Çabuk Yağlanan Saçlara Bitkisel Çözüm

07.10.2019
1.089
Çabuk Yağlanan Saçlara Bitkisel Çözüm

Yağlı saçlar, tüm bayanların, erkeklerin ve hatta çocukların en büyük saç sorunlarından biridir. Ne kadar şampuan değişikliği yapılsa da, bazı saçlar yapısı itibari ile sık yağlanır. Yağlı saçlar için ağır kimyasal ve kozmetik ürünler yerine, bitkisel ürünlerden yararlanmak daha doğru bir çözüm olur. Bu sayede hem saçlar daha sağlıklı hem de sorunsuz bir yapıya ulaşacaktır.

Saç yağlanması sorununun temelinde cilt sorunları yatsa da saça uygulanan bazı kimyasal ürünler de saç yağlanması sebebi olarak görülür. Saçta sık oluşan yağlanma sorununa karşı sizler için pek çok doğal alternatifleri bir araya getirdik. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak Yağlı saçlar için bitkisel çözüm bulabilirsiniz.

Saç Yağlanmasına Bitkisel Çözüm Önerileri

Saç yağlanması kalıtsal olabileceği gibi bazı hormonal dengesizliklerin de habercisi olabilir. Bu nedenle her gün yıkamanıza rağmen sabah uyandığınızda saçlarınız yağlanıyor ise, bir uzman hekimden destek almanız gerekir. Bunun dışında yağlı saçlar için evde bakım yaparak, saçların sık yağlanmasının önüne geçebilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi harika bir antioksidandır. Ve yine içinde asidik bulundurur, bu nedenle saç yağlanması için kullanılabilecek en basit uygulamalardandır. Yine saçlarda oluşan kepek sorununu, saç egzaması, saç kıran ve saç mantarı için de kullanılabilir. Yapmanız gereken adımlar ise;

Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir su bardağı suyun içine 3 yemek kaşığı ilave ettiğiniz elma sirkesi ile saçlarınıza bakım yapmak olacaktır. Birkaç dakika karışım saçlarınızda kaldıktan sonra yıkayabilirsiniz. Haftada üç kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Limon Bakımı

Limon pek çok cilt sorununda kullanılan doğal ürünlerden biridir. Cilt yağlanmasında kullanılan limon saçlarda da kullanılabilir. Bir bardak suyun içine yarım bardak limonu sıkıp saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Limon saçı sertleştirir. Eğer saçlarınızın sertleşmesini istemiyorsanız karışımın içine bir yemek kaşığı doğal bal ilave edebilirsiniz. Bal saçı yumuşatırken saç dökülmesi sorunlarını da ortadan kaldırır. Limon suyunun yanında limon yağı da kullanabilirsiniz.

Siyah Çay Bakımı İle Saç Yağlanmasından Kurtulun

Siyah çay saç rengini koyulaştırır, saçı yumuşatır ve saça harika bir hacim kazandırır. Tüm bunların yanında saç derisi yağlanması için de kullanılabilir. Bir bardak siyah çay ile saçınıza masaj yapın 10 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı yağlı saçlara özel şampuanlarla yıkayın. Haftada 2 kez yapmak yeterli olacaktır.

 

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Özellikle çalışan bayanların korkulu rüyası sabah uyandıklarında saç yağlanması durumudur. Saç yıkamak zaman kaybı olabileceği gibi saçı yıkayıp şekil vermek ekstra bir zaman kaybı olacağı için saç yağlanmasına hemen çözüm bulunmalıdır. Burada kullanılabilecek en güzel yöntem karbonattır. Karbonat ile anında saç yağlanmasının üstesinden gelebilirsiniz. Yapmanız gereken adımlar ise;

 • İlk etapta saçlarınızı tarayın,
 • Saçlarınızı ikiye ayırın,
 • Elinize aldığınız hafif ıslatılmış karbonatı saç diplerinize uygulayın,
 • Hafif hafif saç derinize ve saç diplerinize yedirin,
 • Tüm saç derisine aynı işlemi uyguladıktan sonra ince dişli bir tarak ile saçlarınızı tarayın.
 • Eğer saç diplerinizde karbonatlar kalırsa fön makinesi ile kalan karbonat artıklarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Bu işlem hem saçlarınıza bakım yapar hem de saç yağlanmasını anında önler.

Yağlı Saçlar İçin Aloe Vera Maskesi

Aloe veranın kullanım alanı oldukça geniştir. Ülkemizde de cilt ve saç sorunları için son zamanlarda kullanımı bir hayli artmıştır. Eğer saç yağlanması sorunu yaşıyorsanız Aloe veralı saç şampuanları kullanabilirsiniz. Bununla beraber, saç diplerinize ve saç uçlarınıza Aloe vera jelini sürebilirsiniz. Eğer saçınız çok yağlı ise her duş öncesi kullanmakta fayda vardır.

Beyaz Kil İle Yağlı Saç Bakımı

Kil temizlik alanında oldukça başarılıdır. Cilt bakımından tırnak bakımına hatta saç temizliğine kadar faydası saymakla bitmez. Yağlı saçlar için kili su ve demlenmiş çay ile jel kıvamına getirip saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. Bu işlem sonrası saçlarınız hem daha parlak hem de yağsız olur.

Yağlı Saç Görünümü Nasıl Azaltılır?

Yağlı saç görünümünü azalmak için bir takım alternatif yollar vardır. Burada yapılacak işlemler ise;

 • Eğer saçlarınız yağlı ise bandana kullanabilirsiniz.
 • Saç yağlanmasını göstermemek için iri tokalar kullanılabilir.
 • Saç topuz yapmak ta yağlı saç görünümünü azaltacak hileler arasındadır.
 • Kuru şampuanlar kullanarak gülük saç yağlanması durumunu gizleyebilirsiniz.

Yağlı Saç Derisi Nasıl Temizlenir?

Yağlı saçların temizliği kolay gibi görünse de banyo sonrası yağlı saçlar yine kendini kısa sürede gösterecektir. Bu nedenle saç bakımı kadar saç derisi bakımı da özen gösterilmesi gereken durumlar içinde yer alır. Yağlı saç derisi nasıl temizlenir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Banyoda saç yıkamadan önce saçların iyice taranması gerekir.
 • Taradığınız saç diplerine bir miktar karbonat ve elma sirkesi karışımı ekleyerek masaj yapılmalıdır.
 • Tüm saç derisine eşit miktarda karbonatlı ve sirkeli masaj yapıldıktan sonra,
 • Saçların zeytin yağlı sabunla yıkanması gerekir.
 • Bu şekilde saç dipleri derinlemesine temizlenmiş olacaktır.
 • Zeytin yağlı sabunla temizlik yapıldıktan sonra yağlı saçlara özel şampuanlar kullanılmalıdır.
 • Yağlı saçlar ve yağlı saç derisi bu yöntemler ile derinlemesine temizlenmiş olacaktır.

 

Yağlı Saç Derisi Ve Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Bilindiği üzere yağlı saçlarda saç dökülmeleri daha fazla yaşanır. Yağlı saç derisi ve saç dökülmesinin önüne nasıl geçilir? Sorusu da bu bağlamda en çok sorulan soruların başında gelir. Eğer hem saç dökülmesi hem de saç yağlanması aynı anda aşırı derecede yaşanıyorsa bunun için bir hekimden destek alınmalıdır. Burada ilaç kullanımı yapılarak saç yağlanması ve saç dökülmeleri son bulacaktır. Kişilerin evde kendi yapacağı bitkisel yöntemler ise;

 • Saçlar tuz sabunu ve zeytin yağlı sabun ile yıkandığında yağ miktarı azalacaktır.
 • Saç yıkama sırasında sık dişli bir tarak ile saçlar taranmalıdır.
 • Saçları karbonatlı ve sirkeli su ile yıkayabilirsiniz. Karbonat saçtaki yağları içine çeker, sirke ise deri yağlanmasını önler.
 • Saçlar banyodan sonra mutlaka iyice durulanmalıdır. Sabun ya da şampuan kalıntısı olmamalıdır.
 • Durulanma işleminden sonra ise iyice kurutulmalı ıslak kalmamalıdır.

Tüm bunların yanında kişiler gün içinde bol su tüketmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.