Göz Altı Morlukları Nedenleri

12.08.2018
2.602
Göz Altı Morlukları Nedenleri

Göz altı morlukları özellikle kadınlarda belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Fakat çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen göz altı morlukları, daha genç yaşlarda da oluşabilmektedir. Genellikle düzensiz uyku, sağlıksız beslenme ve birtakım vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen bir cilt sorunudur.

Kadınların yanı sıra erkeklerinde yaşadıkları bir sorun olan göz altı morlukları neden olur? göz altı morlukları nasıl giderilir? göz altı morlukları için maske tarifleri? tüm detaylarıyla yazımızın devamında…

Göz Altı Morlukları Nedenleri

Göz altında cilt renginin değişmesinin başlıca nedeni, göz çevresindeki deri zaman içinde çevresel faktörlere ve iç faktörlere bağlı olarak incelir. Zamanla incelen deri şeffaflaşarak damarların daha belirgin hale gelmesine neden olmaktadır. Böylece göz altında hafif siyahımsı ve mor halkalar oluşur.

Genellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bu halkalar, tamamen genetik ve yapısal da olabilir. Ayrıca fazla tuz tüketimi, stres ve yorgunluk sebebiyle de oluşabilmektedir. Göz altı morlukları nedenlerini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Alerjik sorunlar,
 • Yanlış beslenme,
 • Aşırı stres,
 • Düzensiz uyku,
 • Alkol ve sigara tüketimi,
 • Gebelik,
 • Regl dönemi,
 • Yorgunluk,
 • Güneş ışınları,
 • Genetik ve çevresel faktörler,
 • Demir eksikliği,
 • Tiroid hastalığı,
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları,
 • B vitamini, E vitamini, C ve K vitaminleri eksikliği,
 • Vücudun susuz kalması( dehidratasyon)

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Eğer göz altı morlukları genetik değilse ve herhangi bir sağlık problemine bağlı olarak gelişmediyse yaşamınızı düzene sokarak bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün. Yani öncelikle göz altı morlukları sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu morarmalar yanlış beslenme, uykusuzluk ve dış faktörlerden kaynaklanıyorsa, beslenmenize ve uyku düzenine dikkat ederek göz altı morlukları görünümünü hafifletebilirsiniz.

Bunun yanında  göz altı morlukları için krem  kullanılabilir. Tercih ettiğiniz göz çevresi kreminin K ve C vitamini içermesi de bu kötü görünümü hafifletecektir. Kullanacağınız kozmetik kremlerin, göz çevresinde kan dolaşımını hızlandıran ve hücre yenileyici özellikte olması göz altı morlukların azalmasında yardımcı olacaktır. Göz çevresindeki siyah halkalar genetik sebeplere bağlıysa düzenli olarak peeling yapılabilir. Eğer alerji kaynaklıysa mutlaka bir hekimle görüşmeli ve tedaviyi doktor kontrolünde yürütmelisiniz.Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı Morlukları Tedavisinde Lazer Yöntemi

Göz çevresine uygulanan lazer tedavisi iki çeşittir. Bunlardan ilki, fraksiyonel lazer tedavisi diğeri ise, erbium lazerle uygulanan resurfacing tedavisidir. Bu yöntemler uygulanarak da göz altı morlukları görünümü düzeltilebilir. Franksiyonel lazer tedavisinde incelen göz çevresi derisi kalınlaşır. 3 seans uygulanarak göz çevresi rengi açılır ve cilt altı bağ dokusu zenginleştirilir. Tedavi süresinde kızarıklık ve pullanmalar olabilmektedir.

Erbium lazerle uygulanan resurfacing tedavisi sadece 1 seans uygulanır. Tedavi sırasında lokal anestezi kullanılır. Bu tedaviden sonra göz çevresinde şişlik, kızarıklık oluşur. 1 hafta sonra normale döner, yaklaşık 1 ay kadar sonra ise göz çevresi kendi rengini alır.

Göz Altı Morluklarına Lazer Yaptıranlar

 • Fraksiyonel lazer dünya üzerindeki en gelişmiş lazer sistemidir. Cildinizin bütünlüğünü bozmadan etkisini göstermektedir. Bu işlem sırasında herhangi bir anestezi kullanmaya gerek olmadan, ağrı hissetmeden uygulama yapılabilmektedir. Sonrasında bir gün kızarıklık olur, birkaç gün hafif şişlik olacaktır. Morluk için birkaç seans yapmak yeterlidir. Her seans sonrası 2-3 hafta sonra sonucunu net bir şekilde fark edeceksiniz. Bu sırada cildiniz daha canlı, parlak, genç ve bakımlı gözükecektir. Lazer sayesinde günlük ve sosyal yaşamdan uzak kalmamış olacaksınız.
 • Fraksiyonel  lazer tedavisinin üzerinden yaklaşık 7 ay geçti ve şu an mutluyum. Eskiden göz altlarım resmen koyu kahverengiydi ama şimdi yaklaşık %70 i geçti. En azından kapatıcı sürmeden denize havuza falan girebiliyorum normal insan gibi. İlk başlarda umutsuzluğa kapılmıştım ama tedavinin olumsuz etkileri geçti ve göz altlarım öyle koyu renk değil artık.

Tüm bu önerilerin yanı sıra evde doğal ve bitkisel yöntemlerle göz çevresi bakımı yapabilirsiniz. Peki bu yöntemler nelerdir? nasıl uygulanır? birazda bunlara değinelim.

Göz Altı Morluklarına Bitkisel Kesin Çözüm

Göz altı morluklarınız eğer hafif görünümdeyse bu duruma bitkilerle uygulayabileceğiniz doğal maskelerle çözüm bulabilirsiniz. Göz çevresi oldukça hassas ve ince bir deriden oluştuğu için kullandığınız bitkinin alerjiye sebep olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Göz altı morlukları salatalık, patates, tatlı badem yağı, nane gibi doğal ürünlerle de tedavi edilebilir.

Göz Altı Morlukları İçin Salatalık Maskesi

Göz Altı Morlukları İçin Salatalık

İnce doğranmış salatalık dilimlerini gözleriniz üzerinde 15 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın, bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Maske Tarifi

En etkili maskelerden biri olan limon- zerdeçal -domates suyu maskesidir. Hem göz altındaki torbalanmaya hem de morarmalara iyi gelecek olan bu maske tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler;

 • 1 çay kaşığı zerdeçal,
 • 1 çay kaşığı domates suyu,
 • 2 damla limon,
 • Yarım çay kaşığı un,

Tüm malzemeyi temiz bir kap içerisinde güzelce karıştırın. Daha sonra göz çevresine dairesel hareketlerle sürün ve 15 dakika beklettikten sonra göz çevrenizi temizleyin.

Göz Altı Morlukları İbrahim Saraçoğlu

ibrahim Saraçoğlu’nun önerdiği göz altı morlukları için kür tarifi vermek istiyorum. Üzüm çekirdeği yağı, göz altı morluklarının giderilmesinde son derece etkili ve içeriğinde bulunan antioksidan ve vitaminler açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Üzüm çekirdeği, göz altı damarlarını güçlendirerek şişliklerin ve göz altı morarmalarının hafiflemesinde çok etkilidir.

Üzüm çekirdeği yağını 1 hafta boyunca göz çevresine uygulayın. Daha sonraki hafta ise nar çekirdeği yağı uygulayarak göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz.

Evde Göz Altı Ve Çevresi Bakımı

 • Yarım çay kaşığı limon suyu ile gliserini karıştırın ve göz altındaki sorunlu kısma uygulayın.
 • Göz altlarını dinlendirmek için bitkisel çay demleyerek tonik olarak göz altlarına uygulama yapabilirsiniz.
 • Zerdeçal ile köri yapraklarından bir karışım hazırlayın, yüze uygulayın ve 10 dakika sonra yıkayın.
 • 100 gram kuru fesleğen yaprağı, nane  yapraklarını ezin. Biraz zerdeçal tozu ve gül suyu ekleyin ve koyu yerlere uygulayın.
 • Gül suyuna bir miktar soğuk süt koyun ve karıştırın. Bu karışımı 5 dakika boyunca göz çevrenize masaj yaparak uygulayın ve soğuk suyla yıkayın.

Göz Altı Morlukları Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Göz altı morlukları bazen hastalık belirtisi olabilmekte. Özellikle demir eksikliği, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları göz altı morarması sebebi olabilir.

Göz Altı Morluklarına Hangi Vitamin Eksikliği Sebep olur?

Göz altı morluklarına, B vitamini, K vitamini, C vitamini ve E vitamini eksikliği sebep olabiliyor.

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Göz altı morlukları için çözüm bulamadıysanız yada uyguladığınız doğal yöntemler çare olmadıysa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun için bir dermotolog ile görüşebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.