Cilt Bakım MaskeleriCilt BakımıCilt LekeleriCilt SorunlarıGüzellik SırlarıKuru Cilt BakımıSağlık

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir? Süt Maskesi Tarifleri

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir? Süt Maskesi Tarifleri

Sütün cilde faydaları yeni bilinen bir cilt bakım bilgisi değildir. Yüz yıllar öncesine dayanan süt ile güzellik, günümüzde de hala kullanılan yöntemlerden biridir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin ışıl ışıl ve bebeksi bir görünüme sahip olmasına katkı sağlayan süt, mısır kraliçesi Cleopatra’nın en çok kullandığı yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Hal böyle olunca günümüzde de cilt bakımı için süt ayrı bir öneme sahip olmuştur. Özellikle kozmetik ürünleri içinde sıkça gördüğümüz süt daha genç ve daha parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer düzenli bir şekilde süt ile cilt bakımı yaparsanız, her zamankinden daha dinç, parlak ve pürüzsüz bir güzelliğe sahip olabilirsiniz. Sütün cilde faydaları nelerdir? Süt maskesi tarifleri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir Süt Maskesi Tarifleri

 

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Sütün vücut için faydaları artık bilinen bir konudur. Ancak sütün cilde faydaları da yoğun araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Özellikle araştırmalar, çiğ süt ile pişmiş süt arasındaki farkları da gözetmektedir. Burada varılan nokta ise süt kaynadığı zaman içerisindeki pek çok vitamin ve minerali kaybetmesinden dolayı, ham sütün daha faydalı olduğudur. Yani cilt bakımları için çiğ süt her zaman daha avantajlı olacaktır. Sütün cilde faydaları ise;

 • Süt cilt yüzeyindeki ölü derileri temizler.

Sütün içinde yer alan laktik asitler, ciltteki ölü derileri derinlemesine temizleyerek daha duru ve daha saf bir güzelliğe kavuşmanıza yardımcı olur. Özellikle mat ve solgun görünümlü cilt yapısına sahip olan kişiler için süt iyi bir cilt temizleme özelliğine sahiptir.

 • Süt cilt rengini eşitler.

Pişmemiş süt, cilt renk tonunu en iyi şekilde düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli bir şekilde süt ile cilt bakımı yaptığınız takdirde cilt renginiz tek bir ton olur. Bilhassa burun, ağız ve göz çevreleri her zaman daha koyu renklere sahiptir. İşte bu gibi durumlarda ağız kimyasal içeren kozmetik ürünlerinden kaçınıp, doğal sütten destek almanız daha doğru olacaktır.

 • Süt ile cilt bakımı yapıldığında cilt lekeleri yok olur.

Pek çok kadının şikayetlerinden biri de cilt lekeleridir. Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, hamilelik gibi tüm lekeler süt ile son bulacaktır. Cildinizde sizi rahatsız edebilecek tüm lekelerden süt sayesinde kurtulabilirsiniz. Bunun için her gün çiğ süt ile cildinize bakım yapmanız önerilmektedir.

 • Süt ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Cilt kuruluğu deri üzerinde pul pul dökülmelere, cildin daha gerdin görünmesine, cilt kırışıklıklarının daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına ve cildin elastikiyet yeteneğinin kaybolmasına neden olur. Süt ile cilt bakımı yaptığınız takdirde, cildiniz daha nemli ve daha genç bir görünüme kavuşur. Özellikle kış aylarından süt bakımlarına daha fazla ağırlık verilmesi tavsiye edilir. Süt cildin en derin katmalarının bile nemlenip, daha dinç görünmesine katkı sağlar.

 • Süt ile cilt temizliği yapabilirsiniz.

Gerek hava olaylarının getirdiği kirli etmenler, gerekse cilt üzerinde kullanılan kozmetik ürünlerinin biriktirdiği kirler, süt ile cilt üzerinden tamamen kaybolacaktır. Siyah nokta ve akne gibi cilt problemlerinde ise süt ile bakım yapabilirsiniz. Gözeneklerin içine nüfuz ederek, gözeneklerde ve deri altında bulunan tüm kirleri adeta bir mıknatıs gibi çeker ve cildi temizler.

 • Süt gözeneklerin küçülmesini sağlar.

Geniş cilt gözenekleri her zaman yüzde çukur ve pürüzlü bir görünüme neden olur. İşte tüm bu gibi sebeplerden kurtulmak için süt ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Gözeneklerin sıkılaşmasına katkı sağlayarak daha pürüzsüz ve daha sıkı bir deri yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

 • Süt bölgesel kararmaları giderir.

Dudak üstü kararmalar, koltuk altı kararmaları ve dizlerin eklem yerlerinde olan bölgesel kararmalar için süt kullanabilirsiniz. Bilhassa epilasyon sonrası yaşanan kararmalar için mutlaka süt bakımları yapmanız önerilir.

 • Süt ciltteki kolojen miktarını artırır.

İçerdiği d vitaminleri sayesinde süt, cilt kırışıklılarının azalmasına ve düzenli bir şekilde kullanıldığında cilt kırışıklıklarının tamamen ortadan kalkmasına katkı sağlar.  Yaş ierlemesine bağlı olarak ciltteki kolojen üretimi azalır. Kolojen miktarını artırıp daha genç bir cilde kavuşmanızı sağlar.

 • Süt iyi bir güneş koruyucu özelliğe sahiptir.

Güneşi ışınları direk cilde temas ettiğinde geride pek çok cilt hasarı bırakmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına çiğ süt ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Hatta dışarıya çıkmadan önce güneş kremi yerine süt kullanmanız cildiniz için daha faydalı olacaktır.

Süt Maskesi Tarifleri

 

Sadece sütü cildinize uygulayarak ta harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama farklı cilt problemleri için çok çeşitli süt maskeleri mevcuttur. Dolayısı ile kendinize en uygun süt maskesi tarifleri hakkında bilgi alarak, cilt sorunlarınızı minimuma indirebilirsiniz.

Süt Maskesi Nasıl Yapılır?

Sütün cilde faydalarını bilen ve bunu cildi için kullanmak isteyen kişilerin ilk merak ettiği konuların başında süt maskesi nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Çok çeşitli süt maskeleri mevcuttur. Siz de vereceğimiz maske tarifleri ile cildinizde harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuru Ve Yıpranmış Ciltler İçin Süt Maskesi Tarifi

Eğer cildiniz kuru ve çok yorgun bir görünüme sahipse, süt maskesi yapabilirsiniz. Bu maske tarifini cildinize düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde nemli ve daha canlı bir cilde kavuşacaksınız.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı çiğ süt,
 • 1 çay kaşığı doğal süzme bal,

Süt ve balı iyice karıştırıp, cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Cildinize sürdüğünüz maske kuruduğunda üzerine bir kez daha uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. İlk kullanımdan itibaren cildinizde oluşturduğu harika etkiye şaşıracaksınız.

Yağlı Ve Siyah Noktalı Ciltler İçin Süt Maskesi

Yağlı ve siyah noktalı ciltlerin bakımları bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde cilt üzerinde büyük tahrişlere ve kızarık görünümlere neden olabilir. Vereceğimiz bu maske tarifi sayesinde cilt üzerinde bulunan siyah noktalardan kolayca cildinizi arındırabilirsiniz.

 • 2 yemek kaşığı süt,
 • 1 yemek kaşığı jelatin,
 • Birkaç damla limon suyu,

Tüm malzemeleri karıştırıp, bir fırça yardımı ile cildinizde siyah nokta olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Maske cildinizde kuruduğunda ise ılık su ile yıkayıp, nemlendiricinizi sürmeniz tavsiye edilir. Haftada birkaç kez uygulamanız tavsiye edilir.

Soğan Süt Maskesi

Soğan antiseptik özelliği ile cilt üzerinde bulunan mikropları öldürür ve ciltte oluşan iltihaplı sivilcelerin önüne geçer. Süt ise cildi derinlemesine temizleyerek, cildin daha bakımlı görünmesine katkı sağlar. Eğer cildinizde iltihaplı sivilceler çok fazla çıkıyorsa bu soğan süt maskesi tarifini yapmanız önerilir. Yine bu maskeyi epilasyon sonrası, tüylenme yaşadığınız bölgelere yaparsanız, tüylerde gözle görülür derecede azalmaları ve tüy renginde açılmaları görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet orta boy soğan,
 • 2 yemek kaşığı süt,

Öncelikle soğanı rendeleyip, iyice suyunu çıkarın daha sonra süt ile karıştırıp sorunlu olan bölgelere bir pamuk yardımı ile uygulayıp, 30 dakika sonra yıkayın. Haftada 4 – 5 kez bu maskeyi yapmanız önerilir.

Yatmadan Önce Yüze Süt Sürmek Fayda Sağlar Mı?

Cilt bakımını ve cilt temizliğini yaptıktan sonra cildinize süt sürebilirsiniz. Sabaha kadar cilt üzerinde kalan süt, cildin en aşağı katmanlarına inerek, derinin ihtiyacı olan nem desteğini sağlar. Yine cilt üzerindeki siyah nokta, cilt lekeleri ve geniş gözenekleri bu sayede tedavi edebilirsiniz.

Eğer buz kalıplarında çiğ sütü dondurup, her gün sabah yüzünüze sürerseniz, cilt kırışıklıklarının azalmasına ve cilt üzerinde oluşan damar çatlaklarına da fayda bulabilirsiniz. Ama buz şeklinde sütü direk yüze temas etmekten kaçınmanız gerekir. Çünkü direk yüze temas eden buz damar çatlamalarına sebebiyet verecektir. Bu nedenle temiz bir tülbende sarıp, o şekilde yüzünüze uygulamanız tavsiye edilir.  Veya birkaç dakika bekletip buzun biraz erimesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu