Evde Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

08.11.2019
1.507

Cildinin daha sağlıklı ve genç görünmesini isteyen kişiler mutlaka günlük cilt bakımı ve günlük cilt temizliği detaylarına dikkat etmelidir. Aksi halde haftada bir kez ya da haftada iki kez yapılacak cilt bakımlarının hiçbir etkisi olmayacaktır. Günlük cilt bakımı denince akıllara sadece kozmetik ürünler gelmemeli ve doğal ürünler daha çok tercih edilmelidir.

Günlük cilt bakımlarında cilt temizliği de, mutlaka yapılması gereken detaylardandır. Bu bağlamda hem doğru cilt bakımı hem de, doğru cilt temizliği asla göz ardı edilmemesi gereken durumlardandır. Sizler için Günlük cilt bakımı nasıl olmalı? ve Günlük cilt bakımında diğer detaylar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Her yaştan insan yazımızda yaşa göre günlük cilt bakımı hakkında bilgilere sahip olabilir.

Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımında detaylandırılması gereken ve özen gösterilmesi gereken yerlerden biri de yüz bölgesidir. Bu nedenle Günlük yüz bakımı nasıl yapılır? gibi sorular kişilerce çok sorulan sorular arasında yer alır.  Günlük yüz bakımı için dikkat etmeniz gereken hususlar ise;

 • Öncelikle günlük yüz bakımında temizliğe önem verilmelidir. Her sabah yüz soğuk su ile yıkanmalıdır. Bu sayede hem cilt kırışıklıkları önlenmiş olur hem de kılcal damarlarlarda kan akışı hızlanır.
 • Yüz yıkandıktan sonra doğal bir nemlendiriciden destek alınmalıdır. Nemlendirici sürülmeyen yüzde pul pul dökülmeler, çatlamalar ve kurumalar meydana gelebilir.
 • Nemlendirici sürdükten sonra makyaj yapabilirsiniz. Fakat makyaj yaparken BB krem ya da CC krem kullanmanız önerilir, aksi halde ciltte maske etkisi yapan kapatıcılar cildin hava almasını önler ve cildi yorar.
 • Yüz bakımında dudaklara da yer verilmelidir. Eğer dudaklarınız kuru ve çatlamaya müsait ise burada dudak balsamı kullanılmalıdır.
 • Yine akşam saatlerinde cilt sabun köpüğü ile yıkanmalıdır. Sabunu direk olarak yüzünüze temas etmekten kaçınmanızda fayda vardır.
 • Eğer yüz maskesi yapacaksanız maskenizi yaptıktan sonra yine yüzünüzü yıkayıp, nemlendirici kullanmanız şarttır.

 

Günlük Cilt Bakımında Doğal Yöntemler

Günlük cilt bakım maskeleri daha çok hafif yapıda ve içinde kimyasal olmayan malzemeler kullanılmalıdır. Ve yine cildin ihtiyacı olan nem desteğini ve mineral desteğini sağlamalıdır.

Günlük Kullanılabilecek Süt Kürü

Günlük olarak kullanacağınız süt kürü cildinizi aydınlatmaya ve gençleştirmeye fayda sağlayacaktır. Yarım yağlı sütü bir pamuğa batırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Süt Ve Salatalık Maskesi

Yine günlük cilt bakımında kullanabileceğiniz bir diğer cilt maskesi, süt ve salatalık maskesidir.

Malzemeler

 • 5 kaşık süt,
 • Bir kabuklu salatalık,

Yapılışı;

Bir salatalığı kabukları ile beraber blenderden geçirip, süt ile karıştırın. Özelikle göz çevreniz başta olmak üzere tüm yüzünüze sürün 30 dakika sonra yıkayabilirsiniz. (eğer sizi rahatsız etmiyorsa yıkamadan uyumanız tavsiye edilir.)

Evde Cilt Beyazlatan Maske Yapımı

Eğer cildinizdeki koyu lekelerden şikayet ediyorsanız ve daha açık bir ten yapısına ulaşmak istiyorsanız vereceğimiz kürü her gün yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

 • Bir patatesi çiğ olarak rendeleyin,
 • Suyunu süzün,
 • Cildinize uygulayın,
 • Cilt üzerinde patates suyu kuruduğunda yıkayabilirsiniz.
 • Yıkama işleminden sonra cildinize Arap kızı kremi de sürebilirsiniz.

Koreli Bayanların Ciltlerinde Kullandığı Günlük Cilt Maskesi

Hepimiz Koreli bayanların pürüzsüz cildinin sırrını merak etmekteyiz. Bu bağlamda vereceğimiz tarifi her gün uygularsanız porselen gibi tertemiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç nişastası,
 • Yeterince süt,
 • Eğer cildinize lekeler varsa E vitamini kapsülü de ekleyebilirsiniz (isteğe bağlı)

Uygulanışı

Nişasta ile sütü karıştırın ve bir sünger yardımı ile cildinize uygulayın. Birinci kat kuruduktan sonra bir kat daha uygulayın. Bu yöntem ile günlük cilt bakımınıza damga vurabilirsiniz.

Evde Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Evde cilt bakım rutini, için öncelikle doğal ve içinde ağır kimyasal olmayan ürünlerden faydalanmanız şarttır. Günlük cilt bakım rutininde bazı hafif maskelerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bal ve süt maskeleri sizler için en iyisi olacaktır. Günlük cilt bakımında yapılabilecek süt maskesi tarifi ise;

 • 3 çorba kaşığı süt,
 • 3 çorba kaşığı bal,
 • 1 fincan yulaf,

Öncelikle tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Temizlenmiş cilde masaj yaparak uygulayın. Ardından yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu maske düzenli kullanımda, cildinizde oluşan sivilce, akne ve siyah noktalar üzerinde büyük ölçüde etkili olacaktır.

 

25 Yaşından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Günlük rutin olarak yapılan cilt bakımı elbette her yaş için gerekli ve önemlidir. Fakat 25 yaşından sonra yapılacak olan günlük cilt bakımı ekstra bir öneme sahiptir. Bu nedenle 25 yaşından sonra cilt bakımı nasıl olmalı? Sorusu en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. 25 yaşından sonra cilt çok olmasa da yavaş yavaş bir çöküş içine girer, yani cilde ihtiyacı olan vitamin ve bakım desteği verilmezse yaşınız olduğundan daha fazla görünecektir. Bu bağlamda 25 yaş sonrası cilt bakım rutini için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Her şeyden önce vücudun ihtiyacı olan tüm nem ve vitamin desteği alınmalıdır. Özellikle gün içinde iki litre su tüketilmesi gerekir.
 • Günlük makyajın çok fazla olmaması gerekir. Zaten 25 yaşında bireylerin ciltleri hala taze olduğu için ağır kimyasal içeren kozmetik ürünlerinin kullanımına gerek yoktur.
 • Günlük yapılan makyajın akşam yatmadan önce doğal ürünlerle temizlenmesi şarttır. Bunun için doğal yağlardan ve doğal gül suyundan faydalanabilirsiniz.
 • Günlük cilt temizliği de mutlaka yapılmalıdır. Günlük olarak yapılmayan cilt temizliği, zamanla gözeneklerin genişlemesine ve cilt üzerinde ölü hücrelerin birikmesine neden olur.
 • Günlük cilt temizliğinden sonra mutlaka nemlendiriciler kullanılmalıdır. Aksi halde cilt kuruyarak, kırışıklıkların meydana gelmesine sebebiyet verecektir.
 • Günlük cilt temizliğinde doğal sabunlardan faydalanılması gerekir. Örneğin, zeytinyağlı sabun, lavanta içerikli doğal sabunlar ve cilt tipine göre sabunlar kullanılmalıdır.
 • Günlük cilt temizliğinde saf suyun önemi büyüktür. Güne başlarken ve gün bitiminde cilt mutlaka saf su ile yıkanmalıdır.

Günlük Cilt Bakımında Sağlıklı Cilt İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı cilt nasıl olmalı? gibi pek çok soru karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle sağlıklı cilt için temizliğin dikkatli ve özenli yapılması şarttır. Cilt dış etmenlere karşı son derece açıktır. Bu nedenle dışarıdan gelebilecek tozların, kirli havanın ve kozmetik ürünlerinin temizlenmesi cildin daha sağlıklı bir yapıya ulaşması için gereklidir. Fakat sağlıklı cilt için temizliğin de çok fazla abartılmaması gerekir. Aksi halde cilt tahriş olur ve zamanla kendini koruyamaz duruma gelebilir.

Cilt Bakım Ürünleri Tavsiyeleri

Cilt bakımı için elbette doğal ürünlerden yararlanabileceğiniz gibi bazı kozmetik ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Fakat kozmetik ürünü seçerken özellikle de günlük bakım için kozmetik ürünü seçerken markaların içeriğine önem vermeniz gerekir. Bilhassa pek çok üründe civa, parafen ve daha pek çok zararlı içerik mevcut olabilir. Bu nedenle Cilt bakım ürünleri tavsiyeleri hakkında detaylı bilgilere sahip olarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Cilt tipine göre cilt bakım ürünü tavsiyeleri ise;

Kuru ciltler için; burada daha çok yağlı içerikli ürünler kullanılmalıdır. Özellikle zeytinyağlı ve Hindistan cevizi yağı içeren ürünler tercih etmek faydalı olur.

Yağlı ciltler için; yağlı ciltler için tercih edilecek olan ürünler daha çok cildin yağlamasını önleyecek ürünler kullanılmalıdır.  Tuz sabunu ve kükürtlü sabun ideal olacaktır.

Günlük cilt bakımı mutlaka yapılmalıdır. Aksi halde cilt belli bir yaştan sonra hızla çöker ve istenmeyen lekeler ve görüntüler meydana gelebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.