genellikle yılda 1 kez yapılır.

Zencefil Kürü

Zencefil, bağışıklığı güçlendiren anti inflamatuar, ve antiviral özelliklere sahiptir. BU sebeple, alerjik durumlarda kullanılan bir bitkidir. Öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı ve tıkanıklık gibi problemlere iyi gelmektedir.

Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı taze zencefil
 • Karanfil
 • Çubuk tarçın
 • Limon
 • Bal

Yapılışı: 1 bardak suyun içine, 1 yemek kaşığı olacak şekilde taze zencefil rendelenir. Birkaç karanfil ve çubuk tarçın da eklenerek 5 dakika kaynatılır. Kaynatılan bu karışım süzülür ve içine biraz limon suyu ve bal eklenir. Bu kür, günde 3 kez tekrarlanabilir. Ayrıca, bu zencefil kürü yapılmasa bile, gün içinde birkaç kez az miktarda taze zencefil çiğnemek, alerjik rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir.

Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi, doğal antibiyotiktir. Ve bu nedenle; antihistaminik özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve baş ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi problemlere çözüm getirir.

Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 • 1 bardak su
 • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • Bal
 • Limon

Yapılışı: 1 bardak su kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilımış olan suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve karıştırılır. Bu karışım içine biraz bal ve limon eklenir. Bu kür, günde 3 kez olmak üzere tekrarlanır. Burada dikkat edilecek nokta; bir bardak karışım 3 defada bitirilir.

Keçiboynuzu Kürü

Bahar alerjisi problemi yaşayan kişilerin, burun akıntısı ve geniz akıntısı için sıklıkla uyguladığı bir kürdür. Keçiboynuzunun bağışıklık sistemini güçlendirici, antibakteriyel ve antialerjik özellikte olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bahar alerjisi olan kişilerin keçiboynuzunu sıklıkla tüketmesi tavsiye edilir. Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 • 5 adet keçiboynuzu
 •  Yarım litre su

Yapılışı: Öncelikle, 5 adet keçiboynuzu soğuk su ile yıkanır, ardından ikişer parmak kalınlığında doğranır. Yarım litre kaynamış suyun içine atılan keçiboynuzu, en fazla 10 dakika olmak üzere kaynatılır ve bu işlemin ardından süzülerek cam bir şişeye konulur. Yaklaşık olarak 1 ay boyunca, kahvaltılardan ve akşam yemeklerinden önce, 1 çay bardağı içilir. Bu keçiboynuzu kürü, yılda en fazla 3 sefer yani 3 ay olmak üzere uygulanır.

 

Nane

Nane, antibakteriel ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, alerjik durumlarda sıklıkla kullanılır. Bu kür için gerekli olan malzemeler;

 •  1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı nane
 • Bal

Yapılışı: Bir bardak su kaynatılır ve içine 1 yemek kaşığı nane atılır. Maksimum 5 dakika demlenmeye bırakılır. İçine biraz bal da eklenerek içilir. Bu kür, günde 3 kez yapılıp içilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.