Cilt Bakımı

D Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir Bitkisel Tedavi

Vücudumuza düzenli olarak bir takım vitamin ve minerallerin her gün alınması gerekmektedir. Vücutta oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri, başta çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasında ve cilt sorunlarının baş göstermesinde etkin rol oynar. Vücut için gerekli olan vitaminlerde biri de kesinlikle d vitaminidir. D vitamini eksikliği başta kas ağrılarına ve kronik yorgunluk gibi olumsuz etkilere sahiptir. Bu nedenle d vitamini eksikliğinde mutlaka d vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Eğer vücutta d vitamini eksikliği çok fazla ise bununla alakalı, ek takviye edici ilaçların da kullanılması şarttır.

D Vitamini Kas Fonksiyonlarının Temeli Mi? - Altun Blog

Özellikle yetişme çağındaki çocukların, belli bir yaş üstü bireylerin ve hamile bayanların d vitaminlerini düzenli olarak alması gerekir. Aksi halde büyüme çağındaki çocuklarda gelişim geriliği, boy kısalığı ve saç dökülmesi gibi etkiler ortaya çakabilir. Belli bir yaş üzerindeki insanlarda d vitamini eksiklikleri kemik erimelerine ve kemik kırılmalarına neden olabilir. Özellikle menopoz döneminden sonra mutlaka d vitamini takviyeleri alınmalıdır. Bunun dışında hamilelik döneminde hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için d vitamini olmazsa olmaz, gıdaların başında gelir. Peki, D vitamini eksikliği nedir?  Belirtileri nelerdir?  Bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı yazımızda…

D Vitamini Eksikliği Nedir?  

 

D vitamini eksikliği nedir?   İnsan vücudu için gerekli olan d vitamini yağda çözülebilen vitaminlerden biridir. Ayrıca vücutta depolanması yapılır. En güçlü d vitamini kaynağı olarak güneş görülmektedir. Ama bazı bitkilerde ve hatta hayvanlarda da d vitamini mevcuttur. Dolayısı ile d vitamini yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesi önemli bir detaydır. D vitamini kemik ve kasların işlevlerinin daha kolay bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca vücudun savunma mekanizmasının da güçlenmesine yani vücudun hastalıklara karşı korunmasına da katkı  sağlamaktadır. Hal böyle olunca d vitamini alımının eksiksiz ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

D  Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği, insanın günlük yaşantılarını oldukça fazla etkilemektedir. Bununla beraber, bazı hastalıkların da ortaya çıkmasına ve vücudu hastalıklara karşı etkisi hale gelmesine neden olmaktadır. D vitamini eksikliği belirtileri ise;

 • Gün boyu hiç bitmeyen halsizlik,
 • Ruhsal bunalımlar,
 • Saç dökülmeleri,
 • Tırnaklarda incelme ve çabuk kırılma,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Kronik yorgunluk,
 • Bağışıklık sisteminin düşmesi ve sık sık hastalanma,
 • Kas kütlesinde düşüş,
 • Tüm vücutta sürekli ağrı,
 • Sürekli üşüme durumları,
 • Kronik baş ağrıları,
 • Üşüme durumlarına rağmen vücudun terlemesi,
 • Denge kurmada zorluk çekme,
 • Göz altında şişlik ve göz altı morlukları,
 • Kilo verememe,
 • Vücutta enfeksiyon birikmesi,
 • İlerleyen dönemlerde sık sık kemik kırılmaları görülebilir.

Eğer bu ve buna benzer belirtileriniz varsa mutlaka doktorunuza muayene olup, d vitamini değerlerinize baktırmanız önerilir.

Serbest D Vitamini - D Vitamini Düzeylerinin Daha İyi Değerlendirilmesi | Synevo Laboratuvarları

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir?

D vitamini bağışıklığın düşmesine neden olduğu için vücut hastalıklara açık hale gelir. Bu gibi durumlarda ise hemen d vitamini bol bulunan besinlerden tüketilmesi önerilmektedir.  D  vitamini eksikliği yaşayan pek çok kişinin ortak sorduğu sorulardan biri de D vitamini eksikliğine ne iyi gelir? Sorusudur. D vitamini için güneş ışınlarından faydalanılması gerekmektedir. Özellikle bebeklerin gün içinde yakıcı olmayan güneşte bir süre güneşlenmesi önerilir. Bunun dışında d vitamini yönünden zengin olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

D Vitamini Yönünden Zengin Olan Bitkiler

Doğanın sunduğu her üründe çeşitli mineraller ve vitaminler mevcuttur. Bu nedenle d vitamini eksikliği için de bazı bitkileri tüketmeniz önerilmektedir. Burada beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Ancak doğru bir beslenme takvimi sayesinde d vitamini eksikliğiniz ile kolaylıkla başa çıkabilirsiniz. Özellikle hamileler ve büyüme çağındaki çocukların bu besinleri daha fazla tüketmeleri uzman kişiler tarafından önerilmektedir. İşte d vitamini yönünden zengin olan besinler…

Balık; balık oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Haftada iki kez balık tüketildiği takdirde, sadece d vitamini eksikliklerinize değil fosfor, b12 vitamini ve d vitamini mevcuttur. Tüm balıklarda bol miktarda d vitamini mevcut olduğu için her türlü balığı tüketebilirsiniz.

Mantar; d vitamini yönünden en zengin gıdalardan biri de kesinlikle mantardır. İçerdiği bol miktardaki d vitamini sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu d vitaminini mantardan sağlayabilirsiniz. Mantarı damat dadınıza göre tüketebileceğiniz gibi bir süre güneşte bekleterek de tüketebilirsiz. Çünkü güneşte bekleyen mantar güneşin d  vitaminini içine alır ve daha fazla fayda sağlar.

Süt ve peynir; günlük olarak sabah kahvaltılarınızda düzenli bir şekilde peynir tüketmeniz gerekir. Çünkü peynir d vitamini yönünden oldukça zengindir. Peynire ek olarak süt ve diğer süt ürünlerini de tüketebilirsiniz. Özellikle tereyağı gibi süt ürünlerinde bolca d vitamini mevcuttur.

Maydanoz; d  vitamini yönünden zengin bir içeriğe sahip olan bitkilerden bir tanesi de maydanozdur. Eğer vücudunuzda d  vitamini eksiklikleri varsa düzenli bir şekilde maydanoz tüketmeniz gerekir.

Yulaf; d vitamini yönünden zengin olan bir diğer besin ise yulaftır. Beyaz ekmekler yerine yulaf ekmeği tüketmeniz önerilir.

Yumurta sarısı; eğer gün içinde bir adet yumurta sarısı tüketirseniz, d vitamini ihtiyacınızın çoğunu yumurta sarısından almış olursunuz. Özellikle bebekler için ve çocuklar için yumurta sarısı oldukç önemli bir yere sahiptir.

Ciğer; hayvan ciğerinde de d vitamini mevcuttur. Bu nedenle haftada birkaç kez kara ciğer tüketmeniz d vitamini yönünden sizler için faydalı olacaktır.

D Vitamini İçeren Kuru Yemişler

D vitamini içeren kuru yemişler ; Her gün bir avuç karışık kuru yemiş tüketmek vücudun daha dirençli ve daha enerjik hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca ceviz, badem ve fındık gibi çeşitli kuru yemişlerin içinde de bolca d  vitaminleri mevcuttur. Bu nedenle düzenli bir şekilde kürü yemiş tüketilmesi gerekir.

İspan həkimləri əhalinin D vitamini ilə təmin edilməsini təklif edir - AZƏRTAC – Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi

D Vitamini Eksiklikleri İçin Yapılması Gerekenler

Eğer d vitamini eksiklikleriniz varsa günlük olarak düzenli bir şekilde beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Doğru besinler tükettiğiniz takdirde günlük ihtiyacınız olan d vitaminini vücudunuza depolayabilirsiniz. Ayrıca düzenli uyku uyumanız ve uyku saatlerini geçirmemeniz de d vitamini depolanması için son derece önemlidir. Güneşin yakıcı olmadığı saatler içinde 15 dakika kadar güneşte beklemeniz d vitamini eksikliklerini gidermeye yetecektir. Bu nedenle en büyük d vitamini kaynağı olan güneşten bu anlamda faydalanmak önemli olacaktır.

D Vitamini Eksiklikleri Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vücudunda d vitamini eksikliği olan kişilerin karşılaştığı sorulardan biri de D vitamini eksiklikleri hangi hastalıklara yol açar? Sorusudur.

 • D vitamini başta kas hastalıklarına neden olmaktadır. Özellikle sporcuların ve spor yapanların kesinlikle d vitamini değerlerinin normal olması şarttır.
 • Bunun dışında eklem ağrıları ve eklemelerde güç kaybı gibi durumların ortaya çıkmasında etkilidir. Dolayısı ile ilerleyen kaş gurubunda görülen eklem ağrılarının kaynağı çoğunlukla d vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
  • Saç dökülmeleri yaşayan ve sık sık saç sorunları ile savaşan kişiler, mutlaka d vitamini almaya özen göstermelidir. Çünkü d vitamini eksiklikleri tırnak kırılmalarına ve saç dökülmelerine neden olmaktadır.

D  vitamini değerleri çok düşük olan kişiler için doktor gerekli ilaçları takviye olarak reçete etmektedir. Özellikle bebekler ve hamile bayanlar için doktorun verdiği  d vitamini takviyelerinin eksiksiz ve zamanında alınması da son derece önemli olacaktır.

Bu yazımızda sizlere D vitamini ile ilgili önemli bilgileri aktarmaya çalıştık. Dilerseniz E vitamini ile ilgili de bilgilerimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu