İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

26.07.2019
1.167
İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hayat şartlarının değişmesi, yenilen içilen ürünlerin hormonlu olması hatta genç kesimlerin fast food ürünleri tercih etmesi gibi nedenlere bağlı olarak obezite ve kilo artışları gözlemlenmektedir. Ülkemizde obezite hastası olan binlerce insan bulunuyor. Bunların çoğunluğunu genç gruplar oluşturuyor. Bunun asıl nedeni dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam temellerinin oluşmasıdır.

Peki, bu durumu önlemek için neler yapılabilir? İlk olarak kişinin kendisine göre fiziksel ihtiyaçlarını bir diyetisyen ile birlikte ayarlaması, daha sonra düzenli olarak egzersiz ve sporlara yönelmesi ilk kural olarak belirlenebilir. Dünya da kendini yeni yeni tanıtan İsveç diyeti ile çoğu kişilerin zayıfladığı konusunda haberler çıkmıştır.

Kilo vermek isteyenler bu konuda araştırmalar yapmaya başlamış kulaktan duyma bilgiler ile zayıflama yollarına giderek sağlıklarından olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmişlerdir. Bunun yerine bir diyetisyenden yardım alarak kendi metabolizmanıza uygun diyet listesi hazırlatmanız ve bu şekilde İsveç diyetinize başlamak en uygunu olacaktır.

İsveç Diyeti Nedir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz İsveç diyetinin henüz ne olduğunu bilmeyenler İsveç diyeti nedir? sorusu ile karşı karşıya kalabiliyorlar. İsveç diyetinde temel olan vaat 2 hafta içinde 7 ile 15 kilo arasında kilo verilebildiği konusunda söylentiler mevcuttur. Ayrıca kilo verdikten 2 yıl içerisinde tekrar alınmadığı, alınsa da yavaş bir periyotla alındığı bilgisi verilmektedir. Diyetin içeriği açısından çok düşük karbonhidratlarla ve yüksek kaliteli proteinlerle yapılması diyetisyenlerin dikkatini çekmiştir. Bazı uzmanlar sağlıklı bir diyet çeşidi olmadığını söyleseler de, bu diyet sayesinde kilo verenlerin bu durumdan oldukça memnun kaldıkları belirtiliyor.

İsveç Diyetinin Faydaları

Kilo artışı, meydana gelen hastalıkları tetikleyen en önemli unsurlardan birisi olmaya devam ediyor. Bu yüzden kalp sağlığını önemli oranda korumak için mutlaka sağlıklı beslenmek ve zayıflamak gereklidir. Acil olarak ameliyata alınması gereken fakat kiloları yüzünden giremeyen kişilere doktorları hızlı kilo verme diyetini önerebiliyorlar. Bu konu da en hızlı kilo verme garantisi veren İsviçre diyeti rol almaktadır.

 

İsviçre diyetinin faydaları sadece hızlı bir şekilde kilo vermek için uygulanan bir yöntem olarak biliniyor. Herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmayanlar özellikle 35 yaş üstündeki şahıslar İsviçre diyetini yapmamaları tavsiye edilir. Diyeti yaptıktan sonra en az üzerinden 6 ay geçmediği sürece tekrardan bu diyete başvurmayınız. Uzmanlar uzun vadeli diyetlerin daha sağlıklı olduğunu söyleyip illaki İsviçre diyeti uygulanacaksa mutlaka bir hekim yardımı alınması gerektiği görüşündeler.

İsveç Diyetinde Yenilmesi Serbest Gıdalar

Diyet esnasında bazı gıdaların yasak olması veya olmaması kişinin metabolizma hızına göre ayarlanmalıdır. Ama İsveç diyetinde yenilmesi serbest gıdalar listesi dışına çıkmamak kilo verme hızını etkileme yönünden çok önemlidir. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Beyaz et grubundan olan tavuk, balık, kabuklu deniz ürünü gibi etler yenilebilir.
 • Yumurta (organik olması daha iyi olacaktır).
 • Yeşil yapraklı sebzeler yenebilirler.
 • Süt ve süt ürünleri tüketmelerinde bir sakıncası yoktur.
 • Yağ oranı az olan besleyici kuruyemişler, badem, kabak çekirdeği kaju fıstığı gibi gıdalar yenebilir.
 • İçecek olarak günlük 2 litre su içilmesi önemlidir. Kahve ve çaydan vazgeçemeyenler ise, şeker kullanmadan içmeleri gerekir.
 • Çavdar veya yulaf gibi besleyici ve bağırsakları rahatlatabilecek gıdalar yenilmesi tercih edilebilir.

Dikkatli olarak yenilmesi gereken gıdalar; Diyet yapan kişilerin kilo verme hızını olumsuz yönde etkilediği için haftada birden fazla tüketilmemesi gereken gıdalar mevcuttur. Bunlar;

 • Yapıları gereği içeriğinde doğal şeker bulunan pancar, havuç ve kerevizin haftada birden fazla tüketilmemesi gereken sebze grubuna giriyor.
 • Yine içeriğinde şeker bulunması nedeniyle meyve tüketimi tavsiye edilmiyor.
 • Tatlı grubuna giren bütün yiyecekler ve içecekler dikkatli tüketilmesi gereken ürünler arasında.
 • Bunlar arasında en son olarak beyaz şarap, votka ve viski gibi alkollü içecekler kilo verme sürecinin uzamasına yol açtığı söyleniyor.

İsveç Diyetinde Yenilmesi Yasak Besinler

Kişilerin kilo vermelerinin ilk aşaması kafa da bunu şartlandırması ile başlar. Bunu gerçekten isteyen kişiler azim ve sabırla iyi sonuçlara ulaşmaları muhtemeldir. Eğer kararlı iseniz, zayıflamak için her şeyi yaparım diyorsanız, o zaman İsveç diyetinde yenilmesi yasak besinler hakkında bilgileri duymaya hazır olmanız gerekiyor.

 • Şekerli ve enerji içeceklerinden uzak durulması gerekiyor.
 • Sütlerin her türlü formunda şeker ve laktoz içerdiğinden diyet süresince içilmemesi tavsiye ediliyor.
 • Rafine halinde bulunan sıvı yağ veya margarinleri kullanmayın. Bunun yerine organik zeytinyağı kullanılması daha iyi olur.
 • Pakete girmiş tüm yiyecekler ile birlikte yapay tatlandırıcılarla yapılmış kek, pasta gibi tatlı ürünler tüketilmemesi gerekiyor.
 • Yağlı ve kızartılmış olan besinler, cips, makarna, patates kızartması, yulaf gibi ürünlerden uzak durulmalı. Karbonhidratı yüksek oldukları için kilo vermek yerine aksine almanızı sağlar.
 • Tuz kullanılmaması gerekir.

İsveç Diyeti Kaç Gün Sürer?

İsveç diyetine göre diğer diyet çeşitlerinin süresi oldukça uzun olabiliyor. Bazı uzmanlar uzun zaman içerisinde verilen kiloların daha sağlıklı ve kalıcı olduğunu söyleseler de, bu görüş diğer uzmanlar arasında fikir ayrılıklarının oluşmasına yol açmıştır. İnsanların hangi diyete başlayacağına karar vermeden önce İsveç diyeti kaç gün sürer? hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bilgilendirilmeden yapılan bu diyet türü sağlık açısından oldukça zararları olabilecek sonuçlar doğurabilir. İsveç diyeti 13 gün süren bir diyet programı içeriyor. Programlara yönelik diyet listesini yalnızca doktorun ayarlaması gerekmektedir. Başkasının yediği içtiği besinleri duyup uygulayan kişilerde ters etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

İsveç Diyetini Kimlere Uygulanmaz

İsveç diyeti kesin ve katı kuralları olan bir diyet olduğu için, bazı insanların sağlık sorunlarına yol açabilme ihtimaline karşı herkesin yapabileceği bir diyet türü değildir.  Amerikan Kalp Vakfı  ağır diyetleri uygulayan kişilerin çoğunda kalp rahatsızlığı oranın arttığını gözlemlediklerini söylemektedirler. Bu yüzden kalp rahatsızlıkları bulunanların beraberinde tansiyon, şeker, kolesterol gibi hastalıklara sahip olan kişilerin İsveç diyetine karar vermeden önce muhakkak bir uzmana danışmaları önerilir.

 

İsveç Diyeti Zararları

İsviçre diyetine karar verip uygulamayı isteyenler öncelikle İsviçre diyeti zararları hakkında iyi bir araştırma yaparak bu konuyu ikinci kez düşünmeleri çok daha sağlıklı olacaktır. İlk olarak en baştan dediğimiz gibi hızlı kilo verme vücut için aykırı bir davranış olacağından dolayı tekrardan hızlı şekilde kilo alma olayları ile karşılaşılabiliyor. Ayrıca İsveç diyeti diğer tipteki diyetlere göre uzun vadeli olarak uygulanabilecek bir diyet türü olmadığını ve sağlıksız olduğu belirtiliyor.

Kahvaltısız geçen 13 gün boyunca vücudun kan şekerinin dengesizleşmesi sonucu bayılmaya hatta güçlerini kaybetmeye yol açabilir. Vücudumuz için en önemli besinlerin yasak olması sebebiyle vitamin ve mineral kaynak depolarının boşalmasına neden oluyor. Diyetisyenler, hızlı bir şekilde kilo veriminin kasların ve vücudun su oranlarının kaybedilmesine neden olabileceğini söylüyorlar.

İsviçre diyeti hakkında kesinleşmiş bilimsel verilerin sınırlı olmasıyla ne derece sağlıklı ne derece sağlıksız gibi tartışmaların cevabını bulmak mümkün değildir. Ancak her insan kendi kendinin doktorudur. Buna karar verebilecekler yine sizlersiniz. Kilo vermek için mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız, size göre bir diyet programı uygulaması için onun ellerine kendinizi teslim etmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden duyulan diyetler, ilaç, çay gibi ürünlerle zayıflamak mümkün değildir. Bunun aksine sağlığınızdan olabilme ihtimaliniz büyüktür.

İsveç Diyeti Yapanlar

İsveç diyeti yapanlar diyet hakkında olumlu ve olumsuz yorumlarını belirtmişlerdir. Buna göre;

 • Ben İsveç diyeti uyguladım oldukça zor ama kesin kilo verdiren bir yöntem tavsiye ederim.
 • 14 senedir veremediğim kilolarımı İsveç diyeti sayesinde verdim, tabi diyetisyenin her dediğini harfiyen uyguladım.
 • İsveç diyeti yorumları hakkında pek çok yazı okudum ve yapmaya karar verdim fakat yarıda kestim çünkü hiçbir işe yaramadı.
 • Pek çok diyet denedim ama en sonunda İsveç diyeti başarı öyküleri ve başarı hikayelerine adımı yazdırmayı başardım. Harika kilo verdiriyor.
 • 13 günlük metabolik diyet uyguladım istediğim kiloya ulaşamadım ama gözle görülür bir şekilde kilo verdim.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.