Cilt BakımıDoğal BitkilerSağlıkYaşam

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne, Akdeniz iklimine ait olan bir bitkidir. Hoş kokusu ve binlerce faydasından sadece günümüzde değil, antik dönemlerde bile faydalanılmakta idi. Defne yaprağı aromatik bir yapıya sahip olduğu için kozmetik ürünlerinde, çeşitli yemeklerde ve hatta kötü enerjilerin ortamdan gitmesine  fayda sağlamaktadır. Her evde mutlaka bulunması gereken defne yaprağı, içerdiği çeşitli besin değerleri ile de insan sağlığına katkı sunmaktadır.

Defne yaprağı, çeşitli mide ve bağırsak hastalıklarında, cilt sağılında ve ev bakımında rahatlıkla kullanılabilir. Defne bitkisi her mevsim yeşil yapraklara sahiptir. Küçük koyu renkli meyveleri olan bu bitkinin sadece yapraklarından değil, meyvelerinden de istifade edilmesi gerekmektedir. Sizler için bu yazımızda defne yaprağının faydaları, defne yaprağı nasıl kullanılır? Gibi merak edilen tüm sorulara yanıt vereceğiz.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağı çeşitli hastalıkların ilerlemesini engellerken, bazı hastalıkların da tedavi edilmesine yardımcı olur. Üstelik sadece çeşitli hastalıklarda değil, cilt problemlerinde de kullanılmaktadır. Defne yaprağının faydaları ise;

 • Defne yaprağında çok yüksek miktarda antioksidan içerir.

Vücutta biriken toksin maddeler, ödeme, yorgunluk ve halsizlik gibi olumsuz durumlara neden olur. Vücudun daha temiz ve daha canlı kalabilmesi için mutlaka detoks yapmak gerekir. Defne yaprağında yüksek miktarda antioksidanlar bulunduğu için vücutta biriken toksinlerin atılmasına katkı sağlar ve vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle defne çayı içmek doğru bir seçim olacaktır.

 • Soğuk algınlığı tedavisinde defne yaprağı kullanılmalıdır.

Defne yaprağı doğal bir antibiyotik özelliğe sahiptir. Bu nedenle soğuk algınlıklarında, gribal enfeksiyonlarda ve çeşitli enfeksiyon durumlarında defne yaprağından faydalanmak gerekir. Defne yaprağı boğazdaki şişliği alırken iltihapların da temizlenmesine yardımcı olur.

 • Doğal bir ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Defne yaprağı ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Özellikle çocuklarda meydana gelen ateş gibi durumlarda defne yaprağından faydalanmak gerekir. Ağır ateş düşürücü ilaçlar yerine defne yaprağı kullanılması tavsiye edilir.

 • Antiviral özelliğe sahiptir.

Açık yaraların mikrop kapması oldukça kolaydır. Bu gibi durumlarda antiseptik ve antiviral özelliklerde olan defne yaprağından faydalanılması gerekir. Defne yaprağını toz haline getirip, açık yaraların üzerine sürerseniz enfeksiyon kapmadan daha hızlı bir iyileşme süreci sunar.

 • Defne yaprağı düzenli bir uyku sunar.

Gerek stres kaynaklı uyku bozukluklarında gerekse yorgunluk kaynaklı uyku bozukluklarında mutlaka defne yaprağından faydalanmak gerekir. Uyku düzenini sağladığı gibi daha kaliteli bir şekilde uykuya sahip olmanıza fayda sağlayacaktır.

 • Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.

Defne yaprağı çayı tüketildiğinde sindirim sistemi bozuklukları ortadan kalkar ve sindirim daha kolay hale gelir. Buna ek olarak kronik kabızlık ve ishal gibi durumlarda mutlaka defne yaprağından faydalanmak gerekir. Öte yandan hazımsızlık için de defne yaprağı kullanılması tavsiye edilmektedir.

 • Kolesterolü düşürür.

Düzenli ve az miktarda tüketilen defne yaprağı kolesterolün dengede kalmasını sağlar. Yüksek kolesterolün düşürülmesine de katkı sağlar. Buna ek olarak kalp ve damar hastalıklarına karşı da iyi gelir.

 • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.

Defne yaprağı idrar sökücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle vücutta zararlı madde birikmesi ve iltihap birikmesi gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

 • Solumun yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

Defne yaprağı yakıldığında çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Burun tıkanıklığı ve balgam gibi durumlar için defne yaprağı kullanılması tavsiye edilir.

 • Defne yaprağı mental rahatsızlıklar için ideal bir doğal bitkidir.

Gerek ruhi sıkıntılar için gerekse depresyon gibi durumlar için defne yaprağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle günlük stres ve kaygıyı atmak için defne yaprağının hem çayından hem de dumanından faydalanabilirsiniz.

 • Defne yaprağı adet söktürücü özelliğe sahiptir.

Defne yaprağı adet söktürücü şekilde kullanılır. Buna ek olarak adet günlerinde gecikme yaşayan, ağrı ve krampları çok fazla olan kişiler defnenin mucizevi özelliklerden faydalanabilir. Adet düzensizliği yaşayan kişiler için de defne yaprağı harika bir çözüm olacaktır.

 • Böbrek taşı ve safra kesesi taşlarını döker.

Düzenli bir şekilde kullanılan defne yaprağı böbrek taşlarını ve safra kesesi taşlarını dökmeye yardımcı olur.

 • Ağız ve diş sağlığına karşı etkilidir.

Ağız içi yaraları, diş iltihaplanmaları ve diş çürümelerine karşı kullanılabilecek en iyi bitkilerden bir tanesi defne yaprağıdır. Ağız içini defne yaprağı ile gargara yaparsanız, daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilirsiniz. Yine gargara yöntemi ile boğaz enfeksiyonları ve iltihapları gibi olumsuz durumların da önüne geçebilirsiniz.

 • Defne yaprağı ve limon kandaki ve idrar yollarındaki enfeksiyonları giderir.

Defne yaprağı ve limon idrar yolu enfeksiyonlarını ve kandaki enfeksiyonları temizler. Vücuttaki halsizlik gibi durumların üstesinden gelir.

 

Defne Yaprağının Cilde Faydaları

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı içerdiği mineraller sayesinde çeşitli cilt hastalıklarında ve cilt sorunlarında kullanılabilir. Özellikle sivilce gibi sorunlarda mutlaka defne yaprağının şifalı yönünden yararlanmak gerekir. Defne yaprağının cilde faydaları ise;

 • Cildin saha sıkı ve daha diri görünmesini sağlar.
 • Sivilce gibi sorunlarla savaşır.
 • Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olur.
 • Geniş gözeneklerin daha sıkı olmasını sağlar.
 • Deri üzerinde meydana gelen bazı hastalıkların iyileşmesine katkı sağlarken, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların önüne geçer.
 • Saç derisinde oluşan kepek ve yağlanma gibi durumları ortadan kaldırır.
 • Saçlarda oluşan bit gibi sorunların üstesinden gelir.
 • Cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesine katkı sağlar.
 • Saç dökülmelerini önler.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağının pek çok farklı kullanım şekli mevcuttur. Her bir sorun için defne yaprağını farklı şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin cilt sorunları için defne yaprağı içerikli kozmetik ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Defne yaprağının kullanım şekilleri ise;

Bitki çayı olarak; mis gibi koksusu ve harika tadı ile defne yaprağını bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

4 – 5bardak suyu kaynamaya alın ve kaynayan suyun içine birkaç adet defne yaprağı katıp, demlemeye bırakabilirsiniz. İçindeki yaprakları süzerek, ılık bir şekilde tüketime hazır hale gelecektir.

Defne yağı; defne yağı yüzyıllardır kullanılan doğal bir üründür. Cilt ve saç sağlığı için defne yağından faydalanılabilir. Buna ek olarak yoğun stres altında olan kişiler için ve sürekli olarak baş ağrısı çeken kişiler için defne yağı harika bir çözüm olacaktır. Yine bazı mental sorunlarda defne yağı koklamak ideal olacaktır.

Baharat olarak; defneyaprağı taze iken toplanıp, fırınlarda kurutulur. Kurutulan yapraklar, inceltilip toz haline getirilen defne yaprağı farklı yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Yine kuru yapraklar ile kış mevsimlerinde bitki çayı olarak tüketilebilir.

Tütsü olarak kullanılır; defne yaprağı tütsü olarak kullanıldığında solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Bizim kültürümüzde ise defneyaprağının kötü enerjiyi aldığı düşünülmektedir. Bu nedenle nazar gibi durumlara karşı defne yaprağı tütsü olarak kullanılır.

Defne Yaprağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı hakkında en çok merak edilen konulardan biri de defne yaprağı yemeklerde nasıl kullanılır? Sorusudur. Baharat olarak veya taze bir şekilde de yemeklerde kullanılabilir. Özellikle et ve balık yemeklerinde baharat olarak kullanılması tavsiye edilir. Hatay mutfağında da sıklıkla defne yaprağı kullanımı yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu