Deniz Ve Güneşten Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

23.08.2020
233
Deniz Ve Güneşten Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Deniz ve güneşten yıpranmış saçlara bakım önerileri…Yaz aylarında en sık yaşanan problemlerden birisi, güneş ışınlarının cilde ve saçlara verdiği zararlardır.  Özellikle ozon tabakasının delinmesi ve hasar görmesi nedeni ile güneş ışınları direkt olarak dünyaya yansımaktadır. Bu durumda da zararlı güneş ışınları, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Cilt üzerinde güneş lekeleri oluşurken, saçlarda da pek çok tahribatlara neden olabiliyor.

Bu  nedenle  güneşe çıkmadan önce mutlaka saç bakımlarının düzenli bir şekilde yapılaması ve bu yönde bir tedbir alınmasında fayda vardır. Yaz tatilinde saçları etkileyen sadece güneşin zararlı etkileri değildir. Bununla beraber deniz suyu da saçların yıpranıp, cansız görünmesine neden olur. Eğer deniz tatili sonrası sönük, yıpranmış ve keçeleşmiş saçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, yıpranmış saçlara bakım önerileri hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Deniz ve Güneşten Yıpranmış Saçlara Bakım Önerileri

Deniz tatiline gitmeden önce saç bakımınızı en iyi şekilde yapmanız tavsiye edilir. Çünkü deniz suyundan saçların yıpranmaması için ilk olarak bazı önlemlerin alınması gerekir. Peki, denizden yıpranan saçlara evde bakım nasıl yapılır?

Doğal yağlar; eğer saçlarınız denizden yıpranıp, cansız bir hale gelmiş ise, saçlarınıza doğal yağlarla bakım yapabilirsiniz. Burada kullanılabilecek en etkili doğal yağlar; Hindistan cevizi yağı , zeytin yağı, avokado yağı ve argan yağıdır.

Doğal saç bakım maskeleri; saçlarınızın deniz suyundan ve güneşten yıpranması halinde bazı doğal saç maskeleri ile saçlarınızı eski dolgun ve hacimli görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Saç bakım spreyleri; en iyi kozmetik markaların sunduğu saç spreyleri ile saçlarınıza ekstra bakımlar yapabilirsiniz.

Saç keratini; evde ya da güzellik merkezlerinde yapacağınız keratin bakımları ile saçlarınız eskisinden daha yumuşak ve daha ipeksi bir görünüme kavuşabilir.

Deniz Ve Güneşten Saçları Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Deniz ve güneşin saçları yıprattığı herkes tarafından bilinir. Güneşin zararlı UV ışınları saç köklerine ve saç uçlarına aşırı derecede zarar verirken, deniz tuzu da saçlar için oldukça zararlıdır. Deniz tuzu saçlarda bulunan nemi çeker ve saçların aşırı derecede sönük ve yıpranmış bir görünüme uğramasına neden olur. Deniz ve güneşten saçları korumak için ise, şu konulara dikkat edilmesi gerekir;

 • Öncelikle denize girmeden 10-15 dakika önce kendi saç tipinize uygun saç bakım ürünleri ile saç bakımınızı yapmanız gerekir.
 • Denize girmeden ve güneşe çıkmadan önce saçlarınızın temiz olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Saçların daha sağlıklı ve korunaklı olması için saçlara düzenli, saç bakım maskeleri uygulanmalıdır. Tek seferlik yapılan saç bakım maskeleri belli bir zaman sonra saçtaki etkisini yitirir.
 • Saçlarınızın her zaman nemli olduğundan emin olmalısınız. Saç nemlendirmek için ise doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.
 • Öğle saatlerinde denize girmekten kaçınmanız gerekir. Bu sayede güneşin zararlı ışınlarına direkt maruz kalmamış olursunuz.
 • Denize girmeden önce saç bakım kürü uyguladığınızda kür süresi dolana kadar bone ile saçlarınızı kapatmanız daha faydalı olacaktır.
 • Deniz tatilleriniz bitene kadar, saçlara fön, düzleştirici gibi ısıl işlemler uygulamaktan kesinlikle kaçınmanız gerekir. Aksi halde güneş ve uygulanacak ısıl işlemler saçların daha fazla yıpranmasına sebep olur.
 • Eğer saçlarınıza boya yapmak isterseniz, tatile çıkmadan en az bir ay öncesinden boyanızı yapmanız gerekir. Çünkü aşırı kimyasallardan yıpranıp, cansız düşen saçlar güneşin ve denizin etkisi ile daha fazla cansızlaşacaktır.
 • Saç bakımları için mutlaka doğal ve organik ürünlerden faydalanmanız saç sağlığı için önemlidir.
 • Eğer saçlarınızın denizden ve güneşten çok fazla etkilenmesini istemiyorsanız, beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü sağlıklı saçların esas sırrı, düzenli beslenmeden ve bol su içmekten geçer. Bu nedenle günlük olarak en az iki litre su içmeniz önerilir.

Tüm bunları yaptığınızda saçlarınız deniz ve güneşten dolayı çok fazla yıpranmayacak, dolayısı ile tatil sonrası saç bakımları daha kolay olacaktır.

Denizde Yıpranan Saçlara Maske Tarifleri

Eğer deniz tatilinde saçlarınızda aşırı derecede yıpranma, kuruma ve nem kaybı gibi durumlar olduysa mutlaka denizden yıpranan saçlara bakım ve saç maskeleri yapmanız gerekir. Aksi halde saçlarınızda keçeleşme ve kırılmalar hatta dökülme gibi durumlar yaşanacaktır.

 • Denizden kuruyan ve canlılığını yitiren saçlara maske tarifi

Saçlarınızda kurumalar, dökülmeler ve zor taranma gibi problemler oluşuyorsa vereceğimiz maskeyi yapmanız saçlarınıza doğal bir bakım sağlayacaktır.

Gerekli Malzemeler

 • 3 kaşık yoğurt,
 • 1 kaşık elma sirkesi,
 • 1 kaşık süzme bal,

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırıp, fırça yardımı ile saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika boyunca bu maske saçınızda kaldıktan sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra saç kremi sürmeyi ihmal etmemeniz önerilir.

 • Denizden ve güneşten kırılan saçlara özel kür

Malzemeler

 • Avokado yağı,
 • Tatlı badem yağı,
 • Zeytinyağı

Bu üç malzemeyi saçınızın uzunluğuna göre karıştırıp, saç diplerinden başlayarak saç uçlarınıza kadar uygulayın. Tüm saç tellerine ulaşması için ince dişli bir tarakla saçlarınızı tarayabilirsiniz. Saçınızda birkaç saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Adeta nem bombası yapacak olan bu saç kürü ile saçlarınız ışıl ışıl ve dolgun bir görünüme kavuşacaktır. Özellikle boyalı saçlara sahip olan kişilerin haftada üç kez bu kürü uygulamaları tavsiye edilir.

 • Denizden ve güneşten sertleşen saçlara özel saç bakım maskesi

Deniz suyu ve güneş saçların kurumasına ve sertleşmesine neden olur. Üstüne bir de güneş ışınlarının zararlı etkileri eklenince saçlar oldukça kuru ve sert bir hale gelir. Bu nedenle vereceğimiz saç maskesini saçlarınıza her hafta uygulamayı ihmal etmemeniz gerekir.

Malzemeler

 • 1 tane olgun muz,
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
 • Zeytinyağı,
 • 1 kaşık süzme bal,

Öncelikle muzu ezip, püre haline getirdikten sonra diğer malzemeleri de ekleyip, saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 45 dakika bu saç bakım maskesinin saçlarınızda kalması gerekir. Daha sonra ılık su ile iyice yıkayabilirsiniz.

 • Denizden ve güneşten parlaklığını yitirmiş saçlara özel kür tarifi

Deniz ve güneş saçların doğal yapısını bozarak parlaklığını yitirmesine neden olur. Vereceğimiz karışım sayesinde saçlarınız birkaç hafta sonra yumuşak, parlak ve tertemiz bir hale gelecektir.

 • Elma sirkesi,
 • limon suyu,
 • Bir miktar süt,

Tüm malzemeleri saçlarınızın yıpranmış derecesine ve uzunluğuna göre ayarladıktan sonra, karışımı saçlarınıza uygulayıp, tarayın. Bir saat sonra yıkayabilirsiniz. Bunun yanında her durulanma suyunun içine bir miktar elma sirkesi eklediğinizde saçlarınız her zaman parlak ve cilalı bir görünüme kavuşacaktır.

Denize Girmeden Önce Saça Ne Sürülür?

Pek çok kişinin esas merak ettiği soru denize girmeden önce saça ne sürülür? sorusudur. Çünkü doğru ürünler saça uygulanmazsa saçlarda kalıcı hasarlar oluşabilir. Denize girmeden önce saçlara saç bakım ürünleri sürülmeli ve yine doğal bakım yağları sürülmesi tavsiyeler arasında yer alır. Bilhassa zeytinyağı ve argan yağı saçların güneşten ve denizden korunmasına yardımcı olacak en güzel doğal ürünler arasında yer alır. Öte yandan bazı özel markaların denizde kullanılmak üzere ürettiği saç bakım ürünleri de mevcuttur. Kendi saç renginize ve saç tipinize göre bu ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Plajda Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer plajda güneşlenmek sterseniz, ilk olarak saç ve cilt bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Plajda saç bakımı için özel kürler ve saç bakım setleri mevcuttur. Bu setler sayesinde güneşin ve sıcak kumların tadına kolayca varabilirsiniz. Plajda saç bakımı yaparken ürünlerin E vitamini içermesine de ekstra özen göstermeniz faydalı olacaktır. Çünkü E vitamini cildi beslediği gibi saçları da besleyerek, güneşin ve denizin verdiği tahribatı minimuma indirir.

Deniz Sonrası Saç Bakım Spreyi

Her denize girdikten sonra deniz sonrası saç bakım spreyi uygulamanız gerekir. Saç bakım spreyi satın alırken saçlarınızın doğal yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede saçlarınız daha bakımlı ve daha sağlıklı bir yapıya ulaşacaktır. Ayrıca saç bakım spreyleri, boyalı saçlar için ayrı olarak boyasız saçlar için ayrı olarak satılır. Bu konuya da ekstra özen göstermeniz gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.