Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Çözüm

04.10.2020
503
Vajina Kaşıntısı İçin Doğal Çözüm

Vajina kaşıntısı için doğal çözüm…Vajinal kaşıntı her kadının başına gelen sağlık sorunlarından bir tanesidir. Vajina bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonunun artması ile beraber, kaşıntı derecesi de artmaktadır. Kaşıntı ile beraber, hoş olmayan koku, topaklı görülen beyaz akıntı ve sarı renkte akıntılar da kaşıntı ile beraber görülebilir. Mantar enfeksiyonu temizlenmediği sürece kaşıntı geçmeyecektir. Bu nedenle ilk olarak mantar enfeksiyonunun giderilmesi gerekir.

Vajina bölgesinde yaşanan kaşıntının bir diğer nedeni ise, bakteriyel vajinoz problemidir. Bu sorun da pek çok kadında görülen başlıca sorunlardan bir tanesidir. Vajina bölgesinde hem iyi bakteriler hem de kötü bakteriler bir arada yaşar. Eğer kötü bakteri sayısı artarsa kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlar da sıkça yaşanmaktadır.

Vajinal kaşıntılar kadınları gün içinde son derece rahatsız eden sorunlardan bir tanesidir. Gerek sosyal yaşamı, gerekse iş yaşamının verimini düşürür. Kaşıntıların nedeni çok fazla kimyasal ilaç kullanımı, vücuda alerjik bir takım yiyeceklerin alınması ve mikroplu ortamlarda bulunma gibi faktörler etki eder. Bunun dışında menopoz gibi durumlar da kaşıntılara neden olabilir. Herkesin zaman zaman karşılaşabileceği vajinal kaşıntı bitkisel çözüm bulabilirsiniz.

Vajinada  Kaşıntı Ve Yanma Neden Olur?

 • Vajinal kaşıntının pek çok sebebi olabilir. Bunlar ise;
 • Mantar enfeksiyonu,
 • Bazı iç hastalıkları,
 • Kanser gibi kronik rahatsızlıklar,
 • Trikomonas,
 • Genital siğil,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Menopoz gibi durumlar vajina bölgesinde kaşıntıya neden olan etmenler arasında yer alır.

Vajina Kaşıntısı İçin Evde Ne Yapılabilir?

Kadınların yaşadığı sorunların biri olan vajinal kaşıntısı için evde ne yapılabilir? Sorusuna yanıt verecek olursak;

 • Öncelikle vajinal kaşıntının geçmesi için iç çamaşırlarının sık sık değiştirilmesi gerekir. Çünkü iç çamaşırlarında biriken bakteriler, daha fazla kaşıntıya neden olacaktır. İç çamaşırı giymeden önce bol su ile durulanmalı ve üzerinde deterjan kalıntısı kalmaması gerekir. İç çamaşırlarını giymeden önce yüksek ısılı bir ütü ile ütülenmesi gerekir.
 • İç çamaşırı seçerken mutlaka pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Sentetik ya da petrol içerikli iç çamaşırlarından uzak durulması gerekir. Yine iç çamaşırlarının mutlaka dar değil bol olması gerekir. Günlük olarak iç çamaşırları değiştirilmelidir.
 • Alerji yapan yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü domates gibi bazı asitli yiyecekler vajina bölgesinde kaşıntıya neden olur.
 • Vajina bölgesinin sabun ile yıkanmaması gerekir. Çünkü sabun bu bölgedeki faydalı bakterilerin ölmesine neden olur. Sabun yerine özel temizleme jelleri kullanılmalıdır.
 • Vajinal bölgenin epilasyonu düzenli olarak  yapılmalıdır.
 • Adet döneminde kullanılan petlere ekstra dikkat edilmesi gerekir. Naylon ve petrol içeren petlere de dikkat edilmeli gün içinde sık sık değiştirilmesi gerekir. Bu sayede bölgenin hijyeni sağlanmış olur.
 • Banyo yaparken çeşitli düş jeli veya ağır kokulu sabunları vajina bölgenize uygulamamanız gerekir. Bunun yerine zeytin yağlı sabunlar ya da defne sabunları kullanabilirsiniz.
 • Jel losyon ya da güzel kokan ürünleri kullanmamanız gerekir.
 • Vajina bölgesinin florasının düzelmesi adına bolca yoğurt ve kefir gibi ürünlerin tüketilmesi gerekir.

Vajina Kaşıntı İçin Doğal Çözüm

Bazı anti septik bitkisel ürünler vajina kaşıntısı için en iyi çözümlerden biridir.  Düzenli ve bilinçli bir şekilde yapacağınız uygulamalar sayesinde bu tür rahatsızlıklardan kolayca kurtulabilirsiniz. Vajina kaşıntı bitkisel tedavi yöntemleri ise;

Elma sirkesi; elma sirkesi vücudun her bölgesinde kullanılabilecek harika doğal ürünlerden bir tanesidir.  Anti septik özelliği ile bu bölgede yaşanan virüs ve enfeksiyonları tedavi eder. Bunun için yapmanız gereken ise, bir leğenin içine bir miktar ılık su ve bir miktar elma sirkesi eklenip, suyun içine oturabilirsiniz. 20 ila 40 dakika oturduktan sonra bölge bol su ile durulanmalıdır.

Limon; içerdiği doğal asitler sayesinde vajina bölgesinde yaşanan enfeksiyonları giderir.  Kaşıntı ve diğer sorunlar için en ideal yöntemlerden bir tanesidir. Bölgeye bir pamuk yardımı ile limon  sürebilirsiniz.

Karbonat; karbonatın mikrop kırma özelliği vardır. Gerek vajinal kaşıntılar için gerekse bu bölgeden gelen kokuların giderilmesi için vajina bölgesini karbonat ile temizleyebilirsiniz.

Kekik yağı; kekik yağı içerdiği antioksidanlar sayesinde bu sayede vajinal kaşıntıların ve o bölgede yaşanan kızarıklık gibi durumların önüne geçecektir. Bir pamuğa bir miktar kekik yağı ekleyip, o bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Tuz; tuzun mikrop yok etme özelliği vardır. Eğer dayanılmaz derecede kaşıntılarınız varsa bir miktar tuzu eritip vajina bölgesini tuzlu su ile temizleyebilirsiniz. Bu bölgede yaşanan kaşıntı, kızarıklık ve daha pek çok problemin üstesinden gelir. Kaşıntılar geçtiğinde ise, tuzu kullanmayı bırakmanız ve doğal bakım ürünleri ile temizliğinizi yapmanız  önerilir.

Buz; vajinal kaşıntılar daha çok geceleri ve regl dönemlerinde artar. Bu gibi zamanlarda vajina bölgesine buz torbası ile kompres yapabilirsiniz. Kaşıntılar kısa süre içinde geçecektir. Ama bu geçici bir yöntemdir. Çok kaşıntı olduğu zaman yapılması uygun görülür.

Fesleğen; fesleğen çayı ile vajina bölgenizi yıkadığınızda kısa süre içinde kaşıntı son bulacaktır.  Üstelik bu bölgede yaşanan kızarıklık ve siğil gibi durumlara da tedavi edici bir yönü vardır.

Melisa çayı; deri hastalıklarında adeta bir mucize gibi işlev gören melisa çayı ile bu bölgenin bakımı yapıldığında karşılaşılan kızarıklık ve kaşıntıyı geçirebilirsiniz. Enfeksiyon temizleme özelliği ile bölgede yaşanan enfeksiyonların giderilmesine katkı sağlar.

Çörek otu yağı; vajinal kaşıntılar için çörek otu yağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Çörek otu yağı ile hemen kısa sürede vajinal kaşıntılarınız ile başa çıkabilirsiniz. Üstelik o bölgede yaşanan tüm sorunlarınızın üstesinde de çörek otu yağı ile başa çıkabilirsiniz.  Bir pamuğa  bir miktar çörek otu yağı damlatıp, bölgenin temizliğini yapabilirsiniz. Bu sayede kaşıntının da üstesinden gelebilirsiniz.

Vajinal Mantar Cinsel İlişkiyi Etkiler mi?

Vajinal kaşıntı ve mantar sorunları cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle bölgende gelen kötü koku cinsel ilişkide olumsuz etkilere sahiptir. Buna ek olarak, mantar enfeksiyonun partnerinize geçmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka mantar sorunlarının en hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Vajinal Mantar İlaçları Nelerdir?

Eğer vajina bölgesinde çok aşırı derecede kaşıntı ve mantar sorunu varsa doktora gidebilirsiniz. Doktorun vereceği ilaçları kullanmanız tavsiye edilir.   Vajinada mantar ilaçları nelerdir? Burada doktor, fitil, krem ve kapsül gibi ilaçlar vermektedir. Bu ilaçları kullandığınızda mantar sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Doktorun önerdiği dozda kullanılması tavsiye edilir.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

Vajinal kaşıntının en sık yaşandığı dönem hamilelik dönemidir. Bu dönemde ilaç kullanımı bebeğe zarar verebileceğinden dolayı yukarıda verdiği bazı bitkisel ürünleri kullanabilirsiniz. Ayrıca vajina temizliğine bu dönemde daha fazla dikkat edilmesi tavsiye edilir. Vücudu sıkan ve çok fazla saran iç çamaşırı kullanmayı da bırakmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.