Uyurken Ağızdan Salya Akmasının Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

03.02.2021
68
Uyurken Ağızdan Salya Akmasının Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

Uyurken Ağızdan Salya Akmasının Nedenleri Ve Bitkisel Tedavisi

Pek çok kişide uyurken yaşanan sorunların başında ağızdan su gelmesi baş göstermektedir. Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen ağızdan salya gelmesi, daha  çok uyurken yaşanır. Ama bazı hastalıklar nedeni ile gün içinde de sıklıkla görülebilir. Uyurken ağızdan salya gelmesi başlı başına bir hastalık olarak algılanmaz. Ama bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle ilk olarak doktor muayenesine gitmeniz gerekir. Bu yönde belirlenen tanı üzerine gerekli tedavi süreci başlatılış olacaktır.

Uyurken ağızdan su gelmesinin nedenleri arasında daha çok, yabancı bir maddeye karşı vücudun etki göstermesi durumu olarak düşünülmektedir. Özellikle kronik bir hastalığı olup da bu hastalıklar nedeni ile sürekli ilaç kullanmak zorunda olan kişilerde bu tür problemler daha fazla görülmektedir. Eğer sizde veya çocuklarınızda bu tür bir sorun yaşanıyorsa mutlaka nedenlerini öğrenmeli ve tedavisini geciktirmemelisiniz.

Uyurken Ağızdan Salya Akmasının Nedenleri

Ağızdan su gelmesinin nedenleri çok farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. Ancak en doğru sonuca ulaşmak için mutlaka doktor muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Yetişkinlerde görülen ağızdan salya gelmesi, bağırsak veya sindirim sorunlarından biri olabilirken, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak da düşünülebiliyor. Bunun dışında çocuklarda uyurken ağızdan salya gelmesinin nedenleri daha çok diş çıkarma ya da bağırsak paraziti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani uyurken ağızdan salya gelmesinin nedeni herkes için aynı değildir. Bu durumun nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için mutlaka doktor muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda ise, en doğru tanı konulmuş olacaktır. Ancak genel anlamda uyurken ağızdan su gelmesinin sebeplerine bakacak olursak;

 • Uyku sırasında ağızdan nefes almak veya ağzı açık bir şekilde uyumak,

Bazı kişiler uyurken istemsizce de olsa ağzından nefes alır ve ağzı açık uyur.  Bu durumda, ağızdan salya akması olabilir. Eğer ağzınız açık bir şekilde uyuyorsanız, gece boyu tükürük üretimi artar ve geceleri ağızdan su gelmesi görülebilir. Özellikle sinüzit gibi hastalığı olan kişilerde bu durum daha fazla görülür. Yine burun tıkanıklığı ve burunda et olması gibi durumlarda da ağızdan nefes alma daha fazla olduğu için bu kişilerde gece yatarken ağızdan su gelmesi görülecektir.

 • Bir maddeye karşı vücudun alerjik reaksiyon oluşturması,

Uyurken ağızdan su gelmesinin bir diğer nedeni ise, herhangi bir maddeye karşı alerji göstermeniz durumudur. Özellikle uyurken salya üretimi çok olan kişiler, daha çok bahar aylarında bu durumdan şikayetçi olmaktadır. Bunun nedeni ise bahar aylarında polen ve tozlara karşı alerjinin daha fazla görülmesidir. Vücudu alerjik reaksiyon gösteren kişilerde mukus üretimi fazlalaşır. Bu sadece polen alerjisi değil, ilaç alerjisi, yiyecek ve içecek alerjisi olan kişiler için de aynı durumu gösterebilir.

 • Kullanılan ilaçların yan etkisi,

Bazı ilaçlar vücudunuzda yan etkilere sebep olabilir. Bu durum ilaçları kullanmayı bıraktığınız zaman son bulacaktır. Ayrıca kronik bir hastalığınız varsa, sürekli ilaç kullanımına bağlı olarak da uyurken ağızdan salya gelmesi gibi problemler yaşanabiliyor.

 • Ağız içi sağlık problemleri,

Eğer salya akması sorunu sıklıkla tekrar ediyorsa, ağız anatomisinde bir takım problemler olabilir. Uyurken ağızdan su gelmesinin nedeni ağız içinde fazla diş olması, eksik dişlerin olması, çene yapısında bozuklukların olması gibi  durumlarda da çeneden kaynaklı ağızdan su gelmesi gibi  durumlar ortaya çıkabiliyor. Alt ve üst çenenin tedavi edilmesi sonrasında ve yine sorunlu dişlerin tedavi edilmesinden sonra bu sorun ortadan kalkacaktır. Böyle bir durumda mutlaka bir diş hekimine başvurmanız önerilir.

 • Bağırsak parazitleri,

Bağırsaklarda çoğalan kıl kurtları, bağırsak parazitleri gece uyurken ağızdan su gelmesine neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise mutlaka tedavilerin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Aksi halde bağırsaklarda çoğalan kıl kurtları farklı hastalıklara da neden olabilir.

Uyurken Ağızdan Salya Akması Nasıl Önlenebilir?

Uyurken ağızdan salya akması pek çok kişi için rahatsız edici bir durumdur. Bu gibi sorunlardan kurtulmak için ilk etapta hangi nedenlerden dolayı ağızdan su geldiği tespit edilmelidir. Daha sonra gerekli tedavilerin yapılmasında fayda vardır. Peki, Ağızdan salya gelmesini nasıl önleyebiliriz;

 • Ağızdan su gelmesinin nedeni, gece boyunca ağızdan nefes alma ise bununla alakalı sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin; burun tıkanıklıkları ya da burunda et varsa doktor kontrolleri ile bu sorun ortadan kaldırılmalıdır.
 • Eğer burun içinde anatomik bozukluklar varsa hemen bununla alakalı da bir tedavi sürecine girmeniz gerekmektedir. Geniz eti sorunları veya burun içinde biriken sinüzit gibi soruların giderilmesi faydalı olacaktır.
 • Alerjik nedenlerden dolayı kaynaklanan bir sorun ise, bu yönde bir tedavi süreci takip edilmelidir. Özellikle yiyecek veya içecek alerjisi olan kişiler, hangi ürünlere karşı hassas olduklarını tespit etmeli ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmelidir. Ayrıca bahar alerjisi olan kişilerin de bu dönemde alması gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçları aksatmadan kullanmak faydalı olacaktır.
 • Diş eksiklikleri veya diş fazlalığı olan kişilerde de uyurken ağızdan salya gelmesi gibi durumlar sık yaşanır. Kesinlikle ağız içi sorunlarının ve diş sorunlarının en kısa sürede ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi halde geceleri ağızdan su gelmesi gibi durumlar artarak devam edecektir.
 • Ağız içi yara ya da buna benzer durumlarda da mutlaka ilaç tedavileri ile ağız içinde oluşan yaraların bir an önce tedavi edilmesinde fayda vardır.
 • Eğer ülser, reflü veya çeşitli mide hastalıklarınız varsa uyurken salya ve su gelmesi çok görülür. Mide sorunlarının ortadan kaldırılması halinde artık bu ağızdan su gelmesi gibi durumlar yaşanmayacaktır.

Uyurken Salya Akmasına Bitkisel Çözüm

Uyurken ağızdan salyanın gelmesi gibi durumlarda evde birkaç farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bu uygulamalar sonunda ise, ağızdan salya gelmesi sorunu ortadan kalkacaktır. İşte evde yapabileceğiniz yöntemler…

 • 1 yemek kaşığı sumak,
 • 4 su bardağı su,
 • 2 yemek kaşığı yeşil mercimek,

Uygulanışı;

Tüm bu malzemeler bir araya getirilip, 10 dakika boyunca kaynamaya alınır. 10 dakika kaynattıktan sonra karışım süzülerek biraz ılıması sağlanır. Uyumadan 30 dakika önce ağız bu su ile gargara yapılır. Bu sayede ağız içinde oluşan salya akması durdurulabilir. Ama bu işlem işe yaramaz ise, mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Evde yapılabilecek diğer yöntemler ise;

 • Uyumadan önce bir bardak suyun içine çeyrek limon sıkıp, içebilirsiniz.
 • Üzüm tüketmek uyurken ağızdan su gelmesini büyük oranda önleyecektir. Taze veya kuru üzüm tüketimi yapabilirsiniz.
 • Leblebi tüketimi yapmak midede olan fazla suyun emilmesini sağlar. Eğer uyurken ağzınızdan gelen salyanın nedeni mide sorunlarınız ise yatmadan önce bir avuç leblebi tüketebilirsiniz.
 • Ayva da ağızdan gelen suyun geçmesine yardımcı olacaktır.

Tüm bunları uygulayabilirsiniz. Ama uyurken ağızdan salya gelmesi sorunu için mutlaka doktora muayene olmanız sizin için faydalı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.