BB Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

02.09.2019
817
BB Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde artık eskisi kadar ağır makyajlar yapılmamaktadır. Bunun nedeni ağır kapatıcıların doğal durmaması ve cildi yorup yıpratmasıdır. Bu düşünce ile geliştirilen BB kremler cildi yormaz, havasız bırakmaz ve cildi kurutmaz. BB krem aslında tam manası ile fondöten değildir. Fondötenlere alternatif üretilen bu ürünler, renkli nemlendiricilerdir.

Hafif yapısı ve ince olması nedeni ile ciltte ağırlık yapmaz, terletmez ve tene herhangi bir şekilde zarar vermez. BB kremler cildi nemlendirerek gün boyu daha parlak ve daha canlı olmasını sağlar. Bu yazımızda BB krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? BB krem faydaları nelerdir? gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun olan bu kremi makyaj öncesinde yapabilirken, cildinizin daha genç görünüme kavuşmasını da sağlayabilirsiniz.

BB Krem Faydaları Nelerdir?

BB krem, pek çok bayan tarafında fondöten olarak algılansa da, tam manası ile fondöten değildir. Günlük kullanımda fondöten görevi görerek bazı cilt kusurlarını kapatır. Fakat cilt yüzeyinde asla maske etkisi bırakmaz. Gelelim BB kremin faydaları hakkında bilgilere;

 • BB krem, geniş gözenekleri kamufle ederek daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 • İçerisinde barındırdığı etken maddeler ve pigmentler sayesinde cildin direkt güneş ışığı ile olan etkisini kırar ve cildi UV ışınlarına karşı korur.
 • BB krem güneş lekesi, hamilelik lekesi ve yaşlılık lekelerini gizler.
 • Cilt üzerinde ince bir tabaka oluşturduğu için gün boyu ciltte yok hissi uyandırır.
 • Her cilt rengine göre farklı renk tonları mevcuttur. Bu nedenle hemen herkesin kullanabileceği bir üründür.
 • Cildinde ağır makyajı sevmeyen, fakat bazı kusurları kapatmak isteyen kimseler için ideal bir üründür.
 • Açılımı ‘’blemish balm’’ olan bu kusur kapatıcı krem cildinde sadelik isteyen bayanların en büyük yardımcısıdır. Yüze sürüldüğünde hiçbir şekilde fazlalık belirtisi görülmez, bu nedenle allık, ruj ve diğer makyajları yapmaya gerek bırakmaz.
 • BB kremin en büyük avantajlarından bir tanesi cilt yüzeyinde bulunan minik kırışıklıkları doldurmasıdır. Böylece ciltte daha genç bir görünüm elde edilmiş olur.
 • Çoğu kimse cildine sivilce izlerini kapatmak için ağrı fondötenler kullanmak ister, burada ağır fondötenler cildin havasız kalmasına neden olur. BB krem bunun aksine cilde hava aldırırken, sivilce ve akne izlerini yok eder.

BB Krem Nasıl Sürülür?

BB krem tercihini doğru bir şekilde yaptıktan sonra BB krem nasıl uygulanır? sorusuna yanıt aramak gerekir. Yanlış kullanımda cilt üzerinde bazı tahribatlara neden olabilirken, cildin hoş görünmesine de engel olur.

 • BB krem süremden önce cilt temizlenmelidir. Burada doğal sabunlar kullanılabilir.
 • Cilt yıkanıp kurulandıktan sonra BB krem iki parmağın ucuna bir nohut tanesi kadar alınır. Yüzdeki tüylerin çıkış yönüne doğru sürülür. Eğer yüz bölgesindeki tüylerin çıkış yönünün aksine sürülürse cildi pürüzlü ve olduğundan daha yaşlı gösterir.
 • BB krem uygulamadan önce kesinlikle nemlendirici ya da doğal yağlardan kullanılmaması gerekir. BB krem içerik olarak zaten nemlendirme etkisine sahiptir. Eğer nemlendirici kullanılırsa krem yüze tutunamaz ve cildi yağlandırır.
 • Parmaklarla sürüldükten sonra makyaj süngeri ile cilde iyice yedirilir.

BB Krem Nasıl Temizlenir?

 

Gün boyu ağı ya da hafif makyaj yapanların kesinlikle akşam bu makyajı güzelce temizlemesi gerekir. Hatta hiç makyaj yapmayan kimseler bile akşam cildini temizlemesi ve doğal ürünlerle günlük cilt bakımlarını yapması gerekir. BB krem nasıl temizlenir? denildiğinde;

BB kremi çıkarması oldukça kolaydır. Bunun için makyaj temizleme ürünleri ya da bazı tonikler kullanılabilir. Eğer doğal bir şekilde makyajınızı çıkarmak istiyorsanız, bunun için saf su ile tuz sabunu yeterli olacaktır.  BB kremi çıkardıktan sonra patates toniği uygulayabilirsiniz. Böylece gün boyu yorulan cilt dinlenir.

Gün boyu ciltte kullanılacak makyaj ürünleri oldukça önemlidir. BB krem hafif bir yapıya sahiptir ama CC kremler daha ince ve daha hafiftir. Eğer CC krem hakkında bilgi almak isterseniz CC krem nedir? Nasıl kullanılır? Adlı yazımızın detaylarına bakabilirsiniz.

BB Krem Kullanıcı Yorumları

BB krem kullananlar genelde memnun kalsalar da bazı özel durumlarda BB kremin risklerinin yüksek olduğunu belirtmişlerdir.

 • Ben yaklaşık 5 yıldır BB krem kullanıyorum, günlük kullanım için harika herkese tavsiye ederim.
 • Fondöten zamanla gözeneklerimin açılmasına neden oldu ben de artık günlük kullanımda BB krem tercih ediyorum. Özellikle okul makyajlarında harika duruyor.
 • Ben CC ve BB kremi eşit miktarda karıştırıp kullanıyorum. Böylece günlük hiç makyaj yapmıyormuş gibi oldukça doğal görünüyorum. Özel makyaj gerektiren günlerde de aynı markanın fondöteni ile BB kremini karıştırıyorum. Ama dikkat ettiğim nokta her ikisinin de renk tonlarının aynı olması, yapmak isterseniz farklı tonlarda seçmeyin.
 • İşe giderken BB krem kullanıyorum. Yüzümü hiç rahatsız etmiyor. Fondötenler ne kadar hafif olursa olsun yüzümü kaşındırıyor.
 • Ben BB krem denedim yüzümdeki çilleri kapatmadı maalesef, fondötene devam ediyorum.

BB Krem Nasıl Seçilir? Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aslında herkes fondöten kullanır. Fakat doğru şekilde sürülmeyen fondötenler, kişilerin yüzüne fayda sağlayacağı yerde görünümünde bazı bozukluklara neden olur. Örneğin yanlış renk tonu seçilirse yüz bölgesi ile değer bölgeler arasında ciddi derecede renk farklılıkları ortaya çıkar buda, kişileri olduğundan daha bakımsız gösterir. Peki, doğru BB krem nasıl seçilir? İşte tüm detaylar;

Her şeyden önce BB krem tonunu iyi seçmek gerekir. Kişilerin burada yaptığı en büyük yanlışlardan biri koldaki rengi baz almaktır. Oysa kol ve yüz renkleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle mutlaka boyun bölgesinde ya da gerdan bölgesinde renk denemesi yapılarak seçim yapılmalıdır.

BB krem seçerken cilt tonunuzu iyi ayarladıktan sonra cilt tipini de iyi bilmeniz gerekir. Eğer yağlı bir cildiniz varsa mat ve az yağlı BB krem seçimi yapılmalıdır. Kuru ve aşırı kuru bir cilt tipine sahipseniz burada yağlı BB krem seçmek doğru olacaktır.

GKF özelliği dikkate alınmalıdır. Yani BB krem güneş koruyucu özellikte olmalıdır.

BB krem içeriği, seçimi etkileyen en önemli detaylardan bir tanesidir. Kişiler önce güvenilir markaların ürünlerine yönelmeli akabinde içeriği kontrol etmelidir. Eğer içeriğinde ağır metaller ya da cıva varsa tercih edilmemelidir.

 

BB Krem Ve CC Krem Farkı Nedir?

CC ve BB kremler aslında çağımızın en güzel makyaj yenilikleri arasındadır. BB krem ve CC krem arasındaki farklar ise;

 • BB krem daha yoğun bir kıvama sahiptir. CC krem daha ince ve hafiftir.
 • BB kremde renk tonu ve renk skalası CC kremlere oranla daha fazladır.
 • CC kremler aşırı yara ve kusurları kapatamazken, BB kremler daha yoğun kıvamda olduğu için kapatıcılık özelliği daha fazladır.
 • BB kremler ağır makyajlarda kullanılabilirken, CC kremler daha çok günlük ve hafif makyajlar için uygundur.

BB Krem Zararları

BB krem diğer fondötenlere göre daha zararsızdır. Fakat iyi bir marka seçilmezse yüze kaşıntı, gözlerde bulanık görme, cildin pul pul dökülmesi ve alerjik reaksiyon gibi bazı özel durumlara neden olabilir. Bu nedenle BB krem zararları ortaya çıktığı andan itibaren ciltten temizlenip bol su ile yıkanması önerilir.

BB Krem Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

 • BB krem üzerine fondöten sürülür mü?

Hayır, BB kremler farklı renk tonlarına sahip nemlendirme özelliğindeki kremlerdir. Zaten fondöten görevi görür.

 • BB krem her gün kullanıma uygun mu?

Evet, rutin her gün kullanılabilir. Fakat cildinizde çok büyük lekeler yoksa CC krem kullanmanız daha uygun olur.

 • BB kremler gözaltına sürülür mü?

Göz çevresi hassas bir noktadır, BB krem sürebilirsiniz, fakat gözde kaşıntı ve yanma gibi durumlar söz konusu olduğunda hemen temizlemeniz icap eder.

BB Krem Fiyatları Nelerdir?

BB krem fiyatları, ml göre ve markaya göre değişir. Örneğin 50 ml bir BB krem 19,90tl gibi fiyatlara satılır.

BB Krem Nereden Alınır?

BB krem nereden alınır? Diye sorulduğunda kozmetik ürünü satan mağazalardan ya da web sitelerinden bu ürünleri temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.