Kremler

Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Hametan krem, cilt sorunlarını kısa sürede tedavi eden etkili kremlerden biridir. Bir çok cilt probleminde kullanılması sebebiyle bayanların en çok tercih ettiği kremlerdendir. Eczanelerde satışa sunulan hametan krem hekimler tarafından, yara, yanık, pişik gibi cilt lezyonlarında kullanılmak üzere reçete edilmektedir.

Bir çok soruna iyi gelen ve mutlaka denemeniz gereken hametan krem hakkındaki, hametan krem ne işe yarar? hametan krem cilde nasıl uygulanır? hametan krem ne için kullanılır? hametan krem faydaları ve daha aklınıza takılan tüm soruların cevabı yazımızın devamında…

 Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Deri yüzeyinde oluşan sorunları gidermede oldukça etkili olan hametan kremin etken maddesi;  Hamamelis virginiana distilatı‘dır. Krem içerdiği etken maddesi sebebiyle, kanamayı durdurucu, iltihap kurutucu, doku büzücü ve yaraları kısa sürede iyileştirirci etkiye sahiptir. Kısacası hametan krem, çatlamış ve kurumuş ciltlerde, ufak çaplı kesik ve çiziklerde, güneş yanıkları tedavisinde, yatak yaralarında kullanılmakta ve bir çok cilt problemine derman olmaktadır.

Hametan krem, doktora başvurmadan ve reçetesiz olarak haricen kullanabileceğiniz bir kremdir. Hametan krem ve hametan pomad olarak iki ayrı formda satışa sunulmaktadır. Hametan pomad, kremle aynı etken maddeye sahiptir, fakat biraz daha yağlı içeriktedir. Eczanelerde 30 gram ve 50 gram olarak alüminyum tüplerde satışa sunulmaktadır. Hametan krem, yara, yanık, cilt lekeleri ve sivilceler üzerinde de etkilidir. Özellikle bebeklerde güvenle kullanabileceğiniz hametan kremi çantanızdan asla ayırmayacaksınız.

Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar?
Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Hametan Krem Neye İyi Gelir?

 • Hametan krem bebek ve küçük çocuklarda oluşan pişiklerde kullanılır.
 • Emziren annelerin çatlayan meme uçlarını kısa sürede tedavi eder.
 • 1. ve 2. derece güneş yanıkları tedavisinde etkilidir.
 • Kurumuş ve çatlamış cilt yüzeyini besler ve onarır.
 • Hametan krem cildi yeniler, canlandırır ve cilt lekelerini giderir.
 • İltihaplı sivilcelere iyi gelir, sivilce lekelerini giderir.
 • Çarpma düşme sonucu oluşan cilt lezyonlarını tedavi eder.
 • Hametan krem, cilt renk tonunu eşitler.
 • Ameliyat yaraları ve yatak yaralarının iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Hametan krem cildi nemlendirir, besler ve onarır.
 • Hamilelik sonrası yada kilo alıp vermeden kaynaklanan vücut çatlaklarını giderir.
 • Yara ve yanık izlerinin giderilmesinde etkilidir.
 • Hametan krem roaccutane tedavisi gören kişilerde cildi nemlendirmek için dermatologlar tarafından tavsiye edilir.
 • Hametan krem ağda sonrası ciltte oluşan kızarıklığı giderir ve cildi yatıştırır.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem haricen kullanımda, ince bir tabaka halinde günde 2-3 kez, ciltteki sorunlu bölgeye uygulanır. Gerikli hallerde uygulanan bölge üzeri gazlı bez ile kapatılabilir. Kremi uygulamadan önce cilt yüzeyi mutlaka temizlenmelidir.Kremin kullanımı ile ilgili herhangi bir süre kısıtlaması yoktur.

Fakat kullanmadan önce hametan krem prospektüs bilgilerini mutlaka okumalısınız. Çünkü içeriğinde bulunan setil alkol nedeniyle cilt yüzeyinde deri reaksiyonlarına sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda yada beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Hametan krem etken maddesine karşı alerjiniz var ise kremi kullanmayın. Hametan krem uyguladıktan sonra diğer deri kremlerini bir süre kullanmamalısınız. İlacı ağız ve göz çevresinden uzak tutun, teması halinde bol su ile yıkayın. Hamileyseniz yada emziriyor iseniz, kullanmadan önce doktora danışmanızda fayda var.

Hametan Krem Bebeklerde Kullanımı

Hametan krem doğumdan itibaren kullanıma uygundur. Bebek ve küçük çocukların, bebek bezi bölgesinde oluşan pişik tedavisinde olumlu sonuç verir.

Hametan Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Hametan krem zararı çok az olan bir kremdir. Genellikle ilacın etken maddesine karşı alerjisi olanlarda, deri döküntüsü, yüz, dudak ve gırtlakta şişme, yanma hissi görülmektedir. Bu yan etkilerden herhangi birisi gözlenirse, ilaç kullanımı hemen kesilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.  Bunun dışında bebek ve yaşlılarda gönül rahatlığıyla kullanılabilen krem hakkında olumsuz bir etki belirtilmemiştir.

 

Hametan Krem Hakkında Merak Edilenler

Hametan krem egzamaya iyi gelir mi?

Hametan krem egzama tedavisinde kullanıma uygun değildir. Fakat egzama sorunu yaşayan kişilerde cildi nemlendirmek ve hastalıktan kaynaklanan cilt kuruluğunu gidermek için kullanılmaktadır.

Hametan krem reçetesiz satılır mı?

Kremi reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz. Sağlık bakanlığı tarafından karşılandığı için hekiminize de reçete ettirebilirsiniz.

Hametan krem topuk çatlaklarına iyi gelir mi?

Hametan cildi derinlemesine nemlendiren etkili bir kremdir. Bu sebeple topuk çatlaklarının giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Hametan krem tahrişe iyi gelir mi?

Krem vücutta meydana gelen pişik, isilik ve tahriş gibi durumların tedavisinde kullanıma uygundur.

Hametan krem yüze sürülür mü?

Yüz bölgesinde oluşan kızarıklık, güneş yanığı, sivilce gibi durumlarda ve hatta nemlendirici olarak kullanılabilir.

Hametan krem uçuğa iyi gelir mi?

Hametan krem dudak çatlaklarında nemlendirme amacıyla kullanımı tercih edilir. Uçuk tedavisinde kullanmak üzere ASİVİRAL KREM içerikli yazımıza göz atın.

Hametan krem vajinaya sürülür mü?

Hametan krem genital bölgede kullanıma uygun değildir. Mümkünse vajinadan uzak tutunuz.

Hametan krem güneş yanığına iyi gelir mi?

Krem güneş yanıklarına iyi gelmekte ve nemini kaybetmiş, yanmış cildinizi nemlendirip kısa sürede tedavi etmektedir.

Hametan krem cilt lekelerine iyi gelir mi?

Hametan krem, yara ve yanık lekeleri, güneş lekeleri, sivilce lekeleri ve ağda sonrası oluşan lekelere iyi gelir.

Hametan Krem Kullananlar

Hametan Krem Kullananlar
Hametan Krem Kullananlar
 •  Mucizevi ilaç,  güneş yanığına, pişiklere, dudak çatlağına, çok kuru ciltlere birebirdir. Fiyatı da çok uygundur, tavsiye ederim.
 • Roaccutane tedavisinde nemlendirici krem olarak kullanılabilir.
 • Sadece bir problem hasıl olduğunda başvurmadığım, kıl köklerini besliyor falan feşmekan dedikodularına aldırmadan günlük nemlendirici niyetine kullandığım pişik kremi olarak bilinen kremdir.
 • Kokusunu sevmediğim roaccutane kullanırken doktorun verdiği krem.
 • Dermatologların cilt tahrişlerin de ve yanıklarda önerdiği krem.
 • Hametan krem lazer epilasyon sonrası bana önerilen çok güzel kokulu krem. Bir ara yüzüm kurumuştu, bir kere süreyim dedim minik minik sivilce çıkarttı. O yüzden bepanthen krem kendime daha uygun görüyorum.
 •  Yüzüm ağdaya gelemeyen bir yüz olduğu halde bazen mecbur kaldığımda ağda yapıyorum ve kurtarıcım hametan oluyor. Oluşan kızarıklığı bir iki gün içerisinde alıyor, izleri en aza indiriyor, bakım çantasında bulundurulması gereken demirbaşlarımdan.

Hametan Krem Fiyatı 2022

Hametan krem fiyatı 2022 Mayıs ayında 22,26 TL’dir. Reçeteli ve reçetesiz satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu