Kükürtlü Sabun Faydaları

14.06.2019
2.609
Kükürtlü Sabun Faydaları

Cilt bakımları için farklı alternatifler üretilir, bu ürünlerden bir tanesi de kükürtlü sabundur. Aslında son zamanlarda gündeme oturduğu düşünülse de kükürtlü sabun kullanımı oldukça eskidir. Kükürtlü sabun daha çok yağlı ve problemli ciltlerde kullanılır. Normal ve kuru ciltler için kullanımı uygun değildir.

Bu nedenle kükürtlü sabunu kullanmadan önce cilt analizi yapmanız gerekir. Kükürtlü sabun cildin yaşanmasını da önler ve cilt üzerinde yerleşmiş mikropları nötr hale getirir. Bu nedenle cildine dermaroller kullanmak isteyen kimseler uygulama öncesi cildini kükürt içerikli sabunlarla temizleyebilirler.

Kükürtlü Sabun Ne Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt bakımlarına önem veren kimselerin en fazla sorduğu sorulardan bir tanesi kükürtlü sabun nedir? sorusudur. Kükürtlü sabun doğal bir sabundur, içerisinde kimyasal ve ağır kozmetik içerikleri yoktur. Doğada bulunan kükürt madeninden üretilir. Anti bakteriyel özelliği ile irinli sivilcelerin tamamen temizlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

Sürekli dağılan ve yayılan cilt hastalıklarının da önüne geçer. Örneğin mantar enfeksiyonlarında, egzama, sedef gibi hastalıklarda kullanılabilir. Yine sabunda sebum etkisi mevcuttur, bu da akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer. Kokusuz olduğu için astım hastaları rahatlıkla kullanabilir.

 

Kükürtlü  Sabunun Faydaları Nelerdir?

 • Yayılan sivilcelerin önüne geçer ve sivilce tedavisinde kullanılır.
 • Doğal olduğu için ergenlikte cilt bakımı için kullanılabilir.
 • Vücut temizliğinde kullanılır.
 • Peeling etkisi sayesinde vücuttaki ölü derileri temizler.
 • Güneş lekesi, hamilelik lekesi ve yaşlılık lekelerinin önüne geçer.
 • Cildin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olurken, renk tonunu da eşitler.
 • Anti bakteriyel özellikte olduğu için bulaşıcı cilt hastalıklarında kullanılabilir.
 • Uyuz ve kurdeşen gibi hastalıkların tedavisinde alternatif bir ürün olarak kullanılır.
 • Deri altındaki yağ tabakasını kurutur.
 • Ciltteki su oranını dengelemeye yardımcı olur.
 • Mantar, egzama ve diğer istenmeyen hastalıklarda temizleyici olarak kullanılır.
 • Çağımızın yeni korkulu rüyası olan gül hastalığına karşı korur.
 • Terlemeyi büyük oranda azaltır ve ter kokusunu engeller.
 • Pişik gibi sorunların önüne geçer.

Kükürtlü Sabun Saça Faydaları

 • Kükürtlü sabun saç diplerini derinlemesine temizler ve gözeneklerin açılmasına, cildin nefes almasına yardımcı olur.
 • Saç derisinde oluşan kepekleri kısa sürede tedavi eder.
 • Yağlı saçlara canlılık kazandırır.
 • Saç kıran, saç mantarı, sakal mantarı gibi hastalıklarda da kullanılır.
 • Saç dökülmelerinin önüne geçer.
 • Mat saçları parlatır.
 • Seyrek saçların daha gür olmasına yardımcı olur.
 • Saç uçlarında kırılmaları ve yıpranmaları engeller.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır?

 

Özellikle akneye meyilli ciltlerde cilt temizliğinde kullanmak için oldukça ideal bir ürün olan kükürtlü sabun, sabah ve akşam günde 2 kez kullanılmalıdır. Sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce yüzünüzü bu sabunla güzelce yıkamalı ve kurutmalısınız. Düzenli kullanımda 1 ay gibi kısa bir süre içinde sivilce oluşumunu engellediği gözlenir.

Kükürtlü sabunun fazla kullanımı cilde zarar verebilir. Ciltteki yağı emdiğinden, özellikle kuru ciltlerde erken yaşlanmaya sebep olabilir. İltihaplı sivilce olan ciltlerde ise, cilde baskı uygulamadan, hafif masaj yaparak  yüz yıkanmalı ve beklemeden durulanmalıdır. Sabunun ciltte fazla bekletilmesi, cildin aşırı kurumasına sebep olur.

Kükürtlü Sabun Saça Nasıl Uygulanır?

Eğer saç için kükürtlü sabun kullanımı yapılacaksa önce saç analizinin ve saç derisi analizinin  en iyi şekilde yapılması gerekir. Kuru saç derisine ve saça uygulanması doğru olmaz. İlk etapta saçlarınızı ılık su ile ıslatmanız gerekir. Daha sonra saç diplerinden başlayarak saçlara kükürtlü sabun uygulanabilir.

Eğer saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlar varsa saç durulanmadan önce parmak uçları ile masaj yapılması ve sabunun saç derisine iyice temas etmesi sağlanır. Saç kıran hastalığı varsa kükürtlü sabun haftada iki kez uygulanmalıdır. Diğer durumlarda haftada bir kez uygulanması yeterli olur.

Kükürtlü Sabun Egzama İçin Kullanımı

Egzama daha çok stresten oluşan bir cilt problemidir. Bazı dönemlerde kendini daha fazla belli eder, kaşıntısı artar. Bu dönemlerde kaşıntıları azaltmak ve acıyı dindirmek için kükürtlü sabun kullanabilirsiniz. Kükürtlü sabun cilde nasıl uygulanır? bu sabunun kullanımı için ilk etapta sorunlu bölgeyi bir miktar ılık su ile yumuşatın.

Daha sonra parmak uçlarınıza sürdüğünüz sabunu bölgeye yumuşak hareketlerle uygulayın.  Yumuşak bir şekilde kuruladıktan sonra, doktorunuzun önerdiği merhemi yara üzerine sürün.  Yine aynı şekilde mantar enfeksiyonu için de kükürtlü sabunu kullanabilirsiniz.

Kükürtlü Sabunun Uyuz Hastalığında Kullanımı

Uyuz hastalığı kaşıntıları da beraberinde getirir. Burada cildi rahatlatmak amacı ile kükürtlü sabun uyuz tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için her gün bu sabun ile banyo yapmanız önerilir. Uyuz hastalığına antiseptik ve anti bakteriyel özelliği ile büyük oranda rahatlama ve tedavi sağlayacaktır. Fakat kullanım yapmadan önce mutlaka hekim önerisi almanızda fayda vardır.

Kükürtlü Sabunun Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Doğal ürünleri destekleyen İbrahim Saraçoğlu, kükürtlü sabun kullanımını da tavsiye etmektedir. Kükürtlü sabunu daha çok cilt hastalıkları için tavsiye etmiştir. Özellikle sivilce bakımlarında, makyaj sonrası temizliklerinde kükürtlü sabun kullanımını uygun görmüştür. Fakat bu konuda cildi kuru olanları uyarmıştır. Çünkü kükürtlü sabunun yağ emme özelliği vardır. Kuru ciltlerde ve kuru saçlarda kullanılırsa cildi erken yaşlandırır.

 

Kükürtlü Sabun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi kükürtlü sabun kaç günde etkisini gösterir? sorusudur. Cildin yapısına ve yağ oranına göre faydasını gösterme süresi de değişecektir. Kükürtlü sabun kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bazıları ise;

 • Ürünü kullanmadan önce kaliteli ve %100 doğal olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Kuru ciltlerde ve kuru, yıpranmış saçlarda kesinlikle önerilmez. Aksi halde cildi ve saç derisini tahriş eder.
 • Göz çevresine uygulamaktan ve genital bölgeye uygulamaktan kaçının.
 • Cilt hastalıkları için kullanımını yapacak kimselerin mutlaka cilt doktoruna sorması ve kullanım sıklığı hakkında detaylı bilgi alması önerilir.
 • Kükürtlü sabunu muhafaza ederken ahşap bir sabunlukta ve kuru bir yerde saklanmasına özen göstermek gerekir.
 • Cildiniz hassas ise cilde direk temas etmek yerine ilk etapta elinize sürüp akabinde cildinize uygulamanız daha doğru olacaktır.

Kükürtlü Sabun Zararları Nelerdir?

Kükürtlü sabun yan etkileri çok fazla gözlemlenmese de kuru ve hassas ciltlerde bazı olumsuz etkilere sahiptir;

 • Cilt çok kuru ise kaşıntı yapar,
 • Cilt derisinin pul pul dökülmesine neden olur.
 • Eğer kükürde karşı bir alerjiniz varsa vücut reaksiyon gösterebilir.
 • Kuru saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur.
 • Göze temas edilirse gözde yanma gibi sorunları beraberinde getirir.

Kükürtlü Sabun Hakkında Sorulan Sorular

Kükürtlü sabun saça ve cilde olan faydalarının yanı, bir takım cilt hastalıklarının tedavi sürecini desteklediği için, uzmanlar tarafından tavsiye edilmesi sebebiyle, bir çok kişinin aklına çeşitli sorular takılmaktadır. Biz bu sorulardan bazılarının cevaplarını kısa kısa vermeye çalıştık;

Kükürtlü sabun sivilcelere iyi gelir mi?

Kükürtlü sabun antiseptik ve antibakteriyel özellikleriyle, akne oluşumuna neden olan yağ salgısını azaltır. Sivilce, siyah nokta ve akne tedavisinde etkilidir.

Kükürtlü sabun sivilce lekelerine iyi gelir mi?

Sivilce ve akne tedavisinde kullanımı oldukça yaygıdır. Sonuç ise başarılıdır ama sivilce lekeleri için tek başına yeterli değildir. Bepanthol onarıcı bakım merhemi ile beraber kullanabilirsiniz.

Kükürtlü sabun tırnak mantarına iyi gelir mi?

Mantar enfeksiyonlarının ve diğer deri enfeksiyonlarının önüne geçer, fakat tırnak mantarı için mutlaka ilaçlarla beraber kullanılması gerekir. Tek başına tırnak tedavisinde yeterli değildir.

Kükürtlü sabunu saç dökülmelerine karşı nasıl kullanabilirim?

Saç dökülmeleri için kükürtlü sabun kullanımı yapmadan önce saçlarınızı iyice tarayarak saç diplerinizin hava almasını sağlamanız ve akabinde sabun ile yıkamanız gerekir. Böylece saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. Saç durulaması yaptıktan sonra doğal bakım yağları ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Yine aynı şekilde sakallar için de kullanımı yapılabilir.

Kükürtlü sabun ne sıklıkla kullanılmalı?

Kükürtlü sabun cilt ve cilt problemlerine karşı kullanılacaksa, günde 2 kez kullanılması yeterli olacaktır. Eğer saç sorunları için kullanılacaksa, haftada 2 kez saçlarınızı kükürtlü sabunla yıkayabilirsiniz.

Kükürtlü sabun vajinal kaşıntılarda, koku ve akıntı gibi durumlarda kullanılır mı?

Vajinal bölgede kullanılması tavsiye edilmez.

Kükürtlü sabun sedefe iyi gelir mi? 

Özellikle diz ve dirseklerde gözlenen, cilt yüzeyinde pul pul döküntülere sebep olan sedef hastalığının tedavi sürecinde, bir çok kişi kükürtlü sabundan faydalanmaktadır. Çünkü bu sabun, sorunlu bölgeyi dezenfekte eder ve yağ oranını düzenler.

Kükürtlü Sabun Nerede Satılır?

Kükürtlü sabun eczanelerden, aktarlardan ve online satış yapan web sitelerinden temin edebilirsiniz. ürünü almadan önce mutlaka %100 doğal ve herhangi bir şekilde kimyasal içermemesine özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Kükürtlü Sabun Fiyatı

Kükürtlü sabun fiyatı markalarına göre değişir, el yapımı %100 doğal olan sabunlar 15 tl gibi rakamlara satışa sunulurken, diğer sabunlar 2 ve 3 tl gibi rakamlardan satılır.

 

Kükürtlü sabun Kullanıcı Yorumları

 • Kükürtlü sabun koza marka kullanıyorum sivilceleri bir tek o götürüyor diğer sabunlar sivilce yapıyor bende.
 • Sivilcelere iyi geldiği söyleniyor ve ben de bu durumu deneyimledim evet gerçekten etkili ama düzenli bir şekilde sabah akşam belli bir süre kullanmak gerekiyor.. 1 aydan sonra etkisi daha net gözlemleniyor..
 • Ben de sivilcelere iyi gelir diye aldım ve bir süre düzenli kullandım, evet çok fark ediyor ama bir o kadar da kurutuyor, suratım kurak çöl toprağına dönüyor ve aşırı gergin rahatsız hissediyorum. hemen ardından nemlendirici kullanarak iş halloluyor tabi ama bazen sırf o iki adım arasındaki kuru hissi bile istemiyorum. bu yüzden yüzümde çok bir sorun yoksa kullanmıyorum pek. ama cildi toparladığı doğru yani eğer sivilce sorununuz varsa bir deneyin derim.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.