Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

04.09.2019
555

Yaz mevsiminde denizden, güneşten yıpranan cildin kışa hazırlanması için sonbaharda düzenli bakımının yapılması gerekir. Bilindiği üzere cildi etkileyen en büyük etmenlerden biri açık hava ve güneştir. Güneşten zarar gören cildin tazelenmesi için sonbahar harika bir fırsat olacaktır. Fakat sonbaharda da yağmurlar ve rüzgarların etkisi ile cilt üzerinde kurumalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Bu nedenle hem yaz aylarının verdiği zararı gidermek hem de sonbahar aylarının getirebileceği zararları önlemek için bu mevsimde cilde iyi balkıması gerekir. Sizler için bu yazımızda Sonbahara girerken cilt bakımı nasıl yapılır? Sonbaharda cilt bakım rutini nasıl olmalıdır? gibi tüm sorularınıza yanıt hazırladık. Siz de tüm detaylara dikkat ederek cildinizi kış mevsimine hazırlayabilirsiniz.

Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğer yaz mevsiminde güneş lekeleri, saçlarda kuruluk gibi sorunlar yaşanmışsa önce bu türlü problemlerin cilt üzerinden kaldırılması gerekir. Sonbaharda cilt bakımı nasıl olmalıdır? sorusunun yanıtı ise;

 • Sonbaharda cilt bakımı için mutlaka cildi temizleyen ve yenileyen maskeler kullanılmalıdır. Özellikle cildi derinlemesine temizleyen maskelerin kullanımı asla ihmal edilmemelidir. Böylece yaz aylarının verdiği tahribatta önlenmiş olur.
 • Bu mevsimde mutlaka peeling yapılması ihmal edilmemelidir. Çünkü mevsim geçişlerinde yaşanan siyah nokta ve sivilceler için peeling uygulaması birebir olacaktır.
 • Mevsim geçişlerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri de sıcak havadan direkt soğuk havaya geçilmesidir. Bu nedenle özellikle sonbahar aylarında rüzgar ve yağmurların etkisi ile ciltte kuruluk ve çatlamalar meydana gelebilir. Sonbaharda cilt kuruluğu gidermek için, cildin sık sık nemlendirilmesi gerekir.
 • Sonbahar mevsiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ayak bakımıdır. Soğukların etkisi ile ayaklar nemsiz kalır. Bu nedenle doğal yağlar ile ayak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Yazın denizde ve kumda yıpranan saçlar için de sonbahar aylarında mutlaka iyi bir saç bakımı gerekir. Saçlar boyanmadan önce doğal yağlar ile hacim ve canlılık kazandırılmalıdır. Son baharda saç bakımı için lavanta yağı tercih edebilirsiniz.
 • Yine saçlar için keratin bakımı da uygulamanız kış mevsimi için ideal hazırlıklardan biri olacaktır.
 • Yaz mevsiminde pek çok kişinin en çok şikayet ettiği konuların başında güneş lekeleri gelir. Bunun için evde ya da bir güzellik merkezinde güneş lekesi tedavisi görülmesi şarttır.

 

Sonbahar Aylarında Yağlı Cilt Bakımı 

Sonbahar aylarında yağlı cilt bakımı için mutlaka temizlik şarttır. Bunun için doğal sabunlardan faydalanabilirsiniz. Bunun yanında evde yapabileceğiniz doğal maskeler ile cildinizin bakımlarını ve ihtiyaçlarını gidermeniz de mümkün olacaktır. Sonbahara özel yağlı ciltler için maske tarifi ise;

 • Bir yemek kaşığı beyaz kil,
 • Aynı miktarda su,
 • Bir tatlı kaşığı limon suyu,
 • Bir çay kaşığı biberiye yağı

Tüm malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 10 – 15 dakika sonra cildinizi ılık su ile maske arınana kadar yıkayın. Akabinde nemlendirici sürerek cildinizi besleyebilirsiniz. Böylece sonbaharda yağlı cilt bakımı için önemli bir adım atmış olursunuz.

Eğer cildinizde renk eşitsizliği ve kırmızı lekeler mevcutsa bunun için papatya çayı toniği yapabilirsiniz. Bir yemek kaşığı papatyayı kaynattıktan sonra papatyaları beyaz bir bez içine sarıp, cildinize hafif bastırarak masaj şeklinde uyguladığınızda cilt renginde eşitlik meydana gelecektir. Kalan suyu ile de saçlarınızı yıkayabilir ya da ayak bakımı yapabilirsiniz.

Sonbaharda Kuru Cilt Bakımı 

Kuru cilde sahip olan kimseler için sonbahar ayı son derece önemlidir. Bu mevsimde kuru ciltte tahriş, kızarıklık, çatlaklar ve tüm bu etmenlere bağlı olarak sivilceler meydana gelebilir. Bu nedenle kuru cilt için her gün kantaron yağı sürülmelidir. Kantaron yağı cildi nemlendirirken, güneş lekelerini de kısa sürede yok edecektir. Sonbaharda kuru cilt bakımı elbette bununla sınırlı değildir. Kuru ciltlere özel E vitamini kapsülleri de kullanılmalıdır. Yine bu mevsimde günde en az iki litre su içilmelidir. Böylece cilt içeriden nemlenerek daha sağlıklı bir hale gelir.

Sonbaharda El Bakımı

Eller kış mevsiminde ve sonbahar mevsimlerinde en çok yıpranan yerler arasındadır. Bu nedenle evden çıkmadan önce mutlaka nemlendirici kremler ile el bakımları yapılmalıdır. Yine evde el bakım için bitkisel maske ve kürlerden faydalanmak gerekir.

Sonbahar için el bakım kürü tarifi;

Sonbaharda el bakım kürü için evde bulunan malzemelerden faydalanabilirsiniz.

 • Bir yemek kaşığı toz şeker,
 • Yarım limon,
 • Daha önce zeytinyağı ile hazırlanmış balmumu,

Limonun üzerine şekeri ekleyip, tırnaklarınıza ve ellerinizin üzerine limonu masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu hem ölü derilerin el üzerinden giderilmesine katkı sağlayacaktır hem de el bakımı için iyi bir yöntem olacaktır. Yine tırnakları da bu kür ile besleyebilir kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Kürü uyguladıktan sonra balmumunu ellerinize krem şeklinde sürmenizde fayda vardır.

Sonbaharda Cilt Bakım Rutinim

 

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Düzenli beslenme her zaman dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Fakat yaz aylarında sıcaktan dolayı pek çok kimse beslenmesine dikkat edemeyebiliyor. Fakat sonbahar aylarında beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Bu gerek  gribal enfeksiyonları önlemek için gerekse cildi beslemek için şarttır. Sonbahar aylarında bol lifli meyveler tüketilmeli, mevsim salataları, sebzeler ve et ürünleri yeterince tüketilmelidir. Bunun yanında kişiler mutlaka gün içinde 2 litre su içmelidir. Böylece hem vücut beslenmesi düzene girecektir hem de cilt bakımları içeriden yapılacaktır.

Güneş Kremi Kullanmaya Devam Edin

Yapılan en büyük hatalardan biri, yaz aylarında düzenli olarak kullanılan güneş kremlerinin, kış aylarına doğru yaklaştıkça kullanılmamasıdır. Oysa ki, tıpkı yaz aylarında olduğu gibi sonbahar ve kış aylarında da güneşin zararlı etkilerinden cildimiz oldukça etkilenmektedir. İşte bu sebepten dolayı sonbahar mevsiminde cilt bakımına özen göstermeli ve güneş kremi kullanmaktan vezgeçmemelisiniz.

Gün İçinde Bol Su Tüketin

Cilt güzelliği için dengeli beslenmek ne kadar önemli ise, bol su tüketmek de o derece önem arz etmektedir. Cildinizin nemini kaybetmemesi ve sonbaharda cilt kuruluğu yaşamamak adına günde 2 litre su içmenizi öneriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.