Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

27.02.2021
49
Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş çürümeleri ve çeşitli diş hastalıklarının en temel nedenlerinden biri de diş eti çekilmesidir. Diş dokusunun temelini oluşturan diş etlerinin bakımı düzgün yapılmadığında, diş eti çekilmelerine neden oluyor. Diş eti çekilmeleri, diş yüzeyinde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyete neden oluyor. Böyle bir durumda diş eti çekilmesine sebep olan nedenleri araştırmak ve daha sonra tedavi yöntemlerini denemek gerekiyor.

Diş eti çekilmesi direkt olarak ağız ve diş sağlığı ile alakalı olabileceği gibi, vücutta görülebilecek çeşitli hastalıkların da habercisi olabiliyor. Eğer diş eti çekilmesi gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyorsanız, ilk olarak, sorunun neden kaynaklandığını iyi araştırmanız ve daha sonra doğal yöntemlerle tedavi etmeniz gerekmektedir. Aksi halde diş eti sorunları ilerleyen dönemde diş kayıplarına kadar pek çok farklı sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak ve diş eti problemlerini doğal yöntemlerle gidermek için çözüm yollarını sizler için araştırdık.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin birkaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle diş eti çekilmesi nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve problemi ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Daha sonra diş eti üzerinde meydana gelen diş eti çekilmelerini tedavi etmeniz gerekir. İşte diş eti çekilmesinin genel nedenleri;

Genetik nedenler; ülkemizde pek çok kişinin dişlerinde ve diş etlerinde yaşadığı sorunların başında genetik nedenler gelmektedir. Genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan  diş eti çekilmeleri, anne ve babada yaşanıyorsa çocuklarında da görülme ihtimali yüksek olacaktır. Bu nedenle genetik faktörlere bağlı olarak diş eti çekilmeleri çok sık görülür.

Yanlış diş bakımı; bilinçsiz bir şekilde ağız ve diş bakımı yapmanın olumsuz neticelerinden biri de diş eti çekilmeleridir. Özellikle dişleri beyazlatmak için kullanılan karbonat, kabartma tozu, tuz ve limon gibi asit oranı yüksek olan ürünler diş eti çekilmelerine neden olabilir. Ayrıca diş macunu seçerken, aşırı kimyasal içeriklere sahip olan markalardan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Yanlış diş fırçası seçimi; diş fırçası seçimi yaparken mutlaka doğru ürünleri tercih etmeniz gerekir. Diş eti çekilmelerinin nedenlerinden biri de kesinlikle yanlış diş fırçası seçimi yapmaktır. Özellikle çok sert ve büyük diş fırçası seçmek yerine daha yumuşak ve dişlerinizin boyutuna göre diş fırçası seçmeniz önemlidir. Bunun dışında dişlerinizi çok bastırarak değil, daha oval hareketlerle ve daha yumuşak hareketlerle diş fırçalaması yapmanız önemlidir.

Hormonal dengesizlikler; kadınların hamilelik dönemlerinde diş eti çekilmesi daha çok yaşanır. Bunun nedeni, vücudun hormonal dengesizliklere maruz kalmasıdır. Yine çabuk kilo alıp vermek ve diğer hormonal rahatsızlıklar da diş eti çekilmesinin en büyük nedenleri arasında gösterilebilir.

Çeşitli hastalıklar; diş eti çekilmesinin nedenlerinden biri de vücutta yaşanabilecek çeşitli hastalıklardır. Özellikle kronik hastalıklar ve sürekli olarak ilaç kullanımı yapmak, diş eti çekilmelerinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Piercing kullanımı; piercing kullanan kişilerde diş eti çekilmesi daha fazla görülür. Bunun nedeni, dişlerin ve diş etlerinin mikrop kapmasıdır. Bilhassa, hijyen koşullarına uygun olarak takılmayan Piercing kullanımı sonunda diş eti çekilmesi ve ağız içi yaralar sık görülen problemlerin başında gelir.

Sigara ve alkol; özellikle sigara kullanımı diş etlerine yüksek oranda zarar vermektedir. Ağız içi sağlığını korumak için sigara kullanımından uzak durmalıdır. Bununla birlikte, alkol kullanımı da diş eti çekilmelerinin en büyük nedenlerinden biridir.

Kahve tüketimi; gün içinde çok fazla tüketilen kahve, hem dişlerin sararmasına, hem de diş eti çekilmelerine neden olur. Günde bir fincandan fazla kahve tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Dişleri sıkmak; pek çok kişi farkında olmadan gece uyurken dişlerini sıkar. Bu da diş köklerinin zarar görmesine ve diş eti çekilmelerinin meydana gelmesine neden olur. Eğer sabah uyandığınızda ağzınızda ve dişlerinizde bir acı hissi varsa, büyük ihtimalle dişlerinizi sıkıyorsunuzdur. Bu nedenle bir diş doktoruna gidip, diş plağı kullanmanız gerekmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmeleri birkaç farklı şekillerde kendini göstermektedir. Diş eti çekilmelerinin belirtileri görüldüğü andan itibaren diş hekimine muayene olmanız ve gerekli tedavileri başlatmanız tavsiye edilir. Diş eti çekilmelerinin belirtileri ise;

Diş köklerinde görülen kanamalar; diş eti çekilmelerinin en büyük belirtilerinden biri diş kanamalarıdır. Özellikle diş fırçalarken diş etlerinde yüksek oranda kanamalar meydana geliyorsa, diş eti çekilmeleri başlamıştır. Diş eti kanamaları sadece diş fırçalarken değil, yemek yerken ya da durup dururken de ortaya çıkabilir. Çoğunlukla geçici olduğu düşünülse de, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Diş eti çekilmelerinin ilerleyen dönemlerinde, diş yüzeylerinde kan pıhtıları çok sık görülür.

Diş etlerinde beyaz görünümler; diş eti çekilmelerinin ilerleyen dönemlerinde diş etlerinde beyaz ya da açık pembe görünümler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle diş eti çekilmesi yaşadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Diş boyunda uzama; aslında diş boyunda uzama gibi durumlar söz konusu değildir. Ama diş eti çekildiğinde diş kökleri daha çok ortaya çıkacağı için, diş boyunda uzama gibi görünümler meydana gelecektir.

Diş ağrıları; diş eti çekilmesi yaşayan kişilerde diş ağrısı sık görülen durumlardan biridir. Diş ağrıları daha çok hafif ve sızı şeklinde görülmektedir. Ayrıca sıcak ve soğuk yiyecek, içeceklere karşı aşırı bir diş hassasiyeti de yaşanmaktadır.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş eti çekilmesi görülmeye başladığı ilk dönemde birkaç basit uygulama ile bu sorunu durdurmanız mümkün. Bunun için diş etlerine iyi gelecek bitkisel ve doğal ürünlerden faydalanabilirsiniz. Ama diş eti çekilmelerini önleyecek ve tamamen tedavi edecek çok bitki türü yoktur. Bu nedenle ağız sağlığını korumak için diş bakımını en iyi şekilde yapmanız ve düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca dişlerin yüzeyinde diş taşı ve tartar gibi diş etlerine zarar verecek etmenlerden dişlerinizi arındırmanız gerekir. Evde diş eti tedavisi için yapmanız gerekenler ise;

Kekik suyu; uzmanların önerdiği en önemli bitkilerden birisi kekik suyudur. Diş eti çekilmesi için kullanılabilecek tek bitki demek doğru olacaktır. Kekik suyu ile ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Kekik çayını yaptıktan sonra günde üç kez bu çay ile gargara yapmanız, diş eti çekilmelerini engelleyecektir.

Karbonat; karbonat ile ağız gargarası yapmak diş eti çekilmesinin önüne geçer. Özellikle ağız hijyenini karbonat en iyi şekilde sağladığı için diş eti çekilmelerini kolayca ortadan kaldıracaktır.

Tuz; diş eti çekilmeleri için tuzlu su ile gargara yapılması tavsiye edilir. Bir su bardağının içine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip, daha sonra gargara yapabilirsiniz.

Adaçayı; adaçayı dişler için kullanılan bitkilerin başında gelir. Özellikle dişleri beyazlattığı için pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında diş eti çekilmeleri için de ada çayı kullanımı yapabilirsiniz.

Papatya; Papatya içinde bulunan antiseptik ve anti inflamatuar özellikler sayesinde, diş eti iltihabı ve diğer ağız içi sorunların çözümünde iyi bir alternatiftir. Hazırlayacağınız papatya çayı ile yemeklerden sonra gargara yaparak diş eti çekilmelerini önleyebilirsiniz.

Misvak; Ağız içi bakımında misvak kullanımı yüzyıllardır bilinen bir yöntemdir. Ağız hijyenini sağlamak, dişleri beyazlatmak, diş eti çekilmesi ve iltihabı önlemek için düzenli olarak misvak kullanabilirsiniz.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Diş eti çekilmesi tedavisi için mutlaka diş doktoruna gitmeniz gerekir. Burada doktorun onayladığı tedavi süreci başlatılacaktır. Diş eti çekilmeleri için gerekli müdahaleler doktor tarafından kişilerin kendi ihtiyaçlarına göre ve yine diş eti çekilmesi seviyesine göre yapılır.  Lokal anestezi ile diş eti çekilmeleri cerrahi olarak tedavi edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.