Gözaltı Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

28.07.2019
3.957
Gözaltı Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yağ bezelerinin tıp dilinde kullanılan adı; lipomdur. Lipomlar, gözaltında, göz kapağında ve vücudun herhangi bir yerinde çıkabilmektedirler ve bunlar yağ dokusundan dolayı oluşan iyi huylu kitleler olmaktadır. Genel olarak sağlık açısından sakıncalı bir durum oluşturmaz. Fakat estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olmakta ve kişiyi oldukça rahatsız etmektedir.

Vücudun her alanında oluşabilen yağ bezeleri, özellikle gözaltında ve göz çevresinde, kirpik altlarında sıklıkla görülmektedir. Bu alanda oluşan küçük yağ torbacıklarına, göz çevresinin hassas bir yapıda olmasından dolayı, genel olarak cerrahi müdahale  önerilmez. Bu durumda da, sorun yaşayan kişilerin aklına ilk gelen soru, gözaltı yağ bezeleri nasıl gider? nasıl tedavi edilir? sorusudur. Bu yazımızda, göz çevresi yağ bezeleri nasıl giderilir? sorusuna cevap bulabilirsiniz…

Gözaltı Yağ Bezeleri Nedenleri

Vücut üzerinde, herhangi bir yerde oluşan yağ bezelerinin temel nedeni tam olarak bilinememektedir. Buradan anlaşılacağı gibi, yağ bezesi oluşumu yalnızca göz çevresi için değil, vücudun her bir bölgesi için de geçerlidir. Yağ bezelerinin oluşumuna dair çeşitli görüşler, uzmanlar tarafından ifade edilmektedir, bu düşüncelere göre lipomlar:

 • Kolestrolün yüksek olması,
 • Kıl kökünde iltihaplanma meydana gelmesi,
 • Genetik yatkınlık nedeniyle,
 • Metabolik hastalıklar nedeniyle,
 • Sağlıksız ve kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle,
 • Dercum hastalığı, cowden sendromu veya gardner sendromu nedeniyle,
 • Aşırı kırmızı et, tatlı ve yağlı gıdaların tüketilmesi nedeniyle,
 • Hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle,
 • Trigliserid ve lipoprotein değerlerinin yüksek olması nedeni ile insanlarda yağ bezeleri oluşabilmektedir.

Bu sebepler arasında yer alan genetik yatkınlık; kimi uzman görüşüne göre kişinin aile bireylerinde yağ bezelerinin bulunması bir sonraki nesilde de yağ bezesi oluşumunun sebebi olabilmektedir. Hatta bazı uzmanların görüşüne göre; hatalı bir gen, yağ bezelerinin oluşma sebebidir.

Hareketsiz yaşam tarzı nasıl ki vücudun yağ oranını korumasına sebebiyet veriyorsa ve daha çok yağlanmayı tetikliyorsa, yağ bezelerinin oluşumunda da, hareketsiz yaşam tarzının payı bulunmaktadır.

Gözaltı Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Yağ bezeleri yani lipomlar, iyi huylu tümörlerdir. Bu nedenle, kişide yağ bezesi oluşumu gözlemleniyorsa ilk olarak yapılması gereken uzman bir doktora başvurmaktır. Çünkü bu iyi huylu kist olan lipomlar, bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Dolayısı ile öncelikle bu yağ bezelerinin nedeni ortaya konmalıdır. Genellikle, yağ bezesi oluşumları için bir uzman doktora başvurulduğunda ilk yapılan şey; kolesterol testinin yapılmasıdır.

 

Çünkü lipom oluşumlarında kolesterol en büyük etkenler arasındadır. Eğer bir başka hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa, tedavisi o hastalığın tedavi edilmesi ile başlar. Fakat yağ bezelerinin oluşumu herhangi bir hastalığa bağlı değil ise, bunları geçirmenin ve yok etmenin yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler, herkesin kendi kendine, evde uygulayabileceği yöntemlerdir. Aşağıda, yağ bezelerini yok etmeye yönelik bir takım uzman önerileri dahilinde yöntemler sunulmuştur.

 • Yağ bezesi oluşumu yaşayan kişiler, öncelikle cilt temizliklerini iyi yapmalıdırlar. Bunun için, cilt uzmanından yardım alınıp cilt derinlemesine temizlenmelidir. Çünkü cildin iyi temizlenmemesi de yağ bezesi oluşumlarını tetiklemektedir.
 • Yağ bezesi şikayeti olan kişiler, beslenme rutinlerine dikkat etmeli ve mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketmelidir. Ayrıca aşırı baharat tüketimini ve aşırı yağlı yiyecekleri sınırlandırılmalıdır.
 • Bol bol su tüketimi, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazdır ve bu bol su tüketimi tavsiyesi, yağ bezesi problemleri yaşayan kişiler için de geçerlidir.
 • Spor veya egzersiz yapmak yağ bezelerinin oluşumuna engel olmaktadır. Çünkü yağ bezelerinin kaynaklarından birisi de hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesidir. Bu nedenle, vücudu çok yormayacak egzersizlerle bu oluşumlar yok edilebilmektedir.

Gözaltı Yağ Bezeleri Bitkisel Tedavisi

Gözaltındaki yağ bezeleri, bir hastalıktan kaynaklanmadığı sürece evde uygulanabilecek doğal bakım yöntemleri ile yok edilebilmektedir. Gözaltı yağ bezeleri nasıl tedavi edilir? uzman görüşlerine göre tavsiye edilen kür önerileri aşağıdaki gibidir.

Gözaltı Yağ Bezeleri İçin Elma Sirkesi

Malzemeler:

Uygulanışı: 1 kahve fincanı doğal suyun içerisine yarım fincan elma sirkesi eklenir ve yağ bezesi bulunan gözaltı bu su ile silinir. Bu karışım tüm yüze uygulanır ise daha etkili olacaktır. Ardından bir tutam papatya çayını 5 dakika demledikten sonra soğumaya bırakın ve soğuyan papatya çayını yüzünüze kompres hareketlerle uygulayın. Bu kürde elma sirkesinin kullanılma amacı; elma sirkesinin antiseptik özellikte olması ve cildin temizlenmesine yardım etmesidir.

 

Gözaltı Yağ Bezeleri Nasıl Geçer Suna Dumankaya

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı kaşığı yulaf unu,
 • Az miktarda ıslatılmış kil,
 • Bir miktar krem,
 • Su

Uygulanışı: bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı yulaf unu, ıslatılmış kil, krem ve su konulup karıştırılır. Kıvam alana kadar iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım, gözaltına ve yağ bezesi bulunan cilt üzerine sürülür. Cilt üzerinde kuruyan krem ovularak çıkartılır ve ardından cilt ılık bir su ile yıkanır.

Gözaltı Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Tedavi (İbrahim Saraçoğlu)

Malzemeler:

 • 1 adet kuru soğan,
 • 1,5 su bardağı su

Uygulanışı: 1,5 bardak suyun içerisine 1 adet orta boydaki kuru soğan kabuğu soyulup dörde bölünerek atılır ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan karışım ılımaya bırakılır. Ilıyan karışım süzülür ve elde edilen su, 15 gün boyunca, günde 2 kere olmak suretiyle içilir.

Bu kürün sabahları uygulanması önerilir fakat vakit yok ise, akşam yemeğinden önce ya da yatmadan önce de uygulanabilir. Bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken şudur ki; her seferinde yapılıp taze olarak tüketilmelidir. Ayrıca soğanlar, kahverengi kabuklu olanlardan seçilmelidir.

Gözaltı Yağ Bezeleri İçin Maske Tarifi

Maskeyi hazırlamak için öncelikle orta boy 1 adet patates haşlayın, kabuklarını soyduktan sonra ezerek püre haline getirin. Daha sonra ince bir tülbent içine koyup göz çevresine, yağ bezelerinin olduğu noktalara koyun ve 15-20 dakika bekletin. Sonrasında cildinizi bol su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Göz Çevresi Yağ Bezeleri İçin Kür Tarifleri

Kür Önerisi 1;

 • 2 dilim elma,
 • Kekik suyu,
 • 1 fincan karpuz suyu,
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın,
 • 1 çorba kaşığı yoğurt ve kaymak,
 • Yulaf unu.

Uygulanışı: Kabukları soyulmuş 2 adet elma kekik suyunda pişirilir ve lapa oluncaya kadar ezilir. Lapa haline gelen karışıma 1 fincan karpuz suyu, bir tatlı kaşığı toz tarçın ve bir çorba kaşığı yoğurt ile kaymak eklenir ve karıştırılır. Karışım krem halini alıncaya kadar yulaf unu eklenir. En son olarak bu karışım ateş üzerinde ısıtılır ve yüze sürülebilir soğukluğa ulaştığında, gözaltına sürülür. Uygulama sonrası, cilt ılık su ile yıkanır.

 

Kür Önerisi 2;

 •  1 tatlı kaşığı lavanta,
 • 1.5 bardak temiz su

Uygulanışı: 1.5 su bardağı su kaynatılır ve kaynadıktan sonra 1 tatlı kaşığı lavanta eklenir. Karışım 10 dakika boyunca kaynatılır. Süre dolduktan sonra karışım, henüz sıcak iken süzülür ve 15 gün boyunca her gün olmak şartı ile ılık olarak akşam yemeklerinden en az 2 saat önce aç karna içilir.

Bu kür uygulaması 3 aşamalıdır. İlk kür 15 gün boyunca uygulandıktan sonra 2 kez daha tekrarlanır ve sonra kür bitirilir. Ayrıca dikkat edilmelidir ki, sabah yapılan karışım akşam içilmemelidir. Her karışım hazırlandığında taze iken içilmelidir.

Kür Önerisi 3;

 • 1 çorba kaşığı talk pudra,
 • 1 çorba kaşığı adaçayı (öğütülmüş adaçayı),
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu,
 • Limon suyu.

Uygulanışı: 1 çorba kaşığı talk pudra, 1 çorba kaşığı öğütülmüş adaçayı ve1 çay kaşığı kabartma tozu bir kavanozun içerisine konur ve sürekli kullanılmak üzere hazır halde bekletilir. Uygulama yapılacağı zaman önce, cilt yani yağ bezesi bulunan gözaltı gözlere denk gelmeyecek şekilde limon suyu ile temizlenir ve daha sonra hazırlanmış olan bu karışım sürülür ve kuruması beklenir. Bu uygulama her gün yapılır.

Kür uygulamalarını yapmadan önce bilinmelidir ki; her cilt tipi her uygulamayı gerçekleştirmeye elverişli değildir. Sivilce, akne ya da yara problemi olan ciltler, hassas ciltlerdir ve uygulama yapmadan önce cildin bu uygulamayı kaldırıp kaldıramayacağı göz önüne alınmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.