40 Yaş Üstü Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

22.09.2019
2.319

Kadınlarda cilt bakımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Kadınlar, hayatları boyunca pek çok hormonal dengesizliğe maruz kalabiliyor. Örneğin; her ay regl gören kadınlarda yaşanan hormon değişimleri sadece ruh sağlığını değil cilt sağlığını da etkilemektedir.

Yine hayatında birkaç defa doğum yapan bayanlarda vücut zamanla yıpranıp yavaş yavaş çöküşe geçer. Bu nedenle 30’lu yaşlardan itibaren cilt bakımı asla ihmal edilmemelidir. 40’lı yaşlarda ise kadınların ciltleri ani bir şekilde çöker ve artık zamanın biriktirdiği tüm olumsuzluklar kadınların cildine akseder.

40’lı yaşlarda her gün cilt temizliği ve cilt bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde deri altında yatan problemler hızla yüzeye çıkar ve ciltte çökme, kırışıklıklarda artış, cilt lekelerinde koyulaşma gibi pek çok soruna neden olur.

Bu yazımızda 40 yaş üstü cilt bakımı nasıl yapılır? 40 yaş üstü bitkisel bakım önerileri nelerdir? 40’lı yaşlarda evde cilt bakımı nasıl yapılır? gibi tüm sorularınıza en iyi yanıtı bularak, evde cilt bakımlarını eksiksiz yapabileceksiniz.

40 Yaş Üstü Rutin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce 40 yaş üstü bayanların ciltlerini kesinlikle nemli tutmaları gerekir. Bunun için her gün düzenli nemlendiriciler kullanılmalı ve bol su içilmelidir. Bunların dışında 40 yaş üstü rutin cilt bakımı nasıl olmalı? sorusunun cevabına bakacak olursak;

Güneş ışınlarından kaçınılmak gerek; güneş ışınları renk pigmetlerini koyulaştırarak yüzde ve ellerde koyu kahverengi lekelere neden olur. Bunun için güneşin dik açıyla geldiği saatlerde 40 yaş üstü kadınlar dışarı çıkmamaya özen göstermelidir. Yine güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi sürülerek cilt koruma altına alınmalıdır.

Cilt üzerine ağır makyaj yapılmamalıdır; ağır makyajlar özellikle de fondötenler cildin hava almasını önler ve cilt üzerindeki çizgilerin daha derin olmasına neden olur. 40 yaşından sonra artık bayanlar makyajı bırakmalı ve daha soft bir görünüme kavuşmalıdır. Yine makyaj yapılmak isteniyorsa CC kremlerin fondöten etkilerinden faydalanabilirler.

 

Cilt temizliği; gün boyu yıpranan ve kirlenen cildi rahatlatmak adına doğal sabunlardan kullanabilirsiniz. Özellikle keçi sütü sabunu germe özelliğine sahiptir. Bu nedenle 40 yaş sonrası keçi sütü sabunu kullanarak ince çizgilerin önüne geçebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı; her gün yatmadan önce mutlaka cilt temizlendikten sonra doğal yağlardan faydalanılmalıdır. Deri katman katman olduğu için doğal yağlar en alt tabakaya kadar ulaşarak cilt sorunlarını en dipten önler.

Kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir; 40’lı yaşlardan itibaren sadece cilt bakımları yüzeysel değil içten de yapılması gerekir. Cildi karartacak kahve, kola ve diğer gazlı, kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir.

40 Yaş Üstü Bitkisel Cilt Bakımı

Bitkisel ve doğal ürünler cildi tazeleyen ve yenileyen özelliklere sahiptir. 40 yaş sonrası bayanlar artık ağır metal içerikli kozmetik ürünlerinden uzak durarak, bitkisel ürünlerin doğal özelliklerinden faydalanmaları gerekir. 40 yaş üstü bitkisel bakım için öneriler ise;

40 Yaş Üstü Kırışıklıklar İçin Maske Tarifi

40 ve 45 yaş cilt bakımında kritik yaşlardandır. Bu nedenle rutin cilt bakımlarının yanında bazı doğal maskelerle de cilt desteklenmelidir. İşte kırışıklıkları gideren ve yeni kırışıklıkları önleyen maske tarifi;

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı aleo vera jel,
 • Bir tatlı kaşığı bal,
 • Bir tatlı kaşığı pirinç unu,

Tüm malzemeler homojen hale gelene kadar karıştırılır. Tüm yüze bir fırça yardımı ile sürülür 10 – 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile hafif masaj yapılarak yıkanır.

40 Yaş Üstü Sıkılaştırıcı Cilt Bakım Kürü

Bu kürü sadece yüzünüz için değil, basen bölgesi selülitleri için, kollarda ve boyun bölgesinde meydana gelen sarkmalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte sıkılaştırıcı kür tarifi;

Malzemeler

 • Bir tutam kuru badem,
 • Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi,
 • Birkaç damla zeytinyağı,
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçal,
 • Maden suyu,

Önce bademler blenderden incecik olana kadar geçirilir. Daha sonra tüm malzemeler bir kasede homojen hale gelene kadar karıştırılır. Sıkılaşmasını istediğiniz tüm bölgenize bu kürü dairesel hareketlerle sürün, ardından  streç film ile sarın 10 dakika sonra peeling yaparak yıkayın.

Eğer bu kür dondurulup uygulanırsa hem cilt sarkmaları önlenir hem de cilt parlaklık kazanır. Cilt bakımı her yaşta oldukça önemlidir. Fakat 40 ve 45 yaş sonrası cilt bakımına ekstra özen göstermek gerekir. Bu nedenle cilde bazı bitkisel tonikler yapılmalı işte günlük yapabileceğiniz bitkisel tonikler;

Gül suyu toniği; 40 yaş üstü bayanlar daha duru ve daha taze bir cilde kavuşmak için bir ciltlerini gül suyu ile temizlemeleri gerekir. Yine gül suyu ile makyajınızı da çıkarabilirsiniz.

Kantaron yağı; günde bir kez cilde kantaron yağı sürmek cildi nemlendirir, oluşacak kırışıklıkların önüne geçer, cilt üzerindeki lekeleri giderir. Bu nedenle gece yatmadan önce mutlaka kantaron yağı sürülmelidir.

E vitamini desteği; E vitamini saçların ve cildin daha güzel, canlı görünmesini sağlayan bir vitamindir. Bu nedenle E vitamini kapsülü 40’lı yaşlarda kullanılabilecek en iyi doğal ürünler arasında yer alır.

 

40 Yaş Üstü En İyi Cilt Bakım Ürünleri

40 yaş üstü en iyi cilt bakım ürünleri için ilk etapta cildinizin ihtiyacı olan eksikleri belirlemeniz gerekir. Burada cilt tipinizi bilerek en iyi bakımı yapabilirsiniz. 40 yaş üstü en iyi cilt bakım ürünleri için bilindik markaların ürünlerinden faydalanmak gerekir. Yine en iyi cilt bakım ürünleri seçerken, cilt üzerindeki sorunları gideren ve yeni oluşacak cilt problemlerinin önüne geçecek ürünler tercih edilmelidir.

40 Yaş Üstü Nemlendirici Krem Tavsiyesi

Cildi doğru bir şekilde nemlendirmek cildin erken yaşlanmasının önüne geçer. 40 yaş üstü nemlendirici tavsiye, için çörek otu yağı tavsiye edilir. Gün içinde cilde ya bir miktar çörek otu yağı sürülmeli ya da kantaron yağı sürülmelidir. 40 yaş üstü nemlendirici krem tavsiyesi için ise ünlü markalar tavsiye edilir. Elbette burada tek bir krem çeşidi yerine;

 • Gece kremi,
 • Göz çevresi krem,
 • Gündüz kremi,
 • Cilt besleyici serumlar da kullanılmalıdır. Böylece tam bir şekilde cilt bakımı yapılmış olur.

Kremleri cilde uygularken yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya sürülmelidir. Yine içten dışa değil dıştan içe sürülmelidir. Böylece yer çekiminin etkisi en aza indirilerek, oluşabilecek kırışıklıklarında önüne geçilir.

40 yaşından sonra mutlaka yüz yogası da yapılmalı, bunun için ağzınıza bir kaşık alıp sağa, sola, aşağı, yukarı hareket ettirilmelidir. Böylece yüz kasları ve boyun kasları hareket ettiği için sıkılaşarak daha dinamik bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Bunun dışında cildin daha genç görünmesi için doğal buz maskelerinden de faydalanabilirsiniz. Tüm cilt tipine özel buz maskeleri ile parlak bir cilde de kavuşabilirsiniz

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.