Kantaron Yağının Faydaları

05.07.2019
1.577
Kantaron Yağının Faydaları

Hastalıklardan kurtulmak ve şifa bulmak isteyen kişiler, doğanın bizlere sunduğu doğal bitkilere yönelmektedir. Çok uzun yıllar öncesinde de, günümüzde de, bu durum değişmemiştir. Çünkü bitkilerin oldukça şifalı yanları vardır ve bu sayede insanlar sağlıklarına çok daha kolay bir şekilde ve doğal yollardan ulaşırlar. Kantaron yağı da doğal yollardan sağlıklarına kavuşmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir doğal üründür.

Bu yağ sarı kantaron isimli bitkiden elde edilir ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Sarı kantaron olarak bilinen bitki halk arasında kılıç otu, koyun kıran gibi isimlerle de bilinir. Kırlarda yetişen bu bitkinin faydaları öğrenildikten sonra bu bitkinin yetiştiriciliği de aktif hale gelmiştir. Bu şifalı bitkiden elde edilen kantaron yağı pek çok hastalığa oldukça iyi gelir.

Bu yazımızda sizlere Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır? Kantaron Yağı Nelere İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? gibi bilgilerden bahsedeceğiz. Siz de cilt güzelliği için ve vücut sağlığı için yazımızı sonuna kadar okuyarak bu harika bitkinin yağından faydalanabilirsiniz.

 Kantaron Yağının Faydaları

 • Kantaron yağının en bilinen faydaları arasında iyileştirici özelliğe sahip olması vardır.
 • Kantaron yağı cilde ve ellere oldukça fazladır, cilt ve ellerde oluşan yaşlılık lekelerini minimuma indirir.
 • Ayrıca bu yağ herhangi bir yarada iltihap veya mikrop oluşmasını engeller yani antiseptik özelliktedir.
 • Kanton yağı yanık tedavisinde kullanılır, yanık izinin kalıcı olmaması adına her gün düzenli olarak sorunlu bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.
 • Kantaron yağı yara üzerinde oldukça etkilidir. Hücreleri yenileyici özelliğiyle vücuttaki yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar.
 • Yaralarda ve ezikler de, acıyı azaltmakla birlikte bu sorunlardan dolayı oluşan izlerin giderilmesinde de etkilidir.
 • Kantaron yağının antiseptik yani mikrop öldürücü özelliği vardır.
 • Kantaron yağının faydaları arasında bu yağın masaj yağı olarak kullanılması da vardır.
 • Özellikle sırt ve bacak bakımı için yapılacak olan masajlarda kullanılabilir.
 • Kantaron yağının kullanıldığı bir diğer alan ise pişik olan bölgelerdir.
 • Egzamaya da oldukça iyi gelen bu yağ aynı zamanda saçların ve saç derisinin de dostu olan bir yağdır.
 • Kantaron yağının saça faydaları da azımsanamayacak kadar fazladır. Saç dökülme sorunu yaşayanlar veya kepek sorunuyla karşı karşıya olanlar kantaron yağını saç diplerine masaj yaparak kullanabilirler.
 • Saç dökülmesi ve kepek sorunlarında iyileşme meydana gelecektir.
 • Kantaron yağı sivilce tedavisinde kullanılabilir. Antiseptik içeriği ile iltihaplı sivilcelerde kullanılması önerilir.
 • Kantaron yağının daha pek çok alana faydası vardır. Ayrıca kür şeklinde yapılan uygulamalar veya direk içilerek kullanılan alanlar da mevcuttur. Ancak kantaron yağının bir ilaç olmadığı unutulmaması gereken en önemli noktalardandır.

 

Bitkisel bir şifa olan bu yağı kullanmadan evvel doktora danışmakta fayda vardır. Özellikle de dahilen kullanımlarda mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Doktora danışmadan yağı içmek ya da yağdan kür hazırlamak doğru bir davranış değildir.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağını elde etmek aslında zor değildir. Sadece yapılacak olan işlemlerin bilinmesi ve bu işlemlerin doğru bir sıralamayla yapılması gerekir.

 • Kantaron isimli bitki çiçek ve sapı bir bütün olacak şekilde yıkanır ve kurutulur.
 • Kuruyan bitki küçük parçalara ayrılarak kavanozlara doldurulur. (Burada dikkat edilmesi gereken nokta bitkileri parçalarken asla bıçak ya da makas gibi aletlerin asla kullanılmamasıdır.)
 • Parçalanma işlemi elle yapılmalıdır.
 • Ayrıca kurutulan bitki parçaları kavanoza yerleştirilirken de bitki parçalarını çok sıkıştırmamakta yarar vardır.
 • Kantaron yağı nasıl yapılır? sorusuna cevap arayanlar için anlatılan aşamalar oldukça kolaydır. Yalnızca dikkat etmek ve önemli noktaları gözden kaçırmamak gerekir.
 • Yıkanan, kurutulan ve parçalanan kantaron bitkisi kavanoza doldurulduktan sonra üzerine saf zeytinyağı dökülür.
 • Zeytinyağı döküldükten sonra kavanoza kapak kapatılmaz. Kavanozun üstü temiz bir bezle ya da tülbentle kapatılır ve kavanoz bu haliyle beş gün süreyle güneşte beklemeye bırakılır. Bu sayede bitkinin özü kendisini zeytinyağına bırakacaktır.
 • Beş gün sonunda kavanozun kapağı kapatılır ve kavanoz bu haliyle 40 ya da 45 gün kadar güneşte bekletilir.
 • Bekleme süresinde hazırlanan yağın rengi kırmızıya döner. Bu bekleme süresinde arada kavanoz ters düz yapılmalı, kavanoz içindeki yağın ve özün karışması sağlanmalıdır. Bekleme süresi bitince kırmızı renkte olan yağ süzülür ve koyu renge sahip olan bir şişeye doldurularak güneş olmayan ortamda saklanır.  Doğal olarak hazırlanan bu yağ uzun bir kullanım süresine sahiptir ve pek çok hastalığa da şifa olacaktır.

 

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağının çok farklı şekillerde kullanımı mevcuttur. Kantaron yağı kullanımı genel olarak; haricen kullanım ve dAhilen kullanım şeklinde ikiye ayırmak mümkündür.

Kantaron yağının haricen kullanımlarında meydana gelen yara veya yanıklara birkaç damla yağ dökülerek o bölgeye hafif masaj yapılabilir. Eğer kantaron yağı bakım yağı amacıyla kullanılacaksa, yağ kullandıktan sonra güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Bu nedenle bakım yağı şeklinde kantaron yağı kullanacak kişiler, yağ kullanımını genelde gece sağlamalıdırlar. Burada dikkat edilmesi gereken durumlardan biri alerji durumudur. Kantaron yağı kullanımı ilk kez deneyecekler bileklerine birkaç damla kantaron yağı damlatarak alerji durumlarını test etmelidirler.

Kantaron yağı dahilen de kullanılabilen bir yağdır. Ancak dahilen kullanımlarda oldukça dikkatli olmak gereklidir. Dahilen kullanım sağlayacak kişilerin öncelikle doktor onayı almalarında fayda vardır. Kantaron yağı bir çay kaşığı ölçüyle direk içilebilen bir yağdır.

Ayrıca kantaron bitkisinin kendisinden veya elde edilen yağdan çay da yapılabilir. Tek yapılması gereken hazırlanan sıcak suya birkaç damla kantaron yağı damlatmaktır. Hazırlanan çay bu şekilde tüketilebilir.

Kantaron Yağı Zararı

Kantaron yağı zararı yoktur çünkü bu bitki yağı doğaldır. Fakat bazı durumlarda zararı çok fazla olmamakla birlikte sarı kantaron yağının da yan etkileri mevcuttur. Kantaron yağının olabilecek yan etkileri;

 • Kantaron yağını uzun süreyle kullanan kişilerde kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir.
 • Kantaron yağı dahilen kullanılabilen bir yağdır, ancak bu yağ çok fazla kullanılırsa kan şekerinin fazlaca düşmesine neden olabilir. O nedenle dahilen kullanımlarda doktor onayı almak önemlidir.
 • Kantaron yağının hamilelere daha farklı yan etkileri olabilir. O nedenle hamile kadınların kantaron yağı kullanmaları önerilmez.
 • Kantaron yağı bakım amaçlı da kullanılabilen bir yağdır ancak yüze uygulandığında güneşe çıkılmaması gerekir. Aksi halde lekelenme ve akne gibi sorunları ortaya çıkabilir.

Kantaron yağının yan etkisi var mı? denildiğinde cevap olarak çok uzun maddeler sıralamaya gerek yoktur. Bu yağ oldukça şifalıdır ve pek çok rahatsızlığın da yardımcısıdır. Ancak her bitki gibi bu bitkinin ve bitkiden elde edilen yağın da yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. O sebeple kantaron yağını çok uzun süreler kullanmaktan veya çok miktarda kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ayrıca özel hastalık durumu olanlar veya emzirme, hamilelik gibi farklı evrelerde olanlar mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Bitkiler şifalıdır ve onlardan hazırlanan yağlar, kürler veya çaylar da oldukça sağlıklıdır.

Ancak her şey uygun şekillerde ve doğru dozlarda kullanılmalıdır. O nedenle bitkilerden hazırlanan her yağın ve çayın kullanımına çok dikkat etmek gerekir. Önerilen dozlar aşılmamalıdır ve özel kullanımlarda mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

 

Kantaron Yağı Nereden Alınır?

Kantaron yağı almak istediğiniz de, mutlaka kaliteli ve doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir. n11 ve hepsiburada.com gibi Web sitlerinden online olarak siparişlerinizi verebileceğiniz gibi aktarlardan da satın alabilirsiniz.

Kantaron Yağı Fiyatı

Kantoron yağı fiyatı çeşitlerine göre değişir. 50 ml bir kantaron yağını  6 liraya satın alabilirsiniz. Fakat el yapımı bir ürün istiyorsanız 12tl ye satışı yapılır. Kantaron yağını alırken miktarına da dikkat etmelisiniz. Örneğin hacamat ve dermaroller için kullanacaksanız 250 ml yeterli olacaktır. Fakat kantaron yağı cilt beyazlatma amacı ile kullanılacaksa yarım litre yeterli olacaktır.

Portakal Yağının Faydaları

Çay Ağacı Yağı Sivilceye İyi Gelir mi?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hint Yağı Faydaları

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.