Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

19.12.2020
85
Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kemik erimesine iyi gelen besinler nelerdir? Kemik erimesi belli yaşlardan sonra daha yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Kemikler düz bir yapıda değil, içi küçük delikli yapıdadır. Yani kemiklerin iç yüzeyi bir petek görünümünü andırır. Buna verilen isim ise osteoporozdur. Osteoporoz ortaya çıktığında ise, kemiklerin içindeki gözenekler olması gerektiğinden daha fazla büyür. Bu da kemiklerin daha hızlı bir şekilde incelmesine, kırılmasına ve daha çabuk incinmesine neden olur.

İşte tüm bu gibi durumların önüne geçebilmek adına, kişilerin küçüklük yaşlarından itibaren doğru beslenme şeklini kendilerine belirlemeleri gerekir. Bu sayede kemik yapısı güçlenecek ve kemik erimesi gibi durumlar ortadan kalkacaktır. Kemik erimesine ne iyi gelir? Belirtileri nelerdir? Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir? Sorularınızın yanıtı yazımızın devamında… kemik erimesine hangi doktor bakar

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Erken dönemde yaşanan kemik erimeleri dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz. Ancak bazı tıbbi testlere tabi tutulduğunda anlaşılabilir. Fakat osteoporozun ilerlemesi halinde kemik erimeleri kendini göstermeye başlar. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası ve erkeklerde 50’li yaşlardan sonra kemik erimesi gibi durumlar hızlanarak artar. Bunun için mutlaka bir ortopedi doktoruna danışmak çok önemlidir. Kemik erimesinin bazı belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bel bölgesinde yoğunlaşan ağrılar,
 • Omurgalarda çökme durumları,
 • Sırt bölgesinde kambur duruş,
 • Kemiklerde sık yaşanan kırılma veya çatlama durumları,
 • Boyun kasılması,
 • Ayrıca kemik erimesi yaşayan kişilerde kemiklerinde gözle görülür derecede incelme ve kilo kaybının yaşanması,

Bu semptomlar ilerleyen dönemde görülen kemik erimeleri için geçerlidir. Ancak kişiler düzenli ve doğru bir şekilde beslendiği zaman kemik içindeki gözeneklerde de kayıplar meydana gelmeyecek ve kemik erimesi gibi durumlar ortaya çıkmayacaktır. Kemik erimesi sorunu ilerlediğinde kalıcı tedavisi mümkün olmayacaktır. Ancak bazı ilaçlar ve takviye vitaminler sayesinde kemik erimesi sorununun önüne geçilmeye çalışılır. Bu nedenle uzmanlar geç kalınmadan, kemik sağlığı için gerekli olan besinlerin ve vitaminlerin zamanında alınmasını önermektedir.

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kemik erimesini önlemek için mutlaka doğal ürünlerden faydalanmak gerekir. Kemikleri güçlendiren besinler ise;

Biber; biber yüksek miktarda kalsiyum içeren harika sebzelerden biridir. Yeşil biber tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde daha güçlü kemik yapısına ulaşabilirsiniz.

Kayısı; gerek kuru kayısı gerekse taze kayısı içinde bolca kalsiyum barındırır. O halde hiç ihmal etmeden kayısı tüketmeniz gerekir. Özellikle bebeklerde ve gelişme çağındaki çocuklarda kayısı tüketimi daha fazla olmalıdır.

Balık; balık müthiş bir fosfor kaynağıdır. Bu nedenle haftada en az iki kez balık tüketilmesi önerilir. Hamile bayanların ve ileriki yaş gurubundaki kişilerin bolca balık tüketmesi gerekir.

Süt; kalsiyum, folik asit ve fosfor bakımından zengin olan süt sayesinde daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilirsiniz. Süt tüketimi yaparak kemiklerinizi güçlendirebileceğiniz gibi dişlerinizin de daha sağlam olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Soğan ve sarımsak; kemik erimesi başlangıcınız  varsa soğan ve sarımsak tüketimini artırmanız gerekir. Çünkü kükürt bileşimini artıran soğan ve sarımsak kemiklerdeki erimenin önüne geçmekte ve eklem yerlerinde oluşan iltihaplanmaları kurutmaktadır.

Marul; marul adeta bir kalsiyum deposudur. Hatta sütten bile daha fazla kalsiyum içeren marul sayesinde kemiklerinizin güçlenmesine katkıda bulunabilir ve mevcut kemik erimelerini büyük oranda durdurabilirsiniz.

Erik; yeşil erikte bulunan kalsiyum sayesinde kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca sadece yeşil erik değil kuru erikte harika bir şekilde kemik sağlığını koruyan besinlerin başında gelir. Bu nedenle yaz mevsiminde taze erik, diğer mevsimlerde de kuru erik tüketimini artırmanız önerilmektedir.

Brokoli; brokoli uzmanların en çok önerdiği besinlerin başında gelir. İçerdiği kalsiyum sayesinde hem çocukların kemik gelişimine katkıda bulunur hem de ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimelerinin önüne geçer. Brokoliyi salatalarınızda çiğ bir şekilde tüketmeniz önerilir.

Badem ve fındık; kavrulmamış badem ve fındık iyi birer fosfor kaynağıdır. Günlük bir avuç çiğ badem ve çiğ fındık tüketmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca uzmanlara göre badem ve süt birlikte tüketildiğinde kemik sağlığı için daha faydalı olacağı belirtilmiştir.

Yeşil yapraklı sebzeler; içerisinde kalsiyum oranı en yüksek olan doğal besinlerden biri de yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu nedenle mutlaka tere, marul, ıspanak ve dereotu gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırmanız gerekir.

Diş Kemik Erimesine Ne İyi Gelir Bitkisel?

Dişlerde meydana gelen kemik erimeleri diş kırılmalarına, diş yüzeyinde çatlamalara ve diş çürümelerine neden olur. Dolayısı ile diş kaybı yaşamamak adına mutlaka beslenmenize dikkat etmeli ve dişlerde erimelere neden olacak yiyeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir.

Yoğurt ağız içi bakterilerin ortadan kalkmasını sağlayan ve dişlerin daha fazla güçlenmesini sağlayan besinlerin başında gelir. Günlük bir kase yoğurt tüketimi yaparak hem vücudunuzdaki kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir hem de dişlerinizin gücünü artırabilirsiniz.

Kadınlarda Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Kemik erimesi erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan bir sorundur. Bunun için erken yaşlarda beslenme düzenine çok önem verilmelidir. Doğru beslenme ile kemik erimesinin önüne geçmek mümkün. Özellikle kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin içerikli besinleri tüketmeye özen göstermek gereklidir. Kemik sağlığını koruyan en önemli besinlerden biri süt ve süt ürünleridir. Ayrıca D vitamini içeren gıdaları tüketmekte kemik sağlığını büyük ölçüde korumaya yardımcı olacaktır. Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, baklagiller ve tahıl içerikli besinler kemik sağlığını koruyan besinler arasındadır.

Kemiklerimizin Güçlü Olması İçin Ne Yiyip Ne İçmeliyiz?

Öncelikle güçlü kemikler anne karnında başlar.  Dolayısı ile anne adayları hamilelikleri boyunca D vitamini almalı ve fosfor bakımından zengin gıdaları tüketmelidir. Özellikle  (kuru yemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve beyaz et tüketimine özen gösterilmesi gerekir.) Daha sonra kemik gelişimi için anne sütünün mutlaka bebeğe en az iki yıl boyunca verilmesi gerekmektedir.

İlerleyen yaşlarda ise, haftada bir kez balık tüketimine ve yeşil yapraklı sebze tüketimine özen göstermenizde fayda vardır. Ayrıca yoğurt tüketiminin de asla ihmal edilmemesi gerekiyor. İlerleyen yaşlarda ise, mutlaka düzenli beslenme alışkanlığı geliştirilmeli ve bu yönde doğru beslenme yapılmalıdır.  Yani kalsiyum açısından zengin olan doğal gıdalar bolca tüketilmeli ve asitli gıdalardan da kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kemik Erimesine Yol Açan Etmenler Nelerdir?

Kemik erimesi yani osteoporoza yol açan bir takım etmeler mevcuttur. Eğer genç yaşta bu etmenleri dikkate alarak beslenmenize dikkat ederseniz kemik erimesi sorunları ile daha az karşılaşabilirsiniz. Yaş ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan kemik yıkımlarını önlemek adına mutlaka aldığınız tüm besinleri dikkat etmelisiniz. Kemik erimesinin nedenleri ise;

 • Vücuda ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin tam anlamı ile alınmaması ( fosfor, K vitamini, D vitamini ve kalsiyum gibi.)
 • Kadınlarda kemik erimesinin en başlıca sebebi menopozdur. Bu dönemde kadınların D vitamini ve kalsiyum alımlarına özen göstermesi tavsiye edilir.
 • Genetik faktörler,
 • İlerleyen yaşlarda çok sık rastlanır,
 • Hormonlarda yaşanan dengesizlikler ve hormon düşmeleri,
 • Tiroid,
 • Kadınlarda yumurtalıkların alınması,
 • Alkol kullanımı,
 • Hareketsiz ve sporsuz yaşam tarzı,
 • Steroid içerikli ilaç kullanımı,

Kemik Erimesine Sebep Olan Yiyecekler

Kemik erimesi yaş ve yanlış beslenme gibi durumlardan ortaya çıkar. Bu nedenle hangi gıdayı nasıl tükettiğinize ekstra özen göstermeniz gerekir. Ayrıca bazı gıdaları tüketirken de dikkatli olmanızda fayda vardır. Kemik erimesine sebep olan yiyecekler ise;

Tuz, uzmanlar yaptıkları araştırmalar neticesinde tuz tüketiminde aşırıya kaçan kişilerde kemik erimesinin daha fazla olduğunu görmüştür. Hatta aşırı tuz tüketen kişilerde kemik erimesi diğerlerine göre dört kat daha fazladır. Bu nedenle tuz ve  tuzlu gıdaları daha az tüketmeniz gerekiyor.

Fazla protein tüketmek, protein vücut sağlığı için önemli vitaminlerden biridir. Ancak fazla protein tüketimi yapmak kemik erimesine neden olur.

Asitli gıdaların çok tüketilmesi eğer kola gibi çok fazla asitli gıdalar tüketiyorsanız hemen bu alışkanlığınızı bırakmanız  gerekir. Özellikle dişlerde görülen kemik erimelerinin büyük sebeplerinden biri gazlı içeceklerin çok fazla tüketilmesidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.