Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

18.06.2018
3.219
Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Kullanımı ve faydaları çok eski yıllara dayanan çay ağacı yağıAvustralya’da yetişen  çay ağacından elde edilir. Günümüzde popülerliği oldukça artmış olan bu yağ, bir çok cilt rahatsızlığında, bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu yazımızda; çay ağacı yağının faydaları nelerdir? ve daha merak edilen tüm soruların cevabını sizler  için araştırdık…

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Dünyada yalnızca Avustralya ‘da yetişen çay ağacı, vücuda faydalı bitkisel bir üründür. Çay ağacı yağı ise bu ağacın yassı yapraklarından elde edilmektedir. Yeni İzlanda keşfedildiği zaman gemideki tayfa tarafından bu ağacın yaprakları çay olarak demlenerek tüketilirdi. Denizcilerin bir çok hastalığına iyi gelen çay ağacı, daha sonra 2. Dünya Savaşında askerlerin yaraları içinde kullanıldı.

Kullanım alanı oldukça geniş olan çay ağacı yağı, yüzyıllar önce Avustralya’ da Aborjinler tarafından da birçok hastalığa karşı tedavi amaçlı kullanılmaktaydı. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda faydaları bilimsel olarak da kanıtlandığından, çay ağacı yağı kullanımı oldukça popüler olmuştur.

Çay ağacı yağı, doğal bir temizleyici ve dezenfektandır. İçerdiği antibakteriyel, antifungal, antiseptik ve antiviral özellikleri sayesinde dünyanın her yerine ihraç edildiği bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı, mikrop öldürücü özelliği sayesinde cilt rahatsızlıklarından, saç bakımına, soğuk algınlığından, bağışıklık sistemi güçlendirmeye kadar birçok hastalığa şifa olan mucizevi bir yağdır. Cilt bakımında gönül rahatlığıyla kullanıldığından, birçok kozmetik ürün içeriğinde çay ağacı yağı bulunduğunu görebilirsiniz.

Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları kanıtlanmıştır ve bir çok bakım kremlerinin içinde cilt rahatsızlıklarını tedavi edici maksatlı kullanılmaktadır. Ayrıca akne oluşumuna, sivilcelere ve yaşlanma belirtilerine karşı oldukça etkilidir.

Çay ağacı kremi antifungal özelliği sayesinde ayak mantarları ve egzama tedavisinde sıklıkla tercih edilir. Siğil, uçuk, saç dökülmesi, tırnak bakımı, sivilce, kas hastalıkları, ağız içi ve vajinal  enfeksiyonlar, mantar tedavisi, sedef hastalığı, soğuk algınlığı, böcek sokması ve egzama tedavisinde kullanıldığında faydalı olduğu bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağının faydaları saymakla bitmez tabi ki, fakat  vücuda olan faydalarından kısa kısa bahsetmek istiyorum. Kullanım alanı çok geniş olan çay ağacı yağı kullananlar tarafından memnuniyetle yorumlanmıştır. Etkisi bilim adamları tarafından araştırılan ve kanıtlanan çay ağacı yağı hakkında olumlu yorumlar, bu doğal ürünün popülerlik kazanmasına sebep olmuştur. Peki çay ağacı yağı kullanım alanları nelerdir? çay ağacı yağı nasıl kullanılır? hepsini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Çay ağacı yağı soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Grip,nezle, bronşit, boğaz ağrısı, öksürük ve hatta astım tedavisinde bile etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle soğuk algınlığında kullanımı yaygındır. Antibakteriyel özelliğiyle vücuttaki enfeksiyonların üremesini engeller ve doğal balgam söktürücüdür.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çay ağacı yağını kaynamış suya 5-6 damla ekleyerek buharını soluyabilirsiniz. Soğuk algınlığı belirtilerini hafifleterek nefes yollarındaki tıkanıklığı giderir. Ya da grip, nezle, bronşit için çay ağacı yağını göğsünüze ve sırtınıza sürebilirsiniz.Çay ağacı yağı asla yutulmamalıdır.

Mantar Tedavisinde

Çay ağacı yağı doğal bir  dezenjektan üründür. Antifungal (mantar öldürücü) özelliği sebebiyle tırnak mantarı ve inatçı ayak mantarları tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Eğer ayaklarınızda yada vücudun çeşitli bölgelerinde (örn: vajina) mantar problemi varsa çay ağacı yağı etkili bir alternatiftir yöntemdir.Hekimlerin mantar tedavisi için önerdikleri ilaçların yanında ciltteki mantarlı bölgeyi çay ağacı yağı kullanarak tedavi etmeniz mümkün.

Bir miktar suyun içine 3-5 damla çay ağacı yağı damlatarak ayaklarınızı bu suda dinlendirebilirsiniz. Yada ayaklarınızı yıkadıktan sonra günde 2 kez çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Eğer genital bölgede mantar sorunu yaşıyorsanız aynı şekilde çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. Ayrıca spor yaptıktan sonra ayaklarınızı dinlendirmek için de çay ağacı yağını suyla seyreltip bu suda ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Eğer sivilce ve akne sorunu yaşıyorsanız, cilt temizliği için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı cilde nasıl uygulanır? sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Sivilce üzerine bir pamuk yardımıyla direkt uygulayabilirsiniz. Dermatologların önerdiği sivilce kremlerine kıyasla, çay ağacı yağı etkili bir bitkisel bakım ürünüdür. Çay ağacı yağının cilt lekelerine faydaları kanıtlanmıştır. Yaşlanma belirtilerini azaltarak, güneş lekelerine ve sivilce izlerine iyi geldiği bilinmektedir. Güneş lekeleri için, güneş kremine az miktarda çay ağacı yağı ekleyip kullanabilirsiniz.

Çay ağacı yağını suyla seyreltip kendinize günlük kullanım için iyi bir tonik yapabilir, böylece sivilce lekelerinden de kurtulabilirsiniz. Ayrıca makyaj temizliği yapmak içinde kullanılabilir. Eşit miktarda kanola yağı ile karıştırıp minik bir cam kavanozda buzdolabında muhafaza edebilir, ihtiyaç halinde makyaj pamuğuna bir kaç damla damlatıp makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Sinek, böcek, arı sokmalarında, enfeksiyonları önlemek için çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. Bu tür böcek sokmalarında oluşan kızarıklık, kaşıntı ve şişliği  önler.Aynı zamanda vücudun çeşitli bölgelerindeki yara ve kesiklerin tedavisinde de kullanılabilir. Yaranın mikrop kapmasını engeller ve yara izini en kısa sürede iyileştirir.

Çay ağacı yağı bir çok hastalığın tedavisine yardımcı olduğu gibi egzama ve sedef hastalığından kurtulmak içinde kullanılabilir.

çay ağacı yağı saça faydası

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay ağacı yağı bilimsel olarak kanıtlanmış bir çok faydasının yanında saç sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Eğer saç dökülmesi, kepek problemi, saç derisinde kaşıntı ve egzama sorununuz varsa mutlaka çay ağıcı yağını denemelisiniz. Evde doğal saç bakım maskeleri uygulayabilir ve saç derisindeki bir çok problemden kurtulabilirsiniz.

Kepek sorununa karşı üretilmekte olan bir çok şampuan içerisinde çay ağacı yağı bulunmaktadır. Çay ağacı yağı ile saçlarınıza düzenli olarak bakım yaparsanız kepek sorunundan kurtulmanız mümkün. Bunun yanı sıra saç derisindeki tıkanıklık ve egzama gibi rahatsızlıklar sebebiyle saçlar dökülmektedir.Çay ağacı yağı saç derisini besler.

Saç dökülmesine karşı çay ağacı yağı kullanıldığında, saç kökleri beslenir, nefes alır ve böylelikle saç dökülmesi önlenmiş olur. Çay ağacı yağı saçlarınızı güçlendirir, gerekli olan nemi sağlar, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca  saç derisinde oluşan egzama tedavisi içinde kullanılabilir ve etkisi kanıtlanmıştır. Evinizde kullandığınız şampuanın içerisine bir kaç damla çay ağacı yağı ilave edip, saçınızı yıkarken 2 dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır.Çay ağacı yağı ile saç bakımı yapmak oldukça pratik bir yöntemdir.

Çay ağacı yağı saç maskesi için zeytinyağı ve çay ağacı yağını eşit miktarda karıştırıp saç derisine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu karışım özellikle kepekle mücadele için oldukça etkilidir.

Bit ve sirkeden kurtulmak için çay ağacı yağı sıklıkla kullanılır. Özellikle okul çağındaki küçük çocuklarda görülen saç bitini temizlemek için çay ağacı yağı deneyebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağının Diğer Faydaları

 • Vücuttaki toksinlerin atılmasında,
 • Ağız, burun ve kulak enfeksiyonlarında,
 • Geçmek bilmeyen vajinal mantarda,
 • Çıban, apse, uçuk ve siğil tedavisinde,
 • Öksürük ve akciğer iltihabı tedavisinde,
 • Astım rahatsızlığında,
 • Diş eti rahatsızlıklarında,
 • Tırnak batması ve tırnak mantarında,
 • Etkili bir dezenfektan olarak ev temizliğinde,
 • Evdeki rutubet ve küf kokusunu gidermek için de kullanılabilen etkili bitkisel bir üründür.

Çay Ağacı Yağı Zararları

Çay ağacı yağının nadir görülse de bazı yan etkileri mevcuttur. Öncelikle belirtmeliyim ki; emziren annelerin ve hamile bayanların kullanması önerilmemektedir. Çay ağacı yağı suyla karıştırılmadan kullanıldığında ciltte kızarıklığa, kaşıntıya ve tahrişe sebep olabilir. Ayrıca göz çevresinden kesinlikle uzak tutulmalı ve asla yutulmamalıdır. Yutulduğu takdirde zehirleyebilir.

Çay ağacı yağı kullanıldığın da; baş dönmesi, mide bulantısı, uykusuzluk, ciltte tahriş ve kızarıklığa sebep olduğu takdirde beklemeden hemen doktora başvurmalısınız.

çay ağacı yağı

Çay Ağacı Yağı Kullananlar

Çay ağacı yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda, çay ağacı yağı içeren kremleri tercih ettiklerini yada çay ağacı yağını suyla seyrelterek kullandıklarını belirtmişlerdir. Çay ağacı yağının sivilce ve akne tedavisinde etkili olduğunu ayrıca sivilce lekeleri kısa sürede giderdiğinden bahsetmişlerdir.

Gece yatmadan önce seyrelterek sivilce üzerine sürüldüğünde sivilcenin kuruma süresini hızlandığını ve kızarıklığın geçtiğini söylemişlerdir.Çay ağacı yağı kullananların bazı yorumlarını paylaşmak istiyorum.

 • Hassas ciltli insanların az biraz seyrelterek kısa süre etkili (yoğun fiziksel aktiviteli bir günde 3-5 saat) deodorant olarak kullanabileceği yağ.
 • Yeni çıkan sivilceyi durduran, iltihap toplamış sivilceyi ise kurutan mucize yağ. Yalnız iz kalmasına sebep oluyor falan demişlerdi, bende öyle bir şey olmadı.
 • 50 ml suya 10 damla şeklinde seyreltip tonik olarak kullandığım yağ çeşidi. Memnun muyum evet. Gerçekten ferahlatıyor ve temizliği hissediyorsunuz. Benim cildim yağlıya dönük karma ve sivilceli. Sivilcelerin şahlandığı dönemde dizginlemeye kesinlikle yardımcı oldu. Direkt sivilcenin üzerine de seyretilmemiş halini kulak pamuğuyla uyguluyorum. Gerçekten işe yarıyor. Ben ki regl öncesi sivilcesini bir sonraki regl dönemine kadar iyileştiremeyen bir cilde sahibim.
 • Body shop’taki kızın serisini almam için ısrar ettiği yağ.Görüyorum ki yorumlar aşağı yukarı olumlu,denemekte fayda var o zaman.

Çay Ağacı Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir çok kişi çay ağacı yağı hakkında bilgi edinmek üzere araştırma yapmakta ve birçok yazı okumaktadır. Fakat kullanımına gelince yinede aklımıza bazı sorular takılır. Nasıl kullanmalıyım? günde kaç kez uygulamalıyım? gibi. Bu  yazımızın sonunda çay ağacı yağı hakkında tüm merak edilenlere kısa cevaplar vermek istiyoruz.

Çay Ağacı Yağı Tüylenme Yapar mı?

Çay ağacı yağı saçları beslemekte ve uzamasına yardımcı olmaktadır. Fakat ekstra bir tüylenme yapmadığı bilinmekte. Bunun yanı sıra sadece vücuttaki tüylerin hızlı uzamasına sebep olmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Saça Sürülür mü?

Çay ağacı yağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı saç diplerini besler ve parlak, güçlü saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Ayrıca kepeğe karşıda etkili olduğu bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çay ağacı yağını kullanmış olduğunuz şampuana bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı her yıkadığınızda bu şampuanla saç diplerine masaj yaparak uygulamalısınız. Saç derisindeki mantara iyi geldiği bilinmektedir.

Çay Ağacı Yağı Saç Uzatır mı?

Çay ağacı yağı saça uygulandığında saç derisindeki sorunlara şifa olduğundan, saçlarınız güçlenir, daha parlak ve sağlıklı olur. Bu sayede daha sağlıklı uzayan saçlara sahip olursunuz.

Çay Ağacı Yağı İçilir mi?

Çay ağacı yağı kesinlikle içilmez. Az miktarda yutulması zehirlenmeye sebep olabilir yada mide rahatsızlığına yol açabilir.

Çay Ağacı Yağı Sivilce İzlerine İyi Gelir mi?

Çay ağacı yağı sivilce ve akne problemine iyi gelmekte ve sivilce oluşumunu engellemektedir. Çay ağacı yağını günde 2 kez kullanırsanız yüzünüzdeki sivilce izlerinin görünümünü hafifletir. Cildiniz pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşur.

Çay Ağacı Yağı Nerede Satılır?

Çay ağacı yağını satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünün kesinlikle doğal olması ve Avustralya ‘da yetiştirilmiş olmasıdır. Piyasada çok fazla sahte ürün bulunduğundan satın alacağınız ürünün içeriğine dikkat etmelisiniz. Çay ağacı yağını aktarlarda ve güvenilir internet sitelerinden temin etmeniz mümkün.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.