Ten Rengine Uygun Ruj Seçimi Nasıl Olmalı?

17.10.2019
1.604
Ten Rengine Uygun Ruj Seçimi Nasıl Olmalı?

Makyaj yapmak keyifli olduğu kadar, doğru teknikleri içermesi gereken durumdur. Makyaj yapmanın pek çok yöntemi ve pek çok detayı vardır. Fakat bayanlar ilk etapta makyajın inceliklerini öğrenip cilt yapısına ve cilt rengine göre makyaj renkleri seçmeliler. Özellikle ruj seçimi, bayanların son derece dikkat etmeleri gereken konulardandır. Bunun nedeni ise, yanlış bir renk seçimi sonunda yüzde ve dudaklarda istenmeyen görüntüler oluşabilir.

Bayanların gülüşünü en iyi şekilde yansıtan makyaj detayı elbette rujlardır. Öz güveni yüksek bayanlar, daha çok koyu ruj renklerini seçerler. Asil görünmeyi seven bayanlar ise, toprak tonlarında ruj kullanmaya özen gösterirler. Şirin ve neşeli gülüşe sahip olmak isteyen bayanlar ise, pembe ve soft renkleri kullanmak isteyebilirler.

Elbette ruj seçimi tarz ile alakalı bir durum olsa da, muhakkak ten rengi ve dudak yapısı göz ardı edilmemelidir. Yüz estetiğine önem veren bayanlar için, Ten rengine uygun ruj seçimi nasıl olmalı? sorularına yanıt vereceğiz. Hem tarzınızı koruyarak hem de kendi ten renginizi tanıyarak kusursuz seçimler yapabilirsiniz.

Ruj Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Yedi Kural

Bayanlar arkadaşlarında ya da başka bir bayanda görüp beğendiği ruju kendilerinde kullandıkları zaman aynı etkiyi göremeyebilir. Bunun nedeni ise ten rengi, saç rengi, dudak kalınlığı ve dudak şeklinin farklılıklarıdır. Sizler için tüm detayları ile ruj seçiminde dikkat edilmesi gereken yedi altın kuraldan bahsedeceğiz. Artık ruj almadan önce bu kurallar çerçevesinde seçim yaptığınız takdirde daha etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz.

 1. İnsan ten rengi üzerinde yapılan araştırmalar sonucu üç ten rengine ulaşılmıştır. Burada kendi ten renginizi bilmeniz ve bu yönde ruj seçimi yapmanız önerilir.
 2. Dudak şeklini bilmek ruj seçiminde önemlidir. Sadece ten rengi ile değil dudak şekli ile de alakalı olan ruj görseli için dudak şekline göre ruj seçimi yapılmalıdır. Dudak şekillerine bakacak olursak;
 • Üst dudağı kalın olanlar için; eğer dudağınızın üst kısmı kalın ise, üst kısma kullandığınız ruj rengi tonundan bir ton açık ruj sürülmelidir.
 • Dudağın alt kısmı kalın ise; eğer dudağınızın alt kısmı kalın ise, burada alt kısma koyu bir ton ruj sürülmeli ve orta kısma açık ton ruj sürülmelidir.
 • Asimetrik dudaklar için; asimetrik dudak yapısına sahipseniz dudağınıza kontur çekmeniz önerilir.
 1. Dudaklarınızın büyüklüğünü bilerek ruj kullanmanız gerekir. Eğer ince dudaklara sahipseniz, koyu renkli ve parlak rujlar yerine şeffaf dudak parlatıcısından faydalanmanız tavsiye edilir. Dolgun bir dudak yapısına sahipseniz, koyu renkler sizi en iyi şekilde temsil edecektir.
 2. Saç rengine göre ruj seçimi yapılmalıdır. Saç renklerine göre en güzel yakışacak ruj seçimleri ise;
 • Kızıl tonlarındaki saçlar için seçilecek en güzel ruj renkleri; somon, hafif mercan renkleri ve kahve tonlarıdır.
 • Kahverengi saçlar ve kestane saç tonları için ruj renkleri ise; taba, kavuniçi ve pembe tonlardır.
 • Sarı saçlara yakışacak ruj renkleri; fuşya pembesi, soft pembeler, kırmızının tüm tonları, karamel renkler ve sıcak renkler oldukça uygun ruj rengi seçimi olacaktır.
 • Siyah ve koyu saçlar için ruj seçimi; koyu bej, gölgeli turuncular, koyu kırmızı, mürdüm ve bronz tonları ideal bir seçim olacaktır.
 1. Ruj seçimde saç rengi kadar, göz renkleri de tercihleri etkileyecek detaylardandır.
 • Kahverengi gözler için ruj seçimi; başta kahve tonları, parlak renkler ve pembeler tercih edilebilir.
 • Mavi gözlüler için ruj rengi seçimi; koyu kırmızı ve diğer kırmızı tonları ideal renkler arasında yer alır.
 • Yeşil gözler için ruj rengi seçimi; gül kurusu rengi, pembe tonları ve kahve tonları en iyi seçimlerdendir.
 1. Diş renkleri de ruj seçimleri için önemlidir. Sarı yapıdaki dişlere sahip olan bayanlar kesinlikle kırımızı ve koyu tonlardan uzak durmalıdır. Beyaz bir diş yapısına sahipseniz, kırmızı ve koyu rujları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Ten rengine göre ruj seçimi yapmak yüzü daha berrak ve daha sade göstermeye yetecektir. Bu nedenle gerek günlük makyajlarda gerekse gece makyajlarında ten rengine göre ruj seçimi yapmak gerekir.

Açık Tenlilere Uygun Ruj Renkleri

Eğer açık ten rengine sahipseniz, açık tenlere önerilen ruj renklerini kullanmanız önerilir. Burada soft ve açık renkler tercih edilmelidir. Pembenin tüm tonları açık ten rengine sahip bayanlara önerilir.

Kumral Tenlere Önerilen Ruj Renkleri

Kumral tenlere önerilen ruj renkleri her ton ve tüm renkler kumral hanımlara yakışacaktır. İster nude isterseniz de mat renkleri tercih edebilirsiniz.

Buğday Tenliler İçin Ruj Önerileri

Buğday tenlilere daha çok sıcak tonları yakışacaktır. Buğday tenliler önerilen ruj renkleri ise sıcak kahve, mor, mürdüm, kırmızı ve vişne çürüğüdür. Soğuk renklerden kaçınmanız önerilir.

Esmer Tenlilere Yakışan Ruj Renkleri

Esmer tenli bayanlar dudak makyajını daha fazla ön panda tutmalıdır. Esmer tenlilere önerilen ruj renkleri ise; kırımızı, turuncu, mor, bordo ve koyu pembe renklerinden oluşur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.