Tırnak Bakımı

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı ellerin ve ayakların daha güzel görünmesini sağlar. Bakımı yapılmayan tırnaklar zamanla kırılıp cansızlaşabilir. Yine, el tırnakları kadar ayak tırnaklarının da bakıma ihtiyacı vardır. Ayak tırnaklarının bakımı düzenli bir şekilde yapılmazsa tırnak mantarı ve tırnak sararması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Peki, tırnak bakımı için püf noktalar nelerdir? evde doğal tırnak bakımı nasıl yapılır? tırnak bakımı ve temizliği nasıl olmalı? tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilir ve doğru tırnak bakımını yapabilirsiniz.

Tırnak Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Tırnaklar oldukça hassas yapıya sahiptir. Bu nedenle gündüzleri sürmüş olduğunuz ojeleri akşam kesinlikle çıkarmanız tavsiye edilir. Yine gün içinde deterjan gibi kimyasallara maruz kalan tırnakların rutin olarak doğal tırnak bakımı yöntemleri ile bakımlarının yapılmasında fayda vardır. Tırnak bakımı için karışım;

 • 5 kaşık ılık su,
 • Bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • Bir yemek kaşığı limon

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın. Karışımın içinde bulunan limon tırnaklar üzerindeki sararmaları alır ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Yine zeytinyağı tırnakların sağlam ve parlak olmasına yardımcı olur. Tırnak bakımın da manikür yaptıktan sonra bu karışımı yaparsanız tırnaklarınız daha düzgün ve bakımlı görünecektir.

Tırnakların Güçlenmesi İçin Doğal Bakım

Tırnak güçlendiren maske ile tırnaklarınız sağlıklı ve kısa zamanda uzayacaktır.

Malzemeler;

 • 2 tatlı kaşığı tatlı badem yağı,
 • 1 yemek kaşığı susam yağı,
 • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı,
 • 1 yemek kaşığı limon yağı,
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı,

Karışımı hazırlayıp tırnaklarınızı karışımın içinde 15 dakika bekletmeniz yeterli olur. Ayrıca bu karışımı buzdolabında da saklayabilirsiniz.

 

Evde Doğal Tırnak Bakımı

Evde yapacağınız küçük ama etkili tırnak bakımları ile tırnaklarınızın sağlığını artırırken, görselliğini de bir adım öne çıkarır. Kendinizin yapabileceği evde doğal tırnak bakımı için pek çok farklı yöntem vardır. Bunlar ise;

Şeker ve limon; bir yarım limonun üzerine bir tatlı kaşığı toz şekeri döküp tırnaklarınızı yaklaşık 10 – 15 dakika içinde bekletebilirsiniz. Böylece limon tırnaklarda zamanla oluşan sararmaları alırken, şeker de tırnakların beslenmesine yardımcı olur. Ayrıca tırnak uzamasına ve tırnak mantarına da iyi gelecektir.

Pekmezli tırnak bakımı; bir kasenin içine yarı oranında su ve pekmez ilave edin akabinde tırnaklarınızı hatta ellerinizi bu karışımın içinde 20 dakika bekletin ve daha sonra ılık su ile ellerinizi yıkayabilirsiniz. Bu karışım ile tırnaklarınızın rengi daha pembe ve daha bakımlı görünecektir. Ayrıca bu karışım ellerin de yumuşamasına ve beyazlamasına yardımcı olacaktır.

Kantaron yağı ile tırnak bakımı; sürekli kırılan tırnaklarınıza ve güçsüz tırnaklarınıza her gün kantaron yağı sürebilirsiniz. Böylece zamanla tırnaklar daha güçlü bir yapıya ulaşmış olacaktır.

Zeytinyağı ve limon; zeytinyağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz. Böylece tırnaklar ve tırnak etleri daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Beyaz sirkeli su; genelde tırnak mantarı tedavisinde kullanılan sirkeli su ile tırnaklarınızdaki bakterileri öldürebilirsiniz. Üstelik her gün kullanılan ojelerin kimyasal etkilerini de hafifletecektir.

Karbonat; eğer tırnaklarınızda hoş olmayan görüntüler mevcutsa bir diş fırçasına bir miktar karbonatı döküp hafif bir şekilde tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi fırçalayabilirsiniz. Böylece tırnaklarınız daha bakımlı ve daha sert bir yapıya ulaşacaktır.

Erkek Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Erkeklerin tırnakları uzun olmasa bile daha estetik bir görünüm için mutlaka düzenli olarak tırnak bakımlarını yapmaları gerekir. Özellikle ağır işlerde çalışan erkeklerin tırnakları kırılabilir. Bunun için iş yerinde eldiven kullanmaları önerilir. Yine tırnak bakımı erkek ürünleri ile de tırnaklarını güçlendirip daha hoş bir görünüm almalarını sağlayabilirler.

Tırnak Bakımında Limon Mucizesi

 

Limon asidik bir yapıya sahip olduğu için pek çok kişinin aklında tırnakları zayıflatıp güçsüzleştirebileceği gelir. Fakat tırnak bakımı limon ile yapıldığında;

 • Tırnaklar daha hızlı uzar,
 • Tırak etleri kaybolur,
 • Şeytantırnağı adı verilen kötü görümün zamanla tedavi edilmiş olur,
 • Tırnak batması ve tırnak mantarı zamanla iyileşir,
 • Tırnakların ojeye bağlı olarak sarı renklerinde açılmalar olur,
 • Tırnak kırılmaları ve tırnak çatlamalarının önüne geçilir,
 • Tırnakların üzerinde meydana gelen beyaz çizgiler kaybolur ve tırnaklar hafif pembe rengini alır. Bu nedenle tırnak bakımında limon kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Tırnak Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Hazır alacağınız tırnak bakım ürünleri yıpranmış ve kötü görünümlü tırnaklar için ideal olacaktır. Burada seçim yaparken e vitaminli olan tırnak bakım ürünleri ilk olarak tercih edilmelidir. Tırnak bakım ürünlerinin içinde törpü, bakım kapsülleri, tırnak makası ve cımbız gibi ürünler vardır. Öncelikle tırnaklarınızı kesip akabinde törpü yaparak tırnaklarınızın bakımlarını ve temizliklerini bu ürünler ile yapabilirsiniz.

Şekilsiz Tırnaklar Nasıl Düzeltilir?

Pek çok kişinin asıl merak ettiği sorulardan bir tanesi şekilsiz tırnaklar nasıl düzeltilir? Sorusudur. Şekilsiz tırnakları düzeltmek için;

 • Öncelikle tırnakları bir miktar ılık suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat, yarım limon ve bir yemek kaşığı sirkede 30 dakika bekletmeniz gerekir.
 • Yumuşayan tırnakların kesimini doğru tekniklerle yapmalısınız, el tırnaklarını oval şekilde kesmeli, ayak tırnaklarınızı ise düz bir şekilde kesmelisiniz. Tırnakları çok derinden kesmemeye özen göstermelisiniz.
 • Kestiğiniz tırnakları törpüleyerek son düzeltmeleri yaptıktan sonra bir miktar lavanta yağı ya da zeytin yağı ile ovalamanız şekilsiz tırnaklarınıza şekil vermenize yardımcı olur.
 • Eğer ayak ve el tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu varsa burada tırnaklara şekil vermek nerede ise imkansız hale gelir. Bu nedenle bir hekimden destek alarak önce tırnak tedavisi görmeniz akabinde de gerekir doğal bakımları yapmanız doğru olur. Fakat kesmekte zorlandığınız mantar hastalıklı tırnaklarınızı daha kolay kesebilmek için önce tırnağınızın üzerine bir miktar vciks yağı sürüp daha sonra karbonatlı suyun içinde bekletip, kesme işlemini yapabilirsiniz.

 

Tırnak Bakımı Ojesi

Tırnak bakımı için özel üretilen ojelerden kullanabilirsiniz. Bu ojelerin içinde e vitamini ve keratin gibi tırnak için gerekli vitamin ve mineraller mevcuttur. Tırnak bakımı oje ile hem günlük tırnaklarınız güzel görünür hem de tırnaklarınız daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Tırnak bakımlarında ilk dikkat edilmesi gereken nokta tırnak kesimidir. Çünkü doğru kesilmeyen tırnaklarda tırnak batmaları ve tırnak kırılmaları meydana gelebilir. Bu nedenle tırnakların fazla uzatılmadan kesilmesi önerilir. Tırnak kesimi için en uygun zaman ise banyo sonrasıdır. Banyodan sonra tırnaklar yumuşar ve istediğiniz şekilde rahatlıkla kesilebilir. Yine tırnak keserken kullandığınız tırnak makasının da keskin olması gerekir. Aksi halde tırnakları kırabilir ve istediğiniz şekli vermez.
 • Tırnak kesme işleminden sonra mutlaka tırnakların düzgün bir şekilde törpülenmesi gerekir. Tırnak bakımı törpüleme işleminden sonra, tırnaklar görsel manada daha düzgün görünecektir.
 • Eğer doğru bir tırnak bakımı yapmak istiyor ve tırnaklarınızın daha güzel durmasını sağlamak istiyorsanız tırnaklarda bulunan hastalıkları tedavi etmeniz gerekir. Örneğin tırnak mantarı gibi hem acı veren hem de görsel anlamda tırnağın yapısını bozan hastalıkların bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Ancak bu şekilde daha düzgün tırnak yapısına ulaşabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanında manikür ve pedükürleride zamanında ve düzenli olarak yapmanız önerilir. Tırnağın yanında bulunan fazla yağ ve çıkıntılar böylece temizlenmiş, tırnak daha düzgün görünmüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu