Sağlık

Tırnak Mantarı Neden Olur? Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı olarak adlandırılan mantar enfeksiyonu, genelde ayak tırnaklarında görülür. Tırnakların üzerinde sarı, kahverengi ve kalın bir görüntüye neden olur. Genelde çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen bu hastalığın tedavisi uzun sürer ve tedavide süreklilik sağlanmaz ise, kendini sürekli olarak yeniler.

Tırnak mantarı enfeksiyonu genel olarak bulaşıcıdır. Bunun yanında nem, kirli ayaklar, yüksek ısı, gün boyu ayakta kalma, tırnağı sert bir cisme vurma, kalitesiz ayakkabılar ve naylon benzeri çorap kullanmakla beraber tırnak mantarı kendini gösterir.

Eğer ayaklarınızda oluşan tırnak mantarını bir an önce tedavi etmek isterseniz, Tırnak mantarı nedir? Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur? Evde tırnak mantarı için yapılabilecek doğal yöntemler gibi konular hakkında yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nedir? 

Onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı, genellikle ayak tırnaklarında oluşmaktadır ve bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tedavisi uzun süren ve gerekli tedbirler alınmadığında el ve ayaklarınızda daha geniş bölgeye yayılabilmektedir. Tırnak altında yada tırnağın uç kısmında sarımsı lekelerle görülmeye başlar ve zamanla tırnağın kalınlaşmasına ve tırnağın renginin daha da koyulaşmasına sebep olur.

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu mantar türünün tedavisi, krem, losyon veya oral alınan ilaçlarla kontrol altına alınmaktadır. Bu noktada doktorunuzun direktiflerine uymalı ve kontrolleri aksatmamalısınız. Çünkü kullanılan bazı ilaçların ciddi yan etkileri görülmektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Bu enfeksiyonun en büyük nedeni, ayakların terli çorap içinde uzun süre havasız kalması ve ayak temizliğine gereken önemin gösterilmemesidir. Yani bu mantar türü güneş ışığına gereksinim duymayan, sıcak ve nemli ortamları seven bir türdür. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görülmektedir. Bulaşıcı bir enfeksiyon olduğu için yazın havuz, ortak kullanılan duşlar ve soyunma odalarında bulaşması mümkündür.

 

Bunun yanı sıra terlik ve ayakkabıların başka kişiler tarafından kullanılması da, hastalığın bulaşmasına sebep olmaktadır. Bazı hastalıklar da tırnak mantarının görülme riskini arttırmaktadır. Örneğin; sedef hastalığı, diyabet ve zayıf bağışıklık sistemi bu enfeksiyonun görülme oranını arttırmaktadır. Ayrıca sigara kullanan kişilerde ve sporcularda tırnak mantarı sıklıkla görülmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı oluştuğu tırnakta acı, kötü koku ve deforme bir tırnak görünümüne neden olur. Bu sebeple hemen tedavi edilmesi gerekir. Tırnak mantarı tedavisi için evde birkaç doğal yöntemi aralıksız uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikle ayakların bakımı sık sık düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Sentetik içerikli ve petrol içeren çorap giyilmemeli, ayaklar ölü derilerden ayrılmalı ve yine kuru tutulmalıdır.

Tırnak Mantarına Evde Tedavi Yöntemleri 

Çay ağacı yağı; tırnak mantarına iyi gelen doğal bir üründür. Çay ağacı yağını her gün temizlenmiş tırnağın üzerine bir pamuk yardımı ile sürmeniz akabinde temiz, pamuklu çorap giymeniz yeterli olur. Çay ağacı yağı aktarlarda, marketlerde ve web sitelerinde satışa sunulur.

Beyaz sirke; sirke anti bakteriyel özelliği sayesinde tırnak mantarına neden olan enfeksiyonu kurutur. Özellikle gece yatmadan önce bir diş sarımsağı ezip bir miktar sirke ile karıştırdıktan sonra tırnağınızın üzerine uygulayabilirsiniz. Fakat karışımın deriye temas etmemesine özen göstermeniz gerekir, aksi halde deriyi tahriş edip kaşıntıya neden olur.

Diş gargara suyu; dişler için üretilen gargara ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Böylece tırnakta oluşan mikrobun kırılmasına yardımcı olur.

Karbonatlı su; karbonat tırnağın yumuşamasına yardımcı olur. Eğer tırnak mantarı olan tırnağınızı kesmekte zorlanıyorsanız tırnak kesimi yapmadan önce bir miktar ılık su içine bir yemek kaşığı karbonatı ekleyip, karışımda ayaklarınızı 20 dakika kadar ekletebilirsiniz. Akabinde tırnaklarınızı rahatça kesebilirsiniz. Yine karbonatı ayakkabılarınızın içine serptiğinizde ayakkabı içinde çoğalan tırnak mantarı mikrobunu ve diğer mikropları %90 azaltmış olursunuz.

 

Tırnak mantarına vicks; soğuk algınlığı tedavisinde ve burun açma tedavisinde kullanılan vicks mikrop öldürme özelliği ile tırnak mantarından kolayca kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Tırnak mantarına vicks uygulaması yapmadan önce ayaklarınızı ve tırnaklarınızı iyice temizlemeniz, sonrasında vicks sürmeniz yeterli olur. Her gün düzenli bir şekilde yapılan bu uygulama bir ay gibi kısa bir sürede tedaviye olumlu yanıt verecektir.

Kına; kına mantar tedavisinde oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Eğer başparmak aralarında mantar enfeksiyonu varsa burada su toplama ve kaşıntılar meydana gelecektir. İşlem öncesi tırnağınızın üzerine bir miktar kantaron yağı uygulayıp, akabinde kınayı ayak parmaklarınıza sürmeniz yeterli olur. Eğer kınanın içerisine bir tutam tuz koyarsanız etkisini daha çabuk görebilirsiniz.

Ayak baş parmak tırnak mantarı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem soğan kürüdür. Bir soğanı suda haşlayıp ayak baş parmağınıza sarmanız gerekir. Böylece tırnak mantarından da kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Tırnak mantarına çamaşır suyu, halk arasında sıkça yapılan bir işlemdir. Bu işlemi uygulamak ayaklarda bazı sorunlara neden olur. Özellikle deri üzerine gelen çamaşır suyu deriyi tahriş eder. Bu nedenle tırnak mantarına çamaşır suyu kesinlikle yapılmamalıdır.

Tırnak Mantarını Ne Öldürür?

Tırnak mantarı yağın görülen bir cilt sorunudur. Tırnaklarında mantar enfeksiyonu meydana gelen kimselerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi tırnak mantarını ne öldürür? Sorusudur. Evde yapılabilecek doğal yöntemler tırnak mantarı enfeksiyonunu öldürmeye yetecektir.

Buna ilave olarak chıto fix mantar kremi de tırnak mantarı için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Kremi eczanelerden temin edebilirsiniz. Eczacınızın önerdiği miktarda temiz ve kuru tırnaklarınıza uyguladığınızda etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Tırnak Mantarından Kurtulanlar

Eğer tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu çoğalmışsa bunun için pek çok özel yöntem uygulayabilirsiniz. Fakat tırnak mantarından kurtulanlar, hakkında bilgi ve tavsiye alırsanız tırnak mantarı hastalığı ile daha bilinçli bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

 

  • Benim tırnaklarım da mantar vardı kesemiyordum, üstelik ayakkabı içinde iken tırnaklarım da batma ve acı hissi meydana geliyordu. Bunun için aynısefa bitkisi kürü uyguladım, tırnaklarımın rengi açıldı şimdi gayet iyi durumda.
  • Tırnak mantarı için sürekli tırnaklarımı törpüledim, tırnağın üzerinde oluşabilecek enfeksiyonları yok etmek amacı ile çiğ sarımsak sürdüm. Tabi bunun yanında doktorun reçete ettiği ilaçları da kullanmayı ihmal etmedim.
  • Ben mantar hastalığına yakalandığımda temizliğin ne kadar önemli olduğunu anladım. Ayakkabılarımı sürekli olarak yıkadım ve her gün ayakkabılarımın içine karbonat serptim. Çay ağacı yağını da tavsiye ederim.
  • Tırnak mantarım o kadar ilerlemişti ki, kesemiyordum bile keserken sürekli kalın kısım kanıyordu. Bu nedenle tırnaklarıma her gün diş macunu ve diş gargara suyu uyguladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu