Yanak Sarkması Neden Olur? Yanak Sarkmasına Bitkisel Çözüm

07.11.2019
3.901

Belli bir yaştan sonra cilt üzerinde farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Kadınların en çok rahatsız olduğu konulardan biri yanak ve yüz sarkmalarıdır. Daha çok yer çekiminin etkisi ile sarkan yüz ve yanaklar kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Bu durumda mutlaka cilt bakımında yüz sarkmaları için de bakıma yer ayırmalıyız.

Yüz ve yanak sarkmaları için evde yapılabilecek pek çok doğal yöntem mevcuttur. 30’lu yaşlara erişen her bayan gerek kırışıklıklar için gerekse yüz sarkmaları için doğal ürünler ve maskeler kullanmalıdır. Aksi halde yüzdeki sarkmalar ani bir şekilde yüz kırışıklıklarını da beraberinde getirecektir.

Sizler için Yüz ve yanak sarkmasına doğal çözüm yollarını araştırdık. Bu konuda merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yanak Sarkmasının Nedenleri

Yanak ve yüz sarkmasına pek çok etmen neden olabilir. Öncelikle yanak sarkmasının nedenleri hakkında bilgilenip, o yönde harekete geçmek doğru olacaktır.

 • Yüzümüzde hareket oranı oldukça düşüktür. Yüz yogası yaparak yüz ve yanak sarkmalarını minimuma indirebilirsiniz.
 • Sigara kullanmak,
 • Gün içinde sıvı tüketiminin az olması,
 • Ani kilo alıp vermek,
 • Alkol tüketiminin fazla olması,
 • Yer çekiminin etkisi,
 • Yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması,
 • Sağlıksız beslenme,
 • Kuru ciltler,
 • Sürekli diyet yapmak,
 • Güneşe direk maruz kalmak,

Tüm bu konuları dikkate alıp, yüz ve yanak sarkmasına önlem almak doğru olacaktır.

 

Yanak Sarkmasına Doğal Çözüm

Haftalık rutin olarak yapacağınız yüz ve yanak sarkmaları maskeleri ile sarkan yanaklarınızı toparlayabilir, yeni oluşacak sarkmaların önüne de geçebilirsiniz.

Yüz Sarkmasına Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı içinde hidro lipidler adında bileşenler mevcuttur. Bu sayede yumurta maskesi ile hem kırışıklıklarınızı önleyebilir hem de, cilt sarkmalarının önüne geçebilirsiniz. Burada yapmanız gereken her 15 güne ya da 7 güne bir yumurta akını köpürtüp yüzünüze uygulamak olacaktır. 30 dakika sonra ılık su ile yıkayıp bir miktar buğday yağı ile de cildinizi destekleyebilirsiniz.

Yüz Sarkmasına Buz Maskesi

Buz cildin toparlanmasını sağlayan en doğal yöntemlerden biri de, buz maskesidir. İster saf suyu isterseniz de maden suyunu buz kalıplarında dondurup cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat buzluktan çıkarır çıkarmaz uygulamak yerine biraz erimesini bekledikten sonra uygulamanız daha doğru olur. Aksi halde cildinize çatlamalara neden olabilir.

Yüz Sarkmasına Yaş Maya Maskesi

Yüz sarkmaları için farklı maskeler uygulayabilirsiniz. Son zamanlarda herkesin kullanıp da, memnun kaldığı maskelerden biri de yüz sarkmasına maya maskesi ve sütlü maya maskesidir.

Malzemeler

 • Yarım yaş maya,
 • Yeterince süt

Yapılışı;

Mayayı süt ile inceltip yüzünüze uygulayabilirsiniz. Süt yüze beyazlık verecek cilt lekelerini giderecektir. Elbette sadece yüz sarkmaları için kullanacaksanız süt yerine su ilave edebilirsiniz. Maya maskesi ciltte 30 dakika kaldıktan sonra yıkanmalıdır. Haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yüz Sarkmasına Limon Kürü

Limon asidik yapısı itibari ile hücreleri toplarlar ve cilde canlılık verir. Bunun yanında ciltteki kararmaları ve cilt lekelerini yok eder. Günde bir kez cildinize taze sıkılmış limon uygulamanız yeterli olur. Bununla beraber limon suyunun içini birkaç damla susam yağı da ekleyebilirsiniz.

Yanak Sarkmasına Bitkisel Çözüm

Yanak bölgesinde sarkma yaşayan kişiler, bir salatalığı kabukları ile rendeleyerek cildinin üzerinde 15 dakika bekletmelidir. 15 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Yanak sarkması yaşayan kimselerin dikkat etmesi gerekenler ise;

Yanak sarkmasına yanlış uyku pozisyonu gibi etmenler de neden olabilir. Bu nedenle düzenli uyku ve doğru uyuma pozisyonu önemlidir. Bunun yanında düzenli beslenme bol sıvı tüketimi ve günlük cilt nemlendirme de önemlidir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece yanak sarkması sorunları yaşamayacaksınız.

 

Yanak Sarkmasına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Cildin sarkmasındaki en büyük etmenlerden biri de elbette cilt kuruluğudur. Bu nedenle öncelikle cildinizi nemlendirmeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Cilt sarkmasına hangi yağ kullanılır? Diye sorulacak olursa…

 • Portakal yağı,
 • E vitamini,
 • Çörek otu yağı,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • Buğday yağı,
 • Jojoba yağı,
 • Susam yağı,
 • Zeytin yağı,
 • Kantaron yağı,
 • Ve cildin elastikiyetini artıracak yağların kullanılması önerilir.

Yanak Sarkmasına İyi Gelen Kremler

Elbette evde yapacağınız bakım ürünlerinin yanında günlük rutin olarak kullandığınız kozmetik ürünlerine de dikkat etmelisiniz. Kremlerin yanında yüz ve yanak sarkmaları için toparlayıcı bantlar da kullanabilirsiniz.  Krem seçimi yaparken, kremin gece ya da gündüz için kullanımına ve yaşa uygunluğuna dikkat etmeniz önemlidir. Bunun yanında seçeceğiniz kremlerin içeriğinde e vitamini olması da önemlidir. Yüz sarkmalarını önleyen kremler içinde yine termal suların ve kil özlerinin olması da etkisini artırmak için önemli detaylardan olacaktır.

Yüz Ve Yanak Sarkmasına Ameliyatsız Çözüm

Yüz sarkmaları için farklı estetik ameliyatlar mevcuttur. Fakat pek çok kişi ameliyat olmak istemez, bu nedenle sizlere vereceğimiz yüz hareketlerini yaparak yüz ve yanak sarkmasına ameliyatsız çözüm bulabilirsiniz.

 1. Önce bir tahta kaşığı ağzınıza alın,
 2. Sağ, sol yaparak tahta kaşığı hareket ettirin, (bu ağız çevresindeki sarkmaları toparlayacaktır)
 3. Daha sonra aşağı – yukarı hareket ettirin, (üst dudakta oluşan kırışıklıkları ve sarkmaları önler)
 4. Göz altındaki elmacık kemiklerinin tam ortasında minik çöküntüler vardır, ancak parmaklarınızla anlayabilirsiniz.
 5. Bu minik çöküntülere baskı uygulayın( göz altı çökmelerini ve yanak çökmelerini engelleyecektir)
 6. Yanaklara çene altından başlayarak, yukarı doğru hafifçe masaj yapın. Yani yüzü yukarıya doğru çekin.
 7. Yüze her makyaj uygulamasında ve her nemlendirici uygulamasında içten dışa masaj yaparak ürünleri uygulayın.

Eğer bunları günlük hayatınıza adapte ederek her zaman yaparsanız, yüz ve yanak sarkmalarını hatta boyun kırışıklıklarını bile giderebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.