Esmer Tene Makyaj Nasıl Yapılır?

15.10.2019
1.662
Esmer Tene Makyaj Nasıl Yapılır?

Bayanlar için makyaj yapmak dikkat isteyen ve özen gerektiren durumlar arasındadır. Sarışın ve kumral tene sahip olan bayanlar günlük kombinlerine uygun makyaj yapabilirler. Fakat esmer tenli bayanlarda makyaj biraz daha bilgi ve özen gerektirir. Bu nedenle eğer esmer bir tene sahipseniz ilk olarak yüzünüze gidecek makyaj renklerini belirlemeniz gerekir. Akabinde ufak makyaj tüyoları ile harika bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Esmer tenli bayanlar günlük makyajlardan, gece makyajlarına ve ağır makyajlara kadar tüm makyaj hilelerini bilerek makyaj yaptıklarında kusursuz bir görünüme kavuşabilir. Okuyacağınız bu yazımızda tüm Esmer tene makyaj önerileri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İşte esmer tenliler için harika makyaj tüyoları…

Esmer Tene Makyaj Yapımı

Esmer tende makyaj nasıl yapılır? diye soracak olursanız, hemen ten renginize uyumlu fondöten ilk kuraldır diyebiliriz. Kapatıcılar sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Fakat fondöten uygularken, tüy çıkış yönüne dikkat edilmelidir. Aksi halde yüzde bulunan tüyler kişileri olduğundan daha yaşlı gösterir. Yine makyaj renkleri de son derece önemlidir. Esmer tenlilerin kullanabileceği renkler daha çok parlak mercan rengi, bordo ve kahve tonları olmalıdır.

Özellikle rujlar da baskın ve koyu renkler seçilmelidir. Uçuk ve açık renkler esmer tenli bayanları hiç hoş göstermez. Göz makyajında ise, esmer bayanlara daha çok buğulu gözler yakışacaktır. Ve kirpiklerin uzun ve kıvrımlı olması gerekir. Bayanların en sevdiği yüz tipi uzun ve sivridir. Burada elmacık kemiklerinize uygulayacağınız bronzerlar daha çok yüzünüzü ön plana çıkaracaktır. Koyu pembe ve şeftali tonları harika görünmenize yardımcı olacaktır.

Esmer Tene Hangi Fondöten Uygulanır?

Esmer tenliler için fondöten rengi bulmak biraz daha zor olabiliyor. Burada ten rengine uyumlu fondöten bulmak elbette önemlidir.  Eğer ten renginize uyumlu bir fondöten bulamadıysanız, iki farklı renkteki fondötenleri karıştırıp kullanabilirsiniz. Yine, cilt tipine doğru orantılı fondöten seçimi yapılmalıdır. Eğer cildiniz kuru ise yağlı bir kapatıcı seçilmeli, yağlı bir cilt tipine sahipseniz az yağlı bir fondöten seçimi yapılmalıdır.

 

Esmer Tene Yakışan Ruj Renkleri

Esmer tenli bayanlar ruj seçerken açık tonlardan kesinlikle uzak durmalıdır. Koyu kırmızı, bordo ve parlak renkleri tercih etmelidir. Böylece dudaklar kendini ön plana çıkarmış olur. Bilhassa ruj seçiminde sıcak tonları kullanmak en ideali olacaktır. Esmere yakışan mat rujlar ise, nude, şeftali tonları, kiremit tonları ve kahve tonlarından oluşur.

Bununla beraber, esmer tenliler ruj sürmeden önce dudaklarına siyah dudak kalemi ile kontur çekebilir. Bu dudakları daha dolgun ve daha iddialı göstermeye yetecek detaylar arasında yer alır. Gece makyajında ruj seçimi ise, parlak ve ıslak tonlardan oluşmalıdır. Kadifemsi bir dudak görüntüsüne sahip olmak için yağlı rujlar tercih edilmelidir.

 

Esmer Tene Göz Makyajı Nasıl Olmalı?

Esmer tenliler için göz makyajı, gözleri ön plana çıkarmalı ve iddialı bir görünüme kavuşturmalıdır. Gerek günlük makyajlarda gerekse gece makyajlarında mutlaka az da olsa ışıltı kullanılmalıdır. Esmer tenliler göz makyajını nasıl yapmalı;

 • Öncelikle göz çevresine belirgin şekilde göz kalemi kullanmalısınız.
 • Buğulu gözler için kalın ve kıvrımlı kirpik kullanımı yapılmalıdır. Günlük makyajlarda bile gözler hep ön planda olmalıdır.
 • Göz renginiz mavi ise, koyu mor, koyu mavi, zümrüt ve kahve tonları tercih edilmelidir. Göz renginiz ile birebir aynı makyaj rengi kullanılmamalıdır. Bu gözlerin sönük kalmasına neden olur.
 • Eğer göz renginiz yeşil ise, daha özgür ve cesur renk seçimleri yapmanız gerekir. Burada açık mor, kiremit rengi, amber kahvesi gibi renkler ile gözlerinizin güzelliğini ön plana çıkarabilirsiniz. Ama asla yeşil renk kullanmamanız önerilir.
 • Eğer gözlerinizin rengi koyu ise, burada kırmızı, mor, gri ve koyu yeşil muhteşem görünmenize yetecektir.
 • Eğer günlük makyaj yapacaksanız füme rengi kullanarak harika dumanlı gözler elde edebilirsiniz.

 

Esmer Tenliler İçin Günlük Makyaj Önerileri

Esmer tenliler için günlük makyaj önerileri ile günlük yaşamınızda harika ve kusursuz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Takip etmeniz gereken adımlar ise;

 • Esmer bir tene sahip olan bayanların ciltlerinde çok fazla kusur ve leke olmaz. Bu nedenle sizi rahatsız etmeyecek ince bir fondöten kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Doğru fondöten uygulamasından sonra, göz çevresi için bir kapatıcı tercih edebilirsiniz.
 • Gözlerinize biraz daha ağırlık vererek günlük yaşamda hem doğal hem de harika bir makyaj tekniğini yakalayabilirsiniz. Burada yoğun bir şekilde kullanacağınız göz kalemi ile dumanlı gözlere sahip olabilirsiniz.
 • Eğer gözleriniz için far kullanmak istiyorsanız, şeftali ve bordo tonları günlük makyaj için yeterli olacaktır. Göz pınarlarına bir miktar ışıltı katabilirsiniz.
 • Kirpiklerde kullanacağınız maskara, kirpikleri dolgun göstermeli renk olarak mor rengi tercih edilebilir.
 • Dudaklar için ise, günlük makyajda çok koyu renklere gerek yoktur. Hafif vişne çürüğü, koyu pembe ve taba renkleri kullanılabilir.
 • Allık seçerken ise, yine koyu kırmızı en ideali olacaktır.

Esmer Tenliler İçin Gece Makyajı

Esmer tenliler gece makyajında olabildiğince iddialı olmalıdır.  Ten renginin verdiği avantajı burada kullanabilirsiniz. Esmer tenliler için ıslak makyaj en ideali olacaktır. Elmacık kemiklerine uygulanacak hafif ışıltılar ile tüm gözleri üzerinize toplayabilirsiniz. Göz makyajında ise, parlak füme ve gold renkleri harika olacaktır. Dudaklar için koyu ve mat rujların üzerine hafif ıslak görüntüsü uygulandığında tam manası ile kusursuz bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.