Limon Yağının Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir?

07.10.2019
4.334
Limon Yağının Cilde Ve Saça Faydaları Nelerdir?

Limon yağı, başta olmak üzere pek çok bitkisel yağlar insan sağlığı ve cilt sağlığı için önemlidir. Limon tek başına bile cilt, saç ve dişler üzerinde oldukça etkilidir. Limon yağı ise, insan vücudunda kullanılabilecek en güzel ve faydalı esansiyel yağlar arasında yer alır.

Limon yağı; cilt lekeleri, hamillik lekeleri, yanık tedavisi ve daha pek çok problemle baş edebilen bir yağdır. Gerek tek başına kullanımı ile gerekse farklı bitkisel ürünler ile kullanımı yapılarak faydasını görebilirsiniz. Kış mevsimine giriş yaptığımız bu günlerde cilt bakımına biraz daha özen göstermeliyiz ve cildimizi dış etmenlere karşı korumalıyız.

İşte tüm bunlar için Limon yağı cilde faydaları ve kullanımı hakkında tüm bilgileri sizler için derledik. Ulaşımı kolay ve oldukça uygun fiyata satılan bu eşsiz mucizevi ürünü yazımızı okuyarak doğru kullanım sağlayabilirsiniz.

Limon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon yağı cilde faydaları ve kullanım alanları oldukça geniştir. Fakat her bitkisel ürün ve esansiyel yağ gibi limon yağını da kullanmadan önce mutlaka doğru bilgilere sahip olmanız ve doğru yöntemlerle kullanmanız önemlidir. İşte limon yağının faydaları;

 • Limon yağı cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Hamilelik lekeleri, yaşlılık lekeleri, gün ışığı lekeleri ve cilt üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı oluşmuş koyu lekeleri yok eder.
 • Antiseptik özelliği sayesinde sivilce, akne ve çıban gibi cilt üzerine yerleşmiş iltihaplı bölgelerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Limon yağı uçuk tedavisinde kullanılır. Uçuk mikrobunu kökten temizleyerek uçuk izi kalmasını da engeller. Özellikle dudak bölgesinde sıkça çıkan uçuklar için etkili bir yöntemdir.
 • Bazı ciltlerde yağlanma oranı fazladır. Yağlı ciltlerde yağ sorununu giderir.
 • Gözenekleri sıkılaştırır, cildin elastik yapısını artırır, ciltte oluşan kırışıklıkları giderir ve cildi tazeler.
 • Ölü derileri cilt üzerinden atar, ayaklarda da rahatlıkla kullanılabilir.
 • Ciltte oluşan yaralara sürüldüğünde yaranın mikrop toplamasını engeller.
 • Daha ipeksi ve bebeksi cilde kavuşmak için limon yağı ile gliserin kullanılabilir. Böylece cilt daha kusursuz bir görünüme kavuşur.
 • Cilt üzerinde enfeksiyona neden olabilecek bölgelere lavanta ve limon yağı karıştırılıp sürüldüğünde enfeksiyon riskleri azalır.
 • Cilt kararmalarını giderir. Özellikle koltuk altı bölgesi, genital bölge ve diz kapaklarında meydana gelen kararmalarda karbonatla kullanılırsa kararmalar açılır.
 • Limon yağı diş beyazlatmak için kullanılır.
 • Kepekli saçlarda, yağlı saçlarda ve cansız saçlarda kullanıma uygundur. Saçların diplerini temizleyerek daha ferah bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • Limon yağı cilt beyazlatma da oldukça etkilidir. Cilt tonunu eşitleyerek, cildin beyaz görünmesine fayda sağlar.
 • Cilt üzerindeki istenmeye tüyleri döker.
 • Limon yağı selülit oluşumunu engeller, selülitleri giderir.

 

Limon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Limon yağının saça faydaları da en az cilde faydaları kadar fazladır. Saç bakımı limon yağı ile beraber yapılabilir.

 • Saç diplerindeki hücreleri canlandırarak saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Saç diplerine limon yağı ile masaj yapıldığında kan dolaşımı hızlanır. Böylece saçlar daha hızlı uzar.
 • Limon yağı ve aynı ölçüde lavanta yağı saç diplerinde kullanıldığında dökülen saçların yerine yani saçlar çıkarır.
 • Eğer saçlarınızda kepek problemi varsa, özellikle de saça yapışan ve sirke gibi görünen kepek sorunlarında bir tatlı kaşığı ezilmiş aloe vera jeline birkaç damla limon yağı eklenip bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Böylece saç diplerinde ve saç uçlarındaki kepek sorunları ortadan kalkacaktır.
 • Bilhassa okullarda ve toplu alanlarda bit bulaşma sorunları meydana gelebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda haftada bir kez saçlarınıza limon yağı sürüp yıkamanız tavsiye edilir. Yine giysilerinizin arka yakasına bir miktar limon yağı ile bir miktar lavanta yağını damlattığınızda, bu yağların kokusu nedeni ile bit, pire gibi zararlı canlılar saça gelmez. Okulla giden kız çocuklarının tokalarına da bir miktar limon yağı damlatabilirsiz.
 • Saçlarınız çok zayıf ve mat bir görünüme sahipse bir miktar limon yağı ile aynı miktarda jojoba yağını karıştırıp saç diplerinize ve saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Daha parlak ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz.

Limon Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Limon yağı cilt lekeleri ve eldeki lekelere kullanabilirsiniz. Limon yağının cilt üzeride kullanım şekilleri farklıdır. Vereceğimiz tariflerden kendinize uygun olanı seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Limon Yağı İle Bakım

Farklı sebeplerden dolayı oluşan cilt lekelerine limon yağı uygulanabilir. Bir pamuğa bir miktar limon yağı damlatıp her gece cilt temizliği yapıldıktan sonra dairesel hareketlerle sürülmelidir. Böylece cilt üzerinde meydana gelen cilt lekeleri büyük oranda azalacaktır.

Limon Yağı İle Doğal Krem Yapımı

Limon yağı ile evinizde %100 doğal krem yapıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

 • Bir yemek kaşığı saf zeytinyağı,
 • Bir çay kaşığı limon yağı, (kokusu hoş olduğu için esansiyel başka yağa ihtiyaç yoktur ama bir iki damla da portakal yağı damlatabilirsiniz.)
 • Bir yemek kaşığından az miktarda bal mumu,

Hazırlanışı

Firavunun karısının kremi olarak ta bilinen bu doğal krem ile sorunsuz bir cilde kavuşabilirsiniz. Her gün yatmadan önce mutlaka kullanmanız tavsiye edilir. Yapılışı ise;

 • Öncelikle yağları cam bir kasenin içine alın,
 • Akabinde bal mumunu rendeleyin,
 • Kaynayan suyun içinde benmari usulü eritin,
 • Karıştırma işlemi esnasında kesinlikle metal kaşık kullanmayın, onun yerine tahta bir çubuk ile karıştırabilirsiniz.
 • Tamamen eriyen karışımı yine cam bir kavanoza alın. Her gece mutlaka cildinize uygulayın.

Bal mumu cilde botoks etkisi, hücre yenileme, geniş gözenekleri sıkılaştırma hatta yanık izlerini yok etme özelliğine sahiptir. Bununla beraber aynı şekilde doğal zeytinyağı da pek çok cilt sorununa faydalıdır. Limon yağı tüm bu bakımlara ek olarak cildi beyazlatır ve cilde gereken desteği sağlar. Yani bu üç eşsiz ürünü birlikte kullandığınızda harika sonuçlar elde edeceksiniz.

Limon Yağı Cilt Rengini Açar Mı?

Yaz mevsiminde cilt sorunları meydana gelir. Bununla birlikte bazı epilasyon yöntemleri de cilde istenmeyen kararmalar verir. Eğer cilt tonunuzu açmak ya da bölgesel kararmaları gidermek istiyorsanız Limon yağı cilt rengini açar mı? sorusunu rahatlıkla sorabilirsiniz. Evet, limon yağı cilt rengini ve lekeleri açmakta oldukça başarılıdır.

Cilt renginizi açmak istiyorsanız pahalı kremlere ve kimyasal içerikli zararlı kozmetik ürünlerini bir kenara bırakıp limon yağının mucizesinden faydalanabilirsiniz. Cilt tonunu açmak için limon yağı ile yapılacak işlemler;

 • Bir miktar limon yağını cildinize uygulayabilirsiniz. (Her gün)
 • Bir miktar limon yağı, beyaz sirke ve karbonatı karıştırıp cildinize peeling yapabilirsiniz. Yine maske şeklinde de kullanabilirsiniz. (eğer maske olarak kullanacaksanız tüm bu malzemeler 15 dakika cildinizde tutmanız yeterli olur, uzun kalırsa ciltte tahrişe neden olabilir) bununla beraber bu karışımı dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren farkı göreceksiniz.
 • Kil maskesi içine bir miktar limon yağı damlattığınızda da cilt tonunuzda açılmalar yaşandığını fark edeceksiniz.

Limon Yağı Yüze Sürülür Mü?

Limon yağının eşsiz gücünden yararlanmak isteyen kişilerin ortak sorularından biri Limon yağı yüze sürülür mü? Sorusudur. Evet, limon yağı ve limon suyu yüze sürülür. Fakat limon yağı ve limon suyu yüzde çok bekletilmemelidir. Asidik bir yapıya sahip olduğu için ciltte kızarıklıklara ve tahrişe neden olur. Limon yağını yüzünüzü parlatmak, akne, sivile, cilt lekesi ve yüzdeki tüyleri dökmek için kullanabilirsiniz.

Limon Yağı Sivilceye İyi Gelir mi?

Limon yağı sivilce ve akne gibi cilt sorunlarında etkili bir doğal yöntemdir. İltihaplı sivilcelerin üzerine bir damla limon yağı sürerseniz, anında etkisini görebilirsiniz. Antiseptik özeliği sayesinde akne, sivilce ve çıban gibi cilt problemlerinde oldukça iyi sonuçlar verecektir.

 

Limon Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Limon yağını gerek bölgesel sorunlar için gerekse cilt için kullanacak kimselerin merak ettiği soruların başında Limon yağı tüylenme yapar mı? Sorusu gelir. Limon yağı kesinlikle tüylenme yapmaz. Bunun aksine tüy rengini sarartır ve tüy köklerini incelterek dökülmelerini sağlar. Epilasyon sonrası da kıl köklerinize limon yağı kullanabilirsiniz. Bazı bitkisel yağlar (badem yağı gibi) kıl köklerini besler ama limon yağı asidik bir yapıya sahip olduğu için tüylenme yapmaz. Yine antiseptik özelliği sayesinde tüy köklerinde oluşabilecek kıl dönmesi iltihabı ve batık gibi sorunlara da çaredir.

Limon Yağı İle Zayıflama

Limon ve limon kabuğu zayıflamada etkili bir yöntemdir. Bu nedenle limon yağı ile zayıflama mümkün olacaktır. Sabahları kahvaltı yapmadan önce bir bardak ılık su içine 5 damla limon yağı damlatıp içebilirsiniz. Yarım saat sonra da kahvaltınızı yapabilirsiniz. Eğer günlük içeceğiniz suyun içerisine de birkaç damla limon yağı ekleyip gün içinde yudum yudum içerseniz bu da zayıflamanızda etkili olacaktır. Tüm bunların yanında yeşil salatalarınıza da limon yağı ekleyebilirsiniz.

Limon Yağı Kullananların Yorumları

Limon yağı kullananlar doğal olan bu üründen genelde memnun kalmışlardır.

 • Ben saç diplerimde oluşan mantar hastalığı için limon yağı kullanıyorum. Oldukça etkili mantar enfeksiyonuna çözüm bulduğu gibi saçlarımı da ışıl ışıl yapıyor.
 • Benim kızım okuldan bit kapmış biraz jojoba yağı biraz da limon yağı ile kolayca temizledim.
 • Dudaklarımın bakımında limon yağı kullanıyorum, uçuk gibi sorunlar da ortadan kalktı.
 • Benim tırnaklarım çok oje sürmekten sararmıştı limon yağı ile her gün siliyorum tırnak sararmasına inanılmaz iyi geliyor.
 • Ten rengim bir iki ton açıldı limon yağına borçluyum.
 • Hamilelikte oluşan lekelere limon yağı ile çözüm buldum. Oldukça asitli olmasına rağmen cildimi kurutmuyor.

Limon Yağı Nerede Satılır?

Limon yağı aktarlarda ve doğal ürün satışı yapan web sitelerinde satışa sunulur.

Limon Yağı Kaç Para?

Limon yağı fiyatı 23tl ila 24tl arasında değişim gösterebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.