Cilt Bakımı

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Kadınların kabusu siyah noktalar aslında ergenlik dönemiyle birlikte oluşmaya başlar ve yaş ilerlese de her zaman karşımıza çıkabilen bir cilt sorunudur. Siyah noktalar her ne kadar erkeklerde de oluşsa da, kadınların cildinde daha çok görülmektedir. Özellikle regl döneminde hormonların farklı salgılanması nedeniyle bayanların cildi sivilce ve akne sorununa daha yatkındır.

Siyah nokta temizleme işlemi düzenli olarak yapılmadığı takdirde, sürekli tekrarlar ve bir sonraki adım her zaman iltihaplı sivilcedir. Cilt temizliğine özen gösterilmediğinde, cildimiz nefes alamaz hale gelir ve gözenekler açılır. Açılan gözenekler içinde biriken yağ ve kir sebebiyle siyah noktalar oluşur. Daha çok alın, burun ve çene bölgesinde oluşan siyah noktalar, cildin renk dengesini bozar, cildin mat ve bakımsız görünmesine neden olur.

Peki ama siyah noktalardan kurtulmamız mümkün değil mi? tabi ki mümkün. Bu yazımızda evde pratik masrafsız, siyah nokta temizleme yöntemleri nelerdir? siyah noktalara bitkisel çözüm hepsini sizler için paylaşmak istiyorum.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktalar genellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde sıklıkla oluşur. Ergenlik döneminde ve bayanların özel günlerinde hormonsal değişiklikler sebebiyle yağ üretiminde artış olur. Bu yağ üretimi cilt gözeneklerini tıkar ve siyah noktaların oluşmasına neden olmaktadır. Siyah nokta oluşumunu azaltmanın en etkili yolu cildi temiz tutmak ve cilt bakımına özen göstermektir.

Yanlış ve kalitesiz kullanılan kozmetik ürünler, makyajla uyuma ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma siyah noktaların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra  karaciğerde var olan sağlık problemleri sebebiyle vücut fazla enzim salgılar. Bu durum da siyah noktaların oluşması için bir sebeptir. Cilt güzelliği için yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve doğru beslenmek oldukça önemlidir.

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları doğal ve bitkisel ürünlerle cildinize bakım yapmaktan geçer. Yazımızın devamında siyah noktalar nasıl temizlenir? sizler için açıklamaya çalışacağım.

Yüzdeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Dermatologlar sivilce ve akne sorunu yaşayan hastaları için genellikle tıbbı ilaçlar ve yüz soyucu bir takım ilaçlar önerirler. Tabi bunlar da etkili çözümler sunar. Fakat evde masrafsız doğal ürünlerle de cilt bakımı yapmanız mümkündür. Cilt tipinize uygun çözümler bulabilir, bitkisel ürünlerle hazırlayacağınız tonik ve maske tarifleriyle de sivilce ve siyah noktalara veda edebilirsiniz.

Yalnız burada dikkat etmeniz gereken husus, siyah noktaları ve sivilceleri çok fazla ellerseniz enfeksiyonu yayabilirsiniz. Özellikle parmak uçlarıyla sıktığınız siyah noktalar etrafında tırnak izleri kalabilir. Buda cilt dokusunda zedelenmelere sebep olur ki, bu durumun telafisi oldukça güçtür. Cildinizde kalıcı tırnak ve sivilce izlerine sebep olabilirsiniz. Sivilceleri sıkarken mutlaka hijyen kurallarına uymalısınız. Elleriniz ve siyah nokta etrafını mutlaka dezenfekte etmelisiniz.

siyah nokta maskesi

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Limon Suyu Maskesi;

Limon antibakteriyel içeriği nedeniyle cildinizi temizlemek adına iyi bir seçimdir. Limon tam anlamıyla C vitamini deposudur. Hücre yenileyici ve cildi besleyici özelliğe sahiptir.

Limonun asidik yapısı, siyah noktaları azaltır, sivilceleri kurutur ve cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur. Limon etkili bir peelingtir. Cildi sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşturur.

Bir adet taze sıkılmış limon suyuna eşit miktarda kaynayıp soğutulmuş su ilave edin. Bu karışımı günde 1 kez temiz bir pamuk yardımıyla cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Limon Suyu Ve Yoğurt Maskesi;

Yoğurt kalsiyum, çinko, laktik asit, B vitaminleri açısından oldukça zengindir ve hem vücuda hem de cilt sağlığı için faydalı bir besindir. Özellikle doğal ev yoğurdu, iyi bir nemlendirici, cilt kırışıklıkları ve lekeleri üzerinde etkili, siyah nokta ve sivilce giderici etkiye sahiptir. Yoğurt ve limon karışımıyla siyah nokta giderici maske hazırlamanız mümkün.

 • 1 adet taze sıkılmış limon suyu
 • 2 yemek kaşığı doğal ev yoğurdu

Bu maskeyi hazırlamak için temiz bir kaba limon suyu koyup, içerisine ev yoğurdunu ekleyip karıştırın. Temizlenmiş cilde yoğurt ve limon karışımını sürün ve 30 dakika beklettikten sonra bol su ile yüzünüzü yıkayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Yağlı cilt tipine sahip olanların ciltteki yağ oranını dengeler ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Yumurta Akı Ve Limon Suyu Maskesi

Siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu yumurta akından faydalanmaktır. Yumurta içerdiği protein ve mineraller sayesinde cildi besler, kırışıklıklara engel olur ve cildi arındırır. Limon suyu ve yumurta akı maskesini sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için denemelisiniz.

 • 1 adet yumurtanın akı
 • 4-5 damla limon suyu

Bu iki doğal ürünü güzelce karıştırıp temizlenmiş cildinize sürüp 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın ve nemlendirin. Limon suyu cildinizi arındırır, yumurta akı ise cilt lekeleri, sivilce oluşumu, siyah nokta üzerinde oldukça etkilidir. Bu maske tarifini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Evde siyah nokta temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise yine doğal olan kil maskesi denemektir. Doğal yöntemlerle yaptığınız siyah nokta temizleme işlemlerini mutlaka düzenli olarak tekrarlamalısınız. Siyah nokta giderici kil maskesi için;

 • 2 tatlı kaşığı beyaz kil,
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı,
 • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeleri temiz bir kap içerisinde sırayla birbirine ekleyerek karıştırın. Temiz olan cildinize hazırladığınız karışımı sürün. 30 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayın ve nemlendirici sürün.

siyah noktalara diş macunu

Siyah Noktalar İçin Diş Macunu

Siyah noktaları gidermek için kullanacağınız diş macununun bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle hassas dişler için üretilmiş ve beyazlatıcı özelliğe sahip olmalı. Ayrıca jel kıvamında ve nane aromalı olanları tercih etmelisiniz.

 • 1 tatlı kaşığı diş macunu,
 • Yarım çay kaşığı tuz

Diş macununa bir miktar tuz ekleyip karıştırın. Temizlenmiş cildinize özellikle siyah noktalar üzerine bu karışımı sürün. Maskenin kurumasını bekleyin ve daha sonra bol su ile yıkayın. İşlem sonrası cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Burundaki Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah noktaları evde temizlemek yukarıda bahsettiğimiz gibi oldukça pratik ve masrafsızdır. Kesin ve etkili çözümler için cildinizi mutlaka düzenli olarak temizlemeli ve önermiş olduğumuz maske tarifini düzenli aralıklarla uygulamalısınız.

Burundaki siyah noktalar için ise buhar banyosu oldukça etkilidir. Yüzünüze belli bir mesafeden buhar tutarsanız gözenekler yumuşar ve açılır. Daha sonra siyah noktaları ellerinize eldiven takarak temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemden sonra cildinizi nemlendirmeli ve mutlaka gözenekleri sıkılaştırmak için bir ürün kullanmalısınız.

Ayrıca eczanelerde ve kozmetik ürün satan yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz siyah nokta temizleme bandısatılmaktadır. Burun, yanak ve alın bölgesi için ayrı bantlar mevcuttur. Yüzünüzü yıkayıp daha ıslakken bu bandı burun bölgesindeki siyah noktalar üzerine yapıştırın. 15 dakika bekledikten sonra bandı çıkarın. Bu işlemden sonra mutlaka cildi nemlendirin ve gözenek sıkılaştırıcı krem uygulayın.

burundaki siyah noktalar

Burundaki Siyah Noktalar İçin Karbonat Ve Limon Suyu

 • 1 tatlı kaşığı karbonat,
 • 2-3 damla limon suyu

Karbonat ve limon suyunu iyice karıştırın. Cildinizde bir süre kalacağından akışkan olmamasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra bu karışımı burun bölgesindeki siyah noktalar üzerine hafif ovarak sürün. 10 dakika sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Sivilce ve siyah noktalar için karbonat maskesi oldukça etkilidir. Karbonat iyi bir peeling etkisi göstermektedir. Cildi derinlemesine temizler ve siyah noktaların yok olmasını sağlar.

Siyah Noktalara Çözüm İbrahim Saraçoğlu

Yüzdeki siyah noktalar kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Kontrol altına alınmazsa farklı cilt sorunlarına sebep olabilir. Belirli zaman aralıklarında gereken temizliğin yapılması oldukça önemlidir. Cilt temizliği yapılmadığı taktirde siyah noktalar giderek çoğalır ve sivilceye dönüşebilir.Siyah noktalardan kurtulmak için deniz tuzundan faydalanabilirsiniz.

Siyah noktalar için deniz tuzu; bir miktar deniz tuzunu biraz su ile karıştırıp siyah nokta olan bölgelere 5 dakika  hafif masaj yaparak uygulayın. Deniz tuzu gözeneklerin içerisindeki kiri temizler. Cildin daha canlı ve bakımlı görünmesini sağlar.

Siyah noktalar için domates;domates suyu ciltte bulunan ölü hücreleri derinlemesine temizler. Siyah noktalar üzerinde oldukça etkilidir. 1 dilim domates ile cildinize 5 dakika masaj yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için siyah noktalardan kurtulmanın yolları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Önerdiğimiz maske tarifleri her ne kadar doğal ve bitkisel ürünler olsa da bazı cilt tipleri için yan etki söz konusu olabilir.

Bu sebeple maskelerden  birisini denemeden önce bileğinizin iç kısmına sürüp bekletebilirsiniz. Böylelikle alerjik bir sorununuz olup olmadığını gözlemlemiş olursunuz. Sivilcesiz, lekesiz, pırıl pırıl bir cilde kavuşmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu