Porselen Makyaj Nedir? Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

02.01.2020
906
Porselen Makyaj Nedir? Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj yüzün pürüzsüz ve kusursuz görünmesini sağlayan bir güzellik sırrıdır. Daha çok gelinler için, televizyon programlarındaki kimseler için ve özel günlerde kullanılmak için uygulanır.  Özellikle yüzdeki derin yanık izleri, çukurluklar, yara ve diğer rahatsız edici izleri kapatmak için kullanılan bir makyaj tekniğidir. Porselen makyajı yapmak isterseniz günlük kullanabileceğiniz hafif makyajı deneyebilirsiniz. Fakat özel günlerde kusursuz bir görünüm yakalamak isterseniz, bu makyajı gündüz değil, gece yapmanız tavsiye edilir.

Porselen makyaj yüzde maske etkisi bıraktığı için gündüz yapıldığında doğal bir görünüm sağlamaz. Bu nedenle gündüzleri porselen makyaj yapmak yerine bu tekniği gece kullanmanız tavsiye edilir.  Yine profesyonel porselen makyaj yapmak isterseniz, mutlaka uzaman bir makyözden destek almanız önerilir. Aksi halde cildinizde ciddi anlamda yaşlı ve kırışık bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle sizler için bu yazımızda porselen makyaj nedir? porselen makyaj nasıl yapılır? porselen makyaj teknikleri nelerdir? gibi tüm detayları vereceğiz. Merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Kusursuz bir cilt yapısına sahip olmak isteyen bayanların mutlaka porselen makyajı denemesi tavsiye edilir. Özellikle gece davetlerinde, düğünlerde ve kokteyl gibi özel davetlerde porselen makyaj sizi kusursuz ve gecenin yıldızı gibi göstermeye yetecektir. Porselen makyaj, yapacaksanız mutlaka uzman kişilerden ve özel makyaj ürünlerinden faydalanmanız gerekir. Aksi halde porselen makyaj yaparken ya da yaptıktan sonra en ufak bir hata varsa makyajı çıkarmanız oldukça zor ve zaman alıcı olacaktır.  Porselen makyajın yapım aşamaları ise;

 • Porselen makyaj yapmak istediğinizde öncelikle cildin iyice temizlenmesi gerekir. Özellikle cilt üzerinde ölü deriler, sivilceler, makyaj kalıntıları ve diğer kirlerin iyice arınması gerekir.
 • Yüz bölgesinde hiçbir şekilde tüy olmaması gereklidir. Porselen makyaja başlamadan önce mutlaka yüz bölgesine ağda uygulaması yapabilirsiniz.
 • Yüz bölgesi temizlenip tüm tüylerden arındırıldığında nemlendirici kremlerle cilde nem desteği sağlamanız gerekir.
 • Daha sonra makyaj bazı ile cilt iyice pürüzsüz bir hale getirilmelidir.
 • Akabinde fondöten seçimi yapmanız gerekir. Burada cilt renginize en yakın fondöten seçmeniz önemlidir.
 • Cildinizde akne gibi sorunlar varsa, mutlaka fondöten sürmeden önce pudra uygulamanız tavsiye edilir.
 • Eğer fondöten seçiminde likit olan ürünleri tercih ederseniz, cildiniz daha pürüzsüz ve daha kusursuz görünecektir.
 • İdeal bir porselen makyaj için mutlaka göz çevrenize iyi bir kapatıcı uygulamanız tavsiye edilir.
 • Göz çukurları, burun çukurları ve yüzünüze gölge oluşturacak noktaların en iyi şekilde kapatıcılar ile kapatılması gerekir. Böylece bu bölgeler de rahatlıkla ışık alacaktır.
 • Fondöten ve kapatıcıları uyguladıktan sonra, cildinize bir miktar pudra sürmeniz gerekir. Pudra seçiminde parlak ürünler yerine mat ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Bu sayede ciltte yaşanan parlama sorunları da ortadan kalkar. Pudrayı boyun bölgenize de uygulamanız gerekir.
 • Porselen makyajı yaparken, yüzünüzde bir noktayı odak olarak seçmeniz gerekir. Örneğin; gözlerinizi daha dikkat çekici bir hale getirmek isterseniz göz makyajınızı daha yoğun yapmanız önerilir. Kesinlikle yüz bölgesinde birden fazla noktayı odak olarak seçmemelisiniz. Örneğin; gözler ve dudaklara yapılan makyajın aynı yoğunlukta olmaması gerekir.  Sadece bir nokta göz önüne çıkarılmalıdır.
 • Göz makyajı yaparken, far kullanmanız porselen makyajın kalitesini artıracaktır. Bilhassa gece boyunca porselen makyaj cildinizde kalacaksa, gözlerinizi farlar ile iyice desteklemeniz porselen makyajı kusursuz ve daha uzun ömürlü kılacaktır.
 • Kirpiklerde ise, mutlaka takma kirpik seçimi yapmanız gerekir. Böylece daha hacimli ve daha uzun kıvrımlı kirpiklere ulaşabilirsiniz. Takma kirpik seçimi yaparken de ipek kirpikleri tercih edebilirsiniz.
 • Eğer allıkları makyajın odak noktası seçmek istemezseniz hafif bir renk seçmelisiniz. Şeftali tonları ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Fakat porselen makyajınızın odak noktasını allıklar olarak tercih ederseniz, burada pembe veya bordo renkli bir allık seçimi yapabilirsiniz.
 • Dengeli ve daha asil bir porselen makyajı yapmak isterseniz ruj seçiminde de özenli olmanız gerekir. Eğer gözleri geri planda tutup, dudakları ön plana çıkarmak isterseniz burada fuşya, pembe ya da koyu kırmızı renkler tercih edebilirsiniz. Gözleri ön planda tutmak isterseniz hafif renkli rujları tercih etmeniz gerekir.
 • Tüm bu uygulamaların ardından yaptığınız makyajın üzerine sabitleyici sprey sıkmanız gerekir. Bu sayede porselen makyajınız 42 saat boyunca cildinizde kalabilir.

Porselen Makyaj Evde Nasıl Yapılır?

Porselen makyajı kendiniz yapmak isterseniz porselen makyaj ne kadar sürer? ve nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bularak, başlamanız önerilir. Porselen makyaj diğer makyaj tekniklerine göre daha uzun sürer. Evde yapmak istediğinizde hazır satılan porselen makyaj seti alıp evde yapabilirsiniz.

Porselen Makyaj Nasıl Temizlenir?

Diğer makyaj tekniklerine göre porselen makyajının temizlenmesi hem zor hem de zaman alıcıdır. Bu nedenle porselen makyaj temizleme ürünlerinden faydalanmanız tavsiye edilir. Temizlik aşamaları ise;

 • İlk olarak takma kirpikler gözlerden çıkarılır.
 • Daha sonra göz makyajı bir pamuk yardımı ve makyaj temizleme jeli ile iyice temizlenir.
 • Göz makyajını çıkarmak için gözle içten dışa doğru tek hamlede silinmelidir.
 • Cilt üzerindeki diğer allık ve fondötenler temizlenir.
 • Ruj da temizlendikten sonra cilt ılık su ile iyice yıkanır.
 • Tüm makyaj kalıntılarının ciltten iyice temizlenmesi için avokado yağı, gül suyu ya da Hindistan cevizi yağı kullanmanız tavsiye edilir.

Tüm bunlara ek olarak, porselen makyajı ile kusursuz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız mutlaka özel makyaj ürünleri ile uzman kişilerden destek almanız gerekir.

Porselen Makyajı Diğer Makyaj Tekniklerinden Ayıran Özellikler

Porselen makyaj, diğer günlük makyajlara nazaran daha uzun süre cilt üzerinde kalır. Üstelik uzun bir süre makyajda akma ve dağılma gibi   sorunlar da yaşanmamış olur. Porselen makyajın bir diğer avantajı ise, ciltte var olan tüm kusur ve yara izlerini kapatır. Cildi kusursuz ve pırıltılı bir görünüme kavuşturur. Yine yüzde doğal bir görünüm sunar, elbette porselen makyaj gün ışıkları altında cildin daha yaşlı görünmesini sağlar. Bu nedenle gece kullanılması önerilir.

Porselen Makyaj Fiyatları

Porselen makyaj fiyatı, uzmanlara göre değişebilir. Bu nedenle güzellik salonlarından daha detaylı bilgiler almanız önerilir. Yine evde kendiniz yapmak için porselen makyaj seti almak istediğinizde, set fiyatları 2,500 TL gibi rakamlara satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.