Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

23.09.2019
1.972
Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç insanlar için en güzel aksesuarlardan bir tanesidir. Fakat saça doğru bakım yapılmazsa bazı dönemlerde saç dökülmesi ve saç kırılmaları gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bilhassa mevsim geçişlerinde sık yaşanan saç dökülmeleri için evde yapılabilecek birkaç bitkisel çözüm mevcuttur. Bu nedenle sonbahar ayalarında ve ilkbahar aylarında saç dökülmeleri yaşıyorsanız bunun için bitkisel bazı çözümleri değerlendirmenizde fayda vardır.

Gerek havaların birden soğuyup, ısınmasına bağlı olarak, gerekse mevsim geçişlerinde yaşanan hormonal dengesizliğe bağlı olarak saçlar kökten yıpranıp dökülebilir. Özellikle sonbahar mevsiminde daha çok karşımıza çıkan mevsimsel saç dökülmeleri için mutlaka saçların yapısına özel bazı bakım ürünleri ve saç maskeleri ile saçı dipten uca kadar beslemek gerekir.

Bu yazımızda sizler için mevsimsel saç dökülmesi neden olur? saç dökülmesine bitkisel çözüm,  hakkında bilgiler vereceğiz. Saçlarınızın döküldüğü bu dönemlerde panik yapmak yerine bakım ürünleri ile saçlarınıza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri verebilir dökülmelerin de önüne geçebilirsiniz. İşte mevsimsel saç dökülmesini önlemek için tüm detaylar…

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç canlı bir organ olarak düşünülmelidir. Özellikle saçın kök kısmı zayıfladığında dökülmeler kaçınılmaz olacaktır. Bununla beraber her gün belli bir miktar saç dökülmeleri oldukça normaldir. Dökülen saç yeniden çıktığı için bu çoğu zaman fark edilemeyebiliyor. Saç dökülmelerinin başlıca nedenlerine bakacak olursak;

Mevsim geçişleri; saç dökülmelerinin en büyük sebebi mevsim değişikliğidir. Bunun nedeni ise, değişen havalara karşı bağışıklık sistemimiz kendini korumaya alır ve vücuttaki tüm vitamin ve mineraller vücudu dış etmenlere ve hastalıklara karşı korumaya çalışır. Bu durumda da saçlara gidecek olan mineraller vücuda dağılır. Mevsim geçişlerinde düzenli beslenme ile beraber vücudun ihtiyacı olan besinler mutlaka vücuda alınmalıdır.

 

Emzirme ve hamilelik; emzirme ve hamilelik döneminde anneden alınan besinler direkt bebeğe geçer. Bu durumda da saçların aşırı dökülmesi normaldir. Eğer emzirme ve hamilelik dönemi mevsim değişikliğine denk ise, saç dökülmeleri iki katına çıkabilir.

Kronik rahatsızlıklar; kişiler bazı hastalıklarla savaşıyorsa bu durumda saç dökülmeleri yaşanabilir.

Hızlı kilo kaybı; saç dökülmelerinin bir diğer nedeni hızlı kilo vermektir. Vücut için gerekli olan besinler vücudu korumaya çalışırken, saçlar en sona kalır ve bu durumda saç dökülmeleri yaşanabilir.

Tüm bu durumlarla karşılaşmamak için mutlaka bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Mevsimsel Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? 

 • Mevsimsel saç dökülmeleri için evde ilk yapılması gereken, düzenli beslenmedir. Vücut için gerekli olan besinler günlük alınmalı ve vücudun daha sağlıklı olması sağlanmalıdır.
 • Mevsimsel saç dökülmelerini önlemek için E vitamini başta olmak üzere, vücuda demir ve B12 vitaminlerinin alınması şarttır.
 • Saç için keratin bakımının sonbahar aylarında yapılmasında fayda vardır. Saçlar için keratin bakımını evde kendiniz de yapabilirsiniz.
 • Doğal yağlar ile saç bakımlarına ara verilmeden saç beslenmelidir. Özellikle argan yağı ile saçlar düzenli bir şekilde beslenmelidir.
 • Düzenli saç yıkaması yapılmalıdır. Unutmayalım ki yağlı saçların kökleri zayıflayıp hemen dökülmeye müsait hale gelir. Bu nedenle saçların yağlanmadan yıkanması gerekir.
 • Düzenli saç yıkamanın mutlaka saça faydası mevcuttur. Ama çok sık yıkanan ve gerekli yağlarla beslenmeyen saçlarda da, kurumalar meydana geldiği için mevsim geçişlerinde dökülmeler meydana gelebilir. Bu nedenle ne çok sık ne de çok geç yıkanmamalıdır.
 • Saçlarınızı yıkadığınız suyun derecesi de saç dökülmelerini önlemek adına önemlidir. Bu nedenle saçlar ne çok sıcak su ile ne de çok soğuk su ile yıkanmamalıdır. Ilık su ile yıkanması daha doğru olacaktır.
 • Mevsimsel saç dökülmelerini önlemek adına mevsim geçişlerinde saça çok ısı uygulanmamalıdır. Özellikle saç maskeleri, saç düzleştiriciler ve fön gibi ısıl işlemlerden bu mevsimlerde uzak durmak gerekir.
 • Son olarak tüm bunlara dikkat ettiğiniz halde hala saçlarda dökülmeler gözleniyorsa mutlaka evde saç çıkaran yağlara başvurulmalıdır.

Mevsimsel Saç Dökülmelerine Bitkisel Çözüm

Saç dökülmesini önlemek ve daha ipeksi saçlara ulaşmak istiyorsanız bunun için Mevsimsel saç dökülmelerine bitkisel çözüm önerilerini mutlaka dikkate almanız gerekir. İşte mevsimsel saç dökülmelerine ne iyi gelir? Evde çözüm yolları;

 • Saçlar için kullanılan kimyasal içerikli şampuanlar yerine organik şampuanlar ve doğal sabunlar kullanılmalıdır.
 • Sonbahar ve ilkbahar aylarında vücut için oldukça gerekli olan proteinlerin mutlaka alınması gerekir. Kuru baklagillerle beraber et ve et ürünlerinin bolca tüketilmesi mevsimsel saç dökülmelerini engelleyecektir.
 • Kuru baklagillerin yanında mutlaka yağlı tohumlardan da faydalanmakta fayda vardır. Burada fıstık, fındık ve kaju bolca tüketilmelidir.

 

Mevsimsel Saç Dökülmesine Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt bakımından saç bakımına kadar pek çok alanda kullanılan muhteşem yağlardan biridir. Bu nedenle saç dökülmesine bitkisel çözüm zeytinyağı kürü tarifi ise;

Banyo yapmadan önce saçlarınızın ucunu ve saç diplerinizi zeytinyağı ile iyice masaj yaparak besleyin. Yarım saat boyunca saçlarınız hakiki zeytin yağın da bekletildikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Eğer saçlarınızda mevsimsel dökülmeler, hormanal ya da stres kaynaklı dökülmeler mevcutsa büyük oranda bu tarif saç dökülmelerini önleyecektir.

Yine eğer zeytin yağını saçınıza sürüp 30 dakika kadar güneşte beklerseniz saç tonunuzda da doğal yollarla açılmalar meydana gelir. Böylece hem saç tonunuz daha güzel bir renge ulaşır hem de saç bakımları yapılmış olur. Eğer zeytin yağına yerine kantaron yağı kullanmak isterseniz kantaron yağı da kullanabilirsiniz. ( etkisi daha yüksek olacaktır)

Mevsimsel Saç Dökülmesine Badem Yağı

Vücuda bir çok faydası bulunan badem yağı, saçlar için kullanıldığında saç dökülmesini engeller, saçların daha sağlıklı hızlı uzamasına yardımcı olur ve saç diplerinde oluşan kepek sorununu da gidermede etkilidir. Magnezyum bakımından zengin içerikli olan badem yağı, içerisinde B1, B2, B6 ve D vitamini bulunmaktadır. Böylece kellik sorunu ve saç beyazlamasına da çözüm sunmaktadır. Peki, badem yağı saça nasıl uygulanır?

Saçlarınızı yıkamadan önce saç diplerinden saç uçlarına kadar badem yağı sürmelisiniz. Eğer kepek sorunu varsa, saç diplerine badem yağı ile masaj yapın. Ardından 1 saat kadar beklettikten sonra, saçlarınızı kullandığınız şampuanla güzelce yıkayın ve durulayın. Haftada 2- 3 kez badem yağı ile saçlara bakım yapıldığında, kısa sürede saçlarınız güçlenir ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşur.

Saç Dökülmesine Bıttım Sabunu

Yapımı oldukça zahmetli olan bıttım sabunu, özellikle Siirt bölgesinde yapılmakta ve saçlara faydaları ile bilinmektedir. Uzmanlara göre saç dökülmesine karşı en iyi gelen doğal bir alternatiftir. Organik bıttım sabunu ile yıkanan saçlar kısa sürede sağlıklı, güçlü, parlak ve ipeksi bir görünüme kavuşur. Bıttım sabunu, saç derisindeki bakterileri yok eder, kepek sorununu ortadan kaldırır ve saçlardaki kırılmayı en aza indirir. Saçları kökten uca besler. Sağlıklı saçlara kavuşmak için,  düzenli olarak haftada 2 kez yaklaşık 6 ay boyunca saçlarınızı bıttım sabunu ile yıkamalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi İçin Kür Tarifi

Mevsimsel saç dökülmeleri için bitkisel yağlar kadar sarımsağın da önemi büyüktür. Burada İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesi sarımsak tarifi vermiştir. Ezdiğiniz birkaç diş sarımsağı saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.  Saçlar sarımsak kürü sayesinde hem dökülmeyecek hem de daha hızlı bir uzama dönemine girecektir.

Tüm bu tariflerin yanında mevsimsel saç dökülmelerini engellemek adına saçlara ağır kimyasallar uygulamaktan ve mevsim geçişlerinde saç boyası yapmaktan kaçınılması gerekir. Eğer saçların dökülmesi fazla ise ve saçlarınız çok uzunsa burada saç kırıklarının kesilmesi de önerilir.

Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Ender Saraç

Mevsim geçişlerinde ve diğer zamanlarda saç dökülmelerinden muzdaripseniz, bunun için Ender Saraç’ın saç kürünü uygulayabilirsiniz.

 

Gerekli malzemeler;

 • Yarım yemek kaşığı kadar badem yağı,
 • Yarım yemek kaşığı susam yağı,
 • 1 çay kaşığı hint yağı,
 • 2 ampül dexanpantol,
 • 2 kapsül e vitamini,

Yapımı

Öncelikle yukarıda verilen tüm malzemeleri bir kasede karıştırıp, akabinde temiz saçınıza uygulayıp yaklaşık bir saat kadar beklettikten sora ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışım saç dökülmelerinin önüne geçtiği kadar, saçın mat görünümünü de engelleyerek daha canlı ve hacimli olmasını da sağlayacaktır. Haftada bir kez uygulamak yeterlidir, fakat saçlarınızda aşırı dökülmeler ve yıpranmalar mevcutsa haftada iki kez yapmanız önerilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
 1. merve dedi ki:

  tavsıyelerınır ıcın tesekkurler kürlerı kullanmayı sevıyorum ve bunlarla bırlıkte sarımsaklı sampuan kullanıyorum