Diyet

Haşlanmış Yumurta Diyeti İle 14 Günde 10 Kilo Nasıl Verilir?

Haşlanmış yumurta diyeti…Yumurta bol protein kaynağı olduğu için herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Günlük olarak, sabah kahvaltılarda tüketilecek yumurta sayesinde gün boyu tokluk hissi yaşarken, enerjinizde yüksek kalır. Bu nedenle diyetlerinizde mutlaka yumurtaya yer vermeniz tavsiye edilir. Ayrıca spor yapan ve çok yoğun iş temposunda olan kişiler için de haşlanmış yumurta tüketmek faydalı olacaktır.

Kasların ve kemik gelişiminin en büyük yardımcısı olan yumurta ile hem formunuzu koruyabilir hem de daha rahat kilo verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta diyeti nasıl yapılır? Haşlanmış yumurta ile kilo vermek mümkün mü? gibi tüm sorularınızın yanıtı için yazımızı takip edebilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Bazı uzmanlar sadece haşlanmış yumurta ile kilo verilebileceğini söylemektedir ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilere haşlanmış yumurtayı önermektedir. Düşük karbonhidratlı olması nedeni ile yağ yakımını hızlandırırken, daha çabuk kilo vermenize de yardımcı olur. Üstelik ağır kilo verdiren diyetlere göre daha sağlıklı ve daha besleyici özelliklere de sahiptir.

Örneğin; gün içinde diyet yapan kişilerde en çok görülen sorun enerji kaybının yaşanmasıdır. Ancak haşlanmış yumurta içerdiği besinler sayesinde enerjinizi en yüksek seviyede tutarken, gün içinde tok kalmanızı da sağlayacaktır. Bu nedenle aç kalmadan ve enerji kaybı yaşamadan yumurtanın eşsiz mucizesinden faydalanabilirsiniz.

Haşlanmış yumurta diyeti nedir? sorusunun yanıtı ise; diyet listelerine eklenen bir besindir. Burada kişiler ilk olarak kendi kilolarının analizini yapmalıdır. Eğer birkaç kilo fazlalığınız var ise sadece sabah kahvaltılarda iki adet haşlanmış yumurta tüketmek yeterli olacaktır. Ama çok fazla kiloya sahipseniz, haşlanmış yumurtayı sadece kahvaltılarda değil aynı zamanda da öğle öğünlerinize eklemeniz de tavsiye edilir.

Haşlanmış Yumurta Kilo Verdirir mi?

Yumurta düşük yağ oranına sahip olduğu için elbette kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak yumurtanın doğru şekilde tüketilmesi gerekir. Örneğin; yağda veya farklı şekillerde pişirilen yumurtalar yerine sadece haşlanmış şekilde tüketmeniz gerekir. Bu sayede hem besleyicilik özelliğinden faydalanabilirsiniz hem de tok tutma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Yumurtanın Besin Ve Kalori Değeri

Yumurtanın sarısı ile beyazı farklı besin değerlerine ve farklı kalori değerlerine sahiptir. Bu nedenle yumurta tüketimi yapmadan önce bilinçli olmanızda fayda vardır. Haşlanmış yumurta kaç kalori? sorusu araştırmalarımızda en sık karşılaştığımız sorulardan biridir. Yumurtanın beyazında hiç yağ bulunmaz. Çok düşük kaloriye sahip olduğu için kilo aldırmaz, bu nedenle yumurtanın beyazını içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Bir yumurtanın kalori değeri yaklaşık olarak 15 kcaldır.

Yumurtanın sarısı ise beyaz kısmına göre daha fazla vitamin ve mineral barındırır. Örneğin; yumurtanın sarısında demir, fosfor ve potasyum gibi zengin besin gurupları yer alır. Yine magnezyum açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yumurtanın beyaz kısmında hiç yağ bulunmazken sarı kısmında az miktarda doymuş yağ mevcuttur. Yumurtanın sarı kısmında yaklaşık olarak 60 kalori mevcuttur.

Diyet yapan veya mevcut kilosunu korumak isteyen kişiler gün içinde mutlaka haşlanmış yumurta tüketmelidir. Yumurtanın sarısı ile beyazını ayırmanıza gerek yoktur. Çünkü her ne kadar sarı kısmında az miktarda yağ olsa da içerdiği yağ hücre yenilenmesine ve hücrelerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle haşlanmış yumurtanın beyazı kadar sarısı da mutlaka tüketilmelidir.

Ender Saraç Haşlanmış Yumurta Diyeti

Gerek ender saraç olsun gerek canan Karatay olsun uzmanlar tarafından her zaman yumurtanın faydaları sürekli olarak dile getirilmektedir. Ender saraç haşlanmış yumurta diyeti ve bu diyet listesine bakacak olursak;

 1. Gün

Kahvaltı

Yağsız süt, 2 adet haşlanmış yumurta ve bir porsiyon mevsim meyvesi

Öğle yemeği

Bir kase yoğurt, haşlanmış beyaz et

Akşam yemeği

Bir porsiyon mevsim meyvesi, 2 tane haşlanmış yumurta ve beyaz et.

 1. Gün

Kahvaltı

2 adet haşlanmış yumurta ve bir limon suyu (bir bardak suyun içine sıkılıp içilebilir)

Öğle yemeği

Izgara et ya da balık, bir porsiyon mevsim meyvesi, bir kase salata

Akşam yemeği

3 adet haşlanmış yumurta ve bol yeşillikli salata,

 1. Gün

Kahvaltı

2 adet haşlanmış yumurta ve limon suyu

Öğle yemeği

Haşlanmış kırmızı et ve mevsim meyvesi

Akşam yemeği

3 yumurta

 1. Gün

Kahvaltı

Taze soğan, 5 -6 dal maydanoz ve 3 adet haşlanmış yumurta

Öğle yemeği

Haşlanmış beyaz et ve yeşil salata

Akşam yemeği

1 adet yumurta ve bir porsiyon meyve

 1. Gün

Kahvaltı

2 havuç ve iki adet haşlanmış yumurta

Öğle yemeği

Bir adet havuç ve meyve suyu

Akşam yemeği

Bir porsiyon balık ve bir adet haşlanmış yumurta

 1. Gün

Kahvaltı

Bir kase yoğurt, bir porsiyon mevsim meyvesi

Öğle yemeği

2 adet haşlanmış yumurta ve bol salata

Akşam yemeği

Bir adet haşlanmış yumurta ve salata

 1. Gün

Kahvaltı

2 adet haşlanmış yumurta ve meyve suyu

Öğle yemeği

Izgara t ve meyve suyu

Akşam yemeği

Yoğurt ve 1 adet haşlanmış yumurta.

Sadece haşlanmış yumurta diyeti yapmak biraz zorlayıcı olabilir. Ayrıca tek yönlü beslenme yapıldığı için vücudun direnci düşebilir. Sadece haşlanmış yumurta tüketmek yerine yukarıda verdiğimiz diyet listesini kendiniz için uygulayabilirsiniz.

Haşlanmış Yumurta Diyeti Yapanlar

Pek çok kişi kilo vermek istediklerinde en hızlı çözüm bulacak yöntemler uygulamaktadır. Bunlardan biri de haşlanmış yumurtadır. Haşlanmış yumurta diyeti yapanların yorumları çoğu zaman pozitif yönde olmuştur. Haşlanmış yumurta diyeti ile kilo verenlerin sayısı oldukça fazladır. Eğer siz de hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermek isterseniz sizler için bir araya getirdiğimiz yorumlara bakabilirsiniz.

 • Ben aslında çok kilolu biri değilim ama birkaç kilo fazlam vardı haşlanmış yumurta diyetini duydum ve denemeye karar verdim. Bir hafta içinde istediğim kiloya ulaştım. Ayrıca hiç zorluk çekmedim gayet tok tutucu ve enerji verici bir özelliğe sahip.
 • Çok aşırı kiloya sahibim. Doktorum bolca yürüyüş yap dedi ama yürürken çok çabuk yoruluyordum, ama haşlanmış yumurta diyetine başladığımdan beri artık daha rahatım ve daha hızlı kilo veriyorum.
 • Benim bel ve göbek bölgemde yağlanma vardı. Gündüzleri sık sık haşlanmış yumurta ve bol yeşillik tüketiyorum. Gece yatmadan önce de acı biberli yoğurt kürü yapıyorum. Bu sayede 15 gün içinde göbek bölgem tamamen inceldi.

Haşlanmış Yumurta Diyetini Kimler Yapamaz?

Bilindiği üzere her diyet herkes için uygun olmayabiliyor. Bu nedenle öncelikle haşlanmış yumurta diyetinin kendiniz için uygun olup olmadığına dikkat etmenizde fayda vardır.  Haşlanmış yumurta diyetini yapmaması gereken kimseler ise;

 • Karaciğer hastası olanlar için haşlanmış yumurta diyeti yapmak uygun olmayacaktır.
 • Kolesterol seviyesi yüksek olanlar için de bu diyet uygun değildir. Çünkü yumurta kolesterolün yükselmesine neden olur.
 • Kronik hastalığı olanlar için haşlanmış yumurta diyeti yapmak doğru olmaz.
 • Safra kesesi alınmış olan kişiler için uygun değildir.
 • Kalp hastalıkları olanlar ya da kalp hastalığına yakalanma riski olanlar için uyun değildir.
 • Yumurtaya alerjisi olanlar için haşlanmış yumurta diyeti yapmak önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu