Bebek Pudrası Cilde Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

12.07.2020
514

Bebekli evlerde mutlaka yer alan bebek pudrası, bebeklerde cilt tahrişini ve pişiği önler. Peki, bebek pudrasının sadece bebeklerde değil, aynı zamanda yetişkinlerde de işe yaradığını biliyor muydunuz? Bebek pudrası cilde nasıl kullanılır? Bebek pudrasının cilde faydaları nelerdir? Sizler için araştırdık. Bebek pudrası cilde ve hatta saç bakımına kadar pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilen bir üründür. Yapılan klinik araştırmalar sonucunda bebek pudrasının deri yağlanmasına, saç yağlanmasına ve hatta kirpik uzamasına kadar pek çok yerde kullanılabilirliği ortaya çıkmıştır.

Pek çok kadın bebek pudrasını, sadece epilasyon öncesi kullanmaktadır. Ancak sizlere vereceğimiz bilgiler ile artık cildinizin hemen her yerinde rutin bakım için kullanmaya başlayacaksınız. Çünkü bebek pudrası içeriği gereği, cilde tazelik ve pürüzsüzlük katan bir üründür. İçerisinde talk ve mısır nişastası barındıran bebek pudrası ile artık bir bebek teni kadar yumuşacık cilt yapısına ulaşabileceksiniz.

 Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Talk pudrası ne işe yarar? Sorusunun cevabı oldukça fazladır. Bebek pudrası cildin hemen her noktasında kullanılabilir.

 • Bebek pudrasını epilasyon öncesi kullanabilirsiniz. Bu sayede vücuda yapışan kıllar ve tüyler rahatlıkla vücut üzerinden kopacaktır. Yine bacakta ya da koltuk altında oluşan batıklar da bebek pudrası sayesinde hemen vücuttan ayrılacaktır.
 • Eğer cildiniz çok yağlı veya çok pürüzlü ise makyajdan önce bir miktar bebek pudrası kullanabilirsiniz. Bu sayede makyajınız cildinize tam manası ile oturacaktır.
 • Gün içinde özellikle yaz aylarında yüz bölgenizde terleme meydana geliyorsa bebek pudrası sürebilirsiniz.
 • Bazı kişilerde koltuk altı terlemesi hatta bu terlemeye bağlı olarak ter kokuları aşırı bir şekilde kendini gösterebilir. Eğer koltuk altı terlemesi çok yaşıyorsanız, duş aldıktan sonra, bir tatlı kaşığı bebek pudrası ile bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp, koltuk altı bölgenize uygulayın. Sonuç sizi şoke edecek kadar şaşırtacaktır.
 • İç çamaşırının kullanıldığı bölgelerde kararma ya da iç çamaşırı izi kalabiliyor. Eğer bu türlü sorunlardan şikayetçi iseniz iz kalan bölgelere bebek pudrası kullanabilirsiniz.
 • Sivilceler için de harika çözüm önerilerinden biri bebek pudrasıdır. Eğer sivilceli ve yağlı bir cildiniz varsa önce gül suyu akabinde bebek pudrası kullanabilirsiniz.
 • Saç dipleri sürekli olarak yaşanan kişiler de saç diplerine bir miktar bebek pudrası uygulayabilirler. Bu sayede saçlar hem daha hacimli hem de yağ oranını düşürecektir.
 • Kaç ve kirpik dökülmesi yaşayan kişiler de kaşlarına ve kirpiklerine bebek pudrası yapabilir. Bu sayede kirpik seyrelmelerinin önüne geçilecektir.
 • Ok gibi dümdüz kirpiklere sahip olan kişilerin muzdarip olduğu konulardan biri kirpiklerinin kıvrım almamasıdır. Eğer kirpikleriniz kıvrımlı ve hacimli değil ise maskara kullanmadan önce kirpiklerinize bir miktar bebek pudrası sürün. Daha sonra maskara uygulayın ve kirpik makası ile kirpiklerinize hacim kazandırın. Bu uygulamayı yaptığınızda sonuca siz bile hayran kalacaksınız.
 • Makyajının akmasından şikayet eden kişiler, makyaj öncesi ve sorası yüzüne bebek pudrası sürebilir. Elbette bu uygulama için geniş yelpazeli bir makyaj fırçası kullanmanız gerekir.
 • Bölgesel kararmalara da bebek pudrası kullanılabilir. İçerisinde mısır nişastası olduğu için etkisi kısa sürede kendini belli edecektir.
 • Gece kıyafetlerinde göğüs bölgesi dar olabilir. Bu durumda da bedeni sıkarak terlemelere neden olur. Gece kıyafeti giymeden önce cildinize bir miktar bebek pudrası uygulayabilirsiniz. Bu sayede tüm gece boyunca ne kadar rahat ettiğinizi göreceksiniz.
 • Ayak terlemeleri yaşayan kişilerde çoraplarının içine bir miktar bebek pudrası kullanabilir. Bu sayede ayak kokusu ve teleme tamamı ile ortadan kalkacaktır.
 • Sandalet giymek isteyen kişiler ayaklarının sandalete yapışmasından şikayetçi olurlar. Eğer sandaletlerinizi giymeden önce ayaklarınızı bebek pudrası ile ovarsanız, terleme ve yapışma meydana gelmeyecektir.

Bebek Pudrası Cilde Nasıl Kullanılır?

Eğer bebek pudrasını makyaj sabitlemek için kullanacaksanız, makyaj fırçası ile yüzünüze sürebilirsiniz. Hatta yüz bölgesinde terleme yaşayan kişiler de aynı şekilde yüzüne bebek pudrası sürebilir. Bunun dışında terleme ve bölgesel kararmalar için karbonat ile bebek pudrasını karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer epilasyon öncesi kullanacaksanız, avucunuza bir miktar bebek pudrasını alıp, kıl köklerinin olduğu bölgelere bebek pudrası sürebilirsiniz.

Bebek Pudrası İle Yüz Maskesi Yapımı

Eğer bebek gibi bir pürüzsüz cilde sahip olmak isterseniz vereceğimiz çeşitli bebek pudrası maskelerini cildinize uygulayabilirsiniz. İşte detayları ile bebek pudrası ile yüz maskesi yapımı;

Bebek pudrası ile gül suyu maskesi faydaları; hiç kuşkusuz doğal gül suyu cildin yenilenmesine ve daha ışıltılı görünmesine yardımcı olur. Vereceğimiz maske tarifini hem yağlı ciltler hem de kuru cilt yapısına sahip olan herkes haftada 2 kez uygulayabilirler. İlk kullanımdan itibaren kendini gösteren cilt maskesinin detayları ise;

 • 1 yemek kaşığı doğal gül suyu,
 • Eğer varsa birkaç damla gül yağı,
 • 1 yemek kaşığı bebek pudrası,

Tüm malzemeleri karıştırıp, karışımı cildinize sürün. 5 -7 dakika sonra maskeyi cildinizden çıkarabilirsiniz. Maskeyi çıkardıktan sonra yine gül suyu ile cildinize bakım yapmanız tavsiye edilir. Bu cilt maskesi sayesinde sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Yine cildinizdeki kahverengi lekelerde birkaç kullanım sonrası ortadan kaybolacaktır.

Bebek pudrası limon maskesi; bu maskeyi daha çok cilt lekeleri yaşayan, sivilce ve akne problemi olan hatta cildinde kararmaları olan kişilere önerilir. Yapacağınız işlem ise; bir limonu ikiye bölüp, üzerini kaplayacak kadar bebek pudrası dökün ve sorunlu bölge yüzeyinde oval hareketler ile limonu gezdirin. Eğer koltuk altı terlemesi yaşıyorsanız, duştan sonra limonun üzerine bir miktar karbonat ve bebek pudrasını döküp, koltuk altı bölgenize uygulayın. Hem ter kokularından hem de bölgesel kararmalardan kurtulacaksınız.

Bebek pudrası ve kolonya maskesi; bebek pudrası ve kolonya maskesi daha çok sivilce ve akneler için geçerlidir. Eğer cildiniz çok kuru ise bu maskeyi yapmanız tavsiye edilmez.

 • 1 tatlı kaşığı bebek pudrası,
 • 1 tatlı kaşığı bebek pudrasını

Tüm malzemeleri karıştırıp, sorunlu bölgenize uygulayın. Özellikle burun üstünde ve çene kenarında yaşanan sivilceler için harika bir yöntemdir. Yine deri altına yerleşen makyaj kalıntılarını da tıpkı bir mıknatıs gibi ciltten uzaklaştırır.

Vazelin ve bebek pudrası; vazelin ve bebek pudrasını bağdaştıramayan pek çok kişi mevcuttur. Ama her iki ürünü de bir arada kullandığınızda sürekli kullanmak isteyeceksiniz. Uygulanışı;

Öncelikle temiz bir maskara fırçası ile vazelini, kirpiklerinize uygulayın, daha sonra avucunuza bir miktar bebek pudrası alın ve kirpiklerinize hafifçe uygulayın. (göz içine kaçırmamaya dikkat edin) bu işlem sayesinde kirpikleriniz kalın, hacimli ve oldukça sağlıklı görünecektir. Hatta çok abartılı makyajdan hoşlanmıyorsanız, bu uygulamayı dışarıya çıkarken de yapabilirsiniz.

Bebek Pudrası İle Makyaj Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında yüz bölgesinde terlemeler sıklıkla yaşanabilir. Bu durumda da makyajın akması söz konusu olacaktır. Hatta makyajın cilde iyice tutunması ve kolay kolay bozulmaması için her mevsim bebek pudrasını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek işlem makyaj öncesi yüzünüze bir miktar bebek pudrası sürmek olacaktır. Bebek pudrası ile makyaj yapmak bu kadar kolaydır. Gün boyu makyajınız cildinizde ilk yaptığınız hali ile kalacaktır.

Bebek Pudrası Göz Altına Uygulanır Mı?

Bebek pudrası göz altı bölgeleri için de oldukça uygundur. Eğer göz altı morlukları, yorgun görünümler ve en önemlisi göz altı kararması problemi yaşıyorsanız, her gece yatmadan önce göz altınıza bebek pudrası uygulayabilirsiniz. Eğer aydınlatıcı kullanıyorsanız, aydınlatıcının daha kalıcı olması için göz altına bebek pudrası kullanabilirsiniz.

Bebek Pudrası Kirpiklere Nasıl Uygulanır?

Bebek pudrası kirpiklere nasıl uygulanır?  Aslında bu sorunun pek çok yanıtı olabilir. Ancak hangi amaçla kullanılacağı daha önemlidir. Eğer kirpik dökülmesi için bebek pudrası kullanacaksanız, her gün bir miktar bebek pudrasını kirpiklerinize sürmeniz yeterli olacaktır. Kirpik dökülmeleri için bebek pudrasını vazelin ile beraber kullanabilirsiniz. Kirpiklerinizin daha dolgun ve daha hacimli görünmesini istiyorsanız, badem yağı ile bebek pudrasını kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.